Jak uszyć torbę (nauka szycia krok po kroku)

Witajcie po dłuższej przerwie. 🙂
Przygotowałyśmy dla Was nowy, prosty tutorial na bardzo uniwersalną torbę. 🙂
Ta torba może pełnić różnorodne funkcje, może być torbą codzienną (do pracy, na spacer lub na uczelnię), podróżną (na jednodniowe wycieczki idealna) lub na zakupy. Jest bardzo pojemna (przetestowane 🙂 ), ma długie uszy, dzięki którym swobodnie założycie ją na ramię i praktyczną kieszonkę z przodu, która pozwoli przechowywać rzeczy, które akurat chcecie mieć pod ręką. 🙂
Projekt torby nie jest trudny także nawet osoby początkujące powinny poradzić sobie z tym zadaniem. To zaczynamy! 🙂


RZECZY POTRZEBNE DO USZYCIA TORBY:

 • Maszyna do szycia, my wybrałyśmy komputerową maszynę do szycia Elna 580 EX
 • Materiały i akcesoria krawieckie:
  tkaniny: gruba ciemno szara (70 x 150 cm), tkanina ze wzorem (70 x 45 cm), zielona na wypustkę (50 x 50 cm)
  – duży arkusz papieru pakowego do narysowania wykroju
  flizelina do podklejenia elementów zapięcia (10 x 20 cm)
  kawałek sztucznej skórki (2 x 6 cm) do zamontowania zapięcia
  sznurek do wypustki 100 cm, średnica ok 3 mm
  zapięcie magnetyczne 1 sztuka
 • Pamiętaj, aby stopki dobierać pasujące do posiadanego przez Ciebie modelu maszyny:
  stopki do ściegu prostego i prowadniki do równego szycia
  stopki do wszywania wypustki
  stopka owerlokowa
  stopka do wszywania zamków

 • Przybory krawieckie:
  igły do tkanin – fajnie sprawdzają się pudełka z różnymi grubościami, które można później zmieniać w zależności od tego co szyjemy
  nożyczki do cięcia grubych materiałów
  miara krawiecka
  linijka 15 x 60długa, dobrze oznaczona linijka
  kreda krawiecka w aplikatorze – żółta będzie świetnie widoczna na różnych materiałach,
  klipsy do materiałów – wygodne w użyciu, idealne do spinania materiałów przy krawędziach
  szpilki
  nici
  – agrafka do wywinięcia rączek
  – deska do prasowania i żelazko

WYKRÓJ (forma) TORBY:

Poniżej na rysunku znajduje się forma torby, którą szyjemy.

 • Rysowanie rozpoczynamy od stworzenia prostokąta o wymiarach 51 x 40 cm.
 • Następnie wyznaczcie jego środek i odmierzcie odcinek 30 cm na górnej i dolnej krawędzi.
 • Na dolnej krawędzi odmierzamy jeszcze po 5 cm w lewą i w prawą stronę.
 • Łączymy najbardziej odlegle punkty na dole z tymi na górze.
 • Zaznaczymy jeszcze po 5 cm od dołu, aby móc stworzyć głębokość torbie.
 • Zostaje nam odmierzenie 17 cm na środku dołu.
 • Łączymy punkty, które u nas na rysunku są zaznaczone linią przerywaną.

Teraz dopracowujemy formę, tzn każdy kąt musi być narysowany pod kątem 90°. Wystarczy wyznaczyć je na odcinku dosłownie 1-2 cm, dzięki temu zabiegowi będzie nam się lepiej szyło poszczególne elementy torby.

Wycinamy z papieru naszą formę torby w dwóch identycznych egzemplarzach. Forma oznacza, że element nie ma zapasów na szwy, będziemy je dodawać.

JAK SKROIĆ TORBĘ:

Przed przystąpieniem do krojenia, pamiętamy o zdekatyzowaniu tkanin, czyli poddajemy je działaniu wysokiej temperatury i pary wodnej, proponujemy wyprać tkaniny i  wyprasować. Ma to spowodować skurczenie się włókien tkaniny, przed jej skrojeniem.

Kroimy 2 sztuki głównego elementu torby, w tym celu przykładamy narysowaną formę torby na materiał tak, aby linia środka torby była umieszczona równolegle do oryginalnej krawędzi materiału (krajki). Następnie przy pomocy linijki np. do patchworku obrysowujemy ją z zapasem 1 cm.

Linijka, którą wykorzystujemy do pracy ma1 cm krawędzi oznaczony innym kolorem, dzięki temu z łatwością dodamy zapas na szew (bez dodatkowego odmierzania). Poniżej na zdjęciu linijka w przykładowym użyciu, abyście zobaczyli co mam na myśli.

Gdy dwa główne elementy torby mamy wykrojone z materiału, przechodzimy do przygotowania obłożenia górnej krawędzi torby. W tym celu odcinamy z papierowej formy torby 4 cm jej górnej krawędzi. Zróbcie to tylko na jednej papierowej formie, drugą zostawcie.

Teraz przechodzimy do skrojenia obłożenia, tutaj również dodajemy zapas na szew 1 cm. Wykrójcie takie dwa elementy.

Kroimy rączki torby, to dwa paski o długości 67 x 11 cm (wymiary podane są z zapasem na szew).

Kroimy również pasek na wykończenie kieszonki 30 x 4 cm.

Musimy jeszcze wyciąć zapięcie torby, w tym celu kroimy cztery prostokąty o wymiarze 5 x 8 cm, następnie górę elementu zaokrąglamy. Dodatkowo ze sztucznej skóry kroimy dwa małe prostokąty, które wzmocnią nam zapięcie (o właśnie na nich zamontujemy magnes).

Pamiętacie na początku prosiłyśmy o przygotowanie dwóch wersji papierowej formy torby? Nadszedł właśnie czas, aby skorzystać z tej drugiej tej nierozciętej. Należy rozciąć ją zgodnie z zaznaczonymi liniami przerywanymi (spójrzcie na zdjęcie poniżej).

Środkowy element kroimy z tkaniny ze wzorem. Potrzebujemy 1 element na przód torby. Przy krojeniu tego elementu pamiętamy o dodaniu zapasu 1 cm.

Z tego samego materiału kroimy kieszonkę, jest ona kopią elementu środkowego (ozdobnego torby) z jedną różnicą jest o 9 cm krótsza od niego.

Już większość elementów została skrojona, na tym etapie zostaje nam jeszcze skrojenie pliski skośnej.W tym celu przykładamy linijkę pod kątem 45º do krajki materiału (dla ułatwienia na linijce mamy zaznaczony ten kąt).

Po narysowaniu pierwszej linii pod kątem 45°, układamy linijkę, aby odmierzyła 3 cm i tym sposobem rysujemy kolejne linie. Po rozcięciu materiału stworzą one pliski skośnej o szerokości 3 cm. Do naszego projektu potrzebujemy dwa paski o długości ok 50 cm.

JAK USZYĆ TORBĘ, ETAPY SZYCIA:

Przy pomocy wygodnych klamerek przypinamy pasek służący do wykończenia krawędzi kieszonki do jej górnej linii.

Następnie zszywamy elementy razem szyjąc na 1 cm od krawędzi. Ponieważ łączymy materiał gruby z cienkim, na tym etapie nie ma konieczności zmiany stopki, szyjemy stopką uniwersalną.

Po doszyciu materiału, zaprasowujemy go w taki sposób, aby z obu stron estetycznie wykończył krawędź kieszonki, sposób złożenia widać dokładnie na zdjęciu poniżej. Po ułożeniu upinamy krawędź.

Przygotowaną krawędź przyszywamy.

Gdy przedni element kieszonki jest gotowy, przykładamy go środkową część torby. Elementy łączymy razem, szyjąc na ok 7 mm od krawędzi kieszonki.

Teraz przechodzimy do stworzenia wpustki. Aby to zrobić wystarczy, że w pliskę skośną wsuniemy sznurek i upniemy go szpilkami.

Następnie przy pomocy stopki do wszywania wypustek zaszywamy sznurek w środku. Warto ustawić linię szycia (pozycję igły) ciut dalej od sznurka. Dzięki temu przy wszywaniu lamówki w kolejnej fazie na pewno linia szycia nie będzie widoczna.

Jeśli nie możecie skorzystać ze specjalnej stopki do wypustki, możecie też wykorzystać wąską stopkę do wszywania zamków.

Gotową wypustkę przypinamy do boków ozdobnego elementu torby. Kierujemy ładną stronę wypustki w kierunku środka elementu (spójrzcie na zdjęcie poniżej).

Wypustkę doszywamy po obu stronach środkowego elementu torby. Tutaj igła powinna znaleźć się blisko sznurka, aby zakryć poprzednią linię szycia.

Następnie szew zaprasowujemy pod spód.

Szyjemy po wypustce, podczas szycia musimy odsuwać tkaninę ze wzorem w lewo od igły, dzięki temu linia przyszycia wypustki będzie prawie całkowicie niewidoczna (spójrzcie na zdjęcie poniżej).

Przód torby mamy gotowy . 🙂

Teraz składamy przód z tyłem torby i zszywamy elementy szyjąc na 1 cm od krawędzi. Tutaj proponuje zastosowanie stopki do ściegu prostego z wykorzystaniem prowadnika lub jak my wygodnej stopki z regulowanym prowadnikiem, która ułatwi szycie idealnie równo od krawędzi.

Aby stopka idealnie spełniała swoje funkcje, prowadnik należy ustawić w pożądanej pozycji, w naszym przypadku tj. 1 cm od pozycji igły. Następnie podczas szycia wystarczy dosuwać materiał do prowadnika (jak na zdjęciu poniżej).

Połączone krawędzie obrzucamy ściegiem owerlokowym. W wybranym przez nas modelu maszyny mamy do wyboru kilka ściegów owerlokowych, wybrałyśmy ścieg nr 13, czyli standardowy ścieg owerlokowy.

Czy wiecie, że w komputerowych maszynach marki Elna po wyborze ściegu na ekranie pojawia się ikona z literką oznaczającą konkretną stopkę, którą w tym wypadku należy zastosować. To bardzo fajna funkcja i spore ułatwienie. :).

Zalecana stopka to oczywiście  stopka owerlokowa, montujemy ja przy maszynie. Z pomocą prowadnika tej stopki, możemy precyzyjniej prowadzić materiał. Dodatkowo dzięki blaszce stopki lub drucikom (zależy od wersji)  ścieg nie ściąga krawędzi materiału, jak to może mieć miejsce jeśli obrzucamy krawędź materiału szyjąc stopką uniwersalną.

Kolejnym naszym krokiem jest zszycie torby, aby nadać jej głębokość. W tym celu łapiemy narożnik torby i składamy go zgodnie z kierunkiem strzałek zaznaczonych na zdjęciu poniżej.

Podobnie jak poprzednio, krawędzie zszywamy ściegiem prostym, a następnie obrzucamy ściegiem owerlokowym.

Teraz przygotujemy się do wykończenia górnej krawędzi torby. Potrzebujemy elementy skrojone na obłożenie zszyć na linii boku, szyjemy na 1 cm. Obłożenie torby czyli paski o wymiarach ok 6 x 51 cm (które wcześniej wycięliśmy). łączmy na linii boku, szyjąc 1 cm od krawędzi (spójrzcie na zdjęcie poniżej).

Następnie dolną krawędź obłożenia obrzucamy ściegiem owerlokowym, ponownie korzystamy przy tym ze stopki owerlokowej. Ułatwiamy sobie szycie poprzez odsłonięcie wolnego ramienia maszyny do szycia, dzięki temu również przypadkiem nie zszyjemy ich razem.

Obłożenie odkładamy, czeka ona na przygotowanie rączek torebki oraz zapięcia. Zaczynamy od zszycia raczek. Składamy rączkę wzdłuż i zszywamy ją na 1 cm od krawędzi. Identycznie odszywamy kolejną.

Po zszyciu rączek przewracamy je na prawą stronę. W tym celu agrafkę wbijamy w jedną warstwę rączki tuż przy jej końcu. Wprowadzamy agrafkę do środka rączki, dzięki przesuwaniu agrafki wzdłuż rączki jesteśmy wstanie przeprowadzić, jednocześnie wywracając rączkę na wierzchnią stronę (szew będzie w środku).

Po przeprasowaniu rączek, stebnujemy je ok 7 mm od krawędzi ściegiem prostym. My do tego celu jeszcze raz wykorzystałyśmy stopkę z regulowanym prowadnikiem (wystarczyło przestawić prowadnik ciut bliżej stopki).

Następnie przechodzimy do wykończenia elementów zapięcia naszej torby. Podklejamy je flizeliną, która zabezpieczy materiał przed strzępieniem i wyrwaniem zapięcia. Dwa elementy i kawałki sztucznej skóry ostrożnie nacinamy, aby móc na nich zamontować zapięcie.

Gdy magnesy trzymają się na materiale, przechodzimy do połączenie razem elementu z zapięciem oraz bez. Zszywamy je szyjąc na 7-10 mm od krawędzi. Dla ułatwienia wykonujemy to stopką do wszywania zamków, która umożliwia szycie w bliskiej odległości od zapięcia.

Szwy elementu obcinamy. Wywracamy elementy na prawą (wierzchnią) stronę.

Przed nami ostatnie fazy szycia. Łączymy wszystkie elementy torby razem. 🙂

W tym celu układamy rączki i zapięcia na głównym elemencie torby.

Dopinamy obłożenie.

Zszywamy elementy razem, szyjąc na 1 cm. Tutaj oczywiście dla naszej wygody odsuwamy wolne ramię maszyny. Jak pewnie część osób zauważyła cały czas korzystamy ze stopki z prowadnikiem, która bardzo ułatwia równe szycie od krawędzi.

Obłożenie zaprasowujemy do środka torby.

Teraz wykonamy stebnówkę (przeszycie ściegiem prostym) przy górnej krawędzi naszej torby.

Wygląda na to, że torba jest skończona. 🙂 Mam nadzieje, że udało Wam się ją bez problemu uszyć razem z nami. Gdyby jednak pojawiły się jakieś problemy lub wątpliwości, to piszcie śmiało w komentarzach, pomożemy. 🙂

Dodatkowo będzie nam bardzo miło jeśli na naszej stronie lub profilu Facebook polubicie nasze wpisy, które Was zainteresowały. Dzięki temu będziemy wiedzieć jakie tematy Was szczególnie interesują!

tagi: , ,

14
Dodaj komentarz

8 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marysia01942

Świetnie, że znów dodajecie wpis! Jak zawsze wszystko rewelacyjnie szczegółowo opisane, kiedyś uszyję według tego projektu torbę na zakupy. Teraz zajmuje się dodatkami na Święta ! Pozdrawia gorąco Marysia z Płocka!1!!

świetny blog! cudne rzeczy szyjesz

Piękny i bardzo jasny poradnik fajnie, że wszystko jest opisane tak szczegółowo krok po kroku.

Ola

W końcu świetnie wytłumaczone szycie dla osób, które dopiero co zaczynają 😉 Spróbuję na ten weekend zacząć od właśnie torby dla mojego dziecka 🙂
– Ola z Blog ZOIOMODA
PS: Bardzo ładnie wyszła, świetnie wszystko opisane 🙂

Monika

Rewelacyjny opis dziękuję Wam za super pomysł do szycia na weekend! :))

formy silikonowe do pieczenia

super! chyba sama się skuszę na uszycie takiej torby 😀

Monika

Witam! Teraz będę szyła kolejną z tego tutorialu. Ja dodaję jeszcze listwę z zamkiem.

Marcin

Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć, jaka jest przyczyna, że zielony materiał przycinacie po skosie? Co to daje w tym projekcie w stosunku do prostego przycięcia?

Czy można by w tym miejscu użyć lamówki? One też są robione ze skośnym splotem.