Etui na płyty CD ozdobione sznureczkami (DIY)

eti-etui-na-plyty
Pomysł na uszycie etui na płyty powstał po ostatnie podróży samochodem, gdy odkryłam, że szukanie odpowiedniej płyty i wyciągnięcie jej z pudełka podczas jazdy nie jest takie łatwe. Etui znacznie to ułatwia. 🙂

Moje etui zostało zaplanowane na 20 płyt.

Do uszycia etui na płyty potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wykorzystałam JANOME DXL603.

* Materiały potrzebne do uszycia etui na płyty CD:

– tkanin na okładkę 20 x 150 cm, tkaniny na kieszonki 3 kolory każdy po 20 x 150 cm (wielkości tkanin są zawyżone)
– ocieplina odzieżowa potrzebujemy prostokąt 17,5 x 39 cm
– flizelina do podklejenia 1 m bieżący
– przezroczysty winyl 50 x 150 cm
– zamek o długości 55 cm o szerokości min. 3 cm
– nici ozdobne o grubości 4
– nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – 661-8.1/2″ MUNDIAL
d) linijka do patchworku – eti 973
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 104
f) szpilki -eti 909
g) magnetyczna poduszka -eti 911
h) pisak samoznikajacy -eti 120
i) stopki: W oby projektach wykorzystam stopkę krawędziową.
– stopka teflonowa- pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym JANOME 200329004 (chwytacz wahadłowy JANOME 200141000)
– stopka do wszywania zamków- pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym JANOME 829801002 (chwytacz wahadłowy JANOME 940290000)
– stopka do naszywania ozdobnych sznurków- pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym JANOME 200345006 (chwytacz wahadłowy JANOME 200126009)
j) przystawka do szycia okręgów– w ofercie posiadamy dwa rodzaje pasujące do konkretnych modeli maszyn JANOME
k) żelazko i deska do prasowania

eti potrzebne etui na plyty CD DVDETAPY:

KROJENIE:

Z przezroczystego winylu kroimy 20 prostokątów o wymiarach 17 x 16 cm. Górę elementów podcinamy na 2 cm jak na zdjęciu poniżej, dzięki czemu wkładanie i wyjmowanie płyt będzie znacznie łatwiejsze.

eti cerata krojenie

Z tkaniny na okładkę kroimy dwa prostokąty o wymiarach 38 x 16,5 cm, będzie to zewnętrzna i wewnętrzna warstwa etui.

Z tej samej tkaniny kroimy pliskę skośną, wykorzystamy ją do wykończenia krawędzi naszego etui.

Pliskę kroimy po skosie pod kątem 45 stopni względem krajki tkaniny. Na zdjęciu poniżej pokazałam jak uzyskać właściwą linie krojenia przez przyłożenie linijki do patchworku w odpowiedni sposób. Kolejną linie rysujemy równolegle do poprzedniej w odległości 4,5 cm, potrzebujemy mieć w sumie ok 150 cm takiej pliski.

eti krojenie pliski skosnej

Z ociepliny odzieżowej kroimy prostokąt o wymiarach 39 x 17,5 cm.

Pozostaje nam skroić już tylko kolorowe kieszonki. Potrzebujemy skroić 10 prostokątów o wymiarach 15,5 x 32 cm. Ja skroiłam 4 kremowe, 4 zielone i 2 niebieskie.

SZYCIE:

Szycie rozpoczynamy od naszycia na warstwę zewnętrzną etui ozdobnych sznurków. Dodatkowo sznurki te będziemy przyszywać po okręgu. 🙂 Jednak jeszcze przed rozpoczęciem szycia flizeliną podklejamy warstwę zewnętrzną naszego etui (jego lewą stronę). Następnie warstwę przykładamy na ocieplinę odzieżową i upinamy je razem szpilkami.

przygotowanie do naszywania sznurkow

Przy maszynie montujemy stopkę do naszywania ozdobnych sznurków. Sznurek wprowadzamy w środkowy prowadnik stopki. Ustawiamy ścieg zyg-zak (szerokość ściegu dla modelu DXL603 to 3 szerokość, 4 długość).

Następnie montujemy przystawkę do szycia okręgów. Ozdabianie rozpoczynamy od wykonania największego łuku (jego odległość od krawędzi to 15 cm, promień 14 cm).  Odstęp między sznurkami to 1,5 cm, wykonujemy 9 takich przeszyć.

przystawka do szycia po okregu stopka do naszywania ozdobnych sznurkow

Sznurki naszywamy na dwóch przeciwległych rogach etui (zdjęcie poniżej).

Po wykonaniu okręgów, ozdobne sznurki naszywamy wzdłuż grzbietu etui, patrz wymiaru zdjęcie poniżej.

eti etiu ozdobione sznurkami1Zewnętrzna warstwa okładki gotowa, przechodzimy teraz do wykonania środka etui czyli kieszonek na płyty.

W tym celu składamy prawa do prawej dwa prostokąty o wymiarach 15,5 x 32 cm, spinamy je szpilkami i szyjemy 1 cm od krawędzi, pozostawiając otwór na wywinięcie. Szyjemy gęstym ściegiem prostym (stebnowym).

eti wklady do etiu tkaninowe

Po zszyciu obcinamy narożniki, aby po wywróceniu elementu na prawą stronę narożniki ładnie się ułożyły.

eti narozniki obciete wycieniowane

Po wywinięciu i zaprasowaniu elementu rysujemy na nim pisakiem krawieckim linie w odległości 13,5 cm od krawędzi- patrz zdjęcie poniżej.

Do tak przygotowanego elementu upinamy dwie warstwy przezroczystego winylu, jedną podkładamy pod element, drugą kładziemy na nim. Winyl upinamy tylko na krawędziach, aby nie pozostawić śladów po szpilkach (wystające jego krawędzie odetniemy w kolejnym etapie).

eti cerata upietaAby móc szyć po winylu, który jest „klejącym się” materiałem przy maszynie należy zamontować stopkę teflonową, dzięki której szycie nawet po tak trudnych materiałach jest możliwe. Szyjemy ściegiem prostym tuż przy krawędzi i po narysowanej linii 13,5 cm- patrz zdjęcie poniżej.

eti stopka teflonowa szycie po klejacych sie materialach

Nadmiar winylu odcinamy. Dla drugiego końca elementu powtarzamy upinanie i szycie tworząc kolejne kieszonki na płyty. Skończona przegródka wygląda tak jak na zdjęciu poniżej i mieści 4 płyty.

eti wklad do etui na CD

Po wykonaniu wszystkich takich podwójnych kieszonek (w sumie pięciu) przystępujemy do połączenia ich razem. Najpierw składamy 4 sztuki i łączymy je szyjąc ściegiem prostym po środku- patrz zdjęcie poniżej.

eti przyszywanie wkladow do etiu na plyty1

Po zszyciu rozkładamy je tak, jak na zdjęciu powyżej. Następnie nakładamy na nie piątą warstwę, a od spodu wewnętrzną warstwę okładki prawą stroną tkaniny w kierunku kieszonek (do góry).

eti przyszywanie wkladow do etiu na plyty3Szyjemy przyszywając wszystkie warstwy razem, ścieg prowadzimy po środku.

eti szycie wielu warstwPod tak przygotowany element podkładamy okładkę ozdobioną sznurkami. Etui składamy i wtedy upinamy razem obie warstwy szpilkami. Upinamy na złożonym etui, ponieważ warstwy inaczej układają się względem siebie, nadmiar warstwy wewnętrznej obcinamy.

eti etui przed polaczenie warstw

Elementy łączymy razem szyjąc tuż przy krawędzi (2-3 mm). Następnie zaznaczamy na elemencie wewnętrznym linie przyszycia zamka, znajduje się ona 7 mm od krawędzi etui.

eti laczenie wszystkich warstw etiu na plyty cd

Zamek upinamy na zaznaczonej linii krawędzią jego taśmy- patrz zdjęcie poniżej.  Zwróć uwagę na upięcie początku i końca zamka. Początek przyszywamy na całej długości krawędzi, a dół zamka pozostawiamy nie doszyty na grzbiecie etui czyli na odcinku czterech środkowych centymetrach.

eti wszywanie zamka etui na plyty

Przyszywamy zamek szyjąc stopką do wszywania zamków szyjąc 2 mm od jego krawędzi. W narożnikach wykonujemy obroty na igle (igła wbita, stopka podniesiona, obracamy element, opuszczamy stopkę i kontynuujemy szycie).

Stopkę do zamków można zamontować przy maszynie na dwa sposoby, aby nam ułatwiała szycie ma znajdować się dalej od taśmy zamka.

eti zamek wszywanie1

Zamek i etui po wszyciu wyglądają następująco.

eti etui na plyty wszyty zamek1Teraz pozostaje nam wykończyć brzeg etui pliską skośną tworząc lamówkę. W tym celu łączymy pliskę razem (sposób łączenia przedstawiłam na zdjęciu poniżej).

eti laczenie pliski skosnej

Pliska po zszyciu i rozłożeniu musi tworzyć równą linie, czyli powinna wyglądać dokładnie tak jak na zdjęciu poniżej.

eti pliska skosna po polaczeniu

Przyszywamy tak przygotowaną pliskę do wewnętrznej warstwy etui. W tym celu upinamy pliskę prawą stroną do prawej strony wewnętrznej strony etui, krawędź nakładając na krawędź. Szyjemy korzystając cały czas ze stopki do wszywania zamka, szyjemy ok 9mm od krawędzi, aby szyć również po taśmie zamka.

Zbliżając się do narożników szycie kończymy ok 9mm przed końcem krawędzi, aby wykonać złożenie pliski, dzięki któremu uda nam się estetycznie wykończyć narożniki naszego etui.

eti narozniki lamowki1Pliskę składamy tak, aby uzyskać linie złożenia pliski pod kątem 45 stopni przy narożniku (miejsce zaznaczone na zdjęciu), potem wpasowujemy krawędź pliski oraz kolejny bok etui. Szycie rozpoczynamy 9 mm od krawędzi, czyli rozpoczynamy w miejscu w którym skończyliśmy, tylko że szyjemy już po innej krawędzi.

eti narozniki lamowki2Po doszyciu pliski podwijamy ją i przypinamy szpilkami tworząc lamówkę wykańczającą krawędź naszego etui.

eti przyszywanie pliski skosnej lamowka przy krawedzi1Stopka do wszywania zamka przyszywamy lamówkę, szyjemy 2 mm od przypiętej krawędzi.

eti przyszywanie lamówki1

Na końcu naszyjemy jeszcze jeden sznurek na wszyta już lamówki. Zakładamy przy maszynie stopkę do naszywania sznurków i naszywamy kolejny tuż przy krawędzi lamówki. Ustawienie ściegu jak poprzednio. Miejsce naszycia sznureczka widać dokładnie na drugim zdjęciu poniżej.

eti naszywanie sznurków

Końcówkę zamka wprowadzamy do środka etui i mamy koniec. 🙂

eti naszywanie sznureczka etui plyty

Bardzo lubimy otrzymywać od Was zdjęcia pracy uszytych na podstawie naszych wpisów, więc jeśli uszyliście takie etui to pochwalcie się nim, z przyjemnością je opublikuje na naszym blogu. Mój adres: e.szafranek@maszynosfera.pl

tagi: ,

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o