Dziecięcy koszyczek do samochodu (opis jak uszyć i przygotować wykrój)

eti-koszyczek-do-samochodu

Różnego rodzaju koszyczki to moim zdaniem bardzo praktyczny sposób na przechowywanie różnych rzeczy, dlatego postanowiłam uszyć kolejny. 🙂

Jest to koszyczek dla dziecka do samochodu, można go powiesić na przednie siedzenie.  Ułatwi on Wam przechowywanie różnych zabawek czy napojów podczas jazdy samochodem, a dziecko będzie mogła samo po nie sięgać. 🙂

Wymiary gotowego koszyczka: 21 x  20 x 11 cm (wysokość/szerokość/głębokość).

Do uszycia tego koszyczka potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do uszycia tego projektu zdecydowałam się wykorzystać maszynę JANOME 423S.

* Materiały potrzebne do uszycia koszyczka:

– tkaniny: wierzchnia 30 cm bieżących (30 x 150 cm), tkanina wewnętrzna 25 cm bieżących (25 x 150 cm) oraz trzy kolory tkanin na kieszonki potrzebne kawałki o wymiarze 15 x 28 cm
– usztywnienie: ja zdecydowałam się na gruby filc (7 mm), potrzeba 25 x 100 cm
– rzep 20 cm o szerokości 1,5 cm
– nici do szycia
– papier i ołówek

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – eti 097
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – 1890-9.1/2″ MUNDIAL 24cm
d) linijka do patchworku – eti 974
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 104
f) szpilki -eti 117
g) magnetyczna poduszka -eti 911
h) pisak samoznikajacy -eti 120
i) liniał magnetyczny -eti 096
j) igła do szycia ręcznego
k) stopki:
– stopka z regulowanym prowadnikiem  Jamone 200130006 (wersja do maszyny z chwytaczem wahadłowym). Stopka ta dedykowana jest do ściegu krytego, ale z powodzeniem można ją wykorzystywać jak standardową stopkę z prowadnikiem. Wersja do maszyny z chwytaczem rotacyjnym Janome 200341002.
– stopka do ściegu prostego Janome 200125008 (wersja do maszyny z chwytaczem wahadłowym). Wersja do maszyny z chwytaczem rotacyjnym Janome 200331009.
l) żelazko i deska do prasowania

potrzebne do szycia projektu koszyczka do auta

ETAPY:

PRZYGOTOWANIE:

Rozpoczynamy od przygotowania papierowego wykroju. W tym celu rysujemy na papierze elementy o wymiarach jak na rysunku poniżej. Aby mieć 100% pewność, że elementy będą zgadzają się idealnie, proponuje po narysowaniu elementu A zmierzyć długość jego łuk. Jeśli wymiar ten jest inny niż mój to należy wydłużyć lub skrócić element C.

wymiary koszyczka papierKROJENIE:

Przed skrojeniem każdej z tkanin należy je zdekatyzować (jednym ze sposobów dekatyzacji jest przeprasowanie wilgotnej tkaniny żelazkiem ustawionym na wysoką temperaturę).

Tkanina zewnętrzna wzór:

Papierowe elementy układamy na tkaninie tak, aby móc dodać zapas na szew (dokładne wymiary zapasów na zdjęciu poniżej).

wykroj warstwa wierzchniaZ tego samego materiału wykonamy kieszonki, które będą na naszym koszyczku i paski, którymi go przymocujemy. W tym celu kroimy jeszcze  3 prostokąty o wymiarach 12 x 14 cm (szer./wys.) i 4  prostokąty o wymiarach 4 x 55 cm. Tutaj w obu przypadkach uwzględniłam już zapas na szwy.

Usztywnienie:

Chciałam, aby mój koszyczek był sztywny i nie odkształcał się po włożeniu czegokolwiek do środka, pomoże mi  w tym filc o grubości 7 mm. Jeżeli macie pomysł na zastosowanie czegoś innego oczywiście możecie zrezygnować z filcu.

Ponownie papierowe elementy wykroju układamy na filcu lub innym usztywnieniu. Obrysowujemy elementy bez zapasu na szew, gdyż połączymy usztywnienie „na styk” tak, aby nie powstał zapas na szew, który przy tak grubym filcu zniekształciłby kształt koszyczka. Elementy wycinamy.

wykroj usztywnienieTkanina wewnętrzna:

Przed przystąpieniem do krojenia warstwy wewnętrznej należy skrócić elementy B i C wykroju papierowego o 4 cm. Następnie układamy papierowe elementy na tkaninie i obrysowujemy je dodając zapas na szew (szczegóły zdjęcie poniżej).

wykroj warstwa wewnetrznaTkanina zewnętrzna kieszonki:

Potrzebujemy trzy prostokąty o wymiarach 15 x 28 cm każdy z innego koloru tkaniny.

SZYCIE:

Usztywnienie:

Szycie koszyczka rozpoczynamy od ręcznego zszycia elementów z filcu, aby idealnie móc dopasować do niego warstwę wewnętrzną i zewnętrzną (będą one różnić się wielkością, gdyż usztywnienie ma grubość 7 mm).

Najpierw przyszywamy przód koszyczka- element C do dna-elementu A. Jeśli przód wyjdzie nam dłuższy to należy go wyrównać. Następnie przyszywamy tył- element B. Elementy przyszywamy ściegiem krzyżykowym, aby całość mocno się trzymała. Na zdjęciu poniżej krawędź z bliska oraz poniżej efekt końcowy. Zwróćcie uwagę, na sposób dołożenia krawędzi, nakładamy krawędź na krawędź.

usztywnienie krawedz w zblizeniuUsztywnienie ładnie „trzyma” kształt.

warstwa usztywnienia po zszyciu

Warstwa wewnętrzna:

Teraz przechodzimy do szycia warstwy wewnętrznej, tu również zaczynamy od połączenia przodu z dnem. Ponieważ tu dodaliśmy zapas na szew to krawędź dolną przodu musimy ponacinać (wystarczy naciąć krawędź na ok 4-5 mm)- tak jak na zdjęciu poniżej.

wewnętrzna łączenie dna z przodemElementy łączymy szyjąc ściegiem prostym 1 cm od krawędzi. Po zszyciu robimy przymiarkę tzn. wkładamy połączone elementy do usztywnienia, aby upewnić się że pasują (jeśli nie to należy dokonać niezbędnych poprawek).
Po przymiarce obcinamy zapas na szew tnąc ok 3-4 mm od linii szycia.
Raz jeszcze robimy przymiarkę i pisakiem krawieckim zaznaczamy linie po której doszyjemy tył koszyczka- patrz zdjęcie poniżej.

warstwa wewnetrzna przymiarkaTeraz wykonujemy przymiarkę tyłu i również zaznaczamy linie szycia.
Elementy składamy i zszywamy razem. Szwy wycieniowujemy, a warstwa wewnętrzna po zszyciu powinna wyglądać tak, jak na zdjęciu poniżej (wewnętrzna część koszyka nie jest przyszyta do filcu.

warstwa wewnetrzna gotowaWarstwa zewnętrzna:

Szycie rozpoczniemy od przygotowania kieszonek. W tym celu zaprasowujemy wszystkie krawędzie elementów skrojonych z tkaniny ze wzorem na 1 cm do lewej (12 x 14 cm -wymiary niezaprasowanego elementy). Tak zaprasowany element upinamy do elementu głównego kieszonki, dokładne miejsce upięcia na zdjęciu poniżej.

kieszonka I

Warstwę przyszywamy szyjąc tuż przy zaprasowanej krawędzi, do tego celu wykorzystujemy stopką z prowadnikiem, dzięki której jesteśmy wstanie z łatwością szyć równo od krawędzi, wystarczy tylko odpowiednio ustawić prowadnik oraz pozycję igły (szyjemy ok 2 mm od zaprasowanej krawędzi elementu).

kieszonka II

Składamy kieszonkę prawa do prawej i zszywamy boki szyjąc ok 1,7 cm od linii przyszycia elementu ze wzorem- patrz zdjęcie poniżej. Następnie obcinamy narożniki i wywracamy kieszonkę na prawą stronę.

kieszonka III

Operacje te powtarzamy dla każdej z kieszonek. Po wywróceniu na prawą stronę kieszonka powinna wyglądać następująco.

kieszonka IV

Teraz rozmieszczamy kieszonki na elemencie wierzchnim. Zauważ, że środek centralnej kieszonki leży na środku elementu wierzchniego. Szerokość upięcia boków kieszonki względem siebie to 10 cm i z takim rozstawem należy je przyszyć, dzięki czemu będą one odstające i jednocześnie bardziej pojemne. Przyszywamy tylko boki kieszonek i tu również wykorzystujemy do tego stopkę z prowadnikiem.

kieszonki przypieteprzyszywanie kieszonekkieszonka IVa

Teraz doszywamy dolne krawędzie kieszonek, formując na każdym boku małe zakładki kierując je do środka kieszeni- zdjęcie poniżej.

kieszonka VElementy wierzchniej warstwy łączymy razem w taki sam sposób jak połączyliśmy warstwę wewnętrzną (białą).

Pozostaje nam połączyć wszystkie warstwy koszyczka razem. W tym celu zaprasowujemy krawędź wierzchniej warstwy na 1,5 cm, a następnie składamy wszystkie warstwy razem (wewnętrzna, usztywnienie, zewnętrzna). Krawędzie tkaniny zewnętrznej wchodzi do środka i estetyczną krawędzią (zaprasowaną) przytrzymuje warstwę wewnętrzną. Całość  upinamy gęsto szpilkami, a ewentualny nadmiar tkaniny zewnętrznej zbieramy estetycznie w narożnikach.

koszyczek

Przy maszynie montujemy stopkę do ściegu prostego, dzięki której łatwiej będzie nam przeszyć taką grubość materiałów. Zsuwamy stolik, aby odkryć wolne ramię oraz montujemy liniał magnetyczny. Szyjąc prowadzimy brzeg koszyczka tuż przy prowadniku i dzięki temu szyjemy z idealnie równą odległością od krawędzi.

szycie z wykorzystaniem wolnego ramieniaKoszyczek po przeszyciu górnej krawędzi wygląda następująco.

krawedz koszyczkaJest on już gotowy pozostaje nam tylko uszyć i doszyć paski, dzięki którym będzie można go przywiesić. W tym celu składamy dwa paski razem i zszywamy je na 1 cm- zdjęcie poniżej.

paski ITak zszyte, zaprasowujemy do szerokości 2 cm.

paski II

Kawałek od środka paska przyszywamy rzep, jego twardszą część.

paski IIIPasek składamy na pół (lewa do lewej) i odszywamy szyjąc stopką do ściegu prostego tuż przy krawędziach.

paski IV

Po odszyciu paski przypinamy do koszyczka, niewykończone krawędzie pasków chowamy pod rzepem (jego miękką częścią). Proponuje na tym etapie wykonać przymiarkę koszyczka w aucie i w razie potrzeby skrócić paski.

Przyszywając rzep, przyszywamy jednocześnie paski. Szyjemy stopką do ściegu prostego. Odstęp pomiędzy paskami to ok. 17 cm.

przyszywanie paska

Koszyczek gotowy 🙂

koszyczek dla dziecka do autaPochwalcie się swoimi koszyczkami uszytymi na podstawie tego wpisu, na zdjęcia czekam pod adresem mailowym: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: , , ,

14
Dodaj komentarz

7 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
offczii

Wspaniały pomysł, uszyję taki koszyczek dla mojej bratanicy, proszę napisać lub dodać zdjęcie jak wygląda spód koszyczka ?

Wkradł się mały błąd: „Tkanina zewnętrzna kieszonki:
Potrzebujemy trzy prostokąty o wymiarach 15 x 24 cm każdy z innego koloru tkaniny.”
Powinno być 15x28cm tak jak wskazuje rysunek – niestety zauważyłam to w trakcie szycia i trochę mi to skomplikowało pracę 🙂

Filcusiowyswiat3.blogspot.com

Mam takie pytanie. Planuję uszyć dziecku taki organizer ale nie posiadam filcu akutalnie. czym mogłabym go zastąpić?

Wiola

To bedzie jedna z pierwszych moich rzeczy jaką uszyje. Mam nadzieję, że się uda 🙂

Mary

Is this tutorial translated to English anywhere?
It is very cute! Thank you!

Marcela

Ja mam już za sobą szycie koszyczka 🙂 do ideału jeszcze dużo mu brakuje,ale córka jest nim zachwycona i wszędzie by z nim chodziła, nawet na spacery