Dekoracyjna poduszka w kształcie literki (szycie krok po kroku)

etiblog-poduszka-liertka-1-z

Projekty różnych poszewek na poduszki już gościły na naszym blogu, ale teraz pokaże Wam jak uszyć zupełnie inny rodzaj poduszki, poduszkę literkę 🙂
Poduszka ta jest nietypowa i w ciekawy, oryginalny sposób udekoruje zarówno Wasz salon jak i pokój dziecięcy.
Dużym plusem tej poduszki jest to, że możemy ją w pełni spersonalizować i uszyć specjalnie dla kogoś bliskiego lub dla dziecka, które z pewnością znajdzie dla niej dużo nowych zastosowań. 🙂

Do uszycia tych poduszek potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME DC6030.

* Materiały potrzebne do uszycia tego projektu:

Wielkość potrzebnych materiałów zależy od wybranej przez Was litery oraz jej wielkości, poniżej wymiary poszczególnych materiałów, które były mi potrzebne do przygotowania literki E o wymiarach ok: 24 cm x 33 cm.

Literka E
a) tkaniny główna na przód literki ciemno zielona: 40 cm x 60 cm, tkanina na bok litery 13 cm x 150 cm, tkanina dodatkowa na aplikację 25 cm x 35 cm.
b) gruba flizelina: do podklejenia każdego elementu 1 m bieżący
c) pianka/ocieplina odzieżowa: do dodatkowego usztywnienia powierzchni literki- dzięki czemu będzie miała ładniejszy kształt, wypełnienie jej nie zdeformuje (potrzebujemy ok 50 cm bieżących)
d) wypełnienie: ja wykorzystałam wypełnienie ze standardowej poduszki, jego ilość zależy od wielkości literki
e) sznureczek: o średnicy ok 2 mm ja potrzebowałam niecałe 15 m (po wszyciu będzie niewidoczny, da nam wypukłość boku literki)
f) nici do szycia i haftu (do ozdobnego naszywania kordu)
g) papier: do przygotowania wykroju o wymiarze 30 cm x 40 cm lub większy jeśli planujecie uszyć większą literkę niż wielkość zaproponowanej przeze mnie

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki krawieckie
d) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
e) szpilki -eti 118
f) pisak samoznikajacy -eti 120
g) igła podwójna: rozstaw 2mm eti 011, rozstaw 4mm eti 011a -wybór igły zależy od grubości sznureczka wprowadzonego od spodu pod tkaninę oraz grubości tkaniny
h) stopki:
stopka do wszywania kordu i cienkich wypustek: JANOME 200317009 zestaw (pasuje do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu do 7mm), JANOME 200328003 (pasuje do maszyny z chwytaczem wahadłowym)
stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych: JANOME 200137003 (pasuje do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu do 7mm), JANOME 200129002 (pasuje do maszyny z chwytaczem wahadłowym)
k) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Wszystkie tkaniny wykonane z włókien naturalnych, które będziemy wykorzystywać do szycia tego projektu należy zdekatyzować, czyli poddać je działaniu temperatury oraz pary wodnej. Tkaniny, z których będziemy kroić poszczególne elementy litery należy podkleić flizeliną.

Przygotowanie wykroju zaczniemy od narysowania na papierze kształtu litery, następnie wycinamy ją. Teraz na dwóch warstwach tkaniny głównej (u mnie tkanina ciemno zielona złożona prawą stroną do prawej) układamy papierową formę litery i obrysowujemy ją. Następnie dodajemy zapas na szew 1 cm i wycinamy litery.

Dodatkowo kroimy z pianki/ociepliny odzieżowej kształt literki wielkości papierowej  formy (nie dodajemy zapasu na szew).

Literkę, aby byłam milsza w dotyku i ciekawsza w wyglądzie ozdobimy ją aplikacją (materiałem minky) w tym celu zmniejszamy papierową formę przygotowanej przez nas literki o 1,5 cm. Taki kształt wycinamy z tkaniny dodatkowej na aplikację (żółta).

Potrzebujemy skroić również głębokość litery, ja zdecydowałam się na głębokość w gotowej literce ok 6 cm, a ponieważ ozdabianie kordem zwęża element kroimy bok/prostokąt o wymiarach 15 cm x obwód litery (trzeba zmierzyć swoją literkę) i dodać zapas 6 cm. Ja skroiłam bok o długości 150 cm (obwód mojej litery 144 cm+ zapas 6 cm).

Dla tego elementy kroimy również piankę czy ocieplinę o wymiarze boku litery gotowej tzn 6 cm i długości odpowiadającemu obwodu literki (bez zapasów).

SZYCIE:

Szycie rozpoczynamy od ozdobienia przodu literki. Przypinamy żółtą mniejszą literkę do zielonej, zachowując wszędzie odstęp od krawędzi 2,5 cm.

Przy maszynie montujemy stopkę do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych, dzięki jej specjalnej budowie aplikacja z tkaniną jest płynnie przesuwana pod stopką. Wybieramy ścieg zygzak (u mnie szerokość ściegu 4, gęstość 0,4). Szyjemy tuż przy krawędzi żółtej literki tak, aby estetycznie przytrzymać jej krawędź.

Tkanina żółta doszyta do przodu literki, przechodzimy więc do naniesienia punktów kontrolnych. Składamy w tym celu obie warstwy literki i nacinamy je delikatnie na 1-2mm w zaznaczonych miejscach. Dzięki temu zabiegowi literka po połączeniu będzie idealnie prosta.

Teraz przechodzimy do ozdobienia boku literki. Przy maszynie montujemy stopkę do naszywania kordu i cienkich wypustek, montujemy igłę podwójną i dodatkowy trzpień na drugą szpulkę nici. Na pasku boku literki rysujemy wzdłuż linie równoległe w odległości 2 cm do krawędzi elementu.

Bok literki jak już wspomniałam ozdobie kordem, czyli sznurkiem naszywanym do lewej strony materiału. Daje on bardzo fajny trójwymiarowy efekt. 🙂 Dla ciekawszego efekty zastosuje różne odcienie nitek.  Aby łatwiej stworzyć kord przy maszynie montujemy stopkę do naszywania kordu i cienkich wypustek, montujemy igłę podwójną i dodatkowy trzpień na drugą szpulkę nici. Na pasku boku literki rysujemy wzdłuż linie równoległe w odległości 2 cm do krawędzi elementu.

Szyjemy prowadząc sznurek po narysowanej linii (sznurek od spodu wprowadzony pod środkowy rowek stopki). Igły mają przytrzymać sznureczek tuż przy jego krawędzi z obu stron (wielkość rozstawu igieł jest istotna i musi być dobrana do wielkości obwodu sznurka). Kolejne kordy wszywamy równolegle względem pierwszego, w sumie zaplanowane jest osiem ozdobnych przeszyć kordu. Dodatkowe informację jak używać stopki do naszywania kordu i cienkich wypustek znajdziecie w dziale „porady” w górnym menu.

Po naszyciu sznureczków obcinamy obie krawędzie paska tak, aby od sznurka pozostawić do krawędzi 1,5 cm z każdej ze stron- szczegóły zdjęcie poniżej. Element boku po docięciu powinien mieć szerokość 8 cm.

Na tym etapie pozostaje nam tylko połączenie literkę w całość. W tym celu składamy prawymi stronami przód literki oraz jej bok. Łączymy elementy szyjąc na 1 cm od krawędzi. Początek (miejsce rozpoczęcia doszywania boku) umiejscawiamy na spodzie literki, a krawędź boku podwijamy na 1,5 cm. W narożnikach bok literki jej krawędź należy ponacinać- patrz zdjęcie poniżej.

Szyjemy wzdłuż krawędzi literki, a gdy dojdziemy do miejsca rozpoczęcia szycia (podwiniętej krawędzi) wystarczy, że nałożymy na niego pasek boku i będziemy szyć dalej jeszcze na ok 2 cm. Dzięki czemu na prawej stronie otrzymamy estetyczne wykończenie łączenia boku literki.

Przechodzimy do doszycia tyłu literki i tu wykorzystamy naniesione przez nas punkty kontrolne. W pierwszej kolejności przenosimy je z połączonego boku na krawędź niedoszytego, patrz zdjęcie poniżej.

Teraz upinając tył musimy sprawić, aby punkty kontrolne boku i tyłu literki pokrywały się. Szyjemy na 1 cm od krawędzi i przyszywamy tył litery pamiętając o pozostawieniu otworu na wywinięcie litery na prawą stronę.

Po przewinięciu litery na prawą stronę wykonujemy stebnowanie tuż przy krawędzi łączenia boku z przodem oraz boku z tyłem w celu usztywnienia literki, szyjemy na 2 mm od krawędzi. Nie zaszywamy jednie otworu na wypchanie poduszki.

Do środka wprowadzamy piankowe (ocieplinowe) jej elementy zaczynając od przodu i tyłu, a następnie wprowadzamy piankowy bok. Jeśli którykolwiek element pianki wydaje się zbyt duży od razu go docinamy. Następnie wypełniamy środek elementu literki i zaszywamy otwór maszynowo 2 mm od krawędzi. Na zdjęciu poniżej literka już po wypełnieniu i zaszyciu boku. 🙂

Pochwalcie się swoimi literami uszytymi na podstawie tego wpisu, zdjęcia wysyłajcie na adres mailowy: e.szafranek@maszynosfera.pl

tagi: , ,

10
Dodaj komentarz

5 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ewelina

Witam,
Piękna literka. A czy ma Pani pomysł jak uszyć literkę z „zamkniętym” środkiem, typu D, A, O, B?

Najpiękniejsza literka, jaką znalazłam do tego pory na internecie ! 🙂
Pozdrawiam, Asia.

roksi

Witam. Jestem w trakcie szycia literki A. Wszystkie wykroje są juz gotowe. Tylko zastanawia mnie od czego zacząć szycie, zeby potem nie okazalo sie ze nie mozna jej wywinąć. Nie za bardzo rozumiem poprzedniego komentarza odnosnie literek z dziurką. Pozdrawiam

roksi

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź!

Kasia formica

A czy pas który jest bokiem literki jest zeszyty? Ostatnim krokiem było założenie go na zakładkę tylko – już widzę jak moje córki odnajdują możliwość wyciągania wypełnienia… 🙂