Bluzka z kontrafałdą (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować szablony

eti-blog-bluzka-biala-1

eti-blog-bluzka-biala-2eti-blog-bluzka-biala-3

Na projekt tej bluzki trafiłam kiedyś przypadkiem przeglądając różne strony o modzie. Strasznie mi się spodobała i wiedziałam, że koniecznie muszę ją uszyć. 🙂 Nie mogłam niestety początkowo znaleźć pasującego na nią materiału, aż wreszcie zupełnie przypadkiem natrafiłam na materiał, który idealnie pasował na projekt tej bluzki.
Podczas przygotowywania jej wykroju miałyśmy kilka problemów, ale udało się przygotować wykrój, na podstawie którego powstała bardzo fajna, trochę oryginalna bluzka z kontrafałdą. 🙂

Wiem, że ten model bluzki jest może trochę “letni”, ale pod marynarką czy sweterkiem sprawdza się bardzo dobrze. Także śmiało można ją nosić nawet w chłodniejsze dni. Polecam spróbować ją uszyć, ponieważ ładnie (może nawet trochę elegancko) wygląda i jest bardzo wygodna. 🙂

Do uszycia bluzki potrzebujemy dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME TXL607  i owerlok JANOME 744D (jeśli nie dysponujesz owerlokiem to proponuje użyć ściegu owerlokowego w maszynie wieloczynnościowej, aby obrzucić krawędzie).

* Materiały potrzebne do uszycia bluzki:
a) tkanina: jej ilość zależy od długości bluzki oraz rozmiaru, mi wystarczyło 0,85 m bieżącego tkaniny do uszycia bluzki o długości 65 cm. Ze względu na założenie/kontrafałdę proponuje wybierać tkaninę cienkie, gdyż w grubej zgrubienie przy dekolcie będzie znaczne.
b) flizelina
c) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 1860-8.1/2″MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) linijka do patchworku i quiltingu 160 x 320 mm- eti 973
e) pisak samoznikajacy -eti 120

f) żelazko i deska do prasowania

Bluzka z kontrafałdą (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować szablonyPRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Wykrój tej bluzki stworzymy po części na podstawie zwykłej bluzki dzianinowej bez rękawków. Musicie jednak pamiętać, aby do odrysowania wybrać bluzkę, która leży na was luźno (nie może Was opinać), ponieważ bluzkę, którą uszyjemy jest z tkaniny i później się w nią nie zmieścicie.
Na początku szycia i tworzenia tego wpisu byłam pewna, że będziemy musieli wykonać zaszewkę na podkroju pachy, aby zebrać nadmiar tkaniny, jednak w trakcie szycia okazało się to nie koniecznym zabiegiem.
Zaczynamy od odrysowania bluzki na papierze. Odrysujemy osobno przód i tył (wystarczy po połowie).

Jeśli bluzka od której odrysowujemy formę była taliowana to należy narysować nową linię boku, prostą -patrz zdjęcie poniżej. Nowa linia boku musi uwzględniać obwody ciała z luzem (dodajcie do swoich obwodów 2 cm na luz i dopiero 1/4 tego wymiaru odmierzajcie na poszczególnych wysokościach)-zdjęcie poniżej. Jak widzicie ja moją bluzkę powiększyłam na linii biodra.

eti-blog-o-szyciu-wymiary-kontrolne

Z tej bazy będziemy tworzyć inną bluzkę, a więc proponuje zostawić sobie oryginał odrysowanej bluzki, a w kopii będziemy wprowadzać zmiany.

Zaczniemy od przodu. Nanosimy linię w miejscu gdzie chcę mieć kontrafałdę. Wychodzimy dokładnie ze środka przodu na linii biustu, a następnie kierujemy się do linii dołu bluzki, a dokładnie do punktu odsuniętego od linii środka przodu o 7 cm. Tył zostawiamy bez zmian.

Oba elementy na zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-modelowanie-fałdy

Aby zmodelować przód bluzki rozcinamy  go po narysowanej linii. Na nowym dużym arkuszu papieru rysujemy prostą linie (to ta po prawej stronie na zdjęciu poniżej) i do niej przykładamy odcięty trójkąt bluzki i go przyklejamy. Kolejną linię rysujemy w odległości na linii dołu bluzki o 2 cm, a na wysokości linii biustu 9 cm. Drugi element bluzki przodu przykładam do nowo powstałej linii i tam go przyklejamy (patrz zdjęcie poniżej-moje przyklejone przody na zdjęciu poniżej zaznaczyłam zielonym kolorem).

Teraz składamy papierową wersje bluzki składając następujące punkty na siebie: A oraz B. Przy składaniu zachowujemy kierunek składania (pokazuje go strzałka na zdjęciu powyżej), aby zakładka została utworzona pod spodem większej części bluzki. Zauważcie, że złożenie stworzyło nam nowy obszar (czerwony) wystający za linię środka przodu (czarną przerywaną). Rysujemy jego górną krawędź kierując się kształtem dekoltu bluzki, czyli wykonujemy odbicie lustrzane.

Teraz przy złożonej zakładce wycinam element po liniach zewnętrznych (na zdjęciu poniżej czarna ciągła linia).

Poniżej na zdjęciu element wycięty (z lewej strony złożony, a z prawej po rozłożeniu).

Stworzymy jeszcze „rękawek”, aby ładnie leżał kształt opracujemy na podstawie podkroju pachy. W tym celu składamy na styk element przodu i tyłu bluzki na linii szwu ramieniowego. Odrysowujemy kształt tego łuku, zaznaczamy miejsce łączenia przodu z tyłem na rękawku (podczas wszywania będziemy mieć punkt kontrolny). Rysujemy rękawek o szerokości 3 cm i długość 30 cm. Zaznaczcie również na nowo narysowanym rękawku, który koniec będzie przyszywany do przodu, a który do tyłu bluzki. Rękawek wycinamy z papieru.

Wszystkie elementy przygotowane, a więc przechodzimy do krojenia. Oczywiście jak zawsze kroimy ze zdekatyzowanej tkaniny. Tkaninę zakładamy w dwóch miejscach, aby w całości skroić tył i przód bluzki. Złożenie tkaniny wykonujemy równolegle do krajki (oryginalnie wykończonej tkaniny) jest to bardzo ważne, zwróćcie na to szczególną uwagę. Elementy układamy zgodnie z nitką prostą, czyli równolegle do krajki. Na przodzie bluzki jak pewnie zauważyliście mały trójkącik wystaje za krawędź złożonej tkaniny (linii prostej) na tym etapie możemy go zignorować (zdjęcie poniżej).

Rękawek kroimy również z zachowaniem nitki prostej czyli układamy go równolegle do krajki- patrz zdjęcie poniżej. Potrzebuje 4 takie elementy, przy krojeniu ich zwracamy uwagę, aby skroić dwa lewe i dwa prawe- zdjęcie poniżej.

Przypinamy elementy bluzki do tkaniny i obrysowujemy je z zapasem na szew. Ponieważ bluzka była odrysowywana to dla bezpieczeństwa dodajemy większy zapas na szew np. 2 cm.  Zapas ten pozwoli w razie konieczności wykonać drobne korekty, a jeśli nie będzie takiej potrzeby po prostu go odetniemy do zapasu 1 cm. Wyjątek stanowi zapas rękawka tutaj dodajmy 1 cm i dół bluzki 3 cm.

Dodatkowo oznaczamy na tkaninie punkty, które umożliwią nam złożenie zakładek i właściwe wszycie rękawka (czarne krótkie kreseczki oraz P (przód) i T (tył) na rękawku- zdjęcie poniżej).

SZYCIE:

Zaczynamy od zaznaczenia linii szycia na przodzie. W tym celu składamy wyciętą bluzkę prawą stroną do prawej i do tak przygotowanego przodu bluzki przykładamy papierową formę bluzki ze złożoną fałdą. Z linii środka wyprowadzamy linie prostą (kropkowana czarna linia na zdjęciu poniżej) i wzdłuż niej zaginamy mały trójkąt przy dekolcie na stronę bluzki (patrz zdjęcie poniżej). Wzdłuż tak wyznaczonej linii (żółta przerywana) zszywamy przód, zszywamy go tylko do długości tego złożonego trójkąta. Ponieważ szyjemy bluzkę z delikatniej tkaniny to miejsce/linie szycia podklejamy cienką flizeliną. Wystarczy taka o szerokości 1 cm na długości linii szycia.

Zszywamy wzdłuż wyznaczonej przed chwilą linii przód. Następnie układamy fałdy analogicznie jak w papierze dzięki czemu powstaje nam jedna kontrafałda- dwie fałdy zwrócone do siebie kantami. Na zdjęciu poniżej przód bluzki po zszyciu i ułożeniu kontrafałdy.

Złożone fałdy przypinamy szpilkami i od razy na maszynie przyszywamy je w celu przytrzymania ich, szyjemy 0,5 cm od krawędzi. W miejscu zaznaczonym na dole również fałdę składamy i delikatnie przeprasowuje ją, aby trzymały kształt.

Teraz przechodzimy do zszycia bluzki, ale zanim to zrobimy wykonujemy przymiarkę, aby upewnić się czy zszyć zgodnie z zaplanowanym zapasem czy wprowadzić zmiany.
Szyjemy na maszynie do szycia ściegiem stebnowym, a następnie dla wzmocnienia i estetycznego wykończenia owerlokiem lub ściegiem owerlokowym. Zaczniemy od połączenia przodu z tyłem na linii ramienia

Bluzka z kontrafałdą (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować szablonyNastępnie zszywamy bluzkę na linii boku. Podobnie jak przy linii ramienia najpierw ściegiem stebnowym, a później owerlokiem.  Po zszyciu wykonujemy przymiarkę i ewentualne poprawki. Ważne, aby kontrafałda leżała płasko na ciele.

Bluzka z kontrafałdą (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować szablony

Teraz wykończymy linię dekoltu. W tym celu najpierw docinamy zapas na szew do szerokości 1 cm (jeśli potrzebujecie wprowadzić korektę do kształtu waszego dekoltu to najpierw to zróbcie, a następnie zetnijcie nadmiar zostawiając zapas na szew 1 cm).

Teraz wycinamy z resztek tkaniny pliskę skośną o szerokości 4 cm i długości równej obwodowi dekoltu z małym zapasem.

Dla przypomnienia pliskę skośną kroimy pod kątem 45 stopni w stosunku do krajki tkaniny lub nitki prostej tkaniny. Wykonujemy to za pomocą linijki do patchworku, najpierw wyznaczamy odpowiedni kont, a następnie rysujemy równoległe linie w odległości 4 cm od poprzedniej.

Bluzka z kontrafałdą (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować szablony

Bluzka z kontrafałdą (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować szablony

Pliskę zaprasowujemy na pół lewą stroną do wewnątrz. Następnie formujemy/zaprasowujemy pliskę do kształtu dekoltu.

Tak przygotowaną upinamy do linii dekoltu i przyszywamy szyjąc 1 cm od krawędzi. Szyjemy z odsłoniętym wolnym ramieniem. Estetycznie łącząc pliskę (wystarczy, że podwiniemy krawędź pliski leżącą bezpośrednio na linii dekoltu, drugi koniec tylko przykrywa podwiniętą krawędź- zdjęcie poniżej).

Szew linii dekoltu nacinamy (zdjęcie powyżej czerwone kreski przy dekolcie), a następnie pliskę zaprasowujemy do wewnątrz bluzki (zdjęcie poniżej).

Bluzka z kontrafałdą (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować szablony

Przyszywamy zaprasowaną krawędź bluzki szyjąc 0,8 cm od krawędzi dekoltu. Jeśli zaprasowana krawędź pliski nie zakrywa na jakiś odcinku szwy to należy go obciąć, aby nie wystawał za krawędź pliski. Na zdjęciu poniżej linia dekoltu wykończona .

Tą techniką wykończymy również podkrój pachy, a przynajmniej jej część. Zaczynamy jednak od odszycia rękawków. Podklejamy je najpierw bardzo cienką flizeliną. Następnie składamy razem prawymi stronami obie części rękawka i zszywamy zgodnie z zapasem tzn na 1 cm.

Bluzka z kontrafałdą (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować szablony

Zapas na szew odcinamy zostawiając 3-4 mm od linii szycia. Następnie rękawek wywracamy na prawą stronę, narożniki ładnie wypychamy i zaprasowujemy jego kształt.

Po wykonaniu przymiarki delikatnie zmodyfikowałam kształt rękawka. W tym celu obcinamy zaznaczone na rysunku poniżej narożniki o ok 1 cm. Rękawek na szwie po wszyciu będzie miał 3 cm, a przy krawędziach 2 cm.

Bluzka z kontrafałdą (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować szablony

Wykonujemy kontrolę linii pachy i jeśli potrzeba to wykonujemy jej korektę, a następnie do nowej linii dodajemy zapas 1 cm. Jeśli tak jak ja nie wykonywaliście korekty, wystarczy obciąć 1 cm od krawędzi pachy. Gdy już to wykonaliśmy przypinamy rękawek do pachy, a ponieważ oznaczyliśmy na rękawku przód i tył to łatwo jest nam się zorientować, który rękawek to lewy, a który prawy. 🙂

Przypinamy rękawki kontrolując, aby punkt oznaczony na nim wypadły dokładnie na szwie ramieniowym bluzki.

Bluzka z kontrafałdą (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować szablony

Przyszywamy rękawek szyjąc 1 cm od krawędzi, wykorzystując do tego wolne ramie maszyny.

Bluzka z kontrafałdą (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować szablony

Po wszyciu rękawka bluzka prezentuje się jak na zdjęciu poniżej.

Bluzka z kontrafałdą (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować szablony

Pozostały niewykończony odcinek pachy wykańczamy pliską skośną analogicznie jak przy dekolcie. Pliska niech zachodzi na szew rękawka ok 0,5-1 cm. Na zdjęciu poniżej krawędź już wykończona.

Bluzka z kontrafałdą (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować szablony

Teraz podszywamy od środka fałdy, aby nie otwierały się zbyt mocno. W tym celu mocno zaprasowujemy fałdy. Szyjemy wzdłuż fałd od lewej strony bluzki tak, aby szycie nie było widoczne na prawej stronie (przytrzymujemy tylko krawędź fałdy, szyjąc na 1 cm od jej zaprasowanej krawędzi). Zobaczcie oba zdjęcia poniżej prezentują linie szycia. W ten sposób odszywamy dwie fałdy.

To samo przedstawione od lewej strony bluzki. Dodatkowo na tym zdjęciu zaznaczyłam kolejną linie szycia, po której należy połączyć każdą z fałd. To odcinek na krawędzi dołu bluzki. Także proponuje podkleić ten odcinek cieniutką flizeliną przed zszyciem.

Bluzka już prawie gotowa, pozostaje nam wykończyć jeszcze krawędź dolną bluzki. W tym celu zaprasowuje jej krawędź na 1 cm, a następnie raz jeszcze na 1 cm. Pamiętacie, że na linii dołu dodaliśmy zapas 3 cm, oznacza to że moja bluzka będzie dłuższa o 1 cm w stosunku do długości zaplanowanej. Jeśli chcecie uzyskać inną długość bluzki to dotnijcie długość bluzki do zaplanowanej + 2 cm, a następnie krawędź zaprasujcie.

Linia dołu po przeszyciu.

W zależności jaki materiał wybraliście, zakładka na przodzie może leżeć płasko lub delikatnie się otwierać.

Cała bluzka skończona. 🙂

Bluzka z kontrafałdą (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować szablony

tagi: , ,

4
Dodaj komentarz

2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Monia

Bardzo fajny fason tej bluzeczki! Tez chciałabym taka uszyć, ale nie wiem, jaka tkanina najlepiej by się do tego nadawała. Czy może być wiskoza albo bawełna z lycrą?

Anna

Czy ta pliska na dekolcie to takie odszycie tylko wąskie?