Zgodnie z zapowiedzią po recenzji Janome Skyline S5 przyszedł czas na recenzje / szczegółowy opis Janome Skyline S3. 🙂
Maszyna do szycia Janome Skyline S3 ma trochę mniej funkcji niż jej starsza siostra Janome Skyline S5, ale dzięki temu jest też trochę tańsza. 🙂
Wymiary maszyny: wysokość 31 cm, szerokość 47 cm, głębokość 24 cm.
Janome Skyline S3 podobnie jak Janome Skyline S5 jest większa niż standardowe, komputerowe maszyny do szycia, co moim zdaniem jest dużym atutem, ponieważ dzięki temu jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Szycie nawet dużych powierzchni nie stanowi żadnego problemu.
Przestrzeń pomiędzy igłą i bokiem maszyny wynosi, aż 21 cm (dla przykładu w przeciętnej wielkości maszyny do szycia mamy 15-17 cm) więc szycie dużych narzut, firan, zasłon, pościeli czy płaszczy nie stanowi żadnego problemu. Rolujemy materiał i szyjemy. 🙂
Zaczynamy od góry maszyny 🙂
Pod przykrywą maszyny znajdziecie:
– pokrętło regulacji naprężenia górnej nici, które można ustawić na automatyczne (wygodne) lub ręcznie regulować w skali od 1 do 9
– regulacja docisku stopki. Jest ona aż 7 stopniowa więc jeszcze dokładnie możemy dostosować siłę nacisku stopki do rodzaju szytej tkaniny. Między innymi dzięki tej funkcji Skyline S3 bez problemów przeszywa dzianiny, delikatne materiały, filc czy gruby jeans.
– szpulownik z wbudowanymi nożykami (jeszcze wygodniejsze szpulowanie), którymi obetniesz nitkę po zakończonym szpulowaniu
– miejsce na dodatkowy trzpień nici, dzięki temu można szyć podwójna igłą
Na pokrywie maszyny znajduje się wykaz ściegów 🙂
Maszyna oferuje nam 399 programów ściegowych (w tym ściegi proste, kryte, stretch, zygzak, satynowe, owerlokowe, ozdobne, potrójnie wzmacniane, dziurki i alfabet) i 8 rodzajów automatycznie obszywanych dziurek. Poza wieloma pięknymi ściegami ozdobnymi w maszynie jest również możliwość wyszywania alfabetu, który zawiera duże, małe litery, znaki specjalne i alfabet z polskimi znakami. 🙂 Regulacja szerokości ściegów i literek alfabetu jest do 7 mm.
Poniżej na zdjęciach ściegi, które wyszyłam w szerokości ściegu 7 mm oraz 5 mm (niby 2 mm, a jaka spora różnica).
Osobno testowałam obszywanie dziurek, jak wspominałam maszyna ma ich aż 8 rodzajów. Zobaczcie jak ładnie wychodzą. 🙂
Sprawdźmy teraz napisy. Dla mnie osobiście ważne jest to, że maszyna do szycia posiada polskie litery, bo dzięki temu nie mamy żadnych ograniczeń. 🙂
Na dużym czytelnym wyświetlaczu można podejrzeć wybrany ścieg oraz kategorię, proponowaną stopkę, optymalną szerokość ściegu oraz jego długość, które oczywiście możemy zmieniać według potrzeb.
Poniżej wyświetlacza znajdują się funkcje, które maszyna Skyline S3 oferuje. Wśród nich mamy funkcję szycia igłą podwójną, odbicie lustrzane ściegu, szycie od początku ściegu, pozycje igły (centralna, do lewej) oraz program umożliwiający zestawianie ściegów razem (programowanie) czyli tworzenie własnych kombinacji programów ściegowych.
Chciałam Wam pokazać funkcję igłą podwójną, co to właściwie znaczy? Funkcja ta zabezpiecza nas przed złamaniem igły podwójnej. Po naciśnięciu przycisku tej funkcji maszyna nie pozwoli wybrać szerokości ściegu, poza zakresem chwytacza i otworu płytki ściegowej dla szycia igłą podwójną, już nie musimy się martwić i sprawdzać czy taka szerokość ściegu jest odpowiednia dla szycia igłą podwójną.
Kolejne funkcje maszyny znajdują się bliżej igielnicy i mamy tutaj:
– przycisk start/stop
– mocowanie
– rygiel
– pozycje igły (góra dół)
– automatyczne obcinanie nitki
– regulację prędkości szycia
Czyli wszystkie funkcje rozbudowanej komputerowej maszyny do szycia.
Maszyna ma kilka nożyków do obcinania nitek, które bardzo ułatwiają sprawne jej obcinanie i nawlekanie maszyny.
Nawlekacz igły oczywiście też jest, choć to już standard dla marki Janome.
W modelu SkyLine S 3 mamy długie wolne ramię, które będzie pomocne przy szyciu rękawów, podwijaniu nogawek, a w szczególności ozdabianiu ściegami dekoracyjnymi wąskich elementów odzieży.
Maszyna dobrze radzi sobie z cienkimi tkaninami.
Jak i z tymi grubymi materiałami.
Przejdźmy teraz do przechowywania i dodatkowego wyposażenia maszyny.
W stoliku powiększającym pole pracy znajduje się schowek na akcesoria. Ma on dwie półeczki, a więc najpotrzebniejsze akcesoria są pod ręką.
W zestawie z maszyną Skyline S3 mamy sporo akcesoriów. Znajdziecie tam:
– stopkę uniwersalna
– stopkę do wszywania zamków
– stopkę do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych
– stopkę do ściegu krytego
– stopkę do ściegu owerlokowego
– stopkę do ściegu krawędziowego 1/4″ (6 mm)
– stopkę do automatycznego obszywania dziurki
– 5 szt. szpulek
– zestaw igieł
– pędzelek
– rozpruwacz
– dodatkowy trzpień na szpulkę
– wkrętak
– uchwyt zabezpieczający szpulkę (dwa duże i dwa małe)
– miękki pokrowiec
– kabel zasilający
– rozrusznik nożny
– instrukcja obsługi w formie filmu na DVD
Zamiast sztywnej walizki jest pokrowiec z praktycznymi kieszeniami, do których możecie schować dodatkowe akcesoria. 🙂
A tutaj już kieszonka sfotografowana ze sporą ilością dodatków i akcesoriów krawieckich potrzebnych przy szyciu.
Podsumowując tylko od siebie dodam, że relacja cena do jakości i funkcji oraz wielkości i siły maszyny znakomita. Więc jeśli maszyna leży w Waszym zakresie cenowym to śmiało ją wybierajcie, będziecie naprawdę zadowolone/zadowoleni! Duży komfort pracy!
Szczerze polecam 🙂
Bardzo dziekuje za recenzje! Waham sie wciaz nad wyborem maszyny ale coraz bardziej sklaniam sie do Skyline S3 wlasnie. Jedyne co mnie martwi, ze moge miec problem z dokupieniem roznych rodzajow stopek. Na stronie producenta znalazlam tylko, ze stopki(prawie wszystkie)pasuja do S5, ale ani slowa o S3. Slyszala moze cos Pani czy jest z tym problem?
Oba modele maszyn Janome mają standardowe rozwiązania, a więc stopki do obu modeli są dostępne. Do Janome Skyline S5 pasujące stopki znajdzie Pani tutaj (to rozwiązanie dostosowane do szerokości ściegu do 9 mm), a do S3 tutaj.
Jeśli chodzi o grubości materiałów jakie przeszywa maszyna, to daje radę przeszyć kilka warstw dżinsu i takie paski plecakowe? Moja janome 525s niestety nie dała rady przeszyć dżinsu w tej grubszej części nogawki, jak się skraca i przeszywa…nad cZym bardzo ubolewam 🙁
S3 jest mocniejszą maszyną niż 525s. Jednak również 525s da raję przeszyć spokojnie spodnie dżinsy u dołu w szwie. Trzeba tylko odpowiednio przygotować się do tego zadania. Maszyna szyje tworzy ścieg dobrze i transportuje materiał, jeśli stopka przytrzymuje go i przy tym jest ustawiona równolegle do ząbków transportera! Przy szwie, aby to miało miejsce korzystamy z blokady stopki (czarny czy czerwony przycisk z tyłu stopki) lub podkładamy tekturkę o grubości szwu. Wszystko to ma na celu ustawienie stopki równolegle do ząbków transportera. Czasem trzeba sobie dodatkowo pomóc, a mianowicie rozbić szew np.: młotkiem, tak wiem, brzmi to dziwnie, ale pewnie… Czytaj więcej »
A-haaa całe życie człowiek się uczy! Stopki takiej nie mam, ale igły do dżinsu owszem. Czyli trzeba troszku pokombinować, dziękuję za rady! Nie, nie absolutnie nie wydaje się dziwne, wszystkie wspomagacze domowe uwielbiam stosować i zawsze jestem pod wrarzeniem jakież to nowe ma zastosowania, dane urządzenie 🙂 to jeszcze może podpytam przy okazji…jak wszywam kaptur overlockiem, a później chcę obszyć tasiemką ( ja akurat stosuje ten sam materiał, który jest wewnętrzną cześcią kaptura-cienka dzianina tshirt), by nie był widoczny szew, maszyna przepuszcza ściegi i mam takie długie szwy, co wygląda okropnie. Nie wiem co robię źle ale sprawdzałam różne igły,… Czytaj więcej »
Ja zazwyczaj, okolice kaptura wykańczam cienką tasiemką jak tutaj (jak uszyć bluzę z kapturem) i nie miałam tego problemu. Jeśli jednak jest tam bardzo dużo warstw to może to być problem jak przy szwie w jeansach, proponuje sprawdzić i przy szyciu przyjrzeć się jak ustawia się stopka, bo jest szansa, że wymiana stopki na tą nowszą z przyciskiem rozwiąże problem lub to podkładanie (choć przy kapturze wydaje się to trudniejsze). powodzenia 🙂
Witam.. kupiłam tydz temu S3 ale mam duży problem ze sciegami owerlokowym na jerseyu. Maszyna wbija materiał pod podajnik w te otwory w które wchodzi igła. . Igła jest do strefy , nic elastyczna i mimo wszystko co zacznę to musze rozkręcić żeby wyjąć materiał ze splatana nicią, która tworzy wielki supel. . Jak by szyla w miejscu. Będę wdzięczna za poradę
Jersey jest trudnym materiałem, bardzo delikatną i elastyczną dzianiną, przy szyciu jego na maszynach wieloczynnościowych należy uzbroić się na pewno w cierpliwość, dodatkowo, aby uniknąć wciągania się dzianiny w płytkę ściegową pod dzianinę podłożyłabym papierową flizelinę, a jeszcze lepiej hydrofolię. Flizelinę można obciąć nożyczkami, a reszta sukcesywnie będzie w czasie prania odchodzić. Hydrofolia po prostu się rozpuści w wodzie. To umożliwi Pani szycie jej. powodzenia
Tak szukam wszystkich różnic pomiędzy S3 a S5 i znalazłam:
– mniejsza ilość ściegów
– maks szerokość ściegu 7 m a nie 9
– brak możliwości wydłużenia ściegu ozdobnego (co to oznacza???)
– brak kolanowego podnośnika stopki
– mniejsza maks prędkość
Czy to wsztystko? Tak się właśnie przymierzam do S3 o ile ma takie same możliwość przeszycia dżinsu i delikatnych tkanin, możliwość programowania sekwencji ściegów i odbicia lustrzanego jak s5
W S5 jest w zestawie także płytka do szycia ściegiem prostym. Maszyny mają inną prędkość szycia: 1000 uderzeń na minutę (S5) do 820 (S3). S5 ma dodatkowe dwa punkty oświetleniowe więcej. To chyba tyle różnic.
Co do pytania o szycie to osobiście nie czuje różnicy podczas szycia między nimi tzn.: są obie bardzo silne i niezależnie co się szyje czuć, że maszyna przeszycie wszystko. W obu modelach można zapamiętać kolejność ściegów oraz wykonać ich odbicie lustrzane.
Dziękuje za informację 🙂 a co oznacza w praktyce brak możliwości wydłużenia ściegu ozdobnego?
Funkcja ta dotyczy ściegów satynowych i pozwala je powiększać (wydłużać) nie tracąc ich jakości (gęstości). Przykłady tej funkcjonalności widać tutaj: JANOME MC9900 (to te półksiężyce na 6 zdjęciu).
A czy tą płytkę do ściegu prostego można dokupić osobno do s3?
Niestety nie ma takiej płytki do S3.
A czy można dokupić samą stopkę z górnym transportem do tej maszyny? w linku w podanym w pierwszym komentarzu zawierającym listę stopek do S3 są wymienione z górnym transportem, ale w ich opisie jest napisane że NIE pasują do S3 🙁
Tak, stopki które są montowane do trzpienie z ominięciem uchwytu szybko-mocującego to jedyny wyjątek, gdzie stopki nie będzie pasować do SkyLine S3. Stopka z górnym transportem do S3 to nr 200309008, ale jeszcze nie ma jej w sklepie (kosztuje ona 118,08, można zamówić ją mailowo).
Mam pytanie dotyczące profesjonalnego lamownika do Janome Skyline S3: czy jest w ofercie taka stopka dedykowana dla tej maszyny?
Z góry dziękuje za odpowiedz
Witam, na chwilę obecną nie ma lamownika ze stopką pasującego do S3, ale zapiszę sobie pana maila i jak się tylko pojawi to poinformuję o tym.
Dziękuję i czekam na informację o dostępności ?
żaden problem 🙂
Czy janome s3 można szyć skóry
Maszyna oczywiście poradzi sobie z szyciem skór. Proszę tylko pamiętać o zamontowaniu przy maszynie igły tnącej (igła do szycia skór). Rozumiem, że myśli Pani o okazjonalnym szyciu skór, bo jeśli np.: szyje Pani chałupniczo skórę to mogę zaproponować maszynę skonstruowaną specjalnie do tego zadania.
Witam, zastanawiam się nad dwoma modelami Janome TXL607oraz Janome SkyLine S3. Czy różnice są ogromne? Jakie są różnice oprócz wielkości S3 nad TXL? Czy model TXL607 poradzi sobie z jeansem tak jak S3?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Porównując w tabelce różnice między TXL607 i Skyline S3 niby ich nie ma, ale jak usiądzie się do obu maszyn i zacznie szyć, różnica jest bardzo duża. Janome Skyline S3 jest zdecydowanie mocniejsza, a więc łatwiej będzie jej szyć grube materiału.
Stosunkowo niedawno miałam przyjemność mailować z Panią, która prosiła o pomoc w wyborze modelu między tymi samymi maszynami. Krótko po naszej wymianie mailowej miała okazję obie je testować i odpowiedziała, że jak tylko usiadła do Skyline S3 nie miała wątpliwości, że to jej nowa maszyna. 🙂
pozdrawiam
Mam pytanie czy w tej S3 przycisk Start/Stop ma być podświetlany?
Gdy pisałyśmy tę recenzję to był, ale mogło się to od tego momentu zmienić. Sprawdzę i dam znać. 🙂
Mam pytanie czy w tej S3 przycisk Start/Stop ma być podświetlany?
S3 ma miec przycisk Start/Stop podświetlany? Dla mnie sie nie podświetla.
Obecne wersje nie mają podświetlanego przycisku start/stop.
Witam czy ktoś może mi sprzedać odstąpić film instruktażowy do skyline s3