Tym razem szyjemy coś do kuchni/ jadalni :). Pokaże Wam jak uszyć (bardzo modne w ostatnim czasie) kolorowe podkładki pod talerze. Takie podkładki z pewnością “ożywią” każdy stół. 🙂
Wymiary gotowej podkładki to ok 35 x 45 cm.
Do uszycia podkładek pod talerze potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME MC6600P.
* Materiały potrzebne do uszycia podkładki:
a) tkanina główna 45 x 75 cm oraz tkaniny na skrojenie kolorowych pasków (wstawek)
b) pianka lub ocieplina odzieżowa 40 x 50 cm (ja wykorzystałam piankę)
c) papier do przygotowania wykroju
d) nici do szycia
* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki -FISKARS 859863
d) linijka do patchworku – eti 975
e) miara krawiecka -eti 104
f) szpilki -eti 118
g) pisak samoznikajacy -eti 120
h) stopki:
– stopka z górnym transportem z zestawu maszyny (stopki do maszyn bez wbudowanego transportu górnego: JANOME 200311003 chwytacz rotacyjny, JANOME 200310002 chwytacz wahadłowy)
– z centralnym prowadnikiem (stopka pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm JANOME 200341002)
i) prowadnik krawędziowy z zestawu maszyny
j) żelazko i deska do prasowania
PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:
Wszystkie tkaniny wykonane z włókien naturalnych, które będziemy wykorzystywać do szycia tego projektu należy zdekatyzować, czyli poddać je działaniu temperatury oraz pary wodnej.
Poniższe ilości podałam dla jednej podkładki, a więc jeśli chcecie uszyć ich więcej przemnóżcie wszystkie ilości przez ilość podkładek jakie chcecie uszyć.
Na papierze rysujemy wzór podkładki zgodnie z wymiarami przedstawionymi na rysunku poniżej (linie przerywane są liniami pomocniczymi). Z papieru wycinamy elementy A, B oraz C.
Teraz układamy wycięte elementy na tkaninie. Potrzebujemy skroić jeden element A, jeden element C oraz siedem elementów B. Ważne, aby elementy układać na tkaninie tak, aby leżały identycznie jak na przygotowanym papierowym wykroju (nie można ich przekrzywiać). Dodatkowo do elementów należy dodać zapas na szew- wartości zapasów przedstawiłam na zdjęciu poniżej (żółty kolor). Na zdjęciu poniżej nie zmieściłam wszystkich elementów B, ma być ich w sumie 7 sztuk.
Kroimy również spód podkładki. Potrzebujemy prostokąt o wymiarze 38 x 48 cm.
Główne elementy podkładki wykrojone, teraz przejdziemy do wykrojenia kolorowych wstawek, które wszyjemy pomiędzy te elementy. Kroimy po dwa paski z danego kolory o wymiarze 4 x 40 cm (w sumie 4 kolory, czyli 8 pasków).
Paski te należy zaprasować do szerokości 2 cm.
Dodatkowo potrzebujemy skroić wkład do środka, możemy wykorzystać piankę lub ocieplinę odzieżową. Kroimy prostokąt o wymiarach 40 x 50 cm.
SZYCIE:
Układamy wszystkie elementy podkładki w kolejności jak na papierowym wzorze.
Szycie podkładki zaczynamy pod połączenie pasków z kolorową „wstawką”, rozpoczynamy od połączenia elementu C i B (estetyczną krawędzią wstawki od krawędzi)- patrz zdjęcia poniżej.
Łączymy je szyjąc 1 cm od krawędzi.
Element po zszyciu i zaprasowaniu wygląda jak na zdjęciu poniżej. Wstawkę zaprasowujemy kierując ją w kierunku prawego brzegu podkładki (wszystkie w jednym kierunku).
Po połączeniu wszystkich elementów i ich zaprasowaniu przypinamy je do pianki.
Proponuje w tym miejscu wykonać kontrolę wymiarów. Podkładka na tym etapie powinna być ładnym prostokątem o wymiarach ok 38 x 48 cm.
Następnie ściegiem potrójnym stebnowym (mode 2, ścieg nr 20 w modelu Janome MC6600P) łączymy górę podkładki z pianką, a przy okazji potrójny ścieg stebnowy ładnie ją ozdobi. Będziemy łączyć ze sobą wiele warstw materiału proponuję więc użyć stopki z górnym transportem (w modelu Janome MC6600P wybieramy stopkę z zestawu maszyny).
Ściegi stebnowe będzie naszywać równolegle względem siebie, więc proponuję do stopki z górnym transportem domontować prowadnik krawędziowy (ułatwi on nam uzyskanie równoległych przeszyć). Szyjemy w odległości 1,2 cm od kolorowej wstawki, a kolejne przeszycia tworzymy równolegle co 1,2 cm od poprzedniego ściegu. Ustawienie pozycji igły w moim przypadku to nr 5 (szerokość ściegu).
Po wykonaniu wszystkich przeszyć, podkładka prezentuje się następująco.
Do tak przygotowanej podkładki przykładamy prawą stronę materiału, który wykorzystamy na tył naszej podkładki i zszywamy je razem szyjąc tak, aby zachować wymiary 35,6 x 45,8 cm- patrz zdjęcie poniżej. Szyjąc pamiętamy o zostawieniu otwory na wywrócenie podkładki na prawą stronę.
Podkładka po wywróceniu na prawą stronę i zszyciu ręcznie otworu wygląda jak na zdjęciu poniżej.
Teraz wykonujemy ostatnie przeszycia potrójnym ściegiem stebnowym, dzięki nim tył naszej podkładki będzie ładnie przylegał. Szyjemy tuż przy wstawce (2 mm do niej). Uzyskanie idealnej odległości ułatw nam stopka z centralnym prowadnikiem (ustawienie igły 1).
Teraz pozostaje nam tylko obszycie podkładki na około. Szyjemy 1 cm od krawędzi (ścieg prosty stebnowy, stopka uniwersalna).
Podkładka, a nawet dwie gotowe 🙂
Pochwalcie się swoimi podkładkami uszytymi na podstawie tego wpisu, zdjęcia wysyłajcie na adres mailowy: e.szafranek@eti.com.pl
Wow – muszę nauczyć się szyć na maszynie, może to dziwne u faceta ale trudno, chcę i już – wtedy zrobię sobie takie fajne podkładki 🙂
majsterklepka.blogspot.com
To nie jest dziwne jest kilku mężczyzn szyjących i radzą sobie bardzo dobrze, także śmiało 🙂
A co niby w tym ładnego ????
Dziękuje za komentarz, po jego przeczytaniu, pozostaje mi życzyć Pani miłego dnia! pozdrawiam serdecznie Ewa 🙂
Bardzo fajna ta podkładka. Czy tutaj również była uzyta pianka gorseciarska? jaką ona ma mniej więcej grubość? można prać ją w pralce? bo przy moich dzieciach podkładki długo czyste na stole nie są 😉
Tak, wykorzystałam tutaj piankę gorseciarską. Ma ona ok 2-3 mm grubości, można ją prać w pralce i nie zmienia ona swoich właściwości, pozostaje cały czas fajnie sprężysta. 🙂
Piękne podkładki 🙂
Jaki materiał został użyty na tkaninę główną?
Pozdrawiam 🙂
Trudne pytanie bo podkładki szyłyśmy już jakiś czas temu ;), ale wydaje mi się, że jest to ciemnoszary materiał z Ikei. 🙂