Często po uszyciu różnych projektów zostają mi skrawki materiałów, z którymi czasami nie wiem co zrobić. Dzisiaj wpadłam na pomysł, że wykonam z nich dwie poduszeczki na szpilki, w końcu zbiorą wszystkie szpilki w jednym miejscu. 🙂
Do uszycia tych poduszeczek potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME MC8900QCP, która ma dużo ozdobnych 9 milimetrowych ściegów. 🙂
JANOME MC8900QCP SE -aktualnie dostępna maszyna na naszym rynku.
* Materiały potrzebne do uszycia dwóch poduszeczek:
– tkaniny – jak wspominałam wystarczą resztki różnych tkanin, najlepiej gęsto tkanych
– ocieplina odzieżowa – do wypchania poduszeczek
– flizelina do podklejenia łatek
– papieru do wykrojów
– nici do szycia
* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – 445-6″MUNDIAL
d) linijka do patchworku – eti 973
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 104
f) szpilki -eti 909
g) magnetyczna poduszka -eti 911
h) pisak samoznikajacy -eti 120
i) stopki: W obu projektach wykorzystam stopkę krawędziową.
– krawędziowa 1/4″ (6 mm) – znajduje się w standardowym wyposażeniu wybranej przeze mnie maszyny
Stopka krawędziowa 1/4″ (6 mm) pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm JANOME 200318000 (chwytacz wahadłowy JANOME 200330008)
Stopka potrzebna do wykonania kwadratowej poduszeczki z łatek:
– z centralnym prowadnikiem JANOME 202087003– pasuje do maszyny do 9 mm szerokości ściegu. Stopka pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm JANOME 200341002.
Stopka potrzebna do wykonania poduszeczki w kształcie kwiatka:
– stopka do marszczenia JANOME 202096005 – pasuje do maszyny do 9 mm szerokości ściegu. Pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm JANOME 200315007 (chwytacz wahadłowy JANOME 200124007)
j) żelazko i deska do prasowania
ETAPY Szycia poduszeczki kwadratowej z łatek:
PRZYGOTOWANIE:
Na papierze rysujemy kształt poduszeczki (widok z góry) i dzielimy poduszeczkę na mniejsze kawałki według uznania i według ilości materiału jaka dysponujemy. Moja propozycja wielkości poduszeczki i podziału znajduje się poniżej na zdjęciu.
Przenosimy kształty elementów na podklejoną flizeliną tkaninę, pamiętając o dodaniu 1 cm zapasu na szwy. Myślę, że zdjęcie z dołu można usunąć.
KROJENIE:
Poszczególne elementy kroimy z zapasem. Potrzebujemy dwa komplety takich elementów (na górę i dół poduszeczki).
Poniżej na zdjęciu jeden wykrojony i przygotowany do zszywania komplet elementów (górna warstwa naszej poduszeczki).
Dodatkowo kroimy również pasek o szerokości 4 cm i o długości obwodu poduszeczki wydłużony o 3 cm, posłuży on jako stworzenie wysokości poduszeczki (po wszyciu poduszeczka będzie mieć wysokość 2 cm).
SZYCIE:
Przy łączeniu elementów poduszeczki warto zaplanować kolejność ich łączenia, aby ułatwić sobie pracę, poniżej kolejność według której ja łączyłam elementy.
Rozpoczynam od połączenia nr 1 (patrz zdjęcie powyżej). Przy maszynie montujemy stopkę krawędziową i przy jej pomocy zszywamy pierwszą parę małych elementów dokładnie w odległości zgodnej z zaplanowanym zapasem na szew (u nas to 1 cm).
Szew ten należy rozprasować, tworząc szew otwarty.
Tak powstałe łączenie będziemy dodatkowo (dla ciekawszego efektu) dekorować ściegiem ozdobnym, montujemy więc przy maszynie stopkę z centralnym prowadnikiem, dzięki której z łatwością poprowadzimy ścieg idealnie po środku łączenia elementów (szwu).
Wybieramy kolejną parę elementów i powtarzamy powyższe zadania, aż powstanie nam cała górna część poduszeczki.
Postępując dokładnie tak samo przygotowując dół poduszeczki. Poniżej na zdjęciu nasz połączony element dołu.
Teraz będziemy doszywać bok poduszeczki czyli pasek o szerokości 4 cm. Ja dodatkowo ten mały paseczek również ozdobiłam ściegami, a następnie przypięłam do dołu i góry poduszki (pasek w miejscach ściegów ozdobnych podklejony został flizeliną, aby ścieg nie ściągnął tkaniny). W narożnikach krawędź paska, aby ładnie się ułożył musi być ponacinana- patrz zdjęcie poniżej.
Teraz przy maszynie ponownie montujemy stopkę krawędziową i łączymy górę z bokiem i dół z bokiem, przy szyciu należy pamiętać o zostawieniu otworu na wywinięcie poduszeczki.
Po zszyciu wywijamy ją i wypychamy ociepliną odzieżową, a następnie zaszywamy ją ręcznie.
Poduszeczka gotowa, zabieram się do szycia kolejnej 🙂
ETAPY Szycia poduszeczki w kształcie kwiatka:
KROJENIE:
Wycinamy z podklejonej flizeliną tkaniny dwa identyczne kwiatki.
Teraz wycinamy bok poduszeczki, to pasek o szerokości 4 cm i długości trzy krotnego obwodu kwiatka. Pasek na bok musi być dłuższy od obwodu kwiatka, ponieważ chcę na nim wykonać marszczenie.
SZYCIE:
Przy maszynie montujemy stopkę do marszczenia. Następnie zmieniamy ustawienia maszyny: długość ściegu na 4,1; naciąg nici górnej 6 (oba te parametry wpłyną na gęstość marszczenia). Szyjemy wzdłuż obu krawędzi paska boku.
Tak przygotowany bok upinamy do kwiatka. Zauważ, że na łukach pasek został delikatnie ponacinany, dzięki czemu ładnie układa się na linii szycia.
Teraz montujemy przy maszynie stopkę krawędziową i łączymy elementy.
Analogicznie doszywamy drugi kwiatek, należy tylko pamiętać o pozostawieniu otworu na wywinięcie kwiatka na prawą stronę.
Na zdjęciu poniżej kwiatek po zszyciu, a następnie po wywróceniu na prawą.
Teraz wypychamy ją ociepliną i zaszywamy ręcznie. Nasza poduszeczka została dodatkowo udekorowana sznureczkami, dodatkowym małym kwiatkiem z materiału oraz guziczkiem.
Pochwalcie się swoimi poduszeczkami uszytymi na podstawie tego wpisu, na zdjęcia czekam pod adresem mailowym: e.szafranek@eti.com.pl
Dodaj komentarz