Mała, zgrabna torebka kopertówka ozdobiona ściegami dekoracyjnymi, które zamiast tradycyjnie po prostej linii ułożyliśmy po okręgu. 🙂
Torebka będzie mieć wymiary: 18 cm wysokość, 25 cm szerokość.
Do uszycia torebki tego projektu potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME MC5200.
* Materiały potrzebne do uszycia kopertówki:
– tkanina podstawowa 35 cm bieżących
– podszewka 35 cm bieżących
– zamek o długości ok 10 cm
– zapięcie np.: zatrzask magnetyczny
– flizelina z klejem do usztywnienia 35 cm bieżących
– nici: gruba do ozdobnego szycia (my wybraliśmy nić o grubości 6) oraz zwykłe do szycia
* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki -eti 097
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki -Ti712
d) linijka do patchworku -eti 974
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 104
f) szpilki -eti 909
g) magnetyczna poduszka -eti 911
h) pisak samoznikajacy -eti 120
i) stopki:
– stopka do wszywania zamka JANOME 829801002– pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym (JANOME 940290000– chwytacz wahadłowy)
– stopka do ściegu owerlokowego JANOME 822801001– pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym (JANOME 200132008– chwytacz wahadłowy)
– przystawka do szycia okręgów– w ofercie posiadamy kilka rodzajów przystawek pasujących do konkretnych modeli maszyn JANOME
j) żelazko i deska do prasowania
ETAPY
KROJENIE:
Z tkaniny podstawowej kroimy element zgodnie ze schematem przedstawionym poniżej na zdjęciu, będzie to wierzchnia część kopertówki (przód, tył oraz klapa wierzchnia). Zapas na szew został uwzględniony i wynosi 2 cm.
Dodatkowo z tkaniny wierzchniej przygotowujemy wewnętrzną część kalpy, a z podszewki kroimy wewnętrzną część kopertówki (wymiary elementów znajdują się na zdjęciu poniżej). Kształty zaokrąglone proponuje skopiować z uprzednio wyciętego elementu wierzchniego kopertówki.
Następnie z podszewki kroimy kieszeń z przegródek oraz kieszeń na telefon. Będą nam potrzebne 4 prostokąty o wymiarach: 15 x 10 cm, 15 x 12 cm, 15 x 14cm oraz 14 x 12 cm.
Potrzebujemy także skroić z podszewki worek kieszeniowy oraz materiał na wykończenie wlotu przy zamku, kroimy więc 2 prostokąty o wymiarach: 13 x 4 cm i 13 x 24 cm.
Z flizeliny kroimy prostokąt o wymiarach 13 x 4 cm, 17 x 30 cm oraz element o wymiarach 30 x 58 cm, którym podkleimy kopertówkę i jej poszczególne elementy.
Ostatnim elementem do wykrojenia jest rączka kopertówki, należy skroić prostokąt o wymiarach 5 x 35 cm z tkaniny podstawowej.
PRZYGOTOWANIE:
Flizeliną podklejamy lewą stronę tkanin. Największym skrojonym z flizeliny elementem (czyli ten o wymiarach: 30 x 58 cm) podklejamy kopertówkę skrojoną z tkaniny podstawowej (dzięki czemu kopertówka będzie sztywniejsza).
Kolejno przyklejamy najmniejszy wykrojony element flizeliny (o wymiarach: 13 x 4) do podszewki o tych samych wymiarach, a średnim (wymiar: 17 x 30 cm) podklejamy połowę wnętrza kopertówki wyciętej z podszewki (do tej podklejonej strony będziemy doszywać kieszonki, dlatego tą część wzmacniamy flizeliną).
SZYCIE:
Rozpoczynamy od ozdabiania tkaniny. Tutaj zaproponuje Wam coś nowego 🙂
Na początku zaczniemy od rozplanowania okręgów. Na lewej stronie kopertówki (na podklejonej flizelinie) rozrysowujemy okręgi. Będziemy szyć na lewej stronie 🙂
Ściegi dekoracyjne wyszyjemy grubą ozdobną nitką, uzyskamy dzięki temu fajny wypukły efekt :). Grubą nitkę nawijamy na szpulkę bębenka i wkładamy do maszyny. Następnie nawlekamy maszynę (górną nitkę) standardową nitką do szycia.
Montujemy przy maszynie przystawkę do okręgów.
Jak wspominałam szyjemy na lewej stronie (po doklejonej flizelinie).
Na prawej stronie powstaną nam piękne oryginalne ściegi ozdobne. 🙂
Gdy ozdabianie mamy już skończone przechodzimy do szycia kieszonki z zamkiem. W tym celu nawlekamy maszynę standardowymi nićmi do szycia.
Na lewej stronie podklejonej flizeliną podszewce o wymiarach 13 x 4 cm rysujemy prostokąt o 10 x 1 cm (rozmieszczamy prostokąt na środku elementu). Następnie element przypinamy prawą do prawej do podklejonego dużego kawałka podszewki w odległości 1,5 cm od krawędzi podszewki (materiał o wymiarze 30 x 37 cm)- patrz zdjęcie.
Szyjemy po linii narysowanego prostokąta, szyjąc drobnym ściegiem stebnowym (prostym). W narożnikach wykonujemy obroty na igle.
Następnie rozcinamy przeszyty element po liniach jak przedstawiłam na zdjęciu poniżej. Ważne, aby zrobić to precyzyjnie. Docinamy do narożników prostokąta tak, aby nie przeciąć powstałego ściegu. Krawędzie małego elementu wprowadzamy pod spód przez powstałe rozcięcie.
Element po rozcięciu i wprowadzeniu pod spód powinien wyglądać jak na zdjęciu poniżej. Jeśli któryś z narożników źle się układa, najprawdopodobniej narożnik nie jest wystarczająco głęboko docięty, należy naciąć głębiej.
Teraz przechodzimy do szycia kieszeni naszywanych wewnętrznych. Krawędzie kieszeni musimy obrzucić ściegiem owerlokowym, zakładamy stopkę do ściegu owerlokowego i obszywamy wszystkie krawędzie. (Do wszycie zamka i worka kieszeniowego wrócimy później).
Zaprasowujemy górne krawędzie kieszeni na 4 cm i układamy kieszeń z przegródek jedna przegródka na drugiej, począwszy od największej (dolne i boczne krawędzie nakładamy na siebie). Kolejno zaprasowujemy prawy bok kieszeni (wszystkich warstw razem) oraz jej dół pod spód na 2 cm (lewą stronę pozastawiamy niezaprasowaną).
Kieszeń na komórkę przygotowujemy, zaprasowujemy, górna krawędź na 4 cm, a pozostałe na 2 cm.
Teraz układamy obie kieszonki począwszy od kieszeni z przegródek, następnie na nią układamy kieszeń na komórkę i całość przypinamy do podszewki w odległości 2 cm od wlotu kieszenie, gdzie doszyjemy zamek. Zwróć uwagę, że kieszeń na komórkę nachodzi na 2 cm na niezaprasowaną krawędź kieszeń z przegródek (jej lewy bok).
Przeszywamy teraz obie kieszenie szyjąc tuż przy ich krawędziach.
Wracamy do wszycia zamka i doszycia worka kieszeniowego, przy maszynie montujemy stopkę do zamków. Następnie wsuwamy zamek pod wcześniej odszyty wlot kieszeni. Przypinamy zamek szpilkami i przyszywamy szyjąc tuż przy krawędzi wlotu stopką do wszywania zamków.
W kolejnej operacji przyszywamy worek kieszeniowy. Podkładamy go pod górna krawędź wykończenia wlotu pod zamek- patrz zdjęcie poniżej.
Powtarzamy to dla krawędzi dolnej worka kieszeniowego. Efekt wszycia worka widoczny na zdjęciu poniżej.
Następnie zszywamy boki worka kieszeniowego.
Kieszeń od strony zamka powinna wyglądać następująco.
Do podszewki przyszywamy szyjąc na 1 cm od krawędzi wewnętrzną część klapy kopertówki.
Na tym etapie musimy przygotować i doszyć rączkę do naszej kopertówki. W tym celu zaprasowujemy krawędzie skrojonej rączki na 1 cm do wewnątrz, a następnie rączkę składamy na pół. Szerokość zaprasowanej rączki powinna wynosić 1,5 cm. Na zdjęciu poniżej upięta rączka.
Zaprasowaną rączkę zszywamy szyjąc ok 2 mm od zaprasowanych krawędzi.
Teraz montujemy pierwszą część zapięcia (zgodnie z instrukcją montażu). Miejsce zapięcie na dużej części kopertówki zaznaczyłam na zdjęciu poniżej. Linia przerywana to linia dołu kopertówki.
Teraz będziemy zszywać boki kopertówek: zewnętrznej czyli czerwone przygotowanej z tkaniny podstawowej i ozdobionej ściegami oraz wewnętrznej wykrojonej z podszewki z doszytą czerwoną klapą. Obie kopertówki przedstawione na dwóch kolejnych zdjęciach poniżej.
Składamy kopertówki każdą z osobna (jak na zdjęciach poniżej) prawa do prawej na 20 cm i szyjemy w odległości 2 cm od krawędzi boków na 18 cm od linii dołu kopertówki (linii złożenia tkaniny)- patrz zdjęcia poniżej. Do kopertówki zewnętrznej doszywamy rączkę torebki. Odszytą rączkę wprowadzamy pomiędzy warstwy kopertówki, sposób umieszczenia rączki zaznaczyłam żółtą linią kropkowana na zdjęciu poniżej.
Teraz zszywamy razem klapy kopertówek. W tym celu składamy obie kopertówki klapami do siebie prawą do prawej i szyjemy po klapie w odległości 2 cm od krawędzi tak, jak na zdjęciu poniżej.
Teraz wycieniowujemy szew klapy (obcinamy nadmiar) tak, aby ładnie płasko wyglądała po przewinięciu na prawą stronę.
Gdy klapę kopertówki mamy wywiniętą na prawą stronę, teraz wywracamy resztę kopertówki zewnętrznej (czerwonej) na prawą stronę, a do jej wnętrza wkładamy kopertówkę z podszewki. Na tym etapie powinna ona wyglądać tak jak ta przedstawiona na zdjęciu poniżej.
Po przewinięciu całej kopertówki zamykamy klapę kopertówki i oznaczamy miejsce na klapie gdzie magnes, który zamontowaliśmy poprzednio się znajduje. W tym miejscu montujemy na klapie drugą część zapięcia.
Teraz pozostaje nam zaprasowanie niezszytych krawędzi kopertówki na 2 cm do wewnątrz i zszywamy je szyjąc ręcznie, patrz zdjęcie powyżej, krawędzie opisane jako „krawędź do zszycia ręcznego”.
Projekt skończony 🙂
Pochwalcie się swoimi kopertówkami, uszytymi na podstawie tego wpisu, na zdjęcia czekam pod adresem mailowym: e.szafranek@maszynosfera.pl
kopertówka świetna muszę taką mię od jutra szukam materiału
Dziękuję 🙂 W razie jakichkolwiek problemów proszę pisać, chętnie pomożemy 🙂
Dziękuję za instrukcję! 🙂
Świetna ta torebka:D
Dziękuję 🙂
Świetna instrukcja 🙂 Torebkę wg niej wykonałam w ok 6 godzin – długo, ale to był pierwszy przedmiot jaki samodzielnie uszyłam na maszynie z czego jestem bardzo dumna. Torebka wyszła super. Moja jest pomarańczowa i niestety pozbawiona bajecznych okręgów, ponieważ 20-letnia maszyna do szycia nie posiada takich ściegów 😉
Będę częściej korzystała z Państwa porad, są dopracowane w najmniejszych szczegółach, Gorąco pozdrawiam 🙂
Dziękuje za miłe słowa. 🙂
Bardzo się cieszę, że torebka wyszła super, należą się też Pani gratulację, gdyż jak na pierwszy samodzielnie wykonany projekt był on bardzo skomplikowany.
serdecznie pozdrawiam i zachęcam do wysłania zdjęcia torebki, chętnie umieścimy je na naszym blogu 🙂
Pani Marto , zawsze i b. duzo moze pani ozdobic po prostu zygzakiem, mozna 2 razy .Zygzak ma duzo mozliwosci , podpowiadam nie tylko pani ale i innym osobom, z 2 sciegow , mozna piekne sciegi wykonac, radze najpierw poprobowac na innym kawaleczki tkaniny .powodzenia .
genialna torebka, świetna i hmm przyznam że wydalawo mi się iż będzie trudniejsza w wykonaniu le myliłam się. Być może moja wersja nie jest mistrzostwem ale jest w porządku 😉
Też uważam, że torebka jest naprawdę fajna. Dodatkowo mimo, że jest przy niej trochę pracy to wszystko idzie naprawdę sprawnie i bez komplikacji. 🙂
Już niedługo się zabieram za jej wykonanie. Będzie jak znalazł do sylwestrowej kreacji 🙂
Bardzo dobry pomysł, fajny materiał i można uszyć kopertówkę na każdą okazję!