Dzisiaj coś dla najmłodszych :). Ręcznik z kapturem i wesołą aplikacją. Wystarczą dwa ręczniki i trochę materiału na aplikację. Do dzieła 🙂
Do uszycia tego projektu potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę Janome 525S.
* Materiały potrzebne do uszycia ręcznika:
– ręcznik mały oraz duży kąpielowy (ja pracowałam na ręcznikach o wymiarach: 50 cm* 100 cm oraz 70 cm* 140 cm) – ręcznik mały może być mniejszy, należy tylko upewnić się, aby zmieścić na nim wykrój kaptura.
– tkaniny na aplikacje o wymiarach: ciemno różowa 20 cm* 40 cm, jasno różowa 30 cm* 40 cm, czerwona 5 cm* 10 cm, biała 5 cm* 15 cm, czarna 5 cm* 10 cm
– flizelina z klejem do podklejenia aplikacji
– nici zwykłe lub do haftu (do przyszycia aplikacji)
– zaprasowana lamówka (długość zależy od wielkości ręcznika i kaptura)
* Przybory, akcesoria itp:
– obcinaczki -eti 097
– rozpruwacz -eti 098
– nożyczki -Ti712
– linijkę do patchworku -eti 974
– miara krawiecka uniwersalna -eti 105
– szpilki -eti 909
– stopki: stopka do aplikacji JANOME 820815002, stopka krawędziowa JANOME 200318000 pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym (JANOME 200330008-chwytacz wahadłowy), stopka do wszywania zaprasowanej lamówki eti 505, stopka owerlokowa JANOME 822801001– pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym (JANOME 200132008– chwytacz wahadłowy)
– żelazko i deska do prasowania
ETAPY:
PRZYGOTOWANIE:
Odcinamy krawędzie dużego ręcznika i zaokrąglamy jego narożniki według uznania.
APLIKACJA: Przed rozpoczęciem krojenia aplikacji dekatyzujemy tkaniny (jednym ze sposobów dekatyzacji jest przeprasowanie wilgotnej tkaniny żelazkiem ustawionym na temperaturę, którą później będziemy prasować gotowy projekt).
Następnie tkaniny na aplikację podklejamy flizeliną.
Przyklejanie flizeliny- aby zrobić to właściwie, należy wyprasować tkaninę, do której będziemy ją kleić (chodzi o rozprasowanie ewentualnych zagnieceń), następnie przykładamy do lewej strony tkaniny flizelinę stroną z klejem i żelazkiem ustawionym na 1,5-2 kropki, dociskamy flizelinę i tak, przytrzymujemy ok 10 sekund – dokładną temperaturę i czas klejenia flizeliny zależy od jej rodzaju, najlepiej dopytać o szczegóły kupując flizelinę.
Kolejno obrysowujemy poszczególne elementy aplikacji na podklejonych flizeliną tkaninach (nasza propozycja wzoru aplikacji- kliknij na poniższy rysunek, aby go pobrać). Zapasy na szwy zostały uwzględnione.
KROJENIE:Rysujemy kaptur na papierze zgodnie z wymiarami przedstawionymi powyżej na rysunku (proponuje wyciąć papierowy kaptur i zrobić przymiarkę, jeśli potrzeba to należy dokonać korekty wymiarów). Zapasy na szablonie są uwzględnione i wynoszą 1 cm, wyjątek stanowi krawędź przodu kaptura, gdzie będziemy doszywać lamówkę i tam nie ma dodatku na zapas.
Następnie papierowy szablon umieszczamy na ręczniku, przypinamy szpilkami i wycinamy. Na zdjęciu poniżej przedstawiłam sposób umieszczenia szablonu kaptura na ręczniku. Ważne aby, linia złożenia kaptura znalazła się na linii złożenia ręcznika.
Teraz kroimy poszczególne elementy aplikacji według naszej propozycji wzoru lub szablonów przygotowanych samodzielnie.
SZYCIE:
Pracę nad aplikacją rozpoczynamy od rozlokowania całej aplikacji na kapturze ręcznika, aby sprawdzić ich dokładne ułożenie (mordka hipopotama w efekcie końcowym będzie mniejszy o ok. 1 cm względem krawędzi). Ważne aby tak rozmieścić aplikacje, aby górna krawędź głowy hipka była w odległości co najmniej 2 cm od linii wcięcia na kapturze- zdjęcie poniżej.
Teraz zaczynamy naszywać mniejsze element aplikacji na większe. Rozpoczynamy więc od naszycia: źrenic na oczy, oczu na górną część głowy, wewnętrznych części uszu na uszy, nozdrzy na górną część mordki hipopotama.
Do naszycia aplikacji wykorzystam stopkę do naszywania aplikacji Janome, której specjalny kształt sprawie, że z dużą łatwością przemieszcza się ona po nierównościach aplikacji oraz daje dobrą widoczność krawędzi tkanin pod stopką, dzięki czemu naszycie aplikacji przebiega bardzo płynnie. Aplikację przyszyję bardzo gęstym ściegiem zygzak (ustawienie mojej maszyny -szerokość ściegu 3.0, długość ściegu ustawiona na długość dziurki do guzików blisko pozycji 0). Szyjemy wzdłuż krawędzi aplikacji tak, aby została ona całkowicie schowana pod ściegiem- zdjęcie poniżej.
Teraz przechodzimy do zszywania elementów aplikacji. Przy maszynie montujemy stopkę krawędziową, dzięki której będziemy mogli precyzyjnie prowadzić brzeg tkanin.
Rozpoczynamy od wykonania zębów hipopotama. Składamy każdy z osobna na pół (prawą do prawej) i zszywamy boki szyjąc 6 mm od krawędzi tkaniny ściegiem prostym (stebnowym)-patrz zdjęcie poniżej.
Ściegiem prostym zszywamy również uszy, pamiętając o zostawieniu niezszytego odcinka u ich podstawy na ich wywrócenie- zdjęcie poniżej.
Po zszyciu wywracamy zęby i uszy hipopotama na prawą stronę i dla ładniejszego efektu prasujemy je.
Przy maszynie montujemy stopkę do aplikacji i wybieramy na maszynie ścieg zygzak z poprzednimi ustawieniami.
Teraz na dolnej części mordki rozmieszczamy zęby i górną części mordki. Spinamy wszystko szpilkami i przyszywamy górną część mordki.
Na gotowej mordce zaznaczamy punkty z szablonu (patrz zdjęcie poniżej), ja oznaczyłam je na tkaninie szpilkami.
Teraz przechodzimy do łączenia warstw mordki hipopotama (jedna warstwa z aplikacją, druga gładka). W tym celu składamy te elementy mordki hipopotama prawa do prawej i spinamy je szpilkami. Podczas upinania należy odgiąć zęby hipka tak, aby ich nie przyszyć (na zdjęciu powyżej widać gdzie zęby nachodzą na linię szycia).
Szyjemy od i do momentu zaznaczonego uprzednio na mordce. Przy maszynie montujemy stopkę uniwersalna, będziemy szyć w odległości 1 cm od krawędź ściegiem prostym (stebnowym).
Rozcinamy krawędzie szwu mordki do linii szycia.
Wycieniowujemy szew tj. odcinamy jego nadmiar do szerokości ok 3 mm od linii szycia.
Wywracamy całość mordki na prawą stronę i prasujemy ją.
Wyprasowaną mordkę hipopotama oraz jego głowę (w tej kolejności) ponownie układamy na kapturze (pamiętajmy o właściwym umiejscowieniu aplikacji tj. 2 cm poniżej linii wycięcia) i upinamy całość szpilkami- zdjęcie powyżej. Uszy hipopotama wsuwamy pod krawędź głowy i upinamy je. Wracamy do ściegu zygzak i stopki do aplikacji, całość przeszywamy do ręcznika, szyjąc po linii krawędzi głowy- patrz zdjęcia poniżej.
Po skończeniu naszywania aplikacji przechodzimy do łączenia kaptura, składamy go prawą stroną do prawej i spinamy szpilkami. Szyjemy wzdłuż krawędzi w odległości 1 cm z wyjątkiem góry kaptura, gdzie jak przestawiłam na zdjęciu poniżej szyjemy po łuku rozpoczynając od samej krawędzi, dopiero szyjąc dalej wchodzimy na szerokość 1 cm od krawędzi.
Montujemy przy maszynie stopkę do ściegu owerlokowego i obrzucamy połączoną przed chwilą krawędź kaptura ściegiem owerlokowym (ustawienie maszyny: szerokość ściegu maksymalna, długość ściegu 2 w skali 4 stopniowej).
Czas na lamówkę. Zakładamy przy maszynie stopkę do wszywania zaprasowanej lamówki i zmieniamy ustawienia maszyny na ścieg prosty (stebnowy), dostosowujemy pozycję igły tak, aby łapała ona lamówkę przy jej zaprasowanej krawędzi. Wprowadzamy lamówkę do stopki, następnie wsuwamy krawędź kaptura i przyszywamy lamówkę do jego krawędzi.
Teraz dolną krawędź gotowego kaptura przypinamy do dużego ręcznika (umiejscawiając kaptur na środku ręcznika), całość przypinamy szpilkami. Szew kierujemy do środka i tak zszywamy kaptur z ręcznikiem szyjąc na 0,5 cm od krawędzi.
Pozostaje nam przyszycie lamówki do dużego ręcznika, postępujemy tak samo jak przy przyszyciu lamówki do kaptura.
Projekt ręcznik gotowy:).
Uszyliście ręcznik z aplikacją na podstawie tego wpisu? Chcecie pochwalić się swoimi pracami? Wysyłajcie do mnie zdjęcia waszych projektów, mój adres mailowy: e.szafranek@maszynosfera.pl
Ha, projekt i realizacja ręcznika z kapturem naprawdę urzeka 🙂 No i bardzo miłe fotki wstawiacie. Nie dość, że ciekawy projekt to i dokumentacja przygotowana profesjonalnie. Więcej takich proszę 🙂
dziękujemy za przemiły komentarz:)
Przepiękny ręcznik! Chyba pokusze sie o takie cudeńko. Świetnie się prezentuje na maluchach, na pewno im sie podoba:)
Bardzo pomysłowe.Jak uszyję dla swoich wnuków to wyślę zdjęcie by pokazać.
świetnie, będę czekać. 🙂 e.szafranek@eti.com.pl
Witam! 🙂
Bardzo ciekawy reczniczek, mam zamiar go uszyc ale jestem poczatkujaca i sie zastanawiam jaka ma byc szerokosc tej lamowki? jaka kupic? 🙂 i czy stopki z chwytacza wahadlowego moge uzyc w maszynie z chwytaczem rotacyjym?
Pozdrawiam 🙂
Witam, 🙂
Jeśli korzystamy ze stopki do wszywania zaprasowanej lamówki to możemy wybrać jaką szerokość lamówki chcemy wszywać (zakres od 5 mm do 20 mm – to wymiar lamówki po wszyciu). Zdarza się, że stopka do zaprasowanej lamówki do chwytacza wahadłowego pasuje do maszyny z chwytaczem rotacyjnym (jaki ma Pani model maszyny, jeśli Janome to będę mogła sprawdzić). Można też wyposażyć się oryginalną stopkę do wszywania lamówki pasującą do chwytacza rotacyjnego (jest ona w zestawie z innymi prowadnikami i stopkami) JANOME 3237777 pozdrawiam 🙂
Dziekuje bardzo za odpowiedz 🙂 maszyne posiadam Janome txl 607:) dobrze by bylo zeby pasowala jednak, kiedys zaopatrze sie w wiece stopek do chwytacza rotacyjnego ale poki co jednak w portfelu troche slabo i trzeba kombinowac;/
sprawdziłam i niestety stopka do wszywania zaprasowanej lamówki do chwytacza wahadłowego nie pasuje do wskazanego przez Panią modelu, przykro mi.
Bardzo fajny pomysł. Według mnie wygrała tutaj kreatywność. Taki ręcznik na pewno sprawi naszym dzieciom wiele radości.
Dziękujemy bardzo 🙂 Super, że nasz pomysł przypadł Ci do gusty.
elegancko, taki talent to rzadkość, aż zazdroszczę rewelacja! musze tez coś mojemu dziecku takiego skombinowac. Co wy na to ? Sama własnie się zastanawiam nad takimi rzeczami, jednak na chwile obecną to tylko i wyłacznie musze własnie się udac, bo mam straszliwe problemy niestety z gardłem.
Dziękujemy za miłe słowa, polecamy spróbować bo ten projekt nie jest bardzo trudny. 🙂
Słodziakowy <3
Wygląda świetnie. Mnie ostatnio bardzo spodobał się kocyk, który własnie będe chciała zamówić dla swojej córki, z tego co widziałam to jakościowo też jest bardzo dobry
pięknie!