Maszyna do szycia – którą wybrać, jaką kupić?

Bardzo często spotykamy się z zapytaniem klientów:

Maszyna do szycia- którą wybrać, jaką kupić? Pytanie z pozoru proste, no bo jaką? Oczywiście, że dobrą.
Ale co zrobić, jeśli wszyscy sprzedawcy twierdzą, że każda jedna jest dobra…
No tak. Postaramy się Wam odrobinę pomóc.

MASZYNA DO SZYCIA

Najprościej podzielić maszyny do szycia na mechaniczne i komputerowe.

Maszyna do szycia mechaniczna i komputerowa

CHWYTACZ

Mechaniczne dzielą się na te z chwytaczem wahadłowym, jak i chwytaczem rotacyjnym. Komputerowe z reguły mają chwytacz rotacyjny.
Chwytacz wahadłowy funkcjonuje w maszynach do szycia od wielu lat, chwytacz rotacyjny to stosunkowo nowy wynalazek, który powstał wraz z rozwojem maszyn do szycia.

Nasza pierwsza rada: obsługa chwytacza rotacyjnego jest zdecydowanie łatwiejsza.

Chwytacz wahadłowy i rotacyjny w maszynie do szycia

WYBÓR ŚCIEGÓW

W maszynach mechanicznych ściegi (programy) wybieramy za pomocą pokrętła, w komputerowych za pomocą przycisków (jak w nowoczesnym telefonie komórkowym).

Programy ściegowe w maszynach mechanicznych i komputerowych

SZYCIE

Maszyny mechaniczne uruchamia się tradycyjnie, za pomocą pedału i nim reguluje się prędkość szycia. Maszyny komputerowe można uruchamiać na dwa sposoby: tradycyjnie- pedałem, lub przyciskiem START/STOP (bardzo użyteczna funkcja). Dodatkowo w maszynach komputerowych można precyzyjnie ustawić ich maksymalną prędkość (przydaje się zwłaszcza początkującym).

Nasza druga rada: maszyny komputerowe obsługuje się szybciej, łatwiej i przyjemniej.

ILOŚĆ ŚCIEGÓW

Maszyny mechaniczne z reguły mają mniej ściegów (programów) w porównaniu z maszynami komputerowymi, co jednak wcale nie znaczy, że nie warto ich kupować.
Maszyny mechaniczne posiadają zazwyczaj wszystkie ściegi potrzebne do tzw. “zwykłego szycia”. Przewaga maszyn komputerowych w tym zakresie polega na tym, że zazwyczaj mają te same ściegi, co maszyny mechaniczne plus dodatkowo ściegi ozdobne (przydatne zwłaszcza kreatywnym hobbystom, którzy nie ograniczają się tylko to “zwykłego szycia”).
Panuje tutaj zasada: im wyższy model, tym więcej ściegów.

DODATKOWE FUNKCJE

Ryglowanie
Maszyny mechaniczne nie mają automatycznego ryglowania (zakańczania ściegów). Można to zrobić manualnie – szyjąc wprzód i wstecz. Maszyny komputerowe z reguły mają automatyczne ryglowanie (wystarczy nacisnąć przycisk i maszyna sama wykona rygiel – zakończy szycie zawiązując nici).

Pozycjonowanie igły
Maszyny mechaniczne zatrzymują się w momencie, kiedy przestaniemy naciskać na pedał. Nie wiemy, zatem, w jakiej dokładnie pozycji będzie igła, gdy maszyna się zatrzyma.
W maszynach komputerowych możemy zdefiniować to, czy po zatrzymaniu maszyny igła ma zostać w pozycji dolnej (wbita w materiał) czy też ma być na górze. To bardzo przydatna funkcja zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zmienić kierunek szycia nie gubiąc ściegów.

Zakańczanie ściegów ozdobnych
Maszyny komputerowa mają rozbudowane ściegi ozdobne. Często są to niemal rysunki. Ważne jest, żeby “doszyć” każdy ścieg do końca, dlatego maszyny te mają specjalną funkcje zakańczania każdego wzoru (w praktyce oznacza to, że łatwo i precyzyjnie możemy skończyć szycie ciągu ściegów ozdobnych całym wzorem, a nie wzorem doszytym do połowy).

Automatyczne (lub manualne) obcinanie nici
Szyjąc maszyną mechaniczną sami obcinamy nitkę po zakończeniu szwu (szycia). Maszyna ma wbudowany nożyk na obudowie, żeby czynność ta poszła szybko i sprawnie.
Najnowsze maszyny komputerowe oprócz tego, że też mają nożyk na obudowie, dodatkowo posiadają jeszcze wygodniejsze rozwiązanie, zaczerpnięte z maszyn przemysłowych- automat do obcinania nici po zakończeniu szwu (szycia). Działa to w ten sposób, że gdy zakończymy szyć odcinek szwów, maszyna sama obetnie nici (górną i dolną, zrobi to pod materiałem, w taki sposób, że na wierzchu wszystko wygląda perfekcyjnie). Dodatkowo funkcję tą można programować  (włączać i wyłączać). Dopóki funkcji tej nie znaliśmy nie zdawaliśmy sobie sprawy jak jest użyteczna i jak bardzo skraca czas szycia.

Budowa transportera (ząbków)
Maszyny mechaniczne posiadają mniej ząbków transportujących materiał niż maszyny komputerowe. Wpływa to na płynność podawania materiałów oraz na precyzje szycia.
Transporter w maszynach mechanicznych ma 4-5 ząbków, a w komputerowych zazwyczaj 7 ząbków (7-płozowy transporter).

Szerokość i długość ściegów
Bardzo istotny fakt. Maszyny mechaniczne mają z reguły maksymalną szerokość ściegów wynoszącą 5 mm, maszyny komputerowe z reguły 7 mm, a te najwyższej klasy aż 9 mm!
Ściegi ozdobne lepiej wyglądają jak są szersze, są wtedy czytelniejsze, zwłaszcza, gdy zastosujemy jakąś fantazyjną nitkę… warto o tym pamiętać już przy wyborze maszyny.
Na pierwszy rzut oka funkcji tej nie widać, jednak później może się okazać widoczna aż nadto. Ma to również wpływ na to, jak szeroką igłę podwójną będziemy mogli zastosować w swojej maszynie (szerokość- rozstaw igieł podwójnych to 2, 4, 6 lub 8 mm).
Jeśli chodzi o długość ściegów, przeważnie maszyny mechaniczne, jak i komputerowe mogą szyć ściegi o długości 4 lub 5 mm. Naszym zdaniem różnice te nie są tak istotne jak  w przypadku szerokości ściegów.

Automatyczny nawlekacz
Dziś prawie wszystkie modele maszyn mechanicznych i komputerowych posiadają automatyczny nawlekacz igły. Tylko modele naprawdę podstawowe nie mają tego rozwiązania. Oczywiście o wiele łatwiej jest nawlec maszynę z wbudowanym nawlekaczem, niż taką bez nawlekacza.

Automatyczne obszywanie dziurek na wymiar guzika
Kolejna fajna funkcja. Najprostsze maszyny mechaniczne posiadają funkcje półautomatycznego obszycia dziurki, a maszyny mechaniczne wyższej klasy posiadają już automat, który obszywa dziurkę w jednym cyklu, sam. Wystarczy, że włożymy guzik w stopkę i naciśniemy na pedał.
Maszyny komputerowe oczywiście też to potrafią. Dodatkowo mają kilka, a nawet kilkanaście wzorów dziurek (np. z oczkiem, bieliźniana, zaokrąglona, itp).

Wbudowane czcionki do wyszywania- Alfabet(y)
To funkcja zarezerwowana tylko do maszyn komputerowych i to najczęściej tych wyższej klasy. Warto też pamiętać, że czcionki (napisy) wyszywane przez maszyny z szerokością ściegów 7 mm lub 9 mm będą ładniej “pisały” po tkaninach, niż te z szerokością ściegów wynoszącą 5 mm. Szerokość ściegów to w tym wypadku wysokość liter. Bardzo ważne jest, żeby w czcionkach były polskie znaki, takie jak ą, ć, ę, ś, itp.
Po co nam, bowiem literki jak nie możemy napisać Róża czy Błażej…

Wbudowana pamięć kombinacji ściegów, tekstów
Kolejna funkcja zarezerwowana dla zaawansowanych maszyn komputerowych to pamięć kombinacji ściegów (odcinków) czy wyrazów (imion), a nawet zdań. Bardzo łatwo i szybko można otworzyć wcześniej zapisane kombinacje i od razu je szyć (zawsze wyglądają tak samo- szczególnie ważne, gdy szyjemy coś powtarzalnego).

Regulowany docisk stopki
Następna ważna funkcja. Szyjąc delikatne materiały najczęściej musimy zmniejszyć docisk stopki, warto by w naszej maszynie było to możliwe.

Nasza trzecia rada- warto się zastanowić na początku, do czego chcę wykorzystać w przyszłości swoją maszynę do szycia (zwykłe szycie, szycie ozdobne, home decor, szycie dla dzieci, itp.) To pomoże nam wybrać funkcję, które będą nam niezbędne podczas szycia. Jeśli zdefiniujemy to na początku, maszyna da nam prawdziwą radość szycia.

Żeby łatwiej porównać maszyny do szycia pod względem posiadanych funkcji przygotowaliśmy tabele porównawcze: http://eti.com.pl/Porownanie-maszyn-do-szycia-owerlokow-i-hafciarek-Janome.html

Bardzo chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące maszyn do szycia, ich wyboru, funkcji, etc. W naszym salonie firmowym można wypróbować wszystkie modele maszyn z naszej oferty.
Zdajemy sobie sprawę, że Wasz budżet przygotowany na zakup maszyny nie zawsze pozwala na zakup wybranej maszyny do szycia, dlatego współpracujemy z firmą Żagiel, która udostępnia sprzedaż ratalną.

http://www.zagiel.com.pl/raty_przez_internet_3kroki.html

 

tagi:

Opinie, komentarze (59):

 1. Ania pisze:

  Jaka maszynę wybrać dla osoby początkującej? Chciałabym szyć na potrzeby domowe; kocyki, pościel, przytulanki. Mogę wydać do 900 zł ale może wolałabym trochę mniej. Proszę o radę.

  • Eti Blogerzy pisze:

   Biorąc pod uwagę Pani potrzeby to dobrym wyborem będzie maszyna mechaniczna, z możliwie dużą ilością funkcji, proponuje dwa modele:
   Janome 920 obecnie jest u nas w promocji więc torbę i dodatkowe stopki otrzyma Pani gratis.
   Opcja kolejna to Janome 415 w sumie to nie różni się zbytnio od poprzedniczki, raczej bym tutaj zwróciła uwagę na inny design.

 2. jaka maszyne wybrac pisze:

  mam pytanie jestem z zawodu krawcową tz. szyłam w szwalni dobre 10 lat w domu mam maszyne 20 letnia i mam zamiar kupić coś nowszego.I teraz mam kupic kolejna
  „domówkę” czy juz taka przemysłówkę .mam ochote na przemysłówke ale czy sie opłaca ? pózniej musze zakupic overlok, ale jak patrze na te wasze to tez mi sie podobają .Co mam zrobić? ?mam metlki w głowie.proszę o rade.

  • Eti Blogerzy pisze:

   Witam serdecznie,
   To nie łatwy wybór. Zaproponuje Pani kilka modeli maszyn z każdej kategorii i po krótce opiszę ich zalety oraz minusy.
   Maszyny przemysłowe: proponuje TEXI SILENCE PREMIUM EX, szybka przemysłowa, bardzo mocna maszyna, silnik pracuje tylko w momencie szycia (a więc nie tworzy w domu niepotrzebnego hałasu), w komplecie podnośnik kolanowy i stół, maszyna ta ma również pozycjonowanie igły. Wadą takiego rozwiązania w warunkach domowych jest ilość potrzebnego miejsc.

   Maszyny półprzemysłowe. To moim zdaniem najlepsze rozwiązanie do domu, jednak od razu powiem, że nie najtańsze. Proponuje stebnówkę JANOME 1600PQC. Zalety: 1600 wkuć na minutę, automatyczne obcinanie nitki, podnośnik kolanowy. Maszynę można postawić na biurku czy stole, a po skończonej pracy schować do szafy.
   Drugą moją propozycją jest JANOME MC6600P, zalety 1000 wkuć na minutę, bardzo duża ilość programów ściegowych, obszywanie dziurek, płynna regulacja prędkości, automatyczne obcinanie nici, podnośnik kolanowy i tutaj również można ją schować do szafy po skończonej pracy. W obu tych maszynach w zasadzie nie ma minusów jeśli tylko cena jest w obszarze naszego komfortu.

   Maszyny domowe. Proponuje model skierowany dla osób szyjących dużo (specjalnie wzmocniony). To JANOME 5060DC, zalety: 60 programów ściegowych, obszywanie dziurek, automatyczne obcinanie nici, pozycjonowanie igły itd.
   Więcej szczegółów dotyczących maszyn znajdzie Pani klikając na powyższe linki. Skupiłam się tylko na tych 4 modelach, gdyż jako osoba szyjące dużo i testująca każdą z tych maszyn, właśnie z pośród nich wybrałabym mojego faworyta.
   Jeśli pojawią się jakieś dodatkowe pytania proszę pisać e.szafranek@eti.com.pl

 3. Karolina Sacharczuk pisze:

  Witam

  Szukam komputerowej maszyny do szycia z wszystkimi dodatkami ułatwiającymi szycie czyli obcinanie nitki, ustawienie igły, automatyczny rygiel, ustawienie docisku stopki itp. Posiadającej fajne ściegi dekoracyjne zwłaszcza takie dla dzieci np. Samolocik, samochodzik itp. Oraz alfabet najlepiej z opcją pisma ręcznego.
  Najbardziej jednak proszę o informacje która z maszyn poradzi sobie bez problemu z szyciem grubszych materiałów jak dżins, filc czy wlano bawełna łączona z elastanem.
  Pozdrawiam

  Karolina Sacharczuk

  • Eti Blogerzy pisze:

   Witam Pani Karolino, potrzebuje Pani wzmocnionej maszyny komputerowej, dodatkowo przy założeniu, że ma ściegi dekoracyjne, litery i wszystkie udogodnienia to pierwszą moją propozycją dla Pani jest maszyna JANOME SKYLINE S5. Proszę też zapoznać się z modelem MC8200QC oraz MC8900QCP. Jeśli jednak będzie Pani potrzebowała więcej funkcji/ściegów to proponuje kolejno modele maszyno-hafciarek: JANOME MC9900, MC1200 oraz MC1500– przy tych modelach będzie Pani mogła zaprojektować wzory wedle uznania bez ograniczeń.
   Zachęcam również do kontaktu z naszymi handlowcami, który bardziej szczegółowo doradzą Pani w wyborze najbardziej optymalnej maszyny tel. 61 84 20 330.

 4. Karolina Sacharczuk pisze:

  Bardzo dziękuje za pomoc

 5. Ela pisze:

  Dzień dobry, poszukuje komputerowej maszyny do szycia z wszystkimi pomocnymi funkcjami, automatyczne obcinanie nitki, regulacja nacisku stopki, ustawianie igły, automatyczne wykończenie ściegu itp. Maszyna miała by posłużyć do szycia i wykańczania delikatnych i cienkich materiałów ( główne jej zastosowanie w szyciu bielizny ) Proszę o poradę 🙂

 6. Agnieszka pisze:

  Mam pytanie i ja również,
  chciałabym kupić sobie pierwszą maszynę 🙂 i jestem totalnie zielona… :/ Liczę na pomoc… Chciałabym szyć kocyki, poduszki, pościel, ubranka dla dzieci, zabawki, może coś do domu – jakieś torby, kosmetyczki, pokrowce itp. oczywiście przeróbki odzieży również wchodzą w grę tj, skracanie jeansów itd. Dlatego też zależy mi na mocnej maszynie, taka która zszyje wiele warstw materiału jak również jeans. Na pewno chciałabym aby maszyna była wyposażona w : automatyczny nawlekacz, ryglowanie (możliwość szycia wstecz), mechanizm docisku stopki, regulację długości i szerokości ściegów (5 mm lub więcej), ścieg owerlokowy i koniecznie do tkaniny dzianinowej, rozciągliwej, filcu itd. Na pewno nie stać mnie na maszynę komputerową, myślałam o maszynie mechanicznej. Budżet max. 800 zł. Bardzo proszę o poradę na którą maszynę mam się zdecydować ???

  • Eti Blogerzy pisze:

   Witam serdecznie,
   wymieniła Pani sporo szczegółów, co znacznie ułatwia dobranie odpowiedniej maszyny. Zasugeruję dwa modele, w których ma Pani estetyczny ścieg owerlokowy, które posiadają automatyczny nawlekacz igły, możliwość szycia wstecz, regulację szerokości i długości ściegu.

   Z tego co widzę to potrzebuje Pani maszyny z regulowanym dociskiem stopki. Jednak z tą funkcją maszyny zaczynają się od wyższej kwoty minimalnej. Proszę spojrzeć na ten model JANOME 60507 (istnieje możliwość zakupu na raty bez dodatkowych kosztów jakby była Pani zainteresowana).

   Bardzo dobrą i równie mocną co poprzedniczka jest maszyna JANOME 415 (jednak ta nie posiada już manualnego docisku stopki, który ułatwił by Pani pracę z tak różnymi surowcami i projektami).

   Mam nadzieje, że zasugerowanie tych modeli ułatwi Pani wybór.
   pozdrawiam

 7. Agnieszka pisze:

  Którą z polecanych maszyn wybrałaby Pani osobiście? Bardzo proszę o informację na mojego e-maila co do zakupu na raty>>>

  • Eti Blogerzy pisze:

   maila zaraz wysyłam.
   Co do maszyny to zdecydowanie model z regulowanym manualnie dociskiem stopki. Maszynę kupuje się na lata, a komfort pracy przy szyciu jest moim zdaniem kluczowy.

 8. Aga 78 pisze:

  Witam serdecznie.Nie pierwsza i nie ostatnia zwracam sie z wielka prozba o pomoc exsperta od maszy Janome. mam przeznaczony budzet na zakup maszyny okolo 2500 ty zl,ale nie mam bladego pojecia jaka kupic. Wazna cecha maszyny ktora szukam jest szycie tkanin bardzo cienkich i delikatnych oraz tych grubszych jak tkaniny dzinsowe.Coprawda szyje przedewszystkim dla wlasnych potrzeb ale sa to roznego rodzaju rzeczy od ubranek dzieciecych,sukienek, spodni jensowych, plaszczy do zaslon, kolderek a nawet torebek itp.Mam maszyne, ale chce ja wymienic na lepsza a moj problem z wyborem maszyny polega na tym ze kiedys duzo szylam na maszynach przemyslowych a te oferowane w sklepie wydaja sie bardzo delikatne.Mam juz overloc 1200D wiec przydala by sie maszyna do pary.Prosze bardzo o szybka odpowiedz i przepraszam ale moja klawiatura nie ma polskich znakow.

  • Eti Blogerzy pisze:

   Witam serdecznie,
   Zdecydowanie potrzebuje Pani maszynę wzmocnioną. Zaproponuje dwa modele: JANOME DC7100, JANOME 5060DC. Obie maszyny to maszyny komputerowe które znajdują się we wskazanym przez Panią zakresie cenowym. Obie mają takie wygodne funkcje jak automatyczne obcinanie nitki, zatrzymywanie z pozycją igły w dole lub w górze. Obsługa obu tych maszyn bardzo intuicyjna. W modelu DC7100 również podnośnik kolanowy jak w maszynach przemysłowych.
   pozdrawiam

 9. Aga 78 pisze:

  Pozdrawiam i witam ponownie . Bardzo dziekuje za odpowiedz lecz znowu mam pytanie. Niestety nie mam mozliwosci wyprobowac osobiscie maszyny, ktore biore pod uwage wiec zalezy mi na pani doswiadczeniu i opini. Czytam naprawde duzo na temat roznych modeli maszyn ale mam wrazenie ze wiekszosc tych maszyn jest przeznaczona do krawiectwa lekkiego i ewentualnie jakis przerubek ale gorzej radza sobie z szyciem spodni dzinsowych i plaszczy. Prosze nie mysl ze ja probuje negowac jakosci tych maszyn tylko mam ciagly niedosyt. Do tej pory szylam na bardzo starym modelu Lucznika i jestem w stanie wiele na nim zrobic ale przyszedl czas na spelnienie marzen. Nowa maszyna chce sie cieszyc jak facet super sportowym samochodem, wiec zastanawiam sie nad modelem: JANOME SKYLINE S5, JANOME MC 6600P, nie powiem bralam pod uwage juz od dawna te dwa modele DC7100, 5060DC,ale jest jakies „ale”.Bardzo prosze napisz mi jaka jest roznica szyjac na modelu MC6600P, a modelu 5060DC,co je wyroznia i czy warto jest wydac wiecej pieniedzy.Wiem ze stawiam Cie troche w klopotliwej sytuacji lecz Ty tez kochasz szyc i tworzyc cos z niczego wiec zrozumiesz o co mi chodzi. Moge pieniadze wydac tylko raz a nie mam najmniejszych szans wyprobowac maszyny przed zakupem. Twoja opinia jest dla mnie bardzo wazna!!(-: Z gory dziekuje i czekam z niecierpliwoscia na Twoja odpowiedz. Agnieszka W.

  • Eti Blogerzy pisze:

   Jasne, wszystko rozumiem. Modele, które zaproponowałam to najlepszy wybór w kwocie ok 2500pln. Jeśli jednak można pozwolić sobie na wydanie wyższej kwoty to wchodzimy na jeszcze wyższy poziom komfortu szycia. Jeśli można pozwolić sobie na SkyLine czy MC600, a wiemy że lubimy szyć i komfort pracy jest dla nas ważny to zdecydowanie warto dołożyć i kupić jedną z tych maszyn.

   Porównanie 6600 i 5060. Zdecydowanie warto wydać większą kwotę! Janome MP6600P to bardziej maszyna przemysłowa, ale w przyjaznej oprawie. Ma podnośnik kolanowy i szyje z prędkością 1000 uderzeń ma minutę, a więc o prawie o 250 uderzeń na minutę więcej. Czuć, że 6600 to bardzo silna i mocna maszyna, prawie jak przemysłowa. Tutaj nie mam wątpliwości, że MC6600.

   Trudne pytanie pojawia się pomiędzy SkyLine, a MC6600. Szybkość obu maszyn 1000 uderzeń, a więc już moim zdaniem naprawdę fajnie! Przy obu modelach podczas szycia czuć, że mają one zdecydowanie więcej mocy niż modele poprzednio zaproponowane.
   Atuty SkyLine wymienna płytka do ściegu prostego, wolne ramie, szeroki ścieg oraz wielkość literek. Jeśli jednak będzie Pani szyła naprawdę dużo (codziennie) i raczej trudnych materiałów to maszyna półprzemysłowa Janome 6600 będzie dla Pani lepsza! 6600 to jak maszyna przemysłowa tylko z dodatkowymi ściegami.
   Choć proszę mnie dobrze zrozumieć, obie maszyny są bardzo mocne i czuć to przy szyciu, jednak 6600 jest moim zdaniem jeszcze silniejsza/mocniejsza.

   Dodatkowo załączam link do zestawiania maszyn, aby łatwiej było porównać funkcję maszyny.
   Link do porównania maszyn.

 10. Aga 78 pisze:

  DZIEKUJE BARDZO! To wiele dla mnie znaczy a przedewszystkim daje duzo do myslenia, wkoncu maszyne kupuje sie na lata. Zaluje tylko ze nie jest mi dane znalesc sie w waszym salonie firmowym to by byla wielka frajda wyprobowac kilka z nich! Jeszcze raz bardzo dziekuje i zycze milego dnia. Agnieszka W.

 11. Adaśko pisze:

  Witam,
  Chciałbym kupić żonie maszynę do szycia, ale kompletnie się nie znam na nich. Spodziewamy się dziecka, więc żona chce szyć ciuszki do małego, przydałaby się możliwość przeszycia jeansu, gdy się kupi zza długie spodnie. Wydaje mi się, że funkcja obszywania dziurki to fajna sprawa. Kolejna najistotniejsza sprawa to niezawodność i wytrzymałość. Chciałbym aby maszyna służyła mi długimi latami, bez konieczności zanoszenia jej do serwisu.

  Proszę przesłać jakieś konkretne modele, nie koniecznie muszą to być maszyny z firmy Janome, jest wiele firm na naszym rynku.
  Przy wyborze proszę też kierować się ceną, bo nie mam zbyt dużych nakładów finansowych, więc proszę nie wylatywać mi za maszyna 1000zł.
  Doskonale wiem, że czasami nie idzie połączyć dobrej jakości za bardzo niską cenę, ale proszę to wypośrodkować tak, aby za daną cenę mieć w miarę dobry sprzęt.

  Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam.

  • Eti Blogerzy pisze:

   Witam,
   Nie mam na co dzień okazji szyć na innych markach niż Janome, więc jeśli nie sprawdziłam osobiście to nie mogę polecać.
   Co do marki Janome to moim zdaniem model Juno by Janome E1015 spełnia Pana wymagania, a cena przy jakości maszyn Janome, zachęca. Sądzę, że to rozwiązanie maszyny niezawodnej, prostej w obsłudze, posiadającej wszystkie niezbędne ściegi i funkcję.
   pozdrawiam serdecznie

 12. Ewa pisze:

  Dzień dobry, bardzo proszę o opinię na temat maszyny Janome 393. Uczę się szycia, szukam przyjaznej i solidnej maszyny do domowych robótek, myślę też o szyciu patchworków. Model, o który pytam, wydaje się mieć wszystkie potrzebne funkcje, polecane przez praktyków. Poza tym bardzo podoba mi się wizualnie.

  • Model Janome 393 to bardzo mocna mechaniczna maszyna, która spokojnie poradzi sobie z szyciem każdego projektu. I rzeczywiście posiada ona ważne funkcje tj.: docisk stopki, potrzebne ściegu użytkowe oraz ozdobne, zewnętrzny obcinacz itp. Jeśli jeszcze jej design przypadł Pani do gustu to kupi Pani maszynę, która będzie szyć 20 czy więcej lat.

 13. Ewelina pisze:

  Witam. W najbliższym czasie chciałabym kupić maszynę, ktora poradzi sobie z szyciem skór naturalnych. Czy któraś z domowych maszyn sobie z tym poradzi? Czy muszę zainwestować w maszynę przemysłową? Pozdrawiam serdecznie.

  • Witam, mocną maszyną jest JANOME EASY JEANS HD1800, w zestawie z igłą do szycia skór i specjalną stopką bez kłopotu poradzi sobie z szyciem skóry naturalnej na potrzeby domowe.Jednak czy kupić ją czy maszynę przemysłową decyduje ilość szycia oraz możliwość dojścia do miejsca, które chcemy zszyć. W maszynach przemysłowych istnieją rozwiązania dzięki, którym można łatwiej zszyć trudno dostępny element (rozwiązanie cylindryczne czy słupkowe). Najlepiej zadzwonić do ETI i skonsultować się z handlowcem tel. 61 84 20 330. pozdrawiam serdecznie

 14. Ewelina pisze:

  Bardzo dziękuję za szybką i bardzo pomocną odpowiedz :). Chyba zdecyduję się na kupno tej maszyny. A i na pewno będę zaglądać na wasz blog :). Pozdrawiam 🙂

 15. Basia pisze:

  Dzień dobry! Szukam maszyny do szycia do około 2000 zł, która sprosta takim zadaniom jak : szycie torebek (również z filcu), cieńkich materiałów (koszulowych), materiałów dresowych. Generalnie chodzi raczej o ogarniecie samych podstaw, więc nie bardzo wiem czy powinnam wybrać model mechaniczny czy komputerowy?

  • Witam, jeśli nie ma potrzeby większej ilości ściegów, to poszłabym w stronę maszyny mechanicznej, choć funkcję komputerowych bardzo podnoszą wygodę szycia. Na maszynę komputerową, tak samo mocną jak mechaniczna trzeba wydać więcej pieniędzy. Ja polecę Pani trzy maszyny, dwie najbardziej rozbudowane modele mechaniczne to: 525S, JANOME EASY JEANS HD1800. Gwarantuję, że będzie Pani zadowolona, a maszyny będą świetnie pracowały przez długie lata. Porównywalnie mocna maszyna komputerowa to JANOME 5060DC, wtedy dochodzą takie funkcje jak automatyczne obcinanie nici, pozycjonowanie igły więcej ściegów. Tą wersję polecam jeśli komfort i wygoda pracy jest dla Pani ważna.
   Proszę pamiętać, że do dzianin potrzebne są specjalne igły.

 16. Basia pisze:

  Dziękuję! Dziś byłam w lokalnym sklepie w Gdyni, gdzie mogłam porównać różne modele osobiście i wybór padł na janome easy jeans 🙂 w przyszłym tygodniu idę kupić, a za różnicę kwoty którą miałam przeznaczoną będzie cała wyprawka ze stopkami, nożyczkami itp 🙂

 17. Zofia Magdalena pisze:

  witam
  z zamiłowania szyje,absolutny samouk ! Mam singerke ale marzy mi sie cos nowoczesnego.
  Mieszkam w Szkocji i tutaj ceny dobrych maszyn to wydatek ok.1000funtów.Boję sie,że przy zakupie maszyny bedę miała tylko opis w jezyku ang. Tereaz jade na urlop do Polski.Czy możecie podpowiedzieć jaka warto zobaczyć maszyne w kraju ? bardzo prosze .pozdrawiam

  • Witam 🙂
   To trudna pytanie bo jest bardzo dużo dobrych maszyn do szycia. Nie wiem jakie ma Pani wymagania co do maszyny, na jakich funkcjach Pani zależy, co będzie Pani szyła i jaką kwotę chce Pani na nią przeznaczyć.
   Proszę poczytać o Janome Jubilee 60507, Janome 525S, Janome DXL603 i Janome 5060DC. W razie dodatkowych pytań proszę śmiało pisać. 🙂

 18. Olka pisze:

  Witam 🙂
  I ja proszę o pomoc. Szyje dla siebie i rodziny, od cienkich bluzeczek po ubrania dżinsowe. Dlatego ważne jest dla mnie aby maszyna poradziła sobie z każdym materiałem, miała dobry jakościowo ścieg, bez problemu doszyła zamek czy zrobiła dziurkę na guzik 🙂 lubię korzystać też ze ściegów ozdobnych. Zamierzam też trochę poeksperymentować z szyciem podkładek na stół, obrusów czy może jakieś saszetki – nerki. Zastanawiam się nad DC7100, skyline S3 lub txl706. Którą by mi Pani doradziła? szyje wieczorami po pracy więc nie aż tak intensywnie 🙂

  • witam 🙂
   Ja naukę szycie na maszynie zaczynałam na maszynach przemysłowych, a więc w mojej opinii moc maszyny, jej siła w przesuwaniu tkaniny to jedna z najważniejszych rzeczy, którymi się kieruje w wyborze maszyny. Z trzech, które są wymienione dwie pierwsze są to maszyny wzmocnione i zawęziłabym wybór do nich. Z JANOME DC7100 oraz SkyLine S3 bardzo fajnie się pracuje, są intuicyjne i pracują cichutko. S3 ma znacznie więcej ściegów, alfabet, jest większa co może być zaletą. Plusy DC7100, na pewno super design maszyny, podnośnik kolanowy, stolik powiększający pole pracy w zestawie. Nie umiem jednoznacznie wskazać, która z nich, ale gwarantuje, że obie świetnie poradzą sobie z materiałami i projektami, które planuje Pani szyć. 🙂

 19. Olka pisze:

  Tak właśnie się zastanawiałam czy komfort pracy tych maszyn z różnymi materiałami jest porównywalny. Jeżeli tak samo przez szew przejdzie mi DC7100 jak i skyline S3 – to jest to dla mnie cenna informacja 🙂

  • Obie przejdą przez szew tak samo. To maszyny nowej generacji wyposażone z specjalne stopki z ich blokadą. Problem z przejściem przez szew wynika ze złego ustawiania stopki względem materiału, który ma przesuwać, jest ona pod kątem, a aby dobrze przesuwać materiał, musi być równolegle do niego ustawiona. W tym celu na nierówności (zgrubieniu/szwie) wciska się przycisk blokując stopkę w odpowiedniej pozycji. To załatwia temat. 🙂

 20. Olka pisze:

  A czy do DC7100 można dokupić płytkę do ściegu prostego?

 21. Dorcia pisze:

  Witam,
  Jestem pod ogromnym wrażeniem Państwa projektów, szczególnie książeczki edukacyjnej, maskotek, sukieneczek. Chciałabym rozpocząć swoją przygodę z szyciem tylko nie wiem jaką maszynę wybrać aby poradziła sobie z grubym filcem czy cieniutkim materiałem bądź haftowaniem- ścieg zygzak, wszywaniem zamków, obszywaniem dziurek itd. Proszę o podanie modeli droższych i tańszych Czy stopki:
  – lamownik,
  -do wszywania koralików,
  -do naszywania aplikacji, ściegów ozdobnych itp.
  pasuje do każdego rodzaju maszyny Państwa firmy?

  • Witam,
   Stopki będą pasować do maszyn z chwytaczem rotacyjnym, a więc przedstawione modele zawężę właśnie do tym modeli. Jeszcze tylko sprecyzuje pisząc haftowanie miała Pani na myśli wyszywanie ściegami dekoracyjnymi czy haftowanie wzorów? Zakładam, że pyta Pani tylko o maszynę do szycia, to uważam że każdy model sobie z tym poradzi. Mam oczywiście swoich ulubieńców wśród maszyn, proponuje zerknąć na te modele: JUNO E1019 PROMO, JANOME JUBILEE 60507, JANOME 625E, JANOME 5060DC i wyższe modele.

 22. Dorcia pisze:

  Tak miałam na myśli wyszywanie ściegami dekoracyjnymi 🙂
  Serdecznie dziękuję za błyskawiczną i wyczerpującą odpowiedź.
  Pozdrwaiam 🙂

 23. Jadwiga pisze:

  Dzień dobry,
  przymierzam się do kupna solidnej maszyny do częstego szycia i wybór zawęziłam do 4 modeli:
  Skyline5, Skyline 7, MC6600P i MC8200QCP – jak dla mnie wadą MC6600P jest brak wolnego ramienia, ale pewnie zna Pani wszystkie te maszyny w praktyce i może jednak coś przemawia na korzyść MC6600P?
  Będę wdzięczna za radę/ praktyczne porównanie – tabelkę zestawienia cech już chyba znam na pamięć 🙂 Chodzi mi o bardziej „praktyczne” spojrzenie jako że nie mam możliwość przetestować maszyny przed zakupem.
  Dziękuję i pozdrawiam

  • Wybrane modele mają wiele bardzo fajnych funkcji, które sprawiają, że szycie na maszynie staje się tak komfortowe jak to tylko możliwe. Jednak dobór odpowiedniej maszyny do konkretnych potrzeb klienta, szczególnie w tej klasie maszyn do szycia jest kluczowe!
   I jeśli dobrze odczytałam Pani wstęp to szuka Pani maszyny, która będzie bardzo mocna, niezawodna i na której można szyć po kilka godzin na dobę? Jeśli tak to wybór staje się prosty, należy iść w stronę maszyny najmocniejszej JANOME MC6000P. Zdaje sobie sprawę, że funkcje innych maszyn w bardzo porównywalnej cenie są kuszące, ale w JANOME MC6600P producent za najważniejsza zadanie postawił sobie niezawodność i wytrzymałość maszyny. To jakby maszyna przemysłowa łącząca w sobie funkcje maszyny wieloczynnościowej. Ja lubię ją w szczególności za niezależne szpulowanie, stojaka na szpilki (również te duże przemysłowe), metalową podstawę (stolik), prostotę w obsłudze, siłę i raz jeszcze siłę!
   Inne modele też mają wiele atutów, weźmy np Janome Skyline S7: piękny wyświetlacz, programy szyciowe podpowiadające jak i czym szyć, 9mm szeroki ścieg (igielnica ma wiele możliwych pozycji, a więc ściegi będę najbardziej dopracowane ze wszystkich), automatyczny podnośnik stopki!, możliwość tworzenia ściegów. To maszyna idealna dla osób szyjących oraz ozdabiających ściegami dekoracyjnymi. Janome MC8200 QCP SE ścieg do 9 mm, długość ramienia od igielnicy 28 cm czyli idealna dla osób pikujących kocyki, ze względu na przestrzeń pod ramieniem.
   Liczę, że ułatwiłam Pani wybór. Jeśli będzie Pani miała jeszcze jakieś pytania to proszę pisać śmiało.

 24. Jadwiga pisze:

  Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź – trafioną w sendo i bardzo pomocną! 🙂

 25. Kasia pisze:

  Witam,
  przymierzam się do zakupu maszyny do szycia Janome , przeanalizowałam większość modeli mechanicznych ze wzmocnieniem czyli od modelu Janome Jubllee 60507 w górę. Wydaje mi się, że spełniają moje wymagania pod względem funkcji, ale który z nich będzie najlepszym wyborem jeśli chodzi o: częste szycie (w przyszłości może szycie chałupnicze lub małą pracownię z przeróbkami) szycie od cienkich materiałów np. firanek przez dzianinę po jenans np. podwijanie Jeansów (czyli np. 3 warstwy jensu i przeszycie po grubych bokach jeansów), szycie kurtki pikowanej, czasem ekoskóry (np. torebkę), czy sporadyczne szycie pokrowca na kanapę (np. materiał tapicerski) chodzi mi o moc maszyny, aby nie męczyła się przy przeszyciu grubszej warstwy, który z modeli, czy Jublee60507, 419s, 423s czy 525 poradzi sobie pod tym względem, będzie uniwersalna i wytrzymała zarazem, czy koniecznie trzeba zakupić Janome Jeans czy wystarczy np. 423 lub 525. Chodzi mi o połączenie uniwersalności z wytrzymałością i solidnością przy kwocie najlepiej do 1200 zł (419s, Jubllee), przeżyję do 1400 (525s) , czy to nie wystarczy i muszę zakupić Janome Jeans? Która będzie najlepsza? Czy 423, 525 i Jeans różnią się pod tym względem?
  Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

  • Jeśli w planach jest szycie różnych materiałów (cienkich, grubych) to maszyny wybrane się jak najbardziej nadają. To bardzo mocne maszyny, świetnie sprawdzą się również przy szyciu chałupniczym. Silne, niezawodne itp. Jeśli chcemy komfortowo szyć od cienkich do grubych materiałów to w moim przekonaniu potrzebna jest maszyna z regulacją docisku stopki, czyli właśnie takie Pani wybrała. Różnica jaka nam zostaje w modelach to dziurka automatyczna (brak w 60507)- dla jednych będzie to istotne, dla innych nie. Jednak jest jeszcze jedna bardzo ważna różnica między nimi, a mianowicie modele 60507 oraz 525 mają lepszy transporter (SFS, 4 stopniowy- dokładniej przesuwa materiał).

   HD1800 maszyna ma jeszcze wyższy model transportu (7 rąbkowy). Szyjąc na każdej maszynie z osobna, każda dobrze prowadzi materiał, niezależnie jakim ściegiem szyjemy. Przechodząc jednak z maszyny na maszynę różnica w transporcie jest odczuwalna. Im wyższy model transportera tym materiał „idzie” podczas szycia precyzyjniej. HD waży ok 8 kg, czyli ok 1,5 więcej od reszty. Jest stworzona do ciężkiego szycia, jednocześnie szyje też cienkie materiały.

   To chyba wszystkie najistotniejsze różnice między nimi.
   Ja osobiście dużo szyję na maszynie 525S i mimo dużego natłoku prac szyje ona niezawodnie od ponad 6 lat!

 26. Kasia pisze:

  Dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź tu na blogu, która pozwoliła mi podjąć ostateczna decyzję, a także za profesjonalną i konkretną informację jakiej udzielił mi Pan, bodajże Maciej przez telefon. Blog jest bardzo pomocny i ciekawy, informacje są świetnie zebrane i uporządkowane, szczególnie tabele porównawcze modeli maszyn są bardzo pomocne i „rozjaśniają zupełnie sytuację” :).
  Polecam.
  Dziękuję i pozdrawiam cały Zespół Eti Radość Szycia 🙂

  • Pani Kasiu, dziękuje za komentarz. Każdego dnia staramy się, aby być możliwie najbardziej profesjonalni oraz pomocni. Takie komentarze są dla nas olbrzymią motywacją do dalszej pracy, dziękuje :)))

 27. Karolina pisze:

  Cześć,
  Chciałabym kupić maszynę do szycia z myślą o szyciu chałupniczym różnego rodzaju materiały od zwiewnych tkanin po naprawdę grube (torebki,płaszcze, kołderki dla dzieci), dobrą ale za rozsądną cenę. marzy mi się maszyna przemysłowa, jednak w domu mam za mało miejsca na taką maszynę:( dlatego wybór jest dla mnie trudny. zastanawiam się nad Janome920, jednak w tabeli porównawczej jest napisane że ma 21 programów, a w opisie już tylko 12…? wiec może Janome 415 (ze względu na wzmocnioną mechaniczna konstrukcję, oraz 17 programów)? mój budżet to około 1000,
  a na koniez zauważyłam, że żadna z tych maszyn nie ma regulowanego docisku stopki… wiec już sama nie wiem co wybrać?
  Pozdrawiam
  Karolina

 28. Karolina pisze:

  To może jednak Janome Jubile 60507?

  • Przy pracy chałupniczej zdecydowanie potrzebna jest maszyna wzmocniona, dla komfortu szycia różnych materiałów warto, aby maszyna miała regulowany docisk stopki. W Pani budżecie JANOME Jubile 60507 będzie najlepszym wyborem! To sprzęt: bezawaryjny, mocny, ma sporo ściegów (wszystkie potrzebne użytkowe oraz kilka dekoracyjnych) i takie udogodnienia jak obcinacz na obudowie maszyny, nawlekacz nitki.

 29. t.renia pisze:

  Dzień dobry!
  Jestem osobą początkującą i planuje kupić maszynę do szycia. Chciałabym by maszyna szyła grube i cienkie materiały. Będzie używana do szycia ubrań, zasłon, zabawek, kocy , mat, a nawet chciałabym uszyć nią kombinezon na zimę dla dziecka lub płaszcz. Mogę w wydać do 1200 zł, choć wolałabym zamknąć się w 1000 zł. Ważne dla mnie jest jej żywotność. Chciałabym kupić maszynę na lata.

  • Dzień Doby, 🙂
   Rozumiem, ja też uważam, że warto raz zainwestować i mieć sprzęt najlepszy w danym budżecie, który będzie trwały, niezawodny i służył nam przez długie lata!:)
   W takim wypadku proponuje model JANOME 60507. Już piszę dla czego: bo to mocna maszyna, która z dużą swobodą przebija się szyjąc przez szew grubych materiałów; model ten w ciut innej wersji sprzedajemy od już nastu lat (bezawaryjny); ma regulowany docisk stopki; wszystkie niezbędne ściegi; chwytacz rotacyjny (cichszy od maszyny z chwytaczem wahadłowym). To model na 20-30 lat szycia, a może i dłużej jeśli będziemy o niego należycie dbać (konserwować).

 30. Gosia pisze:

  Dzień dobry,
  szyję od wielu lat, ale tylko na własne potrzeby. Przyszedł czas na wymianę maszyny. Docelowo chciałabym oprócz odzieży, móc szyć akcesoria dla psów (szelki, obroże, smycze, posłania itp) na większą skalę. Bardzo intryguje mnie maszyna JANOME TXL607. Możliwość wyszywania liter i cyferek jest jej dodatkowym atutem. Może jakiś jeszcze inny model Pani mi doradzi. Na maszynę mój budżet to maksymalnie 2500 – 2600 zł lub chętnie tańszą. Blog jest świetny, bardzo lubię tu zaglądać i w ogóle na stronę Eti. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Witam,
   Jasne, już doradzam. Proponuje przyjrzeć się modelowi maszyny wzmocnionej, stworzonej do pracy chałupniczej. Maszyna o jakiej myślę to JANOME DM7200. Ma ona opcję wyszywanie liter, dzięki czemu będzie możliwość spersonalizowania akcesoriów. Kosztuje ona ciut więcej niż wskazany budżet, ale przy szyciu na większa skalę niezbędna jest maszyna wzmocniona. Dodatkowo do szycia szelek, czy obroży modele maszyn wzmocnionych sprawdzą się najlepiej. Jeśli wyszywanie literek nie jest kluczowe proszę też przyjrzeć się: JANOME 5060DC, JANOME DC6100.
   pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *