Jakiś czas temu w ofercie firmy eti radość szycia pojawiła się maszyna do szycia Janome SKYLINE S5 🙂 Oczywiście przy pierwszej możliwości postanowiłam ją przetestować. Zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Teraz w ofercie firmy eti pojawiła się młodsza siostra Janome Skyline S5, a mianowicie Janome Skyline S3 :). Na pierwszy rzut oka są one bardzo podobne do siebie, aby Wam ułatwić znalezienie różnice pomiędzy tymi dwoma modelami postanowiłam przygotować dla Was recenzję obu modeli. Zaczniemy od tej, która była pierwsza, czyli do Janome Skyline S5.
Pierwsze co zapewne zauważycie to wielkość maszyny, jest ona większa niż standardowe, komputerowe maszyny do szycia. To dlatego, że Janome zbudowało do niej zupełnie nową ramę, aby uzyskać więcej przestrzeni do szycia (odległość między igłą, a ramieniem maszyny wynosi aż 21 cm. Dzięki tak dużej przestrzeni bez problemów będziecie mogli szyć duże powierzchnie materiałów (np. zasłony, pościele, narzuty patchworkowe czy duże płaszcze), ponieważ zrolowanie i zmieszczenie ich “pod maszynę” nie stanowi żadnego problemu. Wszystko się idealnie mieści.
Zacznijmy od góry maszyny 🙂
Pod przykrywą maszyny znajdziecie:
– pokrętło regulacji naprężenia górnej nici, które można ustawić na automatyczne (wygodne) lub ręcznie regulować w skali od 1 do 9
– regulacja docisku stopki. Jest ona aż 7 stopniowa więc jeszcze dokładnie możemy dostosować siłę nacisku stopki do rodzaju szytej tkaniny. Między innymi dzięki tej funkcji Skyline S5 bez problemów przeszywa dzianin, delikatne materiały, filc czy gruby jeans.
– szpulownik z wbudowanymi nożykami (jeszcze wygodniejsze szpulownie), którymi obetniesz nitkę po zakończonym szpulowaniu
– miejsce na dodatkowy trzpień nici, dzięki temu można szyć podwójna igłą
Na pokrywie maszyny znajdują się wykaz ściegów 🙂
Ilość programów ściegowych jest imponująca bo jest ich 496. Wśród nich znajdziecie ściegi proste, owerlokowe, kryte, dekoracyjne (różnego rodzaju od ozdobnych kwiatków, listków, serduszek po samochodziki :)) i automatycznie obszywane dziurki, jest ich 11 rodzajów. Dodatkowo wśród programów ściegowych jest również alfabet, który zawiera polską czcionkę więc możecie wyszywać dowolne napisy, imiona czy nazwy własne.
Wszystkie dostępne ściegi możecie wyszywać z szerokością aż 9 mm, tak samo litery alfabetu możecie je wyszyć wysokie nawet na 9 mm.
Wyszyte wyglądaja tak 🙂
Literki wyszyłam w dwóch wielkościach – 7 mm i 9 mm.
Ekran w maszynie Janome Skyline S5 jest bardzo czytelny, informuje o wybranym ściegu jego optymalnej długości i szerokości, a także podpowiada jaką stopkę zastosować. Maszyna posiada kilka trybów pracy pomiędzy którymi przechodzimy naciskając jeden klawisz MODE. Dodatkowo wszystkie podstawowe ustawienia są na panelu więc nie trzeba niczego szukać gdzieś głęboko w maszynie.
Na panelu znajdziemy dostęp do takich funkcji jak:
– programowanie ściegów (możemy ustawić np. aby maszyny wyszywała wybrane przez nas ściegi np. na przemian)
– wydłużanie ściegów ozdobnych
– tworzenie odbić lustrzanych ściegu
– funkcję szycia podwójną igłą (po jej wciśnięciu maszyna pozwoli nam wybrać tylko te ściegi, które mogą być szyte podwójną igłą. Dzięki tej funkcji zmniejszymy ryzyko, że igła uderzy w stopkę lub dany ścieg nie wyjdzie.
Samo nawlekanie maszyny jest bardzo łatwe. Cyferki prowadzą nas krok po kroku, aż do automatycznego nawlekacza. Ważne, funkcyjne przyciski jak pozycjonowanie igły, szycie wstecz, automatyczne ryglowanie są duże i znajdują się pod ręką, co sprawia, że jej obsługa jest bardzo intuicyjna. Wśród przycisków znajduje się też ten do automatycznego obcinania nici, który dzięki Janome powili staje się standardem. Wydaje mi się, że tak funkcja w maszynie jest niedoceniana, jest rewelacyjna bo nie dość, że przyspiesza szycie to jeszcze estetycznie przeciąga nitki na lewą stronę. To jedna z tych funkcji, która jak raz użyjesz to już nie chcesz z niej rezygnować.
Janome Skyline S5 jest oczywiście wyposażona w nawlekacz.
Wystarczy ustawić igłę w najwyższej pozycji (używając np. przycisku do pozycjonowania igły), opuścić nawlekać i przeciągnąć nitkę (nie ma potrzeby trafiać już przez oczko igły). Następnie nawlekacz podnosimy do góry, a on przeciąga nam nitkę przez oczko, łatwizna. 🙂 Bardzo przydatna funkcja, dzięki której nie tracimy czasu i nerwów. 🙂
Płytka ściegowa cała jest metalowa, umieszczone są na niej linie pomocnicze zarówno po lewej, jak i po prawej stronie igły (oznaczone są również kąty, do szycia patchworków).
Nawlekanie dolnej nitki jest bardzo proste, nić dolna ma specjalny prowadnik na płytce ściegowej przez co ląduje w idealnym miejscu (już nigdy więcej problemów z dolną nitką).
Janome Skyline S5 jest wyposażona w podnośnik kolanowy stopki. Nigdy wcześniej nie korzystałam z tej funkcji (w sumie nawet nie wiem czemu), ale jestem nią bardzo pozytywnie zaskoczona, ponieważ dzięki podnośnikowi kolanowemu możemy umieść stopkę i obrócić, ułożyć materiał “bez odrywania” od niego rąk. Przydatne podczas szycki narożników lub podczas ppikowania.
W maszynie Janome Skyline S5 występują dwie płytki ściegowe: uniwersalną i specjalną do ściegu prostego. Obie stopki wymieniane są na przycisk (bez śrubek, bez utrudniania), wymiana płytki jest szybka i bardzo prosta.
Może ktoś z Was zastanawia się po co dwie płytki ściegowe? Pewnie zdarzyło się Wam, że podczas szycia delikatnych, cienkich lub wręcz bardzo cieniutkich tkanin marszczyła się ona delikatne bo podczas szycia “wpadała” w otwór w płytce ściegowe. I to z pomocą przychodzi płytka do ściegu prostego, która otwór w płytce ma malutki w zasadzie tylko na igłą więc materiał “nie wpada” w płytkę, a ścieg wychodzi idealnie prosty i gładki. 🙂
Kolejną rzeczy, która mie bardzo pozytywnie zaskoczyła jest bardzo wyskoki wznios stopki. Można podłożyc kilka warstw materiału i maszyna przeszywa to bez problemu.
No i oświetlenie miejsca pracy, aż 6 ledowych lampek.
Ostatnią rzeczą, o której chem Wam wspomnieć jest wyposażenie standardowe tej maszyny, jest naprawdę bardzo bogate i zawiera:
– stopkę uniwersalna
– stopkę do podwijania (obrębiania)
– stopkę do wszywania zamków
– stopkę do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych
– stopkę do ściegu krytego
– stopkę do ściegu owerlokowego
– stopkę do ściegu krawędziowego 1/4″ (6 mm)
– stopkę do pikowania, haftowania i cerowania
– stopkę do automatycznego obszywania dziurki
– płytkę stabilizującą do dziurek
– stopkę z górnym transportem z prowadnikiem krawędziowym
– stopkę do przyszywania guzików
– prowadnik krawędziowy
– 5 szt. szpulki
– zestaw igieł
– pędzelek
– rozpruwacz
– dodatkowy trzpień na szpulkę
– wkrętak
– uchwyt zabezpieczający szpulkę (dwa duże i dwa małe)
– podnośnik kolanowy stopki
– płytka ściegowa do ściegu prostego???
– miękki pokrowiec
– rysik dotykowy
– kabel zasilający
– rozrusznik nożny
– instrukcja obsługi w formie filmu na DVD
W standardowym wyposażeniu maszyny jest także miękki pokrowiec z kieszonkami
Podsumowując Janome Skyline S5 to duża, wygodna i wielofunkcyjna maszyna do szycia, na której zrealizujecie wszystkie swoje szyciowe fantazje. W tej maszynie nie znalazłam nic co by mi przeszkadzało i też nie odczułam, że czegoś jej brakuje. No może poza stolikiem, którego nie ma w standardowym wyposażeniu, a z którym szycie dużych powierzchni jest zdecydowanie wygodniejsze. Na szczęście można go zakupić opcjonalnie więc nic straconego. 🙂 Janome Skyline S5 to doskonała maszyna, która poradzi sobie każdym szyciem więc polecam ją zarówno hobbystom jak i osobą, które szyją codziennie. 🙂
Gdybyście mieli pytania odnośnie Janome Skyline S5 to śmiało piszcie, chętnie odpowiem. 🙂
Mam i polecam!
skusiłam się i jest rewelacyjna 🙂
To świetnie, że jest Pani zadowolona. Też uważam, że to super maszyna. 🙂
Zastanawiałam sie między 7100 ale jak poszłam testować do sklepu okazała sie mniejsza niż sądziłąm 🙁 i wówczas zobaczyłam Skuline5…. miłość od piewrszego wejrzenia. Jest wspaniała, sama szyje i jak dla mnie stawiającej piewsze kroczki z szyciem okazała się strzałem w 10 🙂 wiem że jest droga ale raz sie żyje więc trzeba sobie ułatwiac a nie utrudniać 🙂
Polecam kazdemu kto chce zacząć szyć i nie boi sie wydac więcej niż planował 🙂
Z taką maszyną to ułatwienie spore. 🙂 Szkoda, że jak ja się uczyłam takiego super sprzętu nie było.
Dzięki, że podzieliłaś się z nami swoją opinią. Serdecznie pozdrawiam i życzę wspaniałych projektów szyciowych!
witam serdecznie
Właśnie otrzymałam moją maszynę i zaczęłam ją testować.. mam pytanie odnośnie stwierdzenia ..”Kolejną rzeczy, która mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła jest bardzo wyskoki wznios stopki. Można podłożyć kilka warstw materiału i maszyna przeszywa to bez problemu.” W mojej maszynie stopka unosi się na wysokość 8-9 mm. i nie sposób zmieścić trzech-czterech warstw jeansu Szyję a właściwie skracam często spodnie jeansowe. Jak można ustawić wysoki poziom stopki,tak żeby bez problemy przeszyć nogawki wraz z bocznymi szwami, a są dosyć grube. Pozdrawiam Halina
Witam serdecznie, Stopkę można podnieść na ok 1 cm, a to już bardzo dużo. Jeśli zdarza się tak, że na szwach bocznych materiał jest sztywny to ja zawsze „rozbijam” szew przed przeszyciem, spłaszczając go w ten sposób. W sumie jak się zastanawiam to wykonuje to za każdym razem przy skracaniu jeansów. Ja rozbijam szew po podwinięciu młotkiem na deseczce, warto wtedy dodać dodatkową warstwę materiału, aby zabezpieczyć szew spodni przed wyświeceniem się. Brzmi to dość dziwnie, ale proszę mi wierzyć działa rewelacyjnie! Dodatkowo nowe maszyny jak SkyLine mają specjalne stopki z blokadą, umożliwia ona szycie właśnie przy tak dużej różnicy… Czytaj więcej »
Mam pytanie.. chodzi mi o szwy tzw elastyczne.
W instrukcji wyczytałam że najlepszy będzię moduł 1 ścieg 10.
rzeczywiście sprawdza się super.
Jednak nie mogę sobie poradzić jeśli chodzi o inne ściegi np zygzak, wykończeniowe ścieg prosty?
czy coś ominęłam?
Ale w jakim sensie nie może sobie Pani poradzi? Nie może ich Pani znaleźć? Czy nie może ich Pani wyszyć?
Witam, czy stopka do wszywania zamków (ta w wyposażeniu standardowym) jest do zamków krytych czy zwykłych?
Pozdrawiam
Patrycja
Witam, stopką tą można wszyć oba rodzaje zamków, choć lepiej nadaje się do zamków klasycznych. Do zamków krytych ja najbardziej lubię stopkę z prowadnikiem na środku- tą JANOME 202144009.
Witam! Głupio to zabrzmi,ale janomke skyline s5 pokochałam miłością bezwarunkową i dozgonną Gdy tylko ją zobaczyłam, wiedziałam, że to ta jedna, jedyna maszyna jaką chcę mieć. Mam ją od stycznia tego roku, szyłam nią wiele, dopuściłam się nawet szycia tworzywa z plandeki samochodowej, gdyż uwielbiam tworzyć. Łączyłam ze sobą różnorakie tkaniny, wyszywałam napisy na czym tylko się dało, przeszywałam grube warstwy tkanin jak i woale i jedwabie. Jedno co mogę powiedzieć o tej maszynie to to, że ani razu mnie nie zawiodła. To cudo jest wspaniałe i gdybym kolejny raz miała zakupić maszynę, wiem że byłaby to właśnie ona, JANOME… Czytaj więcej »
Rzeczywiście wygląda na to, że była to miłość od pierwszego spojrzenia. 🙂 Też miałam okazję na niej szyć, więc dokładnie wiem o czy piszesz, szyje się rewelacyjnie! Dzięki za komentarz.
Mam pytanie czy ścieg drabinkowy w tej maszynie wygląda jak zrobiony coverlockiem? Czy dzięki zainwestowaniu w S5 można kupno coverlocka odłożyć na kiedyś? Chodzi mi o wykończanie koszulek i spodni dla dzieci.
Do wykańczania krawędzi z powodzeniem może Pani użyć paru ściegu z tej maszyny, przykład (wykonany na innej komputerowej maszynie): Może Pani również uzyskać efekt podobny jak na coverze tj. równoległe przeszycie ściegiem prostym z góry oraz od spodu ścieg elastyczny (już tylko podobny do tego co tworzy cover). Odpowiadając na Pani pytanie jeśli szyje Pani na potrzeby swoje i bliskich to tak, maszyna komputerowe SkyLine S5 da moim zdaniem Pani super efekt z rozstawem igieł do 9 mm. Jednak jeśli szyje czy myśli Pani o zarobkowym szyciu to raczej polecam zakup Covera. Przy tego typu rozważaniach, najlepiej jakby Pani odwiedziła… Czytaj więcej »
Witam. Również jestem szczęśliwą posiadaczką tej oto maszyny. Od kilku dni co prawda, ale już zdążyłam ją pokochać. Nie mogę tylko załapać kwestii docisku stopki. Do standardowego szycia ustawiona jest na 5. kiedy jest mniejszy nacisk stopki a kiedy większy. I proszę mi powiedzieć w jakich przypadkach korzysta Pani z tej funkcji.
Pozdrawiam
Witam. Im wyższy cyfra tym docisk mocniejszy. Ja reguluje docisk stopki: jak maszyna nie przesuwa właściwie materiału (ucieka on z pod stopki)-zwiększamy go; gdy ząbki uszkadzają strukturę materiału- zmniejszamy; gdy podczas szycia maszyna rozciąga szyty materiał- zmniejszamy itd. pozdrawiam
Witam. Od kilku dni jestem posiadaczką skyline s5 i…płaczę przy niej, załamała mnie, nie umiem sobie z nią poradzić. Jutro dzwonię do sklepu ale szukam właśnie informacji na jej temat i trafiłam tu…szyje pięknie pod warunkiem, że są to zwykłe nici. Jak próbuję szyć nićmi elastycznymi to straszne rzeczy się dzieją, szarpie górną nitkę, zrywa, ścieg wychodzi brzydki…albo ja sobie z tym nie radzę albo ona 🙁 Cały weekend spędziłam na próbach dowiedzenia się dlaczego tak się dzieje..zmieniałam naprężenie nici, czyściłam (maszyna nowa, nic tam nie było do czyszczenia..), sprawdzałam, czy jakiś paproch gdzieś się nie przyplątał, zmieniałam igły na… Czytaj więcej »
Co do nici elastycznych to ja ich nie stosuje w ogóle, właśnie dlatego, że się rozwarstwiają i zrywają. Nie mam do nich cierpliwości. Próbowałam nimi szyć na różnych maszynach i tylko sprawdzają się na owerloku jako nitki spodnie (te od chwytaczy). Ma Pani tak super sprzęt z mnogością ilości ściegów elastycznych, więc nici elastyczne nie są potrzebne. Gdy zastosuje Pani odpowiedni ścieg i zwykłe nici to krawędź pozostanie elastyczna, a ścieg będzie ładnie pracować. Proszę sprawdzić. Jeśli nie wie Pani jaki ścieg zastosować to proszę o informację co chce Pani zszyć i dokładnie gdzie, to podpowiem, które się do tego… Czytaj więcej »
Witam .
Zastanawiam się nad zakupem tej maszyny jednak mam pytanie która i dlaczego lepiej wybrać Janome S5 czy Janome S7
Dziękuje za odpowiedź
Już piszę jakie są różnice miedzy tymi maszynami: S7 ma prawie 100 ściegów więcej niż S5 oraz 5 stopce więcej w podstawowym zestawie z maszyną; S7 ma bardziej zaawansowany nawlekacz igły; S7 ma kolorowy wyświetlacz dotykowy LCD, a S5 ledowy (widać to na zdjęciach na stronie dystrybutora); S7 ma menu w języku polskim oraz 3 kroje trzcinki, a S5 jedną; S7 ma w zestawie z maszyną program do projektowania ściegów, które wgrywa się potem do maszyny za pomocą portu usb; w S7 jest też automatyczne opuszczanie stopki, przy starcie maszyna sama ją opuszcza i na końcu podnosi, bardzo przyjemna funkcja.… Czytaj więcej »
Dzień dobry, borykam się z 3 pytaniami: 🙂
1) jakiego ściegu/ustawienia najlepiej użyć, żeby zrobić ścieg – fastrygę?
2) jaki jest najlepszy ścieg/ustawienie do ściegu owerlokowego? oraz
3) jaki jest najlepszy ścieg/ustawienie do podłożenia spódnicy dzianinowej?
Pozdrawiam
Już pomagam:
1. Aby zrobić fastrygę należy użyć stopki do pikowania, haftowania i cerowania (z zestawu tej maszyny), wybieramy ścieg prosty i w tym wypadku przesuwamy materiał pod stopką tak, aby ścieg powstawał dość długi. Dzięki czemu łatwo będzie nam go później usunąć.
2. Ściegi owerlokowe: 14, 16 (wzmocniony), 17 (tworzony dalej od krawędzi). Wystarczy użyć ustawień fabrycznych. 🙂
3. Podłożenie moim zdaniem najlepiej wykonać ściegiem krytym. 19 dla tkanin nieelastycznych lub 20 dla materiałów elastycznych.
pozdrawiam 🙂
Pytanie mam i ja . Szyję dość dużo dzianin i męczy mnie fakt że nie mogę zacząć szyć od samego początku materiału tylko muszę zaczynać cm dalej . Materiał zaczyna być pochłaniany do środka kiedy chce zaryglwać . I druga rzecz do docisk stopki . jest na nr jeden przy szyciu właśnie dzianin a materiał i tak zostaje rozciągnięty ( dodam że zmieniam również naprawienie nici na między 3 a 4 aby dzianina mogła się poprawnie rozciągać przy przechodzeniu przez głowę np ) i pomimo tego nadal materiał jest rozciągnięty czego wcale nie chce. I czy jest stopka do Skyline… Czytaj więcej »
Potrzebowałabym znać więcej szczegółów, aby móc doradzić w temacie dzianin: jakich ściegów używa Pani do szycia dzianin, o jakich konkretnie dzianinach mowa, jakie igły o jakiej grubości. To wszystko ma znaczenie przy szyciu dzianin na maszynie wieloczynnościowej.
Co do stopek, to można przejść do używania węższych, wysyłam Pani ma maila informację jak można to zrobić.
Witam serdecznie,
postanowiłam odmówić sobię trochę różnych rzeczy i uskładać na wymarzoną komputerową 🙂 maszynę do szycia – właśnie Skyline S5. Widzę jednakże jeszcze jedną opcję dla mojego długo oczekiwanego zakupu MC8200QCP SE. Doradzisz?
Jasne. Janome 8200QCP SE ma kilka przewag nad Skyline S5, pytanie czy akurat one będą dla Ciebie ważne. 8200QCP SE ma podwójny wznios stopki, dzięki czemu można podnieść stopkę naprawdę wysoko i mieć obie ręce wolna, aby manewrować materiałem przed rozpoczęciem szycia- bardzo wygodna funkcja. Jej długość ramienia jest o 7 cm dłuższa niż S5 co może być bardzo pomocne przy szyciu kocyków np. podczas pikowania. W 8200QCP SE ma możliwość przechowywania stopek nie tylko w stoliku powiększający pole pracy, ale też pod górną pokrywą (stopki mają tam opisane miejsca)- taki bajer, ale dzięki temu zawsze ma się najważniejsze stopki… Czytaj więcej »
Witam.
Mam od trzech miesięcy. Jest cudowna !!!
Zakupiłam również stół. To już jest idealnie. Super sprawdza się na usługach krawieckich a alfabet pozwala mi na produkcję imiennych matek do szytych przeze mnie ubrań.
Witam
Zastanawiam sie nad kupnem tej maszyny ale dowiedziałam sie,ze na rynek wchodzi nowy model Janome Skyline S6. Czym różnią się te maszyny i która lepiej wybrać?
To prawda pojawi się Janome Skyline S6, ale jeszcze jej nie wiedziałam więc nie potrafię jednoznacznie powiedzieć, która jest lepsza i czy warto dopłacić i wybrać S6 (bo S6 będzie droższa od S5, ale jeszcze nie wiem ile). Z różnic pomiędzy nimi to wiem, że S6 ma wbudowany górny transport Acu Feed Flex i więcej ściegów. Coś więcej o Skyline S6 będę mogła powiedzieć dopiero jak ją przetestuje, czyli w okolicach połowy czerwca.