Ozdobna poduszka w kształcie żółwia na dziecięce krzesło (opis jak uszyć i przygotować wykrój)

eti-blog-jak-uszyc-poduszke-na-krzesloeti-blog-jak-uszyc-ozdobna-poduszkejak-uszyc-poduszke-na-krzeslo-dla-dziecka

W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam jak uszyć ozdobną poduszkę w kształcie żółwia na krzesło do dziecięcego pokoju. 🙂 Taka poduszka nie tylko sprawia, że siedzenia na krześle jest wygodniejsze, ale również stanowi ciekawy element dekoracyjny dziecięcego pokoju. 🙂 Poduszka uszyta przez nas jest w kształcie żółwia, ale jeżeli Wasze dziecko woli inne zwierzątka czy np. motyw księżniczki to oczywiście możecie ją dopasować do jego upodobań czy do wystroju pokoju. Jeżeli jednak zdecydujecie się na naszego żółwia to w dalszej części wpisu znajdziecie jego wykrój. 🙂
Poduszka jest mocowana do krzesła za pomocą rzepów więc powinna pasować do większości dziecięcych krzesełek. 🙂
To tyle wstępu, przechodzimy do szycia. 🙂

Do uszycia ozdobnej poduszki w kształcie żółwia potrzebujecie dowolną maszynę do szycia, my do tego projektu wybrałyśmy dużą, fajną maszynę z wbudowanym górnym transportem (będzie on przydatny) Janome MC8200QCP. Obecnie na rynku dostępna jest jej wersja MC8200QCP SE.

* Materiały potrzebne do uszycia poduszki na krzesło:
a) tkaniny:
– jasno zielona: elementy potrzebne do uszycia głowy, łap oraz ogona
– ciemno zielona: elementy potrzebne na dwie warstwy głównego elementy poduszki (ja zużyłam 45 cm x 80 cm)
– brązowa: posłuży do skrojenia pliski skośnej o szerokości 5 cm i długości obwodu poduszki. Możecie też skorzystać z gotowej pliski o takiej szerokości.
– pomarańczowa: drobny kawałek na język żółwia
b) flizelina do podklejenia mniejszych elementów 1 m bieżący powinien starczyć
c) tasiemka do wykonania mocowania poduszki: 2,5 m o szerokości 3-4 cm
d) ocieplina odzieżowa lub cienka pianka do wypchania poduszki
e) papier do narysowania wykroju
f) rzep do pasków
g) oczy do naszycia
h) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – FISKARS 859853 21 cm
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 909
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
-stopka do naszywania aplikacji JANOME  202086002 (do maszyny z szerokością ściegu do 9mm) lub  JANOME 820815002 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym)
– stopka z górnym transportem do maszyny z wbudowanym transporterem górnym znajduje się w akcesoriach maszyny, a w przypadku gdy Wasza maszyna nie ma tej funkcji wybieracie stopki: JANOME 200311003 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm) lub JANOME 200310002 (do chwytacza wahadłowego)
f) żelazko i deska do prasowania

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-co-jest-potrzebne-aby-uszyc

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Zaczynamy od narysowania na kartce papieru kształtu naszego siedziska w skali 1:1. Najlepiej zostawić po bokach kartki przestrzeń, aby zmieścić wystające elementy tj. głowa, łapy, ogon itp.

Siedzisko na jakie szyje ma wymiar 37 cm x 39 cm. Więc najpierw rysuje taki właśnie prostokąt i w niego wpisuję okrąg (skorupę żółwia). Zróbcie tak samo, dostosowujący wymiar do waszego krzesła.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-rysowanie-projektowanie

Jeśli szyjecie poduszkę w kształcie żółwia to możecie posłużyć się przygotowanymi dla Was częściami- wykrojem (kliknijcie w rysunek poniżej). Na jednym arkuszu znajduje się głowa oraz ogonek, na drugim łapy.

Po wycięciu elementów z papieru układamy je na materiale dodając na zapas 1,5 cm.

Potrzebujemy skroić dwie skorupy, obie w całości (na zdjęciu poniżej mam złożenie materiału).

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-krojenie-elementow-zapas-na-szew

Cztery łapy przednie, cztery tylne, dwa ogonki, dwie głowy oraz środek mordki z materiały w jaśniejszym kolorze.

Środek mordki powstaje z elementu głowy. Rozcinamy go na dwie części. Górną (zaokrągloną) przykładamy do złożenia materiału i tak kroimy dodając zapas na szew.

Na tym etapie proponuje skroić tez język żółwia.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-krojenie

Kroimy pliskę skośną (czyli pasek pod kątem 45 stopki w stosunku do krajki). Pliska ma szerokość 5 cm. Ja narysowałam sobie tą linię przy pomocy linijki do patchworku, która bardzo przyśpiesza to zadanie, bo nic nie odmierzamy, tylko przykładamy linijkę i rysujemy. Potrzebujemy pliskę o długości ciut dłuższej jak obwód skorupy żółwia.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-krojenie-elementow-zapas-na-szew-rysowanie-na-materiale-linijka-do-patchworku

Na zdjęciu poniżej elementy skrojone z zapasem.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-potrzebne-elementy

Dodatkowo kroimy jeszcze elementy z ociepliny odzieżowej lub pianki gorseciarskiej (będą ona odpowiadały za miękkość naszej poduszki). Ważne, aby przy ich krojeniu dodać tylko ok 3-4 mm naddatku.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-pianka

SZYCIE:

Zaczynamy od ozdobienia głowy naszego zwierzaka. Naszywamy oczy. Ja korzystam z gotowych wyhaftowanych, jeśli Wam nie udało się ich zakupić, to przygotujcie je z np.: filcu i naszyjcie je w formie aplikacji. Jeśli macie gotowe to tez je naszyjcie lub przyklejcie.

Jeżeli zdecydujecie się na naszywania najlepsza do tego będzie stopka do naszywania aplikacji (jej zdjęcie zamieszczam ciut niżej).

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-naszywanie-aplikacji

Oczy proponuję przyszywać ściegiem zygzak dostosowanym do szerokości krawędzi aplikacji. Szerokość ściegu dostosowuje zmieniając szerokość ściegu w maszynie do szycia- zdjęcie poniżej.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-naszywanie-aplikacji-szerokosc-sciegu

Oczy doszywamy nie zbyt gęstym ściegiem, aby dodatkowo nie zgrubiać krawędzi aplikacji. Poniżej na zdjęciu oczy już doszyte.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-naszywanie-aplikacji-naszyta

Po naszyciu oczu czas na język. :). Upinamy go, na jednej części środka mordy.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-aplikacja

Naszywamy go gęstym ściegiem zygzak. W moim przypadku jest to wartość 0,5.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-dlugosc-sciegu-przy-naszywaniu-aplikacji

Szyjemy tuż przy krawędzi elementu. Dzięki stopce, która jest przezroczysta i łatwo się nią manewruje, jest to dość łatwe.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-stopka-do-naszywania-aplikacji

Teraz przechodzimy do odszycia łap, ogonka i głowy. Składamy dwa elementy np. łat prawą stroną do prawej i zszywamy szyjąc 1 cm od krawędzi. Pamiętajmy o zostawieniu otworu na wywinięcie elementu na prawą stronę. Otwór najlepiej umieszczamy w miejscach, gdzie będziemy doszywać elementy do głównej części poduchy.

Wszystko szyjemy z mniejszym zapasem, aby w element swobodnie włożyć piankę czy ocieplinę.

Wyjątek przy tym łączeniu stanowi głowa. Chcemy, aby mogła się otwierać, a więc najpierw doszywamy środek mordki, tylko na jej połowie-patrz zdjęcie poniżej.

Tutaj doszywam środek mordki do spodniej części głowy, czyli elementu bez naszytych oczu.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-glowa-szycie

Po wykonaniu tego przeszycia, dołączamy górną część głowy (leży ona pod spodem). Najpierw doszywamy, środek mordy (linia szycia A), następnie łączymy górę głowy z dołem (linia szycia B-obie strony).

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-glowa-szycie-I

Po zszyciu elementów, szew delikatnie wycieniowujemy. Następnie elementy wywracamy na prawą stronę.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-wycieniowywanie-szwu

Nasza głowa, prezentuje się tak.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-gotowa-glowa

Teraz przechodzimy do zaprasowania pliski skośnej na 1 cm.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-pliska-skosna

Tak przygotowaną pliskę zaprasowujemy do kształtu wyciętej poduszki. Układamy pliskę tuż przy krawędzi poduszki, przy czym estetyczna/zaprasowana krawędź znajduje się bliżej środka poduszki- patrz zdjęcie poniżej.

Aby udało się to osiągnąć mocno naciągamy krawędź pliski zewnętrzna, a wewnętrzną wdajemy. Całość zaprasowujemy i upinamy.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-korpus-II

Przyszywamy szyjąc ściegiem prostym tuż przy zaprasowanej krawędzi pliski. Po jej przeszyciu upinamy wszystkie wcześniej przygotowane elementy żółwia (głowie, łapki i ogonek).

Na tak przygotowany element, układamy spodnią warstwę poduszki. Następnie zszywamy poduszkę, szyjąc na 1,5 cm od krawędzi. Koniecznie pamiętamy o pozostawieniu otworu na wywrócenie poduszki (najlepiej umieścić go na boku, gdzie nie ma łap).

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-korpus-dodatkowe-elementy

Tak prezentuje się żółw-poduszka po wywróceniu na prawą stronę. Otwór zaszywamy ręcznie po wsunięciu dwóch warstw pianki czy ociepliny.

Poduszka żółw już jest prawie gotowa, zostało nam tylko wykonanie przeszyć na skorupie żółwia, które przetrzymają piankę czy ocieplinę, ale także będą stanowiły element charakterystyczny dla żółwia.
Zaczynamy od narysowania linii pomocniczych, proponuję wykonać to przy pomocy pisaka samo znikającego, można nim bardzo precyzyjnie nanieść linie czy punkty. Dodatkowo naniesiony wzór utlenia się, a więc same znikną po 24 h lub 48 h. Jeśli potrzebujcie, aby dłużej zostały na materiale to wkładacie je do reklamówki i zamykacie, wypychając z niej całe powietrze.

Teraz najtrudniejsze zadanie, pikowanie. Pikowanie może być trudne, jeśli nie używamy pomocnych stopek, np. stopki z górnym transportem.

W wybranej przeze mnie maszynie (Janome MC8200QCP) jest już wbudowany górny transport stopkowy, jeżeli Wasza maszyna nie ma takiej funkcji, zamontujcie stopkę do górnego transportu. Wygląda ona trochę inaczej niż moja stopka ze zdjęć poniżej, ale tak samo spełnia swoją rolę.

Poniżej na zdjęciu z lewej strony stopka uniwersalna, a z prawej zamontowana stopka z górnym transportem w maszynie z wbudowanym transportem górnym. Stopka zamontowania, no to przechodzimy do pikowania. 🙂

Pisałam o tym, że pikowanie może być trudne. Chodzi mi o fakt, że materiały przy pikowaniu stopką uniwersalną będą się inaczej przesuwać. Warstwy spodnia będzie bardziej podawana, a górna mniej- wynika to z budowy maszyny. Aby zniwelować tą różnice, używamy właśnie stopki z górnym transportem.

Do wykonania pikowania wybierzcie potrójny ścieg stebnowy., efekt będzie bardziej wyraźny. Szyjemy po liniach naniesionych pisakiem krawieckim.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-pikowanie-sciegiem-potrojnym

Dzięki zastosowaniu pianki gorseciarskiej, która jest bardzo sprężysta udało się uzyskać ciekawy efekt- wypukłość.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-dla-dziecka-wypuklosc

Teraz pod spód upinamy paski, które przytrzymają nam poduszkę na swoim miejscu. Zobaczcie jak od spodu wygląda krzesło, na które szyjecie poduszkę, aby dobrze określić miejsca w których doszyjecie paski.

Ja moje umieściłam w tych miejscach- zdjęcie poniżej.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-paski-doszywanie

Teraz wykonuje ostatnie stebnowanie, tym razem ściegiem prostym. Stebnowanie najlepiej wykonać szyjąc po linii przyszycia pliski.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-paski Na końce pasków przyszywamy rzepy.

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-paski-mocujace

I poduszka gotowa. 🙂

eti-blog-poduszka-na-krzeslo-dla-dziecka-ozdabianie-pokoju-w-ksztalcie-zolwia

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami na naszym blogu ETI-radość szycia.
Podaj swój adres e-mail w polu poniżej.

tagi: , ,

10
Dodaj komentarz

5 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ewa

Bardzo ladna ta poduszka -moze w wolnej chwili uszyje taka mojej malej wnuczce.Pozdrawiam serdecznie!!!

Nina

Swietna podusia bardzo przyjazna 🙂 pozdrawiam cieplusio 🙂

http://nastolepole.blogspot.com/2016/08/wymysliam-albo-znalazam-i-bede-szya.html

Bardzo fajny pomysł…. planuję też wdrożyć w życie 😀

Ania

Poduszka zolw bardzo mi sie podoba,czy moglabym zobaczyc jeszcze inne pomysly poduszek na krzesla dla dzieci.Pozdrawiam

Anna

Podoba mi się ta podusia.