Organizer do bagażnika samochodowego (opis jak uszyć i przygotować wykrój)

organizer-do-bagaznika-jak-uszyc-eti-blogjak-uszyc-organizer-do-bagaznika-samochodowego-blog-o-szyciu organizer-samochodowy-szyci-krok-po-kroku

Co powiedziecie na ten pomysł? Chcemy lepiej zagospodarować przestrzeń w bagażniku samochodowym i umieścić razem w jednym miejscu wszystkie rzeczy po nim się turlające czy przesywające. Uszyjemy więc organizer do bagażnika.  🙂 Pomieści on wszystkie przedmioty, które podróżują z Nami, począwszy od płynów i skrobaczek po torby z zakupami. Nasz organizer na spodzie ma przyszyte rzepy wiec stabilnie trzyma się dna i  nic nie będzie się przesuwać w czasie podróży przesuwać. 🙂

Oczywiście do uszycia tego organizera potrzebujemy maszynę do szycia. Ja wybrałam wieloczynnościową maszynę do szycia  JANOME 625E, która świetnie poradziła sobie z zszyciem filcu. 🙂

Materiały i przybory wykorzystane do uszycia tego projektu:

przerywnik

etiblog-co-wykorzystuje

Przygotowanie i krojenie:

etiblog-wymiary-organizera

Wymiary: a – 105 cm, b – 83 cm, c – 55 cm, d – 25 cm, e – 33 cm.

Rysujemy wykrój od razu na filcu. Proponuje użyć do tego celu białej kredki krawieckiej, będzie ona najlepiej widoczna na ciemnym filcu. Choć osoby czytające naszego bloga, wiedzą że moim faworytem w rysowaniu na materiałach są pisaki krawieckie (wyjątkowo tu by się nie sprawdziły, gdyż mamy za ciemny kolor filcu i pisak byłby słabo widoczny).

etiblog-wybroj-organizer-do-auta-linijka

Ja mój wykrój narysowałam przy pomocy linijki do patchworku, jest ona bardzo wygodna w użyciu, nie ma potrzeby odmierzania wcześniejszego przy jej pomocy od razu rysujemy linie w zaplanowanej odległości. Jeśli tylko taką macie skorzystajcie z nie przy rysowaniu tej go wykroju.

etiblog-ciecie-filcu-czym

Po narysowaniu wykroju przechodzimy do wycinania. Filc jest dość gruby, ma ok 5 mm, więc wykorzystałam do cięcia mocne kute nożyczki, które za sprawą wagi ułatwiają cięcie grubych materiałów.

Poza elementem główny z filcu kroimy dwie przegródki. Jedna to wielkość boku organizera delikatnie pomniejszona: x- 24,5 cm, y – 32,5-33 cm, z – 20 cm.

etiblog-wybroj-kieszen-dl

Jak już się zorientowaliście nasz organizer do samochodu ma tkaninową kieszonkę. Potrzebuje więc skroić ją z tkaniny, kroimy prostokąt 17 cm x 72 cm. Gotowa kieszonka będzie miała 14,5 cm wysokości. Jej górna krawędź będziemy marszczyć, a więc nie może to być sztywny filc. Dodatkowo dzięki zastosowaniu zadrukowanej tkaniny uzyskamy fajny efekt wizualny.:)

Szycie:

Organizer do bagażnika – główny element

etiblog-naszywanie-rzepu-organizer-do-autaGdy już wszystkie elementy są skrojone przechodzimy do szycia. 🙂 Zaczniemy od przyszycia rzepów (części z haczykami) do zewnętrznej części naszego organizera. Ja umieściłam  je w odległości ok 5 cm od linii dna organizera. Każdy kawałek rzepu ma ok 14 cm.

Aby szycie odbyło się bez przeszkód już na tym etapie przy maszynie montujemy stopkę do ściegu prostego. Stopka ta, lepiej przytrzymuje materiał niż stopka uniwersalna, a więc wbicie igły w gruby filc oraz przez rzep idzie gładko. Tak przyszywamy każdy rzep, wsuwając nadmiar filcu pod ramie maszyny zwijając je. Po przyszyciu 4 rzepów przechodzimy do przygotowania kieszonki.

Stopka do ściegu prostego posłuży nam do uszycia całego projektu!

Kieszonka organizera do bagażnika samochodu

etiblog-jak-zrobic-kieszen

Kieszonka jest dłuższa niż nasz przód, a więc najpierw musimy ją skrócić, a dokładnie ją zmarszczyć.  Górną krawędź kieszonki zaprasowujemy na ok 7mm i raz jeszcze na ok 7mm. Dolną zaprasowujemy na 1 cm.

etiblog-marszczenie-za-pomoca-gumki

Gumkę wprowadzamy do zaprasowanej krawędzi i wykonujemy mocowanie na początku, aby przytrzymać gumkę. W tej fazie gumka nie jest naciągnięta.

etiblog-wszywanie-gumki

Następnie naciągamy gumkę i tak przyszywamy cały czas szyjąc ją ściegiem prostym. Na końcu również wykonujemy mocowanie. Tym sposobem mamy wykonane marszczenie przy górnej krawędzi kieszeni.

etiblog-oranizer-jak-uszyc-kieszen

Kieszonkę teraz umieszczamy na przodzie organizera. Na samym środku przyszywamy ją- czerwona przerywana linia.

etiblog-oranizer-kieszen-zlozenieU dołu na środku i po bokach formujemy małe zakładki tak, aby móc ułożyć całą kieszonkę. Na środku mam dwie zakładki zwrócone do siebie czyli kontrafałdę.  Pilnujemy, aby dolna krawędź kieszeni nie wyszła poza linię przodu organizer na dno. Natomiast boki kieszeni mają wystawać poza krawędź przodu organizera o ok 1cm. Krawędzie te zostaną podwinięte do wnętrza organizera.

etiblog-kieszen-ozdobna-praktycznaTo teraz możemy przyszyć dół kieszonki. Proponuje również zamocować bok kieszeni na wysokości gumki, dzięki czemu łatwiej będzie nam połączyć boki organizera w kolejnych etapach szycia.

Rączki organizera do bagażnika samochodu

etiblog-raczki-przyszywanie-etap-I

Teraz przyszyjemy rączki na bokach organizera, pasek nośmy dzielimy na dwa kawałki i doszywamy je do boków. Najpierw kierujemy rączkę do dołu i przypinamy je w odległości 5 cm od krawędzi dołu oraz 8,5 cm od boków.

Przyszywamy obie rączki.

etiblog-raczki-przyszywanie-etap-II

Następnie rączki kierujemy do góry i ozdobnie przyszywamy je w kwadrat.

etiblog-raczka-przyszywanie

Proponuje przyszyć rączki dwukrotnie, aby trzymały się mocno.

etiblog-szycie-grubego-filcu

Pozostaje nam zszycie organizera na bokach. W tym celu składamy boki lewą stroną filcu do lewej i zszywamy je ok 7 mm do 1 cm od krawędzi.

Jak widzicie na zdjęciu powyżej, bez trudu udało się mi zszyć te dwie warstwy filcu. Mam nadzieje, że i wasza maszyna sobie z tym zadaniem poradzi równie „gładko”!

etiblog-bok-organizera

Krawędź kieszonki wsuwamy do środka. Na zdjęciu powyżej efekt po zszyciu.

Przegródki organizera do bagażnika samochoduprzerywnikprzerywnikprzerywnik

Na tym etapie nasz organizer jest prawie gotowy, potrzebujemy jeszcze wykonać przegródki. W tym celu doszyjemy rzep do wyciętych wcześniej kawałków filcu. Dzięki rzepowi będą one trzymać się na miejscach, ale również będzie można je przesuwać dopasowując wnętrze organizera do naszych aktualnych potrzeb. Zróbcie przymiarkę i sprawdźcie czy przegródki są delikatnie mniejsze niż nasz organizer. Krawędzie wykończone rzepem delikatnie będą większe o ok 1-2 mm każda.

etiblog-wykonczenie-krawedzie-rzepem

Przyszywamy rzep do boku filcu tak, aby środek rzepu znalazł się dokładnie na krawędzi filcu (to ważne).

Nasz filc ma znaczą grubość (5 mm), trudno byłoby maszynie szyć, gdyby stopka wisiała w powietrzu, dlatego też podsuwamy z drugiej strony kawałek filcu tej samej grubości. Widzicie na zdjęciach, że stopka wtedy jest równo podparta. Szyje się tak o wiele wygodniej. 🙂

Poniżej opisałam jak wykonać narożniki, jeśli jesteście zupełnie początkującymi osobami to możecie obciąć rzep i każdy bok wykonać oddzielnie.

etiblog-przegrodka-wykanczanie-krawedzi-II

W ten sposób wykańczamy trzy boki przegródki. Aby to wyszło estetycznie doszywamy pierwszy bok do końca, nitkę obcinamy. Następnie formujemy małą zakładkę na krawędzi kolejnego boku i doszywamy go do kolejnego boku do samego końca, obcinamy nitkę. Na trzecim boku działamy tak samo. Przykładową zakładkę widać na zdjęciu poniżej.

etiblog-przegrodka-wykanczanie-krawedzi-III

Rzep teraz zaginamy i raz jeszcze go przyszywamy.

etiblog-przegrodka-wykanczanie-naroznikaWarto przypiąć rzep szpilkami w kilku miejscach, szczególnie ważne jest upięcie rzepu w narożnikach czyli uformowanie tych zakładek. Tutaj już nie było potrzeby podłożenia pod stopkę dodatkowego filcu, ale jeśli jest taka konieczność to dołóżcie filc z prawej strony stopki, jak robiliśmy to poprzednio.

etiblog-naroznik-wykonczony lamowka

Ponieważ nici są w kolorze rzepu to linia przyszycia jego jest prawie niewidoczne.

etiblog-przegrodki-do-organizera

Moje już gotowe. 🙂

etiblog-organzier-do-baganizka-samochodu-jak-uszyc

Wsuwamy nasze przegródki i możemy cieszyć się wygodą przewożenia zakupów, akcesoriów samochodowych w naszym organizerze. Dużym plusem uszytego przez siebie organizera jest możliwość dostosowania jego wielkości do naszych potrzeb. 🙂

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami na naszym blogu ETI-radość szycia.
Podaj swój adres e-mail w polu poniżej.

tagi: ,

13
Dodaj komentarz

7 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ANIA

Przydałby się jeszcze rzep trzymający organizer na miejscu w bagażniku np na boku czy spodzie,pomysł bardzo dobry

ANIA

Są na spodzie nie zauważyłam 🙂

Agata

Dzięki za świetną inspirację, uszyłam podobny dla mojego męża. Pozdrawiam i przesyłam link w którym zamieściłam zdjęcie: http://iglaaa.blogspot.com/2017/03/chec-nauki-szycia-ubran-dla-siebie.html

Aneta

Witam kupilam filc ale gietki co tu teraz wymyslec ;(

Magda

Dzień dobry, mam maszynę JUNO by JANOME E1050. nigdzi enie mogę doczytać czy poradzi sobie z dwoma warstwami filcu o grubości 5mm. Czy może się pani orientuje, widziałam, że korzystała Pani z tej maszyny. Nie chcę w ciemno nakupić filcu jeśli maszyna sobie z tym nie poradzi.

Joanna

Witam. Czym kierujecie się wybierając jakiś projekt i wybierając różne maszyny? Mocą silnika?Mam Janome 607 i zastanawiam się czy podoła temu zadaniu…

Marlena

Witam. Jakiej grubości powinien być filc?