W dzisiejszy wpisie pokażemy Wam jak uszyć nosidełko dla misiów i lalek dla dziecka. 🙂
Dzięki niemu istnieje szansa, że gdy Wasza pociecha zechce spacerować z lalką lub maskotką to po godzinie spaceru nie będziecie musieli jej nieść. 🙂 Nosidełko jest przeznaczone dla dziecka w wieku ok. 4-5 lat, jest lekkie i miękkie, mieści lalki lub maskotki do 35-40 cm. Dodatkowo można je nosić zarówno na brzuchu jak i na plecach.
Czy się sprawdzi? To dopiero okaże się w praktyce, ale naszym zdaniem ma szanse na powodzenie. 🙂
Ponieważ każda lalka/maskotka jest inna jak tylko przygotujecie papierowy wykrój to sprawdźcie czy lalka się w nim mieści (jeśli potrzebna jest korekta wykroju należy ją od razu wykonać).
Do uszycia nosidełka potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę Janome 393 PROMO.
* Materiały potrzebne do uszycia nosidełka:
a) tkaniny- ilość zależy od wielkości, proponuje przygotować papierową formę i dopiero wtedy rozejrzeć się za potrzebnym materiałem
b) flizelina
c) papier do narysowania wykroju
d) rzep
e) nici do szycia
* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 690-9 1/2″ SR MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 909
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka do ściegu prostego JANOME 200125008 (pasująca do maszyn z chwytaczem wahadłowy) lub JANOME 200331009 (chwytacz rotacyjny)
f) żelazko i deska do prasowania
PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:
Zaczynamy od przygotowania formy nosidełka. W tym celu potrzebujemy wziąć przeciętnej wielkości zabawkę. My proponujemy pluszaki, będzie bezpieczniej przy ewentualnym wywróceniu się dziecka z nosidełkiem.
Forma nosidełka jest stworzona do wielkości zabawki. Zobaczcie jak ja przygotowałam wykrój (zdjęcie powyżej). Możecie narysować formę takiej samej wielkości lub dopasować ją do wielkości konkretnej zabawki.
Moja forma nie ma zapasu na szew, a więc przy krojeniu dodajemy zapas na szew. Kroimy dwa identyczne elementy.
Kroimy jeszcze paski/szelki nosidełka. Szerokość moich pasków po uszyciu to 3 cm, kroje więc dwa paski o szerokości 9 cm. Długość moich to 75 cm. I od razu po skrojeniu zaprasowuje je. Można również jeśli macie tyle materiału skroić tylko jeden pasek!
Najpierw każdą krawędź zaprasowuje do środka, tworząc 4,5 cm pasek. Następnie jedną jego stronę raz jeszcze zaprasowujemy na 1,5 cm, lepiej troszkę więcej niż mniej. I w ten sposób powstaje pasek o szerokości ok 3 cm.
SZYCIE:
Zaczynamy od połączenia głównych elementów razem. Składamy je prawą do prawej i zszywamy pozostawiając otwór na wywrócenie nosidełka na prawą stronę.
Zszywamy szyjąc 1 cm od krawędzi materiału.
Szwy wycieniowujemy, aby móc swobodnie wywrócić element na prawą stronę. Jeśli w jakimś miejscu element Wam się nie układa płasko tzn., że w tym miejscy należy obciąć/naciąć szew głębiej.
Teraz przyszywamy rzep, doszywamy go do dwóch warstw naszego nosidełka. Miejsca ich przyszycia oraz strony zaznaczyłam na zdjęciu powyżej. Najlepiej to zrobić stopką do ściegu prostego, która lepiej niż stopka standardowa przytrzyma materiał.
Element po spięciu rzepu powinien prezentować się jak na zdjęciach poniżej.
Sprawdzamy czy nosidełko zostało dobrze dopasowane. 🙂 Jak widać sprawdzi się przy noszeniu małego liska.
Zakładam, że wszystko się zgadza więc idziemy dalej. Stebnujemy przy krawędzi całe nosidełko. Tym samym zaszywamy otwór.
Wracamy do pasków. Mamy je już zaprasowane. Wykonajmy teraz ozdobne przeszycia ściegiem prostym tuż przy krawędziach. Zobaczcie, że stopka do ściegu prostego (ta do wahadła) ma udogodnienie, zaznaczone są na niej małe linie. Ja szyłam wzdłuż jednej z nich. Dzięki czemu stebnówka wyszła idealnie równo.
Następnie wykonałam przeszycie na środku. I jeszcze dwa dodatkowe pomiędzy ściegami.
Zabieramy się za przyszycie pasków do nosidełka. Układamy pierwszy pasek tuż za rzepem i przyszywamy, linie szycia pokazałam na zdjęciu poniżej.
Następnie odginamy i raz jeszcze zaszywamy element tak, aby zakrył on krawędź.
Jeśli macie jeden pasek to przyszywanie go w dwóch miejscach.
Identycznie doszywamy drugi pasek.
Teraz należy odpowiednio ułożyć paski. Najlepiej to wykonać z pomocą użytkownika, czyli zrobić przymiarkę. Chcemy przecież, aby długość się zgadzała i aby paski nie byłoby poprzekręcane.
Paski mamy przyszyte tak, że po nałożeniu nosidełka znajdują się one z przodu ciała. Kierujemy je w stronę pleców tak, aby opasały ciało jednocześnie kierujemy je do góry tak, aby się skrzyżowały na plecach. Następnie kierujemy je do szelek nosidełka i tak upinamy.
Mamy wstępną długość pasków, a więc można je obciąć 7 cm poniżej linii spotkania z krawędzią nosidełka.
Do tej krawędzi doszywamy rzep (miękką jego część). Następnie go podwijamy i stebnujemy na około.
Gotowe paski powinny wyglądać następująco.
Drugą część rzepu doszywamy do nosidełka.
Gotowe nosidełko. Idziemy testować.:)
Świetne! Na pewno skorzystam, bo nasze pluszaki ostatni często „się noszą” 😉 Dzięki 🙂
:))
Super pomysł. Uszyję siostrzenicy na urodzinki. Uwielbia swoje lale i maskotki, a nosidełka jeszcze nie ma 🙂
ooo, to super będzie zachwycona! powodzenia
Kiedy moja córka zobaczyła, od razu poprosiła bym jej taki uszyła 🙂
Fajny pomysł.
Pozdrawiam.
http://czuczi.blogspot.com/
Dzięki. Na pewno, będzie z nosidełkiem sporo zabawy. pozdrawiam
Oł noł! Tylko nie przodem do świata! Biedne zwierzę! Ale nosidełko piękne 😉
🙂
Dzieki. Dwa wieczory i dwa gotowe! Bardzo dziekuje za mozliwosc skorzystania z wykroju. Ja drukuje zdjecie jako poster np: na 4 kartkach, sklejam tasma, wycinam i odrysowuje. Gdyby nie ten wpis nie dalabym rady i dwie panienki nie mialaby takich usmiechow na twarzy! Dzieki!
Super. 🙂 Cieszymy się bardzo, że mogłyśmy pomóc. 🙂