Zbliżają się Mikołajki więc pomyślałam, że może pomogę Wam trochę podczas wyboru prezentów (szczególnie, że z mojego doświadczenia wynika, że maskotki uszyte przez mamę, tatę, babcię czy ciocię sprawiają najwięcej radości) i przygotowałam tutorial na maskotkę małpkę. 🙂 Ten wpis zawiera nie tylko opis jak krok po kroku uszyć taką małpkę, ale zawiera również jej wykrój. 🙂 Także zapraszam do szycia. 🙂
Wymiary gotowej małpki uszytej przeze mnie to ok 60 cm wysokości i 20 cm szerokości. Oczywiście zachęcamy do dostosowania wielkości małpki do waszych potrzeb, będzie to szczególnie łatwe ponieważ każdy sam przygotuje formę małpki.
Do uszycia tej maskotki potrzebna jest dowolna maszyna do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME QXL605.
* Materiały potrzebne do uszycia małpki:
a) materiały:
– bazowy: to brązowa dzianina i do uszycia małpki o wymiarach jak wyżej potrzebowałam 50 cm bieżących
– dodatkowe: biała, żółta i żółta ze wzorem- tutaj korzystałam z resztek pozostałych z innych projektów. Dodatkowo potrzebne są małe kawałki filcu do przygotowania kwiatka
b) flizelina do podklejenia elementów aplikacji
c) wypełnienie np.: silikonowe kulki (wykorzystałam dużą reklamówkę takiego wypełnia, które bez problemu można zamówić w internecie lub wykorzystać wypełnienie niepotrzebnej poduszki)
d) nici do szycia
* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 662-7 1/2″SR MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) igły do dzianin, stretchu – eti 005
f) stopki:
– stopka krawędziowa 1/4″ (6 mm) JANOME 200318000 (pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200330008 (chwytacz wahadłowy )
-stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME 822804129 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200129002 (chwytacz wahadłowy).
g) żelazko i deska do prasowania
PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:
Drukujemy i wycinamy przygotowany przez nas rysunek małpki (pliki do pobrania tutaj). Po wycięciu i sklejeniu małpka powinna wyglądać jak na zdjęciu poniżej.
Teraz dzielimy małpkę na poszczególne elementy (łapy, korpus, głowę oraz uszy). Proponuje zwyczajnie je odciąć. Poszczególne elementy układamy na dzianinie tak, aby móc swobodnie dodać zapas na szew 2-3 cm.
Zapasy na poszczególnych elementach:
– na głowę i korpus to 3 cm
– kończyny 2 cm
– elementy dodatkowe: uszy zapas ok 1,5 zapasu, elementy aplikacji mają zapas tylko przy krawędziach maskotki, a nie na krawędzi gdzie są one przyszywane. Wyjątek brzuszek, który ma zapas 1 cm. Warto po wycięciu sprawdzić czy ich wielkość jest proporcjonalna do całości.
Elementy aplikacji kroimy z podklejonych flizeliną tkanin czy dzianin (dzięki czemu będzie nam je łatwiej naszyć).
Na zdjęciu poniżej elementy już powycinane. W sumie potrzebujemy 4 łapy, 4 nogi, 2 korpusy, 2 głowy, 4 uszy oraz dodatkowe elementy: mordka, brzuszek, nos, wewnętrzne części uszu, oczy.
Żółty element brzuszka będzie ozdobiony jak już wcześniej wspominałam wypustką, potrzebujemy więc skroić pliskę skośną o długości krawędzi brzuszka i szerokości 2 cm. Sznureczek na wypustkę musi być dłuższy o ok 6 cm (tak będzie się łatwiej wszywać wypustkę).
SZYCIE:
Maskotka jest skrojona z dzianiny, a więc przy maszynie montujemy odpowiednią igłę do szycia: igłę do dzianin. Gdy tego nie zrobimy maszyna może mieć problemy z szyciem tzn. ścieg może przepuszczać, a dodatkowo zwykła igła może uszkadzać delikatną strukturę dzianiny.
Szycie rozpoczniemy od naszycia elementów i aplikacji na poszczególne elementy małpki.
Na początek zajmiemy się brzuszkiem. Przygotowujemy wypustkę. W dzianinę wprowadzamy sznurek i stopką do wszywania zamków zaszywamy go w środku.
Przygotowaną wypustkę przypinamy do brzuszka małpki, kierujemy ją estetyczną krawędzią do środka elementu.
Po przyszyciu wypustki krawędzie podwijamy pod element i upinamy do brzuszka misia. Przyszywamy element szyjąc stopką do wszywania zamków, szyjemy na linii wszycia wypustki.
Tak wygląda element po doszyciu ozdobnego brzuszka, jak widzicie na zdjęciu linia przyszycia jest całkowicie niewidoczna. Brzuszek skończony, na chwilę go odkładamy lub jeśli macie ochotę naszywamy jeszcze pępek. 🙂
Skupimy się teraz na mordzie naszej małpki. Poszczególne jej elementy będziemy naszywać stopką do aplikacji (dzięki specjalnie dostosowanemu kształtowi bardzo płynnie można zmieniać kierunkiem szycia co jest szczególnie przydatne na łukach i przy naszywaniu drobnych elementów). Przy maszynie wybieramy ścieg zygzak i ustawiamy go dość gęstego i niezbyt szeroko (moje ustawienie w JANOME QXL605 długość 0.4, szerokość 3). Ścieg powinien wyglądać jak na zdjęciu poniżej, czyli zakryć całkowicie krawędź.
Po naszyciu oczu przechodzimy do naszycia dołu mordki oraz środkowych elementów uszu.
Gdy aplikacje są skończone, wykonamy teraz łapki maskotki oraz jej uszu. Poszczególne elementy łączymy 0,6 cm od krawędzi, więc idealną do tego zadania będzie stopka krawędziowa 1/4″. Stopka ta nie tylko wskaże odległość od krawędzi, ale również lepiej niż stopka standardowa przytrzyma materiał dla wbicia się igły przy ściegu prostym (ma tylko mały otwór na igłę).
Aby stworzyć łapę składamy prawymi stronami do siebie dwa elementy i łączymy je szyjąc przy krawędzi (linia szycia zaznaczona na zdjęciu poniżej). Po zszyciu wycieniowujemy szwy i wywracamy element na prawą stronę. Następnie wypychamy elementy kulkami silikonowymi.
Ja na jednej z łap doszyłam rzep (trzeba to zrobić przed połączeniem łapy w całość) dzięki czemu małpka będzie mogła „trzymać” kwiatek.
Uszy i ogon wykonujemy taką samą techniką.
Tutaj już kończyny małpki wypchane.
Przechodzimy do doszycia uszu do głowy. Następnie głowy oraz łap do korpusu (brzuszka).
Przy doszywaniu uszu ważne jest, aby krawędź zarówno uszu jak i głowy pokrywały się (co jest dość trudne lecz konieczne, w przeciwnym wypadku uszy mogą się nie układać odpowiednio).
Składamy przód i tył małpki razem (łapy, uszy kierujemy do środka maskotki). Zszywamy je razem szyjąc 1 cm od krawędzi, pamiętając o pozostawieniu otworu na wywrócenie małpki na prawą stronę. Otwór warto umieścić na możliwie prostym odcinku oraz w miejscu gdzie nie ma doszytych łap.
Teraz wypychamy głowę małpki i korpus.
Również ręcznie doszywamy ogon małpce.
Małpka już gotowa, wykonamy teraz kwiatka. Jego elementy znajdują się w pliku do pobrania na górze wpisu. Kwiatka kroimy bez zapasu na szew. Wszystkie elementy kroimy podwójnie z filcu wyjątek stanowi żółty środek kwiatka tu kroimy tylko jeden element.
Przy łączeniu elementów kwiatka pamiętajcie o doszyciu drugiej części rzepu.
Tutaj już gotowa małpka.
ale mega słodka zabawka:) I na dodatek wydaje się nie za trudna do zrobienia.
Zgadza się, nie jest trudna do uszycia. Polecam
A dałoby się ją uszyć ręcznie? Nie mam maszyny 🙁
Oczywiście, że można. Trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo zajmie to kilka krotnie więcej czasu niż przy pomocy maszyny do szycia, ale jak najbardziej jest możliwe. powodzenia
Postanowiłam zrobić coś wspólnie z dziećmi i przypadkowo trafiłam na ten blog, więc szyjemy małpki, wzór jest bardzo wdzięczny, więc pozwoliłam sobie go ściągnąć. Z zawody jestem krawcową i szyje na co dzień wszystko dla ludzi, zawsze jednak czasu dla siebie brak, dziś to zmieniłam i jedna maszyna z zakładu powędrowała do domu. Szyjemy razem z moimi córkami. Super zabawa. Dziękuję za inspirację. Ewa
Szycie z dziećmi to super sprawa, bardzo nam miło, że się do tego przyczyniłyśmy 🙂 pozdrawiam serdecznie 🙂
Jak jest połączona głowa z korpusem? Patrzę i brakuje mi zdjęcia tego połączenia.
Głowa doszyta jest do tułowia (elementy złożone wierzchnią stroną do wierzchniej).
Próba wyszła chyba dobrze 🙂 Szkoda, że nie można dodać zdjęcia. Dziękuję
Super, że kolejna maskotka małpki powstałą z naszego tutorialu. 🙂
No niestety nie ma możliwości umieszczania w komentarzu zdjęć, ale można linka do zdjęcia umieszczonego gdzieś indziej. 🙂