Czapka i komin dla dziecka (zobacz jak uszyć + wykrój do pobrania)

jak-uszyc-czapke-i-komin-dla-dziecka-etiinstrukcja-szycia-czapki-i-kominu-dla-dziecka-eti-blog blog-o-szyciu-jak-uszyc-czapke jak-uszyc-komin-dla-dziecka-eti-blog

Niestety lato powoli się kończy i nadchodzi czas, aby pomyśleć o uszyciu kilku cieplejszych rzeczy na chłodniejsze jesienne dni. Z tą myślą postanowiłyśmy pokazać Wam jak uszyć prostą, jesienną czapkę i komin dla dziecka. 🙂 Jak pewnie zaraz zauważycie przy szyciu tej czapki nie korzystaliśmy ze standardowej konstrukcji na czapkę. Nie dlatego, że nie umiemy bo przecież szyłyśmy już czapki z poprawnej konstrukcji (dla przypomnienia – czapka do dziecka myszka i czapka uniwersalna).
Tę czapkę postanowiłyśmy uszyć inaczej (pewnie dla niektórych nieprawidłowo) świadomie z dwóch względów: po pierwsze czapka jest ze wzorem i nie chciałyśmy, aby na niej było za dużo cięć czy łączeń, po drugie chciałyśmy, aby ten model czapki był dłuższy (opadający) i nie do końca podobał nam się ten efekt, gdy uszyłyśmy czapkę ze standardowej konstrukcji.
Dlatego zdecydowałyśmy się uszyć czapkę w ten sposób. I przyznamy szczerze, że efekt nam się bardzo podoba. 🙂

Czapkę uszyłyśmy z myślą o 1,5 rocznym dziecku, której obwód głowy wynosi ok 46 cm. Taki też wykrój w formacie pdf znajdziecie do pobrania poniżej. Będzie on pasował na obwody głowy ok 46 cm, pamiętajcie jednak, że dużo zależy od rozciągliwości oraz grubości użytych do uszycia dzianin. Nasza projekt czapki zakłada wykorzystanie dwóch warstw cienkiej dzianiny.

Konstrukcja czapki jest bardzo prosta, szycie jest również bardzo proste więc zdecydowanie polecamy ten projekt osobom początkującym, stawiającym swoje pierwsze kroku w szyciu. 🙂
Tyle wstępu, zaczynamy szyć. 🙂

Zarówno czapkę jak i komin uszyję przy pomocy owerloka JANOME 990D, jeżeli nie dysponujecie owerlokiem to możecie z powodzeniem uszyć je na wieloczynnościowej maszynie do szycia wykorzystując ścieg owerlokowy lub zygzak.

Materiały i przybory potrzebne do uszycia czapki oraz komina dla dziecka:

przerywnik

 • dzianina na część zewnętrzną i osobno na część wewnętrzną, potrzebujemy ok 30 cm bieżących każdej (wymiar ten oczywiście jest orientacyjny i zależy od rozmiaru czapki oraz jej długości). Podana ilość materiału wystarczyła mi również na wykonanie komina do kompletu. 🙂
 • papier do narysowania wykroju i ewentualnego go dostosowania
 • nici do szycia
 • dobre nożyczki
 • miara krawiecka
 • szpilki
 • pisak samoznikajacy
 • stopki do maszyny do szycia:
  stopka owerlokowa
  stopka do wszywania zamków
 • igła do szycia ręcznego
 • żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szyciu-szycie-czapki-co-jest-potrzebne

Przygotowanie i krojenie czapki dla dziecka:

eti-blog-wykroj-do-pobrania-czapka-dla-dzieckaDrukujemy pobrany wykrój i sprawdzamy jego szerokość, po przemnożeniu razy 2 mamy orientacyjny obwód głowy na jaki ta czapka będzie odpowiednia. Zazwyczaj czapka jest ciut mniejsza niż obwód głowy, rozciąga się i dzięki temu ładnie trzyma na swoim miejscu. Jak wcześniej pisałam obwód głowy na jaki jest ten wykrój to ok 46 cm. Jeśli chcecie uszyć czapkę na inny obwód to po prostu dostosujcie ten wykrój do swoich potrzeb.

Po pierwsze musimy ustalić jaką chcemy mieć wysokość czapki. Na wykroju macie tylko jej górną część. Ja naszą wydłużyłam, do długości 23 cm warstwę zewnętrzną i do 24,5 cm warstwę wewnętrzną. (Patrz zdjęcie powyżej) Zrobiłam to specjalnie, ponieważ chce, aby różowa dzianina (wewnętrzna) „wychodziła” trochę na zewnątrz. Pamiętajcie, aby wydłużając zachować na całej długości tą samą szerokość czapki.

Gdy wydłużyliśmy już wykrój na czapkę, przechodzimy do wykrojenia czapki z dzianiny. Koniecznie musimy ułożyć środek papierowej jej formy wzdłuż słupka dzianiny. Będziemy kroić dwa elementy zewnętrzne i dwa wewnętrzne, ale najpierw musimy dodać do nich zapas na szew. Zapas wynosi dla osób szyjących tę czapkę na owerloku 1 cm, a dla osób szyjących na maszynie wieloczynnościowej 1,5 cm.

Po obrysowaniu czapki z odpowiednim zapasem wycinamy ją z dzianiny.

Szycie dzianiny na owerloku nie będzie stanowiło problemów, ale na maszynie wieloczynnościowej, aby ich nie było, proponuje szyć nieco dalej od krawędzi – zajrzyjcie tutaj opisałam to w naszym wpisie o ściegach zygzak- link do wpisu.

Szycie czapki:

eti-blog-krojenie-czapki-II

Zaczynamy od zszycia wierzchniej strony czapki, w tym celu spinamy złożone jej elementy prawą stroną do prawej.

eti-blog-czapka-na-owerloku

Następnie zszywamy owerlokiem odcinając/ wyrównując jej krawędź, szyjemy ściegiem o szerokości 5-7 mm. Szyjąc tę czapkę na maszynie wieloczynnościowej postępuj techniką zaproponowaną w naszym wpisie o szyciu ściegiem  zygzak, którego link umieściłam powyżej.

etiblog-wymiana-nici-owelok

Jeżeli u Was podobnie jak u nas warstwa wewnętrzna czapki ma inny kolor niż zewnętrzna, to zmieniamy kolor nici, którymi będziemy szyć. Najwygodniej na owerloku zrobić to w taki sposób, że związujemy nową nitkę z odciętą, która jest nawleczona przy maszynie – zerknijcie na zdjęcie powyżej. Przeciągamy nici i maszyna jest nawleczona już nowym kolorem. 🙂 Warto tylko sprawdzić czy dobrze nitka weszła w naprężacze owerloka.

eti-blog-laczenie-czapki-podszewka

Następnie łączymy wewnętrzną stronę czapki. Można ją zszyć tak, aby powstała minimalnie mniejsza, ale dosłownie o 1 mm. No i koniecznie zostawiamy w niej mały otwór na wywrócenie czapki po zszyciu.

eti-blog-czapka-wierzchnia-warstwa

Na uszytą przez nas zewnętrzną warstwę czapki nasuwamy wewnętrzną jej warstwę (powinny być zwrócone do siebie prawymi stronami). Patrz zdjęcie poniżej.

eti-blog-czapka-laczenieUkładamy je tak, aby krawędzie obu elementów czapki wypadły w jednej linii.

eti-blog-czapka-laczenie-I

Przypinamy szpilkami.

eti-blog-czapka-obwod

Tak, przygotowaną czapkę zszywamy po obwodzie.

eti-blog-czapka-polaczona-I

Tutaj już nasza czapka odwrócona na prawą stronę. Wystarczy umieścić wewnętrzną część (różową) w białej i zaszyć otwór ręcznie. Czapka nasza gotowa. 🙂

eti-blog-czapka-jak-uszyc

Zobaczcie, jak różowe wnętrze wystaje tuż przy krawędzi i ozdabia naszą czapkę. Wystarczyło tylko, że zaprasowałam nadmiar wewnętrznej części naszej czapki. 🙂

Czapka gotowa, a więc przechodzimy do szycia komina.

Przygotowanie i krojenie komina dla dziecka:

etiblog-komin-jak-uszyc

Komin, który będziemy szyć, podobnie jak czapka składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej. Jak widzicie część zewnętrzna jest krótsza, dzięki czemu komin jest ozdobiony delikatną jakby wypustką przy krawędzi górnej i dolnej.

Zaczynamy od skrojenia z dzianiny ze wzorem prostokąt o wymiarze 46 cm x 18 cm (plus odpowiedni zapas na szew. Zapas wynosi dla osób szyjących komin na owerloku 1 cm, a dla osób szyjących na maszynie wieloczynnościowej 1,5 cm. Komin rozmiarowo jest dostosowany do wielkości czapki, czyli jest na obwód ok. 46 cm . 🙂

Wymiary dzianiny gładkiej (wewnętrznej) to 46 cm x 19,5 cm (plus zapas).

Szycie komina:

etiblog-komin-zszywanie

Zaczniemy od zszycia warstwy zewnętrznej.

Identycznie zszywamy warstwę wewnętrzną, zostawiając niewielki otwór na samym środku zszywanego boku. Będzie on nam potrzebny do wywrócenie komina.

etiblog-komin-laczenie-I

Teraz spinamy razem jedną krawędź komina, najlepiej górną i zszywamy na owerloku lub w przypadku maszyny do szycia ściegiem owerlokowym lub zygzakiem.

etiblog-komin-laczenie-I-prawa

Ważny moment przed nami. 🙂

Komin na prawej stronie prezentuje się tak (zdjęcia powyżej), ułóżcie swoje kominy analogicznie.

etiblog-komin-laczenie-II

Upinamy ostatnią niezszytą krawędź. Najlepiej zacząć upinanie, gdy komin jest na prawej stronie, jak mój. Upinamy dosłownie jedną szpilkę. Zauważcie, że jest ona upięta od lewej strony komina. Przytrzymuje ona ok 5 mm krawędzi komina.

etiblog-komin-laczenie-IIITeraz obracamy komin na lewą stronę, aby łatwiej upinało nam się szpilki (komin zaczyna wyglądać tajemniczo). Upinamy całą krawędź dookoła.

etiblog-komin-laczenie-IIIa

Tak prezentuje się komin w innym ułożeniu, cały czas jesteśmy na tym samym etapie. Teraz jesteśmy gotowi, aby przejść do zszycia upiętej przed chwilą krawędzi.

etiblog-komin-laczenie-dol

Zszywamy całą dolną krawędź za jednym razem. Wymaga to od nas przekładania komina, ale swobodnie można to zrobić. 🙂

etiblog-komin-jak-uszyc

Po zszyciu wywracamy komin na prawą stronę, otwór zaszywamy ręcznie i gotowe. 🙂

etiblog-czapka-komin-dla-dziecka-jak-uszyc-komplet

Tak prezentuje się nasz zestaw w zwierzaczki (czapki i komina dla dziecka). 🙂

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami na naszym blogu ETI-radość szycia.
Podaj swój adres e-mail w polu poniżej.

tagi: , , ,

76
Dodaj komentarz

43 Comment threads
33 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
36 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Nanik

Świetnie przygotowany tutorial. Dziękuję, na pewno skorzystam!!

Kasia

Super tutorial. Śliczna czapka i komin, ale równie ładna jest bluza dziewczynki. Można prosić o tutorial jak uszyć taką bluzę?

Aga

Piękny komplecik:) a można spytać gdzie kupiłyście taka śliczną dzianinę?

monika

a czy znajde gdzies inny kroj na czapke?

kasia

jaki dokładnie to jest materiał? dresówka ? jaka grubość?

abako

Super! Mam pytanie – czemu od razu nie został przyszyty również dół komina, tylko trzeba go wywracać i przypinać szpilkami?
Czy da się po prostu zszyć górę, dół i wywrócić przez otwór zostawiony w różowej warstwie?
Pozdrawiam

Emilia

Fajne, dzięki wielkie !!!

Ja i moja sew mini

Posiadam tylko maszyne janome sew mini, chciałabym się dowiedzieć czy ona da radę uszyc taka czapke i komin . Jeśli tak to jaki scieg i naprezenie nici i igle wybrać. Jestem początkująca. Mam dresowka i polarek na czapkę i nie wiem czy z moją mini dam radę. Bardzo proszę o odp

Monika

Witam, o ile mniejsza powinna być czapka od obwodu głowy? Dodam,że ja wewnętrzną stronę czapki chcę uszyć z polaru minky.

Agata

Super opis, mój synuś już ma gotowy komplecik 🙂 czekamy na cieplejsze dni i będziemy z dumą go nosić 🙂

Kasia

Czy do uszycia czapki potrzebne są jakieś elastycze nici? Uszyłam córce na jakiejs starej masżycie normalnymi nicmi i wchodzi bez problemu ale nie da sie jej zbyt rozciągnąć. Jakieś porady? 🙂

Kasia

Mam jakiegoś starego lucznika, w dodatku pożyczonego wiec szczerze mówiąc nie mam pojęcia czy istnieje w tej maszynie coś takiego jak ścięg elastyczny. A jeśli chodzi o wykrój to jak to zrobić żeby właśnie rozciagala się po obwodzie?

Kasia

I jeszcze jedno pytanie, zapewne głupie ale jestem kompletnie zielona jeżeli chodzi o szycie a chciałabym się sama czegoś nauczyć 🙂 Jeśli coś szylam to tylko ściegiem prostym. Czy zmieniajac scieg np na zygzak trzeba wymienić płytkę która jest pod stopką? Jak przekrecilam pokrętło właśnie na zygzak to zlamalam igłę dopiero po czasie mąż mnie oswiecil co zrobiłam. :p w zestawie nie było płytek do wymiamy wiec zastanawiam się czy po prostu ktoś je zgubił czy jest jakiś inny myk o którym nie wiem 🙂

Angelika

Również posiadam starego łucznika. Czapkę trzeba skróić tak aby rozciągala
się po obwodzie. Już kilka czapek uszyłam i jako tako się rozciągają. Ja wolę Szyc zwyklymi nićmi. Przy zmianie ściegu trzeba wyciągnąć igłę z materiału 🙂

Wiesia

Dziś zabieram się za szycie tego zestawu. To moje pierwsze wyzwanie jeśli chodzi o odzież. Do tej pory ćwiczyłam szyjąc zabawki dla dzieci. Na próbę kupiłam w lumpeksie starą bluzę dresową. Jak wyjdzie to zabieram się za szycie na nowiutkim, ślicznym materiale w jednorożce. Mam w planach zrobienie trzech takich zestawów 🙂

Wiesia

I wyszły. Mam już nawet trzy komplety: dla córek i chrześniaczki 🙂 Dziękujemy za świetny „przepis” na komplecik.

Monika

Mam pytanie: jestem kompletnie zielona a chciałabym spróbować uszyć taki komplet. Jak konkretnie nazywa się ten materiał. Jaka gęstość czy inne parametry? Dziękuję z góry

młoda mama

Mamy pytanie . Jeżeli czapka ma mieć obwód głowy 25,5 *2Jaka powinna być długość ?

Aneta

Witam:) marzy mi się uszyć czapkę dla synka z tymże nie będę jej wydłużać, i będzie ona dwustronna z minky aaale jest ale:) chciałabym dodać do niej uszka , czy to przy dwustronnej czapce jest mozliwe?

nauczę się szyć

Witam!
A w jaki sposob zaszywa się ręcznie? Nie potrafie sobie tego wyobrazić – czapka jest wywinięta w dobra stronę i jak się zszyje dziurę ręcznie, to widoczny bedzie brzydki szew. Jak zaszyć, zeby on był schowany?

Finka

Fajny szablon i klarowne wyjasnienie. Szkoda tylko, ze korzytajac z oryginalu szablonu, moja czapeczka wyszla na obwod 36 cm. 🙁 Cienka bawelna, ponad 1,5 cm na szwy i szycie owerlokiem. 🙁 Czy tylko ja jestem taka miagwa? A ponoc mam spore doswiadczenie w zszyciu i kroju. Niestety poszlam na latwizne i poszla w robote w ciemno. :/

Monika

Przepraszam ale gdzie mogę pobrać szablony ?

Kasia

Witam na poczatku wpisu jest ze rozmiar 1,5 dziecka 36 cm a dalej w tresci jest 46 cm obwod ktory wymiar prawidlowy?

Kasia

To juz wiemy czemu Pani wyzej czapka nie wyszla 😀 bo wziela Pewnie tak jak ja w ciemno ze wykroj jest na 46 a tu niespodzianka i byl na 36 cm z tym ze ja doczytalam i nie skroilam z waszego szablonu bo by byla zamala i w kominie tez macie blad jak ktos sie zasugeruje to bedzie mial za duzy komin jak ma byc na obwod 36 bo w opisie tez jest 46.a tak swoja droga 1,5 roczne dziecko i tylko 36 obwod moje 9 miesieczne ma 44 moze to w szablonie jest zle bo z takim obwodem to… Czytaj więcej »

Kasia

No wlasnie a drukowal wam sie wykroj na ta czapke 16.5 cm razy dwa to 33 cm sprawdzilam to drukujac kilka razy.czyli caly problem byl w zlym wykroju do pobrania mam nadzieje ze pomoglam tu troche rozszyfrowac i nastepne czapy beda juz ok 🙂

Monika

Witam,
tutorial super i nie raz korzystałam z waszych wpisów ale nie rozumiem tylko dlaczego na szycie komina gorsza wersje proponujecie – dla mnie lepszą opcją jest złożenie obu warstw prawymi stronami do siebie, zszyć dłuższe boki. Następnie jeden krótszy bok przeciągnąć do środka tak by złożyć komin na pół i spasować ze sobą krótsze boki – i zszyć zostawiając mały otwór na wywiniecie. Może brzmi zawile ale wychodzi na prawdę prosto w praktyce 🙂
Szwy też ładniej i łatwiej się sprasowują.

Pati

Witam będę szyła czapkę dla 4 miesięcznego dzidziusia przypuśćmy ze obwód główki to 44 cm szyb będę z pospolitej dresowki , jaki powinnienem być wykrój ? 22 cm nie dodają na szwy będzie Ok ? Bo przecież sie rozciągnie troche na głowie ?

Pati

A jak dobrać wysokość komina ? No bo szerokość to odpowiednio do głowy ale wysokość ?

Kamila

Jaki materiał i gdzie go kupic ?

Basia

Mam ogromna prośbę do Pani bo widzę ze odpisuje Pani wszystkim kto tylko o coś zapyta ….szanuje to ….i dlatego jakoś obdarzyłam Panią zaufaniem. Mam ogromny problem z wyborem nowej maszyny ….nie wiem jaki model wybrać ….jest za dużo …..chciałabym żeby wreszcie ktoś mi konkretnie odpowiedział na pytanie : jaka maszynę kupić. Mam łucznik Ewa 2014 i to jest dramat !!!!… nie chce już z ta firma mniej nic wspólnego …..chciałabym żeby maszyna miała overlok lub może opcja żeby kupić dobra maszynę i oddzielnie overloka w obu przypadkach pragnę Pani pomocy!!!!!…. i napisze mi Pani czy to dobry pomysł żeby… Czytaj więcej »

Basia

Budżet nie jest jakiś ograniczony ale tez bez przesady…???? jeśli będzie trzeba mogę wziąć na raty nie ma z tym problemu tylko bardzo mi zależy żebym nie miała ciągłych z nią problemów jak z łucznikiem ???? ….. szyje powoli wszystko od czapek po ubrania i dlatego na tej świata nie zawojuje …???????? używana jest praktycznie jak narazie codziennie wiec zależy mi na dobrym sprzęcie … napisze mi Pani ostatecznie bo tak jak zrozumiałam overlok oddzielnie i maszyna Elna a model ? ( jest Pani wspaniała dziękuje ze wogole się Pani pofatygowała mi odpisać )

Basia

Kocham Panią dziękuje

Marzena

Witam! Mam wielka prośbę jestem początkująca i uszylam taka czapkę tylko , że jednostronna i mam wrażenie ze łuk sie zalamuje dzielac sie na proste linie. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Gdybym tylko nie miała dwóch lewych rąk:( Zawsze marzyłam o tym by szyć takie ubranka swoim dzieciom. No ale będę musiała zadowolić się rzeczami kupionymi…Chociaż z takim tutorialem chyba bym spróbowała:)

Ewa

Super instruktaż uszycia czapki i komina. Chciałabym uszyć dla Wnuczki ale prosze powiedzieć o co chodzi wydłużamy czapkę? ten wykrój jest gotowy na 1,5 roczku czy trzeba zmodyfikować. Pozdrawiam Ewa

Marta

Bardzo dziękuję, za pokazanie sposobu na zszycie (ostatniego etapu) komina, za każdym razem w tym miejscu musiałam pruć bo wywijałam nie tak jak trzeba, a ten sposób jest extra i świetnie wyjaśniony. Ogromne dzięki.

Super porady. Ponieważ obwód głowy każdego dziecka jest inny, proponuję dokonać pomiarów samodzielnie metrem krawieckim.

Ola

Witam! Jakim ściegiem zszywamy zewnętrzna i wewnętrzną część czapki na maszynie do szycia? Zeszłym ściegiem prostym i czapka nie jest rozciągliwa 🙁 czy lepszy byłby szew elastyczny?

anka

wow super! pozdrawiam 🙂

Joanna

Bardzo praktyczne i pomocne porady. Napewno skorzystam

aa

ekstra

Wygląda rewelacyjnie 😉 Ja też muszę zrobić coś takiego 😉