Jeśli śledzicie na bieżąco publikacje na naszym blogu to pewnie pamiętacie, że szyłyśmy już legowisko dla kota (dla przypomnienia – legowisko dla kota :). Dziś zaprezentujemy wersję nieco inną i większą, jest ona uszyta z myślą o małym lub średnim piesku. Oczywiście wielkość legowiska można dostosować do posiadanego czworonoga 🙂 Opisałyśmy jak to zrobić więc mamy nadzieje, że poradzicie sobie z tym bez problemów. W razie jakiś niejasności piszcie śmiało. 🙂
Nasze legowisko ma wymiary 50 cm x 40 cm oraz ok 14 cm wysokości i uszyłyśmy go na psa o wielkości westa. Zwróćcie uwagę, że boki po wypchaniu zmniejszą przestrzeń spodniego prostokąta, a więc warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu wymiarów dla swojego pupila.
Do uszycia legowiska potrzebna będzie oczywiście maszyna do szycia, ja do tego projektu wybrałam JANOME HD 1800.
* Materiały potrzebne do uszycia legowiska
a) tkaniny w dwóch kolorach po 55 cm bieżących (55cm x 150 cm) oraz na poduszkę dwa prostokąty o wymiarze 53 cm x 43 cm
b) wypełnienie np.: kulki silikonowe do mojego legowiska wykorzystałam niecałe 250 gr (mocno wypchane)
c) pliska skośna o szerokości 2-2,5 cm i długości górnej krawędzi legowiska (ja wykorzystałam 215 cm)
d) nici do szycia
* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki krawieckie
b) miara krawiecka
c) szpilki
d) pisak samoznikajacy
d) igła do szycia ręcznego
e) stopki:
– lamownik
f) żelazko i deska do prasowania
PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:
Forma legowiska:
Powyżej przygotowałam dla Was wykrój, który możecie dostosować do wielkości waszego pupila. Ja szyje legowisko w rozmiarze średnim na pieska wielkości westa, a oto moje wymiary: a- 15 cm, b- 50 cm, c-40 cm, d -10 cm. Ważne, to wymiary formy, a więc potrzebujemy jeszcze dodać zapas na szwy. Proponuje dodać wszędzie 1,5 cm, będzie jeden wyjątek, ale napiszę o tym osobno.
Kroimy:
– na poduszkę dwa elementy 1 (zdjęcie poniżej). Tutaj mamy do czynienia z wyjątkiem, dodajcie 3,5 cm z każdej strony, a nie 1,5 cm.
– pokrowiec: z czarnej tkaniny kroimy element 1-5 i te same elementy z tkaniny czerwonej (zdjęcie poniżej)
SZYCIE:
Zaczynamy od połączenia poduszki w tym celu składamy jej elementy prawą do prawej upinamy szpilkami.
Zszywamy ją razem szyjąc 1,5 cm od krawędzi. Czyli poduszka od razu po zszyciu będzie większa o 4 cm na długości i szerokości niż na wstępnie planowaliśmy. Jednak po wypchani kilkami silikonowymi jej wymiar będzie idealny.
Oczywiście przy zszywaniu jej pamiętajcie o pozostawieniu otworu na wywrócenie poduszki na jej prawą stronę. Zauważcie, że wiele modeli maszyn do szycia ma na płytce ściegowej zaznaczoną linię, wzdłuż której prowadzi się materiał, aby szyć z pożądaną odległością od krawędzi. Dodatkowo model maszyna na jakiej szyje (Janome HD1800) ma zaznaczoną linię prostopadłą do niej i jest to punkt, w którym wykonuje obrót na igle, aby po obróceniu materiały znaleźć się idealnie w odległości 1,5 cm krawędzi (zdjęcie powyżej czerwona przerywana linia).
Przed wywróceniem poduszki na prawą stronę obcinamy narożniki.
Tutaj już mamy poduszkę gotową do wypełnienia
Wypełniamy ją i zaszywamy ręcznie. Na moment odkładamy na bok.
Przechodzimy do połączenia reszty naszego legowiska dla psa. Upinamy szpilkami elementy, które będą bokami legowiska. Dla ułatwienia opisałam je cyframi, aby nikt nie miał wątpliwości które to są elementy. Zszywamy je, szyjąc 1,5 cm od krawędzi (linia szycia zaznaczona na zdjęciu powyżej).
Następnie do tak połączonych boków będziemy przyszywać dno, czyli prostokąt oznaczony nr 1. Upinamy je w taki sposób, aby łączenia boków wypadły dokładnie w narożnikach prostokąta.
Przy doszywaniu dna proponuje szycie zacząć na środku jednego z boków, następnie w narożniku (w szwie) zatrzymujemy się z igłą wbitą w materiał. Na zdjęciu powyżej zaznaczyłam, gdzie w tej chwili znajduje się prostokąt -dno legowiska.
Na chwilę podnosimy stopkę i obracamy dno, aby znajdowało się przed nami, opuszczamy stopkę. Doszywamy kolejny bok i tak cały czas, aż przyszyjemy całe dno.
Po wszyciu narożniki powinny się prezentować tak jak na zdjęciu powyżej.
Element czerwony odkładamy i identycznie łączmy elementy wykrojone z tkaniny czarnej.
Gdy oba elementy zostały uszyte to wprowadzamy jeden w drugi. Szpilkami upinamy razem dna, w taki sposób, aby móc swobodnie dostać się do szwu.
Szwy razem upinamy i zszywamy, dzięki czemu kulki silikonowe, będą umieszczone w miejscach, gdzie tego chcemy. W taki sposób łączymy każdy z czterech boków.
Teraz zszywamy identycznie szwy na bokach. Szycie wykonujecie tylko na odcinku, gdzie można swobodnie je doszyć, nie ma konieczności doszywania do samego dna.
Zaszywamy materiały razem przy ich górnej krawędzi, pozostawiając na każdym z boków (najlepiej na środku) mały otwór na wypchanie boku (taki w który wsuniecie swobodnie dłoń z kulkami silikonowymi). Szyjemy maksymalnie 5 mm od krawędzi.
Każdy bok wypychamy oraz zaszywamy otwór.
Teraz przed nami przyszycie lamówki do krawędzi legowiska. W tym celu wprowadzamy pliskę skośną do lamownika i montujemy go przy maszynie.
Przed rozpoczęciem szycia sprawdzamy czy mamy ustawiony tak lamownik, aby igła łapała jego podwinięte krawędzie. Jeśli tak, to zaraz zabieramy się za szycie. Jeśli nie to najpierw robimy korektę pozycji igły, a jeśli nie mamy takiej opcji przy maszynie to odkręcamy śrubkę na stopce i przemieszczamy prowadnik, aby igła swobodnie łapała lamówkę, a następnie dokręcamy śrubkę.
Przy wszywaniu lamówki trzeba przesunąć kulki silikonowe w stronę dna legowiska, aby nam nie przeszkadzały. Lamowaną krawędź musimy wsuwać głęboko w lamownik i podczas szycia cały czas dosuwać ją, przy dużej ilości kulek silikonowych krawędź naturalnie wysuwa się z lamownika, a więc tak istotne jest wsuwanie tej krawędzi podczas szycia. Możemy swobodnie przeszyć całe legowisko dookoła, tylko moment łączenia lamówki wykonujemy przy pomocy stopki uniwersalnej.
To już wszystko, wystarczy umieścić poduszkę i nasze legowisko gotowe. 🙂
Przepiękne! Uwielbiam zaglądać na Waszą stronę. Wszystko wydaje się takie proste do uszycia 🙂
Miło nam, zapraszamy serdecznie :))
Pięknie to jest pokazane i oczywiście uszyte 🙂 wszystko przejrzyście i zrozumiale opisane. Super 🙂
dziękuje 🙂
Witajcie ja mam zamiar się nauczyć szyć takie legowisko i inne mniejsze,ale narazie to dlamnie czarna magia.Proste szycie owszem ale to jest narazie za trudne dla mnie.Niemam takiej maszyny mam stary łucznik i do lamówki niemam tej stopki.aAle postaram się uszyć proste legowiska i wysłać zdjęcie.
A jaki ma Pani model Łucznika? Może uda mi się dobrać do niego pasującą stopkę do wszywania lamówki. 🙂
Proszę próbować w razie pytań służymy pomocą. 🙂
Witam,
Ja mam łucznik kornelia 2004 jaka stopka dlA lamówki? Dziś spróbuje zrobić to legowisko. Pozdrawiam
Witam,
Do Pani maszyny powinna pasować stopka do zaprasowanej lamówki lub do niezaprasowanej. pozdrawiam
Jaka tkanina najlepszy do uszycia legowiska?
Wszystko zależy jakiego mamy pas. My użyłyśmy tkaniny bawełnianej, ale myślę, że godna uwagi jest także tkanina wodoodporna (szczególnie jak pies na dłuższą sierść i jest często mokry). 🙂
Swietny pomysl,uszyje moim psiakom.Pozdrawiam
to super! Psiaki na pewno się ucieszą. 🙂
a gdzie mozna kupic taka super tkaninę w pieski
Tutaj w motywach znajdziesz bardzo podobną tkaninę, przypuszczam, że nasz już się wyprzedała: link.
Gdzie kupić tkaniny w łapki lub pieski
Tutaj my kupiłyśmy (http://cottonhill.pl/pl/c/zwierzeta/69) jednak sklepów z tkaninami patchworkowymi/drukowanymi jest teraz całkiem sporo.
Super legowisko. Zazdroszczę zdolności. Czy mogłaby mi Pani doradzić jaką ilość kulek silikonowych należy użyć do wypełnienia dużej 95cm/65cm niewysokiej poduchy dla psa.
To zależy jak bardzo legowisko ma być wypchane. Producenci piszę, że 1 kg wystarcza do wypchania poduszki 70 cm x 70 cm, więc potrzebne będzie 1,5-2kg.
Super pomysł na legowisko❤
Czy można użyć gotowej lamowki?
Czy wtedy lamówke trzeba wszyc pomiędzy te 2 materiały?.
Tzn chodziło mi czy można użyć wypustki ?????
Witam, można tylko wtedy należy dobrze przemyśleć kolejność zszywania elementów razem, bo przy wypustce się ono zmieni.
Witam,
Właśnie skończyła szyć legowisko. Trochę je zmodyfikowałam na własne potrzeby.Wspaniale się prezentuje. Piesek też zadowolony????
Mamy nadzieje, że piesek też zadowolony! Moja suczka ma już dwa legowiska tego typu i bez wątpienia widać, że je uwielbia.
Witam. Bardzo spodobalo mi sie Pani wykonanie legowiska ❤ Super robota. Przymierzam sie do uszycia podobnego ale nie mam pojecia ile kupic materialu?? Czy moglaby mi Pani pomoc w wymierzeniu zebym nie kupila go za malo? Legowisko tez w podobnej kolorystyce z tym ze poducha czarno czerwona. Legowisko o wymiarach chcialabym 150cmx100cm. Material ktory upolowalam ma szer 150cm . Bardzo prosze o pomoc. Serdecznie pozdrawiam
Witam, jasne pomogę, ale nie mogę podać dokładnego zużycia, jednak przedstawie co należy zrobić, aby dobrze je oszacować. Jeśli chcemy stworzyć legowisko o nowych wymiarach to należy, wyjść od zaplanowania dokładnie poszczególnych długości i szerokości, dotyczy to również wysokości bocznych elementów. Proszę od tego zacząć, a następnie dodać do nich zapasy na szwy, pomocny będzie rysunek „forma legowiska” (z wpisu). Następnie pozostaje rozplanowanie kroju poszczególnych elementów biorąc pod uwagę wzór tkaniny i dopiero wtedy, dokładnie wiemy ile materiału należy zakupić. 🙂
Niesamowity tutorial !Tego szukałam.
Wszystko ładnie wyjaśnione.
🙂
Ja dzięki Pani tez uszyłam duuuuże legowisko dla moich dwóch małych piesków, tylko mam problem ze wszyciem lamówki, bardzo trudno na mojej maszynie i nie wiem jak wykończyć
Lamówka będzie idealna do wykończenia tej krawędzi. Najrówniej wychodzi wszycie jej przy pomocy specjalistycznych stopek. Nie wiem w czym jest problem z maszyną i dlaczego nie wychodzi, stąd trudno jest mi cokolwiek doradzić. Proszę napisać coś więcej o występującym problemie.
Jej…czytam i wydaje się takie proste. Świetnie opisane, przedstawione. Rewelka!! Będę stały podglądaczem!
Dzień dobry, chciałabym uszyć takie legowisko, ale bez wykorzystania lamówki, tzn. po prostu, żeby szew na górze boków też był niewidoczny. Nie wiem jednak jak to zrobić wykorzystując powyższy tutorial. Czy mogłabym prosić o jakieś wskazówki? 🙂 pozdrawiam
Witam, należałoby wykończyć boki legowiska i je wypchać zanim będzie doszyte do dna. Tak na szybko to połączyłabym boki w jedne długi pasek, wypełniła go kulkami silikonowymi, zaszyła i doszyła do dna tak, aby szew nalazł się po wewnętrznej stronie legowiska. Linię doszycia warto byłoby estetycznie wykończyć, może uda się go zaszyć na zasadzie szwy francuskiego. Jak skończysz podeślij nam link ze zdjęciami legowiska :))
Bardzo dziękuję za odpowiedź! Jestem początkująca, więc pewnie trochę będę musiała powalczyć, ale z pewnością podzielę się efektami 🙂
Trzymamy kciuki. 🙂
Chciałabym aby wkład był wyjmowany. Myślałam suwaku krytym…tylko nie bardzo wiem jak i gdzie…
Przy tym modelu to byłby trudne, chyba że tylko w poduszce. Ja mam takie legowisko i dzięki temu, że jest ona w dwóch częściach można łatwo je wyprać w zasadzie niezależnie jak dużo ono by było. Polecam 🙂
Ja mam takie legowisko i jeden zamek ma na spodzie do wyjecia poduszki drugi ma naokoło wewnatrz pomiedzy poduszka i bokami.psy nie maja dostepu a super rozklad do prania
Super pomysł. 🙂
Z jakiego materiału skroic lamowke? Wewnętrzna część zrobiłam z minki a zewnętrzna z miękkiego filcu
Dużo zależy od wybranego sposobu przyszycia lamówki. W tym projekcie, przy takim zestawieniu materiałów pomyślałabym o użyciu tasiemki bawełnianej czy rypsowej.
Hejka A co jest podstawą legowiska ? Jakas tektura czy deseczka czy po prostu sam materiał? Pozdrowionka
Podstawą legowiska jest sam materiał.
Witam! W opisie jest, żeby przygotować na poduszkę dwa prostokąty o wymiarze 53 cm x 43 cm – to już są gotowe wymiary poduszki do wycięcia, czy dodać do tego po 3,5 cm zapasu? Informacja o zapasach jest dalej w opisie szycia. Zakręciłam się 😀
Wymiar 53 cm x 43 cm to jest już wymiar z zapasem na szew. 🙂
Mam ten sam problem ?zwłaszcza, że w opisie pisze, że dodamy wyjątkowo 3, 5cm z każdej strony i że będzie docelowo większa o 4 cm i byłoby to logiczne szyjąc 1.5 cm od krawędzi. Ale wtedy kawałek musiałby mieć 57cm na 47cm, jeśli docelowo ma być to 40×50. Chcę uszyć to legowisko i nawet zamówiłam u was stopkę do lamowania ale te wyliczenia mnie przerosły. ?
dzień dobry! super instrukcje 🙂 chciałabym uszyć legowisko o wymiarach wewnętrznych ok. 75×55 czy mogłabym otrzymać wskazówki co do wielkości materiałów, które powinnam zakupić?
Chciałam uszyć ale brak mi stopki do szycia lamówek (jak tu u was) mam starego Łucznika na licencji Singera model 884 czy znajdzie się coś do niego?
Chętnie kupię jeszcze inne pasujące stopki
Jeżeli dokupisz do swojego Łucznika uchwyt mocujący matic (np. taki https://eti.com.pl/uchwyt-matic-szybkomocujacy-stopki-eti-typ-niski/) to będziesz mogła do niego dokupić dodatkowe stopki, w tym lamownik. Wybieraj wówczas stopki do maszyn z chwytaczem wahadłowym.
Witam , właśnie uszyłam legowisko według Waszej instrukcji , co prawda żadna ze mnie krawcowa bo nie szyję na co dzień ale…. wyszło super została tylko lamówka , chociaż i bez niej legowisko prezentuje się cudnie , dziękuję :*
Fantastycznie 🙂 Trzymam kciuki za koleje szyciowe projekty. 🙂
U mnie bez lamówki, moje drugie szycie, zaraz po czapce dla męża, zrobiłam trochę inaczej, bo poduszkę na zamek, z wyjmowanym środkiem. Całość z materiału nieprzemakalnego. Dziękuję za inspirację.
Super 🙂 Gratulujemy pomysłu. 🙂
Dzień dobry . Jaką maszynę do szycia polecacie dla początkujących? I w przystępnej cenie ?
Bardzo fajny tutorial! 🙂 Podoba mi się. Robię coś podobnego ale wszyję jeszcze pod spód płytę MPB – jest bardzo wytrzymała, odporna na zarysowania, obicia itp i daje dodatkową izolację od ziemi.