Naszym ostatnim świątecznym projektem w tym roku są dekoracyjne gwiazdki, które możecie powiesić np. na drzwiach wejściowych, będą witały i wprowadzały w świąteczny klimat odwiedzających Was gości. 🙂
Gwiazdkę możecie uszyć jedną lub tak jak my dwie. Dodatkowo na jednej gwiazdce wyszyliśmy napis wesołych świąt. 🙂 Napis nie jest haftowany tylko wyszywany stopką do pikowania na standardowej maszynie do szycia 🙂 także każdy z Was będzie mógł tak napis wykonać. 🙂
Gwiazdki szyje się szybko także zdążycie jeszcze przed świętami. 🙂
Zaczynamy szycie 🙂
Do uszycia gwiazdek potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę wieloczynnościową JANOME QXL 605.
* Materiały potrzebne do uszycia świątecznych gwiazdek:
a) tkaniny na jedną gwiazdkę 50 cm x 80 cm
b) flizelina 50 cm x 80 cm
c) pianka lub innego rodzaju wypełnienie
d) papier do narysowania wykroju
e) flizelina papierowa do haftów w
f) wstążki do przywiązania gwiazdek i wykonania kokardki
g) nici do szycia
* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – TITANIUM Ti812
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka do pikowania, haftowania i cerowania JANOME 200340001 (pasuje do maszyny z chwytaczem rotacyjnym do szerokości ściegu 7 mm) lub JANOME 200127000 (pasuje do maszyny z chwytaczem wahadłowym)
f) żelazko i deska do prasowania
PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:
Po pierwsze należy wykroić gwiazdkę, wykrój jej możecie pobrać klikając na rysunek powyżej. Gwiazdkę tą będziemy powiększać, dodając 2 cm.
Następnie wycinamy dwa elementy powiększonej gwiazdki z podklejonej flizeliną tkaniny. Podklejamy, aby wzmocnić tkaninę, a dzięki czemu nie powinna strzępić się podczas wypychaniu narożników gwiazdki.
Z ociepliny też wycinamy gwiazdkę, jednak musi ona być mniejsza o ok 1,2 cm od gwiazdki wyciętej z tkaniny. Potrzebujemy minimum jedną gwiazdkę z ociepliny jeśli chcemy, aby była cieńsza, jeżeli chcemy aby była grubsza musimy wyciąć co najmniej dwie gwiazdki.
Teraz pisakiem krawieckim, który można precyzyjnie zaznaczać na tkaninach wykonujemy napis „Wesołych świąt”. Ja, wydrukowałam sobie taki napis i przekopiowałam go na materiał.
Tak wygląda wstępna wersja napisu do wyhaftowania. Prawda, że udało się to wykonać całkiem precyzyjnie? To w 100% zasługa pisaka do tkanin, który utleni się, więc zniknie całkowicie w ciągu 24 lub 48h.
SZYCIE:
Aby udało się wykonać nam ładny haft, potrzebujemy przy maszynie do szycia zamontować specjalną stopkę. Stopka ta nazywa się stopką do pikowania, haftowania i cerowania.
Przed haftowaniem, pod materiał podkładam papierową flizelinę, aby ścieg nie ściągnął materiału. Można ją zastąpić kartką papieru.
Parametry przy maszynie nie mają większego znaczenia, bo mimo iż mam ustawioną długość ściegu prostego na 2,2 to długość będzie zależała od tego jak będę przesuwać materiał pod maszyną. Dodatkowo dodam, że w maszynach komputerowych można ustawić prędkość szycia, przy tym projekcie „zwolnienie pracy” maszyny pomogło mi (na zdjęciu poniżej maszyna Janome QLX605).
Jak widać na zdjęciu poniżej najpierw obszywamy kontur napisu, a następnie wypełniamy go ściegiem. Jest to dość łatwe, ale wymaga od nas precyzyjnych ruchów, aby nie wyjść poza obrys literki.
Tak prezentuje się gwiazdka z napisem. 🙂
Teraz składamy dwa elementy gwiazdki razem i upinamy je szpilkami. Elementy są zwrócone do siebie stroną prawą do prawej.
Zszywamy je razem na stopkę tzn brzeg stopki prowadzimy z linią krawędzi materiału. Koniecznie pamiętamy o zostawieniu otworu na wywrócenie gwiazdki. Dodatkowo warto tutaj zwrócić uwagę na długość ściegu prostego, musi być gęsty. Ja szyłam ściegiem o długości 2,2.
Po zszyciu nacinamy szew w miejscu zaznaczonym czerwonymi kreskami na zdjęciu poniżej. Dodatkowo szew ścinamy na ranieniach gwiazdy, zostawiając 2-3 mm do linii szycia.
Tutaj gwiazdka już na prawej stronie. Wypychamy ją ociepliną i doczepiamy kokardki.
Drugą gwiazdkę szyjemy dokładnie tak samo. 🙂 Możemy ozdobić ją jakimś świątecznym napisem, ale nie musimy 🙂
Gwiazdki gotowe do zawieszenia. 🙂
Śliczne 🙂
dziękuje 🙂
akurat tego szukałam ^^ zastanawiam się tylko jak wyszywać same kontury. Mam janome juno e1050, wydrukowałam sobie literki (same kontury), przekalkowałam je na materiał (prześcieradło ^^ – mój próbny materiał 😀 , docelowy to płótno) i zaczęłam szyć wąskim zygzakiem (szerokość ok. 0,5) wzdłuż linii.No i tu mam problem, bo nie wiem w którym momencie zatrzymać szycie (igła wbita w materiał, podniesiona stopka) by obrócić materiał i szyć kolejne kreski (szyłam duże A). Jak szyć, by linie były ładnie i równo połączone? szyłam zwykłą stopką ^^ całkiem nieźle to wyszło, ale to jeszcze nie „to” 😉 może powinnam najpierw ściegiem… Czytaj więcej »
a może przyszpilić sznurek i obrzucać go zygzakiem? byłyby te litery wypukłe- fajne ^^ale też nie wiem, w którym miejscu przerywać by zmienić „kurs”…
Nie można jednoznacznie doradzić, w którym miejscy przy obszywaniu liter zygzakiem wykonać obrót na igle czy raczej płynne przejście. To zależy od kształtu litery i umiejętności osoby szyjącej. Proszę więc zrobić kilka prób i zorientować się, która opcja wychodzi najestetyczniej.
Pomysł, aby pod literką znajdował się sznurek jest bardzo fajny.
Jak to mówią próby czynią mistrza, trzymam kciuki, powodzenia!