Torba codzienna z podszewką (jak uszyć torbę + opis jak przygotować wykrój)

jak-uszyc-torbe-blog-o-szyciuszycie-torby-krok-po-kroku-eti-blog opis-jak-uszyc-torbe-blog-o-szyciu-eti opis-jak-uszyc-torbe-z-podszewka

Przygotowaliśmy dla Was nowy tutorial, z którego dowiecie się jak uszyć codzienną torbę. 🙂 Ten model, możecie swobodnie nosić w ręku lub na ramieniu. Przygotowałyśmy ją stosunkowo dużą, chociaż wiadomo co do torby damskiej to pojęcia względne 🙂 , ale mamy nadzieje, że pomieści wszystkie Wasze codzienne rzeczy.
Dodatkowo w odróżnieniu od naszych poprzednich modeli toreb (dla przypomnienia – torby / kopertówki) ten model posiada podszewkę, o którą nas kilka razy prosiliście. 🙂
Także nie ma co zwlekać trzeba szyć. 🙂

Do uszycia torby potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę do szycia JANOME 423S.

Wymiary gotowej torby: 36 cm szerokości, 40 cm wysokości oraz 6 cm głębokości. Chciałam tylko zaznaczyć, że torba ta, to projekt dla osoby, która ma już kilka projektów szyciowych za sobą.

* Materiały potrzebne do uszycia torby:
a) tkaniny: podszewka 50 cm bieżących materiału; materiał wierzchni granat 1m bieżący, materiał wierzchni szary 30 cm, eko-skóra 15 cm na 120 cm
b) zamek 1 sztuki o długości 40 cm nierozdzielny (na kieszeń torby) i kolejny 40 cm rozdzielny (będzie to główny zamek torby).
c) napy lub nity do wzmocnienia, ale przede wszystkim do ozdobienia kieszonki torby, potrzebne 4 sztuki
d) papier do narysowania wykroju
e) dwa pół-koła metalowe oraz dwa karabińczyki
f) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – FISKARS 859853
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) igły do szycia skóry- eti 010
e) pisak samoznikajacy -eti 120
f) stopki:
– stopka owerlokowa JANOME 200132008 (pasująca do maszyn z chwytaczem wahadłowym) lub JANOME 822801001 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym)
– stopka do wszywania zamków JANOME 829801002 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi szerokością ściegu 7 mm), JANOME 940290000 (chwytacz wahadłowy)
– stopka teflonowa JANOME 200141000 (pasująca do maszyn z chwytaczem wahadłowym) oraz JANOME 200329004 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi szerokością ściegu 7 mm)
g) żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-co-jest-potrzebne

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Po pierwsze proponuje wydrukować powyższy spis elementów. Przy krojeniu będzie łatwiej jeśli będzie można odznaczać wykrojone elementy. W pliku do pobrania umieściłam również dla Was legendę co oznaczają poszczególne skrótu.  Kliknijcie na rysunek powyżej, aby pobrać pdf. Oczywiście osoby bez dostępu do drukarki też sobie poradzą. Poniżej klucz do odczytania informacji z wykroju.

Ważne, aby przed skrojeniem dodać zapas na szew, 1 cm do każdej krawędzi elementu! Tylko jeden element, którego krawędź oznaczona jest gwiazdkami oraz opisem „*wyjątek” będziemy kroić inaczej. Element Eg kroimy dwa razy. Raz z zapasem przy każdej krawędzi 1 cm. Drugi raz przy krawędzi oznaczonej gwiazdkami zamiast 1 cm dodajemy 4 cm. Czyli kroimy w opcji 1: 38 cm x 19 cm, w opcji 2: 38 cm x 22 cm (szerokość/wysokość).

eti-blog-torba-coedzeinna-wykroj-legenda

Na rysunku powyżej część wykroju naszej torby.
W lewym górnym rogu każdego elementu, podana jest ilość sztuk jaką należy wyciąć (kolor żółty) np.: *2 – oznacza, że należy skroić dwie sztuki
Czerwonym zaznaczona jest szerokość i wysokość.
Po prawej stronie na każdym elemencie mamy dużą literę porządkową, będzie łatwiej mi opisywać jak szyć powołując się na konkretną literę.
Niebieskim zaznaczyłam z jakiego materiału kroimy dany element. g- oznacza granatowy, s-szary, a p- to podszewka.

SZYCIE:

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-tyl

Zaczniemy od połączenia elementów na tył naszej torby. W tym celu bierzemy elementy: Dg, Cs, Eg i łączymy je zszywając elementy zgodnie z zapasem, a więc 1 cm od krawędzi.

Na zdjęciu powyżej elementy już połączone. Tył torby odkładamy na chwilę i przechodzimy do przodu torby.

Teraz bierzemy element Eg ten większy i zaprasowujemy jego krawędź na 4 cm pod spód. Tą zaprasowaną krawędź obrzucamy ściegiem owerlokowym (za pomocą stopki do owerlokowej).

Teraz na elemencie Eg rysujemy kieszonkę (białe przerywane linie na zdjęciu powyżej) i przykładamy ten element do szarego elementu Fs.  Będzie tworzyć kieszonkę na przodzie torby.

W miejscu oznaczonym żółtymi kreskami wbijamy szpilki tak, aby przypiąć granatowy materiał do szarego elementu, dokładnie w miejscu zaprasowania elementu granatowego.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-kieszen-etap-II

Jak widać na zdjęciu granatowy element (Eg) odginamy do góry. Szpilki trzymają element we właściwym miejscu. Teraz przyszywamy granatowy element do szarego, szyjemy po linii zaprasowania elementu Eg, jednak tylko na odcinku 11 cm z każdej ze stron. W taki sposób tworzymy kieszonkę na środku.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-kieszen-etap-III

Tak powstał nam otwór na środku granatowego elementu.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-kieszen-etap-IV

Teraz wykonujemy stebnowanie przy podwiniętej na 4 cm krawędzi.  Szyjemy tylko po granatowym elemencie, linie szycia zaznaczyłam na zdjęciu powyżej.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-kieszen-napy

Następnie szyjąc przez wszystkie warstwy odszywamy kieszonkę. Po skończeniu szycia nabijamy ozdobne napy czy ozdobną część zatrzasku (nabijamy przez wszystkie warstwy).

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-kieszen-zamek

Gdy kieszeń granatowa jest gotowa, przypinamy szpilkami do szarej części zamek-zdjęcie powyżej.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-kieszen-zamek-pod-stopka

Teraz przyszyjemy zamek tworząc dużą kieszonkę w torbie. Zacznijmy od zamontowani przy maszynie stopki do wszywania zamków. Zamek przyszywamy na całej jego długości.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-kieszen-dwie-warstwy

Pod drugą krawędź zamka wsuwamy element Ip (element leży prawą strona ku górze). Dodatkowo na tak, ułożone elementy kładziemy element Dg (prawą strona do zamka). Czyli zamek leży pomiędzy dwiema warstwami materiały (Ip oraz Dg) zwróconymi do siebie prawymi stronami. Zamek przyszywamy.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-kieszen-dwie-warstwy-dol

Po wszyciu zamka, łączymy warstwy materiału tworząc kieszeń. Wystarczy jak na linii doły połączymy podszewkę (Ip) oraz szarą tkaninę (Fs) razem. Linie ich zszycia zaznaczyłam na zdjęciu powyżej.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-kieszen-na-zamku-gotowa

Wygląda na to, że przód też mamy już gotowy. Czyli przechodzimy do przyszycia bok. 🙂

Na początku upinamy granatowy bok i zaznaczamy na nim, gdzie wypada szary element. 1 cm za tym miejscem obcinamy granatowy pasek. Do niego doszywamy szary i znów granatowy. To samo powtarzamy dla drugiego boku torby.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-glebokosc-bok-etap-II

Na zdjęciu powyżej już bok przygotowany do wszycia. Elementy przyszywamy na 1 cm od krawędzi. W narożnikach wykonujemy obroty na igle. W miejscu obrotu na igle nacinamy bok na 0,5 cm. Dzięki czemu łatwiej wykonamy obroty na igle, a także narożniki torby będą się ładnie prezentować.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-glebokosc-bok-etap-III

Poniżej na zdjęciu połączony przód i bok torby. Szary kolor równo przechodzi z przodu na boki.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-glebokosc-bok-etap-przod

Identycznie doszywamy tył, trzeba jednak pilnować, aby narożniki wypadły na tej samej wysokości na pasku boku. Przesunięcie ich spowoduje zniekształcenie bryły naszej torby, a tego nie chcemy.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-glebokosc-bok-etap-tyl

Na zdjęciu poniżej torba z połączonym przodem, bokiem oraz tyłem. Wszycie zamka na przodzie spowodowało wydłużenie się delikatnie tego elementu torby, czyli tył będzie za krótki, ale zupełnie to ignorujemy podczas szycia. Najważniejsze są dla nas narożniki torby. Po wszyciu boku, górę torby wyrównujemy do długości tyłu torby.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-glebokosc-bok-etap-przod-tyl

Przechodzimy  do przygotowania głównego zapięcia naszej torby.

eti-blog-o-szyciu-torbe-z-zamkiem-etap-I eti-blog-o-szyciu-torbe-z-zamkiem-etap-Ia

W tym celu układamy zamek na dwóch elementach Hg. Elementy ułożone są prawymi stronami do prawej strony zamka (widać to dobrze na zdjęciu powyżej). Przy końcu zamka rozdzielnego upinamy szpilkę 1cm przed końcem granatowego elementu (to ta ustawiona prostopadle do zamka na zdjęciu powyżej).

eti-blog-o-szyciu-torbe-z-zamkiem-etap-II

Kolejnymi elementami Hg przykrywamy upięty zamek i przepinamy szpilkami wszystkie warstwy. Będziemy przyszywać zamek od jego początku, kierując się w stronę jego rozdzielnego końca, przed jego wszyciem przeczytajcie również informację umieszczone poniżej.

Na zdjęciu powyżej lewa strona przedstawia początek zamka, a prawa wszycie końca. Chcę zatrzymać się na chwilę przy wszyciu końca. Elementy granatowe musimy połączyć tak, aby później przeciągnąć koniec zamka na prawą stronę, a więc szycie kończymy 1 cm przed końcem granatowych elementów. Następnie bok łączymy razem, jednak musimy zostawić ok ok 1 cm przerwy. Dzięki czemu koniec zamka swobodnie przełożymy na prawą stronę. Po przełożeniu zamaka możemy jeszcze ten bok spróbować zaszyć głębiej.

eti-blog-o-szyciu-torbe-z-zamkiem-etap-got

Na zdjęciu powyżej zamek wszyty, na chwilę go odkładamy na bok.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-podszewka-kieszen

Na elemencie podszewki Bp naszywamy kieszonkę. Jej wymiary oraz sposób doszycia jest dowolny, ważne jednak, aby wykonać to na tym etapie, zanim przejdziemy do połączenia podszewki w całość. Naszycie kieszonki jest dość proste, a więc nie będę tego zadania rozpisywać szczegółowo.

Elementy Ag oraz przygotowany chwilę wcześniej zamek doszyjemy do podszewki (Bp). Ważne, aby zamek umieścić centralnie. Następnie na nim kładziemy element Ag zwrócony prawą stroną elementu do prawej strony podszewki.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-podszewka-kieszen-II

Przyszywamy wszystkie warstwy szyjąc na 1 cm od krawędzi. Linię szycia zaznaczyłam na zdjęciu powyżej.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-podszewka-IV

Tak prezentuje się podszewki z wszytą jedną częścią zamka. Należy analogicznie przygotować drugą stronę.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-podszewka-V

Gdy podszewka jest połączona z elementami Ag to przechodzimy do wszycia boku w podszewce. Bok potrzebujemy przygotować, w sposób identyczny jak wykonaliśmy boku wierzchniej warstwie torby. Czyli łączymy elementy element Ig z Gp, a następnie doszywamy go do podszewki.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-podszewka-VI

Na zdjęciu powyżej bok doszyty do jednej warstwy podszewki. Doszywamy go do kolejnej, pamiętając o pozostawieniu otworu na boku na wywrócenie torby- patrzcie zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-podszewka-gotowa

Na zdjęciu powyżej podszewka z zamkiem z wszytym bokiem, jest ona przygotowana do połączenia jej z wierzchnią częścią torby.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-pasek

Z resztek łatek granatowej tkaniny formuje paski, które przytrzymają nam pół-koła.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-przypiecie

Te pół-koła przypinamy do warstwy wierzchniej torby na elemencie boku-zdjęcie powyżej.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-laczenie-z-podszewka

Teraz składamy prawą strona do prawej zewnętrzną część torby (granatową) oraz podszewkę. Łączymy je razem na 1 cm od krawędzi.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-polaczona

Następnie torbę wywracamy na prawą stronę przez otwór w podszewce. Otwór ten można od razu zaszyć.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-raczki

Teraz z eko-skóry kroimy rączki oraz pasek, który doszywamy do torby. Na rączkę kroimy  po dwa paski o szerokości 3 cm i 4 cm wszystkie o długości 40 cm. Na pasek torebki kroimy pasek o szerokości 4 cm i 5 cm o długości 120 cm.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-raczki-stopkaPrzy maszynie montujemy stopkę teflonową, która idealna sprawdza się przy szyciu materiałów, które kleją się do metalowej stopki i nie pozwalają normalnie transportować materiału pod stopką. Oczywiście zmienimy igłę na taką do szycia skór i łączymy rączki razem. Pod spodem jest rączka szersza, a na górze węższa, szyjemy tuż przy krawędziach węższej. Po zszyciu nadmiar skóry obcinamy.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-raczki-laczenie

Długie paski doszywamy do karabińczyków, pamiętając o wprowadzeniu ich w regulator długości.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-pasek-gotowy

Gotowy pasek dopniemy do torby, ale najpierw doszyjmy jeszcze raczki do torby.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-pasek-gotowy-raczki

Rączki przyszywamy w dwóch miejscach- zdjęcie powyżej.

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-przyszywanie-raczek

Oczywiście cały czas szyjemy stopką teflonową i igłą do skóry. Na końcu na skórzanych rączkach nabijamy dekoracyjne napy i torba gotowa. 🙂

W całości prezentuje się tak. 🙂

eti-blog-o-szyciu-torba-codzienna-gotowa

tagi: , , ,

Opinie, komentarze (40):

 1. szyciowaprzygoda pisze:

  Bardzo fajnie i przejrzyście przygotowany tutorial. Do tej pory szyłam tylko torby bez zapięcia, bo nie wiedziałam jak wszyć główne zapięcie niżej. Lubię zaglądać na Wasz blog po wskazówki szycia. Stopka teflonowa i igła do szycia skóry już są na mojej liście zakupów 🙂

 2. Lewandowska pisze:

  Witam! Świetny tutorial. Mam pytanie o te napy: jak je zrobić?, gdzie kupić?, czy potrzebuję do tego jakąś specjalną maszynkę? oraz jak robić takie otwory z metalowymi kółkami? Serdecznie dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam
  Lewandowska

  • Akcesoria metalowe: napy, regulatory długości dostępne są w pasmanteriach, czy sklepach kaletniczych w internecie. Kupując napy czy zatrzaski w zestawie są specjalne końcówki oraz instrukcja jak je nabijać. Ja przytwierdzam je w imadle, daje to naprawdę profesjonalny efekt. Jeśli nie macie możliwość zaciśnięcia w imadle, to wystarczy do tego zadania młotek.
   Otwory jak w zasłonach, bo o te Pani pyta? Są dostępne również w kompletach, nazywa się to przelotka do zasłon. W torebkach otwory takie są przygotowywane na skalę przemysłową, a więc przy pomocy specjalnej zaciskarki/ prasy i metalowego okucia.
   pozdrawiam Ewa

 3. Bea pisze:

  Świetny opis, szyje torebki amatorsko i Wasze tutoriale bardzo mi pomagają…a taka torbe uszyje sobie identyczną dla wprawy…dziekuję:))

 4. Ania pisze:

  Super! Tutorial na wagę złota! 🙂 świetna robota jak zawsze 🙂

 5. Ściegiem do celu pisze:

  Nie no torba rewelacyjna, idealnie dobrane kolory i tkaniny, normalnie grubą kasę można by za nią zapłacić 🙂

 6. Irena pisze:

  Piekna torba, wspanialy wyrazny Tutorial !
  serdeczne dzieki , jestescie wspaniali i z przyjemnoscia zawsze odwiedzam ,
  pozdrawiam,…
  Mam pytanie , czy mozna wkleic te strone na blog? oczywiscie , wklejajac panstwa strone bloga .

 7. Irena pisze:

  Dziekuje , przeczytalam i rozumiem to tylko dla mnie , nie innych sytuacji, ale ok, i tak zagladam,
  serdecznie pozdrawiam i zycze sukcesow i czekam fajne pomysly z zakresu szycia i ogolnie panstwa propozycji.

 8. Olka pisze:

  A dlaczego na pasek do torby trzeba przygotować 2 paski z eco skóry z różną szerokością? (jeden 4 cm a drugi 5cm). I jaka powstanie finalna szerokość paska? Bo właśnie nie wiem na jaką szerokość zakupić karabińczyki i regulator 🙂

  • Finalna szerokość to 4 cm. Proszę zajrzeć do postu tam jest dokładnie pokazane, że naszywamy cienki pasek na grubszy. Po naszyciu odcinamy nadmiar szerszego, dzięki czemu rączka wyjdzie idealnie równa.

 9. Kasia pisze:

  podszewka nie jest wewnątrz przymocowana? tylko przy zamku?

 10. Olka pisze:

  Udało się 🙂 moja pierwsza torba uszyta. Trochę namęczyłam się rączkami – w mojej eco skórze była biała tkanina od spodu, która przy zwykłym przycięciu była widoczna dlatego musiałam podwijać krawędzie – nie wyszło idealnie, ale jak na pierwszy raz jestem zadowolona z efektu 🙂
  https://goo.gl/photos/DRxRTS5wRuik3gL76

 11. Maria pisze:

  Świetny tutorial! Zaczynam przygodę z szyciem i to zapięcie przyda mi się do uszycia torby dla córki. Mam pytanie, gdzie kupić teflonowa stopkę i imadło, a igła normalna musi być, czy też trzeba wymieniać do eko skóry?

  • Dziękujemy. 🙂 Stopkę teflonową my posiadamy w swojej ofercie (stopki teflonowe link)- należy ją dobrać w zależności od rodzaju chwytacza w maszynie. Dodatkowo w przypadku innych marek maszyn niż JANOME warto dopytać czy będzie na pewno pasować.
   Jeśli szyjemy z ekoskóry to zazwyczaj igła do skór jest niezbędna (igły do szycia skór/eko-skór).
   W przypadku zamówienia o wartości min 50 pln wysyłka gratis. 🙂
   Imadło to jakiś sklep typu castorama.
   powodzenia 🙂

 12. sylwia pisze:

  Prosze o rade. Moje hobby to szycie toreb i jaka ociepline powinnam uzyc zeby ja troche usztywnic. Jezeli sa inne metody usztywnienia torby (poza flizelina) to prosze sie to wiedza ze mna podzielic.
  Z gory dziekuje ?

  • Do środka torby można użyć: ociepliny odzieżowej, włókniny igłowanej, pianki gorseciarskiej, sztywnika krawieckiego, tektury, pianka pcv, sitaki z włókna (podtynkowe lub kaletnicze), filcu.
   Jeśli ktoś z Was używa innych rzeczy piszcie w komentarzach, na pewno ta wiedza się przyda. 🙂

 13. sylwia pisze:

  Moje hobby to szycie toreb ze starych jeansow. Ktora ociepline powinnam uzyc to ich usztywnienia.
  Pozdrawiam

  • To zależy na jakim efekcie nam zależy, ocieplina lekko usztywnia torbę oraz „pogrubi” ją. Im grubsza tym efekt większy.
   Ja bardzo lubię sztywnik krawiecki, pianki pcv, a teraz będę testować siatki podtynkowe. 🙂

 14. sylwia pisze:

  Jeszcze jedno pytanie, szyje na Janome dc 5060 i chcialabym sprobowac quilting, ktora stopka jest najlepsza dla bardzo poczatkujacej.

  • Witam,
   Stopka do łączenia patchworku jest w zestawie maszyny, a więc pozostaje nam tylko wybrać technikę pikowania, a co za tym idzie odpowiednią stopkę. Tutaj pokazuje projekty, które można podzielić na dwie kategorie uzyskane innymi stopkami: obłe kształty (kamienie, lot trzmiela, echo), linie proste (poduszka, narzuta).
   Stopki do kształtów obłych: link do produktu – proszę sprawdzić czy wybrana stopka pasuje do chwytacza rotacyjnego
   Stopki do linii prostych: link do produktu – tutaj też wybieramy pasującą do chwytacza rotacyjnego.
   Proszę zobaczyć i napisać jaka technika pikowania najbardziej przypadła do gustu, a może obie? To dokładniej podpowiem jaką stopkę najlepiej wybrać. 🙂
   Dodam tylko, że każda technika pikowania jest porównywalna jeśli chodzi o poziom trudności i dość szybko można się zorientować na co należy zwrócić uwagę przy każdej z nich. 🙂

 15. sylwia pisze:

  Krztalty oble czyli kamienie, lot trzmiela itp. No i prosze o pomoc czy dana stopka pasuje do mojej maszyny.
  A tak z innej beczki jestem zachwycona waszym servicem, natychmiastowa reakcja, poradami a wiec trwajcie wiecznie !

  • Bardzo nam miło, staramy się! 🙂
   Stopka do wspomnianej techniki do maszyny do szycia JANOEM 5060 to: JANOME 200349000.
   Miłego szycia, technika ta daje super efekty! Proszę przy szyciu tą stopką pamiętać o tym, aby wyłączyć transport dolny.

 16. ... pisze:

  ile czasu zajmuje uszycie takiej torebki ?

 17. Magda pisze:

  Cudowna torba, która podjęłam się uszyć bo prezentuje sie fenomenalnie. Mam tylko pytanie do wykroju, a mianowicie do części E – tej z opi sem „wyjątek”.
  Na rysunku są wymiaru 36 x 17 cm, jesli w pierwszej opcji dodam do tego cytuje : „Raz z zapasem przy każdej krawędzi 1 cm. Drugi raz przy krawędzi oznaczonej gwiazdkami zamiast 1 cm dodajemy 4 cm”
  W takim wypadku otrzymam: 37 x 18 a w drugiej 40 x 18 ma Pani podpisane cytuje „opcji 1: 38 cm x 19 cm, w opcji 2: 38 cm x 22 cm (szerokość/wysokość)”
  Proszę o wyjaśnienie bo nie bardzo to zrozumiałam, będę ogromnie wdzięczna:)

  • Jak rozpiszę wymiary to na pewno wszystko się wyjaśni:
   Do każdej krawędzi dodajemy 1 cm czyli 36cm+1+1=38cm (bo potrzebny zapas z lewej i prawej strony elementu), 17cm+1+1=19cm oraz 17cm+1+4=22cm.
   Proponuje na dużym arkuszu narysować poszczególne elementy z zapasem na szew, a potem złożyć je w torbę, dzięki czemu jeszcze przed skrojeniem z materiału będziemy mieć zrobioną kontrolę czy wszystko zostało poprawnie przygotowane.
   Czy teraz już wszystko jasne jak dodać zapasy??

 18. Judyta pisze:

  Właśnie skończyłam 🙂 Torba jest rewelacyjna. Moja w kolorze khaki z brązem wykonana z kodury. Dziękuję za inspirację. Zawszę chętnie Was odwiedzam. Serdecznie pozdrawiam 🙂

 19. Joanka pisze:

  Witam, dziękuję bardzo za taki świetny tutorial. Wszystko bardzo jasno opisane. Moja torba jest granatowa z bordowym pasem. Dla mnie najcenniejsze były wskazówki jak wykończyć taki suwak wewnątrz torby. Mam pytanie odnośnie eko-skóry. Gdzie można taką ładną kupić?

 20. Magdalena pisze:

  Witam:)jestem laikiem w szyciu i zastanawiam się nad kupnem maszyny do szycia lub overloka i stąd moje pytanie czy dałoby radę uszyć taką torebkę tylko za pomocą overloka?

  • Witam,
   Aby uszyć torebkę za pomocą owerloka należałby wprowadzić do wzoru pewne modyfikację. Dodatkowo uszycie takiej torby za pomocą samego owerloka będzie trudniejsze niż wykonanie takiej torby na owerloku. Generalnie jeśli chcemy szyć dużo odzieży z dzianin to wtedy polecam zakup od razu owerloka, ale jeśli planujemy szyć również inne rzeczy to maszyna do szycia taka wieloczynnościowa będzie lepszym wyborem.
   Proszę napisać co głównie będzie szyte, z jakich materiałów i jaki budżet jest założony. Chętnie doradzę i ułatwię wybór maszyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *