Tipi / namiot dla dziecka (zobacz jak uszyć i przygotować wykrój)

tipi-dla-dziecka-jak-uszyc-eti-blogszycie-tipi-dla-dziecka-blog teepee-dla-dziecka-szycie-krok-po-kroku namiot-do-zabawy-dla-dziecka-szycie-eti-blog

Ostatnio dużą popularnością cieszą się namioty dla dzieci zwane tipi. Wcale się temu nie dziwimy, pamiętamy jak kiedyś budowało się podobne namioty z koców i to one były świetnym miejscem do zabaw. 😀 Teraz nie trzeba budować takich prowizorycznych namiotów tylko można uszyć dla dziecka tipi, w którym z pewnością będzie się chętnie bawiło. 🙂
Nasz projekt namiotu / tipi różni się od innych, ponieważ ma zdejmowaną wodoodporną podłogę. 🙂  Także swobodnie można postawić je również w ogrodzie, a w razie potrzeby odczepić spód (przyczepiana na rzepy) i wrzucić do pralki. 🙂
Zainteresowani? Więc zobaczcie jak uszyć namiot / tipi dla dziecka. 🙂

Do uszycia tipi potrzebna jest dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam komputerową maszynę do szycia JANOME  MC6600P.

Wymiary gotowego tipi, podstawą jest kwadrat o boku 120 cm, wysokość tipi ok 135-140 cm.

* Materiały potrzebne do uszycia tipi (namiotu dla dzieci):
a) tkaniny:
– główna: 3,5 -4 m bieżącego (3,5 m dla osób oszczędnych i dokładnych) 🙂
– dodatkowa tkanina na drzwi: 90 cm bieżących
– dodatkowa tkanina na dno: dwa kwadraty (bawełna i tkanina wodoodporna): 131 cm x 127 cm dla dna tipi o długości boku 120 cm
b) rzep do przypięcia dna namiotu: szerokość 2 cm, długość 0,5 m, dobrany kolorem do tkaniny głównej
c) drewniane wałki (kije) średnica 2 cm o długości 1,75m. Uprzedzając pytania, zakupiłyśmy je w przedsiębiorstwie o nazwie „timber”.
d) pianka lub innego rodzaju usztywnienie 120 cm x 120 cm
e) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – FISKARS 1005145
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
– lamownik JANOME 200313005 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200140009 (wersja do chwytacza wahadłowego)
– stopka do ściegu prostego JANOME 200331009 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi) lub JANOME 200125008 (chwytacz wahadłowy)
e) żelazko i deska do prasowania

etiblog-jak-uszyc-tipi-co-potrzebuje

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Na rysunku powyżej przedstawiam główne elementy tipi. Zauważcie, że wykorzystujemy całą szerokość materiału tj.: 150 cm. Klikając w rysunek powyżej możecie go pobrać (pdf) w wersji do druku.

Przed przystąpieniem do krojenia należy zaprasować krajkę materiały pod spód (do lewej strony)- na 1,5 cm. Następnie krawędzie zaprasowujemy raz jeszcze na 2 cm.

Przy rysowaniu najważniejsze jest, aby przy każdy element, był narysowana pod kątem 90 stopni od krajki. Chodzi tutaj dokładnie o podstawy dużych trójkątów (linia przerywana na rysunku powyżej). Zdarzało mi się, że potrzebowałam zrobić pewien odstęp pomiędzy trójkątami.

Dopiero teraz, ze wszystkimi tymi informacjami o poszczególnych elementach, na tkaninie rozrysowujemy kolejno elementy tipi (namiotu dla dzieci):
1, 2- drzwi (przód tipi)
3, 4- boki tipi
5- to również jeden z boków i kroimy ten element w całości (kształt identyczne z elementem 3,4). Linia pozioma i różowy kolor to tylko linią pomocniczą, aby ustalić kształt elementy 6, który rysujemy za moment.

etiblog-jak-uszyc-tipi-wycinanie
6 – przód tipi – góra. To ok 1/4 wysokości elementu boku tipi

etiblog-jak-uszyc-tipi-wycinanie-I

Kroimy jeszcze prostokąty na troczki (wiązanie). Potrzebujemy skroić pasek o szerokości 3,8 cm i długości ponad 1 m lub wykorzystać go tego celu ozdobne tasiemki. Wstępnie planowałam je wykonać z tkaniny w gwiazdki, ale ostatecznie zrobiłam je z tkaniny dodatkowej (szarej), bo sądzę, że tak tipi się lepiej prezentuje.

Z tkaniny jednokolorowej kroimy jeszcze raz element 1 oraz 2. Najlepiej na materiale dodatkowym położyć wycięty element i od niego odrysować ten kształt, ale bez zapasu, czyli 3,5 cm z każdego z boków. Pamiętacie zaprasowywaliśmy 1,5 cm , a potem 2 cm.

Dodatkowo musimy jeszcze wykroić dno naszego tipi. W tym celu kroimy dwa prostokąty o wymiarze 126 cm x 133 cm. Ja z tym wykrojeniem się wstrzymałam do samego końca, gdyż chciałam najpierw uszyć tipi, a potem zrobić kontrolę czy wszystkie wymiary zgadzają się z tym co zaplanowałam. 🙂

SZYCIE:

Zaczynamy od przygotowania frontu naszego tipi (elementy 1, 2 oraz 6).

etiblog-jak-uszyc-tipi-wycinanie-drzwi-szycie

Spinamy razem dwa elementy 1 (stroną prawą do prawej) i łączymy je szyjąc na 1 cm od krawędzi. Element szary jest krótszy o 3,5 cm z każdego z końców. Widać to na zdjęciu powyżej.

etiblog-jak-uszyc-tipi-linia-szycia

Idealną do tego zadania będzie stopka do ściegu prostego, na której uszyjemy prawie cały projekt. Stopka to będzie bardzo dobrze przytrzymywać materiał niezależnie od ilości szytych warstw. Łączymy elementy razem na 1 cm od krawędzi i wielką pomocą aby uzyskać równą linię szycia będzie linia znajdujące się na płytce ściegowej maszyny. Zaznaczyłam ją na zdjęciu powyżej i to właśnie wzdłuż niej prowadzimy krawędź materiału.

etiblog-jak-uszyc-tipi-drzwi

Po połączeniu zaprasowujemy szary element pod spód, najlepiej zrobić to tak, aby delikatnie wystawał on na krawędzi elementu. Zerknijcie jak to wygląda u mnie na zdjęciu powyżej.

etiblog-jak-uszyc-lamowka-h

W miedzy czasie wykonujemy troczki, czyli estetycznie wykonane paseczki, którymi będziemy związywać drzwi. Potrzebujemy 4 paski o długości ok 25-30 cm z estetycznie wykończonym jednym końcem. Najszybciej wykonać je przy pomocą lamownika. Jeśli wcześniej z nim nie pracowaliście to zajrzyjcie do działu porady naszego bloga: info o lamowniku.

etiblog-jak-uszyc-tipi-przod

Identycznie łączymy elementy nr 2. Po ich połączeniu przechodzimy do ułożenia przodu tipi: drzwi oraz elementu 6 razem. Drzwi lekko zachodzą na siebie. Proponuje ułożyć drzwi na wycięty elemencie boku tipi. Potem przyłożyć element nr 6 (górę przodu). Dolna jego krawędź jest podwinięta na 1,5 cm.

Tutaj już pojawiły nam się troczki, są umieszczone na wysokości ok 1/2 od dołu tipi do elementu 6. Na każdym z boków są dwa troczki, jednej z góry, jeden z dołu.

Dobrze jest też upiąć sobie boki drzwi razem (tkanina w gwiazdki i szara) i połączyć je razem szyjąc ok 5 mm od krawędzi.

etiblog-jak-uszyc-tipi-przod-wypustka

Pod podwiniętą krawędź elementy nr 6 wsuwamy wypustkę, aby wystawała identycznie  jak wypustka w elemencie drzwi.

Przyszywamy element 6 szyjąc tuż przy jego krawędzi (tak powstały szew nazywa się nakładany).

Na moment odkładany przód naszego tipi.

Bierzemy się za połączenie elementów 3, 4 i 5 razem. Do szycia wykorzystujemy stopkę do ściegu prostego, która dobrze przytrzyma na materiał. Zanim zaczniecie szyć, zerknijcie na zdjęcie poniżej.

etiblog-jak-uszyc-tipi-linia-szycia-narozniki

Tutaj znajdują się elementy 3 i 4 połączone razem. Zauważcie, że zaprasowanie krawędzi, tą na 2 cm odginamy, a na tej linii zaprasowania zrobiłam obrót na igle. Dzięki takiemu połączeniu elementów będziemy mieć estetyczną górę tipi oraz dół.

etiblog-jak-uszyc-tipi-goraSzew zaprasowujemy, a góra tipi prezentować będzie się tak jak przedstawiłam powyżej. Na zdjęciu widzicie krawędź zaprasowaną 2 razy: 1,5 cm i na 2. Czyli tak jak przygotowaliśmy sobie krawędzie przed skrojeniem tipi. I dzięki temu wygląda ona tak estetycznie bez żadnego trudu z naszej strony. Szew możecie obrzucić owerlokiem, ale nie ma konieczności, gdyż szew ten będzie schowany w tunelu.

etiblog-jak-uszyc-tipi-dol

Tak prezentuje się dół tipi, również mamy estetyczną krawędź. 🙂

etiblog-jak-uszyc-tipi-boki-laczymy

Po połączeniu 3 elementów tipi (3, 4 i 5). Przechodzimy do doszycia do nich wcześniej przygotowanego przodu tipi. Tutaj również odginamy jedno zaprasowanie (2 cm). Czyli linia szycia wygląda identycznie jak przy łączeniu boków tipi.

etiblog-jak-uszyc-tipi-gorna-krawedx

Szyjąc cały czas stopką do ściegu prostego i ściegiem prostym przytrzymujemy górną zaprasowaną krawędź (linia przerywana na zdjęciu powyżej).

Teraz podwijamy dolna krawędź naszego tipi.

Teraz wykonamy tunele dla naszych drążków. U mnie wystarczyło zszyć każdą linie łączenia elementów tipi na 3,5 cm. Jeśli macie inną średnicę drążków to sprawdźcie w jakie odległości od krawędzi potrzebujecie stworzyć tunel. Chodzi o to, aby był on dość dopasowany do obwodu drążka, wtedy najlepiej się tipi na nich będzie trzymać.

Oczywiście tutaj też wykonujemy to stopką do ścieg prostego.

etiblog-jak-uszyc-tipi-troczki

Ważne, aby przy tym szyciu sprawdzić ułożenie troczków, mają one wychodzić z boku pod kątem 90 stopni. Dzięki czemu łatwo zwiążemy drzwi do naszego tipi.

etiblog-jak-uszyc-tipi-gotowe-2

Tak po wprowadzeniu listewek i związaniu ich u góry prezentuje się uszyte tipi. Opcjonalnie można u góry kijki nawiercić, aby móc przez nie przeprowadzić sznurek.

Teraz zabieramy się za kolejny etap, czyli przygotujemy dno tipi. U mnie wszystko się zgadza, dno tipi to kwadrat o boku ok 120 cm, a więc mogę skroić kwadrat o boku 133 cm x 127 cm (tkanina wodoodporna oraz gładka różowa). Z ociepliny odzieżowej kroje kwadrat o boku 120 cm.

Zaczynam od połączenia tkanin razem na boku o długości 133 cm. Łączymy tkaniny szyjąc na 1 cm od krawędzi.

Następnie składamy tkaninę lewą stroną do lewej, a pomiędzy nie do linii łączenia wsuwamy ocieplinę. Koniecznie wyśrodkowując element, aby z każdego boku było tyle samo tkaniny wolnej. Ocieplinę odzieżową obrysowujemy w kwadracie o boku 120 cm, gdzie jedną linią jest krawędź łączenia warstw razem.

Upinamy ją pomiędzy warstwami materiałów szpilkami koniecznie na linii szycia, gdyż po wyjęciu szpilek w tkaninie powlekanej zostaną dziurki, a na linii szycia nie będą one widoczne. Zaszywamy ocieplinę po liniach narysowanych na tkaninie.

etiblog-jak-uszyc-tipi-dno-5

Gdy ocieplina jest zaszyta, odcinamy dwa tylne narożniki. Odcinamy kwadraty o boku 5 cm.

etiblog-jak-uszyc-tipi-podwijanie-1cm

Każdy z 3 boków wykańczamy, wystarczy krawędzie zagiąć do środka na 1 cm, szyjemy tuż przy krawędzi. Na zdjęciu poniżej widać krawędź już podwiniętą.

etiblog-jak-uszyc-tipi-skos

Teraz składamy bok stroną prawą do prawej poduchy, czyli stronami tkaniny niepodgumowanej. Skos kopiujemy z tipi, czyli wsuwamy podłogę w namiot i w narożniku łapiemy nachodzące warstwy razem. Skos zszywamy dokładnie do punktu wszycia ocieplimy. Nadmiar odcinamy, zostawiając 1 cm zapasu. Drugi narożnik wykonujemy identycznie.

etiblog-jak-uszyc-tipi-jak-wykonczyc-krawedz-lamowka

etiblog-jak-uszyc-lamowka

Lamówkę lubię doszywać za pomocą specjalnych stopek np.: lamownika lub prowadnika do wszywania zaprasowanej lamówki, ale ten kawałek jest tak mały, że nie przyśpieszyłoby to pracy. Wykonujemy więc go tradycyjną metodą.

etiblog-jak-uszyc-tipi-dno-rzep

Teraz doszyjemy jeszcze rzep. Proponuje umieścić go na początku, środku i końcu każdego z trzech boków. Doszywamy go na środku wysokości naszego rantu. Ważne, aby doszyć tutaj tą twardszą jego część, miękką doszyjemy do tipi.

Tym sposobem mamy tipi oraz dno umożliwiające zabaw również na świeżym powietrzu. 🙂

etiblog-jak-uszyc-tipi-dno-gotowe

Czas testować. 🙂

tagi: ,

Opinie, komentarze (52):

 1. marika pisze:

  a jak będzie wyglądał wykrój aby zrobić tipi o podstawie 1×1 m ?

 2. Agnieszka pisze:

  Witam serdecznie, drewniane wałki były robione na zamówienie czy były w regularnej ofercie? Znalazłam przedsiębiorstwo TimerArt i nie wiem czy to ta sama firma bo pod samą nazwą Timber nic nie udało mi się znleźć

 3. Agnieszka pisze:

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Już się biorę do roboty 🙂

 4. Lilka pisze:

  Ponawiam pytanie o tipi w wymiarach 1m x 1m?
  Czy mogę prosić o podpowiedzi?

 5. Jasne, przepraszam umknęło mi w natłoku pracy po urlopie. Ja zamiast 130 cm dałabym 100 cm , a zamiast wymiaru 70 cm 57 cm. Reszta wymiarów bez zmian. Proponuje z papiery wyciąć sobie jeden bok i niech on będzie formą do odrysowywania. Dodatkowo spojrzą Panie czy taki wymiar wygląda ładnie proporcjonalnie. powodzenia 🙂

 6. Lilka pisze:

  Bardzo dziękuję ☺

 7. Ewa pisze:

  Co do drążków to fajne robi pan z Białegostoku . Drążki przeszlifowane proste i zaokrąglone fajnie nie zaciągają materiału . http://allegro.pl/kij-do-tipi-teepee-stelaz-do-namiotu-wigwam-170-cm-i6657581292.html

 8. jola pisze:

  jaki wychodzi koszt takiego tipi??

  • To zależy od wybranego materiału. Zakup 4 metrów na tipi, dno jeśli też ma być to dodatkowe 1,5 m (wymiary w zaokrągleniu), drewniane list to ok 10 pln. Cena zależy od materiału, który może kosztować od 10-50 pln.

 9. Agnieszka pisze:

  Planuje uszyć tipi dla synka, jednak myslalam o czym innym niz zewsząd ogarniająca fala na szarości i czarno białe kontrasty. Planuje zrobić tipi dżungla i tu moje pytanie: czy uszyła Pani sama tą piękną małpkę?

  Pani artykuł na pewno bedzie dla mnie bardzo pomocny podczas wykonywania projektu !

 10. Paulina pisze:

  Czym kierować się wybierając tkaninę na tipi? Moze to być zwykła bawełna?? Planuję uczyć ale nie znam się na tkaninach:)

 11. Kasia pisze:

  Piękny namiot! Czesto korzystam z Pani porad ?
  W końcu wiem jak polaczyc materacyk z namiotem ??
  Pozdrawiam

 12. Nowicjuszka pisze:

  Witam! Mam pytanie odnośnie rysunku z wymiarami, rozumiem że ” b” to 150 cm a ile w sumie ma wymiar „a”? (jestem nowicjuszem, to będzie moja pierwsza przygoda z krawiectwem) nie za bardzo rozumiem te wymiary z zsokraglanymi strzałkami… Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Witam, Proszę narysować sobie na dużym arkuszu papieru 1/2 boku tipi (8,5 cm wymiar u góry, u dołu 65 cm na arkuszu o wysokości 150 cm) i nim posłużyć się przy krojeniu boków tipi, będzie łatwiej. Długość A= to ok 3,5m. Te zaokrąglone strzałki pokazują, że drzwi (lewe oraz prawe) mają wymiar u dołu 70 cm, tutaj też może łatwiej będzie najpierw na papierze narysować sobie ten kształt.
   Tipi jest łatwe do uszycia, ale dla osoby, która ma już kilka projektów za sobą. Na pierwszy projekt proponuje coś mniejszego: ściereczka kuchenna, czapka i komin, podkładki na stół, fartuch kuchenny.
   Życzę powodzenia!

 13. Nowicjuszka pisze:

  Bardzo dziękuję za wskazówki, pozdrawiam

 14. Sylwia pisze:

  Czy matę do tipi się jakoś montuje? wiąże? czy daje na podłoge „odłogiem” ?

 15. Sylwia pisze:

  Witam,
  Chciałam uszyć właśnie takie tipi dla swoich pociech…Mam pytanko: na rysunku wykroju na 1 i 2 elemencie jest wymiar 70- czego dokładnie to jest wymiar bo nie do konca rozumie.. Dziekuje

  • To wymiar podstawy trójkąta 1 oraz 2. Suma tego wymiaru jest większa od podstawy trójkąta boku, gdyż chciałam uzyskać efekt zamknięcia drzwiczek tipi niezależnie od tego jak go ustawimy (stąd drzwiczki u góry lekko na siebie nachodzą).

 16. Ania pisze:

  a jak mu dorobić okienko? niby kwadrat, ale jak to ładnie obrobić?

 17. Ania pisze:

  mam pytanie – skoro podwijamy materiał dwa razy – 1,5 cm i 2 cm to dlaczego dół elementu 6 ma 1,5 cm podwinięcia, a nie 3,5 cm?

  • Dół elementu 6 jest wykończony wypustką i podwinięty na 1,5 cm. Następnie doszyty do drzwi tipi. Nie ma potrzeby zawijania tej krawędzi na 2 razy, więc zapas 1,5 cm jest wystarczający.

 18. Ania pisze:

  dziękuję za odpowiedzi, przepraszam, że męczę, ale dalej nie wiem, co z tym elementem 6 – na dole podwijamy tylko krajkę na 1,5 cm, ale co z górą? ona chyba musi być podwinięta dwa razy, skoro potem mamy to ładnie wykończyć?

  • Tak, góra jest podwinięta razem z całością tipi, więc ta krawędź powinna mieć zapas identyczny jak nasza góra tipi (3,5 cm). Przypuszczam, że zamieszanie wprowadził Panią rysunek poglądowy ułożenia elementów na materiale. Element 6 ma takie same zapasy co element 5, jednak dla oszczędności materiału jest on ułożony do góry nogami, ale nie ignorujemy przy nim zapasów na szwy. Czy już sytuacja się wyjaśniła?:)

 19. Ania pisze:

  dziękuję! teraz już wszystko jest jasne 🙂 właśnie męczyłam się od rana z tym elementem 6, ale teraz już praca pójdzie szybciej 🙂

 20. Nina pisze:

  Witam. Nie bardzo rozumiem przy szyciu rogów podłogi „Skos kopiujemy z tipi, czyli wsuwamy podłogę w namiot i w narożniku łapiemy nachodzące warstwy razem”. Moglaby mi Pani to wytłumaczyć?

  • No jasne, chodzi o to, że tipi stoi na ziemi pod kątem pewnie ok 60-80 stopni. I jeśli chcemy, aby dno idealnie zgrało się z naszym namiotem to dno odszywamy z tym samym kontem co nasze tipi. Jeśli nie ma Pani pewności jak sprawdzić ten kąt to proszę odszyć narożniki podłogi normalnie na 1 cm (czyli pod kątem 90 stopki), przymierzyć podłogę i zobaczyć, że w narożnikach będziemy mieć nadmiar podłogi. Warto więc zebrać te narożniki, czyli zszyć je głębiej. Mam nadzieje, że pomogłam Pani wyjaśnić o co chodzi z narożnikami podłogi. powodzenia 🙂

 21. Asia pisze:

  Witam, dziękuję za dodanie posta o tipi. Niestety z racji braku umiejętności manualnych będę musiała zlecić wykonanie krawcowej 🙂
  Chciałabym sprezentować taki namiocik dziecku na roczek. W internecie jest to dosyć drogie.
  Znalazłam na allegro w załączeniu 2 poduszki, niestety nigdzie nie potrafię takich znaleźć, są to wieloryb i hipopotam – link: https://0.allegroimg.com/original/06ea91/c210841243409ec0e77bb892b1a0
  Czy byłaby Pani w stanie podać w jaki sposób można zrobić takie lub podobne poduszki?

 22. magda pisze:

  dzień dobry
  super pomysł z tym tipi zwłaszcza dla maluszków. Właśnie chciałabym podarować takie cudo moim bąbelkom mam jednak pytanie. Mieszkam w małej miejscowości i nie ma tu szans na zakup materiałów. Pani do swojego projektu kupowała materiał w sklepie stacjonarnym czy internetowym. Znalazłam kilka sklepów internetowych z tkaninami ale przez szklany ekran trudno jest stwierdzić czy materiał będzie właściwy. Dlatego mam prośbę czy jest Pani w stanie polecić jakieś adresy stron gdzie można znaleźć odpowiednią tkaninę na ten namiot.

  • witam,
   kupiłyśmy materiał przez internet.
   W zasadzie każda tkanina bawełniana będzie się nadawać, proszę tylko sprawdzić jej gramaturę, powinna być minimum 130 g/m2.
   powodzenia 🙂

 23. magda pisze:

  A mogłaby Pani podać stronę internetową z której była zamawiana tkanina, głównie chodzi mi o ten materiał wodoodporny

 24. Dorota pisze:

  Witam
  Czy wskazane jest aby zdekatyzować materiał przed skrojeniem?

  • Witam,
   Jeśli szyjemy z materiału z naturalnych włókien to zawsze dobrze jest je zdekatyzować. Szczególnie ważne jest to przy szyciu odzieży. Jednak w przypadku tipi też nie zaszkodzi. Nie ma potrzeby dekatyzować materiałów gumowanych.
   powodzenia 🙂

 25. Ewa pisze:

  Witam
  Dopiero zaczynam przygodę z maszyną, i chciałam zapytać o tunele w które wprowadza się kije, czy one są uszyte we wewnątrz tipi czy na zewnątrz?

 26. Daria pisze:

  Witam,
  mam pytanie czy dla trojkata 1 i 2 wymiar gory to dla osobna 13,5 cm czy ten wymiar na pol ?
  z gory dziekuje za odpowiedz

 27. Daria pisze:

  Dziekuje 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *