Świąteczne projekty – dekoracyjna choinka (zobacz jak uszyć + wykrój do pobrania)

szycie-swiatecznych-dekoracji-choinkajak-uszyc-swiateczna-dekoracje-choinke swiateczne-dekoracje-ozdobne-choinki szycie-swiatecznych-dekoracji-miekkie-choinki

Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia przestawiamy Wam pomysły szyciowe na dekoracje świątecznej. Dziś będzie to bardzo prosty i szybki projekt dekoracyjnej choinki. Dzięki ściegom ozdobnym nasze choinki mogą prezentować się naprawdę wyjątkowo.

Do uszycia tego projektu jak i wszystkich na naszej stronie potrzebna jest maszyna do szycia. Najlepiej jeśli jej ściegi zawierają ścieg dekoracyjny w kształcie gwiazdek i innych świątecznych motywów. Z tego względu do tego projekty wybrałam maszynę do szycia Janome SkyLine S5, dodatkowo ma ona aż 9 mm szerokość ściegu, a więc gwiazdki będą naprawdę widoczne. 🙂

Materiały i przybory wykorzystane do uszycia świątecznej choinki:

przerywnik

  • tkanina potrzebujemy na jedną choinkę kawałek o wymiarze ok 40 cm x 30 cm
  • wypełnienie: silikonowe kulki (wypełnienie do poduszek)
  • tekturę najlepiej modelarską z której wykonany podstawę; kijek lub drewniane patyki; modelinę lub plastelinę do obciążenia podstawy naszej choinki oraz ozdobny papier lub materiał do udekorowania jej i oczywiście wstążeczki
  • nici do szycia, haftu oraz metaliczne- dzięki nim uzyskamy o wiele ciekawszy dekoracyjny efekt
  • dżety 🙂
  • papierowa flizelina do podłożenia pod tkaninę w czasie dekorowania choinki
  • nożyczki – mundial 1860-8.1/2″MUNDIAL
  • miara krawiecka uniwersalna -eti 105
  • szpilki -eti 118
  • pisak samoznikajacy -eti 120
  • igły do maszyny do szycia – JANOME 990100000A
  • aplikator do dżetów- eti 990 jeśli jak ja ozdabiacie chonkę dżetami
  • stopki:
   stopka do naszywanie aplikacji i ściegów ozdobnych: do 9 mm z zestawu maszyny. Jeśli macie maszynę 7 mm i chwytacz rotacyjny to ta stopka będzie pasować do waszej maszyny JANOME 822804129
  • igła do szycia ręcznego przyda się przy zaszywaniu
  • żelazko i deska do prasowania

Eti blog o szyciu co jest potrzebne do uszycia ozdobnych choinek

Przygotowanie i krojenie – dekoracyjnej choinki świątecznej:

eti-radosc-szycia-wykroj-swiateczne-choinka

Wykrój na dekoracyjną choinkę znajdziecie klikając w rysunek powyżej.

Eti blog o szyciu- projekt świateczny - dekoracyjna choinkaA tutaj wykrój na sześcian, który wykorzystamy do stworzenia podstawy naszej choinki.

Zaczynamy od skrojenia choinki.

eti-blog-krojenie-ozdobnej-choinki-dekoracyjnej

Forma ta nie ma zapasu na szew, a więc po odrysowaniu choinki dodajcie 1 cm zapasu. Potrzebujemy skroić dwa takie elementy na jedną choinkę.

Szycie – choinki świątecznej:

eti-blog-o-szyciu-scieg-ozdobny

Zaczynamy od ozdobienia poszczególnych warstw naszej choinki. Pisakiem krawiecki rysujemy jej gałęzie, pod element podkładamy papierową flizelinę i zaczynamy ozdabianie choinki ściegami dekoracyjnymi. Wybieramy ściegiem stebnowym potrójnym z ustawieniem długości 4 wykonamy gałęzie boczne, a długością 5 wykonamy pień choinki. W modelu SkyLine S5 ścieg potrójny to ścieg nr 9 mode 1.

Zauważcie, że zmieniłam przy maszynie stopkę na specjalną tj. do ściegów dekoracyjnych,  zwiększając widoczność pod stopką. Dzięki czemu ściegi naszywamy bardzo precyzyjnie.

eti-blog-o-szyciu-scieg-ozdobny-potrojny-imitacja-sciegu-stebnowego-przemyslowego

Na końcu wykonujemy pień, aby ścieg ten ładnie zakrył poprzednie ściegi i połączył każdą gałązkę w całość. Pamiętajcie, aby ścieg ten wykonać dłuższy (ustawienie na 5).

Eti blog - ściegi jak je regulować (maszyna do szycia).Eti blog- świąteczne ściegi dekoracyjne.

Kolejno wykonujemy ozdobne gwiazdki. Zobaczcie jakie macie ściegi w maszynie do szycia i ozdabiamy. Ja korzystam ze ściegu 63 (mode 2) oraz w kolejnym kroku z ściegu 6 (mode 2).

Warto przy nich wykonać próbę na łątkach materiału, u mnie po teście okazało się, że najładniej wychodzą przy parametrach szerokość ściegu 9, a długość ściegu 5 lub 4. Wykonujemy kilka różnych gwiazdek w dwóch kolorach.

Jeśli szyjecie nicią metaliczną, która moim zdaniem dodaje urokowi temu projektowi to koniecznie, aby uniknąć jej zrywania zastosujcie igłę specjalistyczną do nici metalicznych (np. JANOME 990513000B).

Eti blog o szyciu - jak ozdobić choinki pomysły.

Powyżej na zdjęciu przykłady naszych choinek.

Jeśli mamy ochotę na dodatkową dekorację choinki np.: dżetami, to możecie zrobić to na tym etapie lub chwilę się wstrzymać i przykleić je na samym końcu. Ja wolę to wykonać na wypchanej choince, ale może ktoś preferuje to wykonać, gdy materiał leży płasko.

Eti blog o szyciu- ja uszyć ozdoby świąteczne.Eti blog o szyciu - jak połączyć elementy razem. Szycie dekoracji ściątecznych.

Gdy fazę ozdabiania ściegami dekoracyjnymi mamy zakończoną łączymy choinkę w całość. Składamy elementy prawymi stronami materiału do siebie i zszywamy zostawiając mały otwór na wywinięcie jej na prawą stronę.

eti-blog-o-szyciu-dekoracje-sciateczne-choinki

Teraz wypychamy ja (kulkami silikonowymi), następnie zaszywamy otwór ręcznie pozostawiając tylko małe pęknięcie na kij (pień choinki).

eti-blog-o-szyciu-jak-przykleic-dzety-estetycznie

Ja w miedzy czasie dodaje jeszcze dżety, korzystam z aplikatora do dżetów, przyklejanie ich idzie naprawdę sprawnie.

W sześcianie robimy otwór na kijek i ozdabiamy go według uznania. Na pewno trzeba go dobrze obciążyć, aby choinka mogła stabilnie stać. Można wykorzystać do tego modelinę, plastelinę, liczę tutaj na waszą kreatywność.

eti-blog-o-szyciu-choinka-dekoracja-swiateczna

Ja szyje kolejną choinkę. Będzie ozdobiona ściegami mode 2: nr 52 (gwiazdki), nr 42 (kropki).

eti-blog-o-szyciu-choinka-dekoracja-swiateczna-projekt-diy

Tak prezentują się nasze choinki. Są one moim zdaniem super dekoracją oraz pomysłem na drobny prezent dla bliskiej osoby. 🙂

tagi: , ,

Opinie, komentarze (6):

 1. Patrycja Czajka pisze:

  Choinki rewelacyjne. Zazdroszcze umiejętności i pomysłu 🙂 Co muszę zrobić, żeby jedną zdobyć 😀 ?

  • Niestety nie wystarczyłoby choinek, aby obdarować wszystkich zainteresowanych. Jednak są one naprawdę proste do uszycia, każdemu się ten projekt uda wykonać. Zachęcamy więc do uszycia ich według naszego tutorialu.

 2. ja pisze:

  uszyć?;-p

 3. Asia pisze:

  Maszynę dostałam w prezencie gwiazdkowym. Trochę potrzebowałam, żeby się z nią oswoić… Moim pierwszym konkretnym uszytkiem są Wasze drzewka w wersji całorocznej 🙂 http://po-godzinach.com/caloroczne-drzewka/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *