Ścieg owerlokowy z maszyny do szycia, a owerlok – jakie są pomiędzy nimi różnice?

Często nas pytacie, jaka jest różnica miedzy ściegiem owerlokowym w maszynie do szycia, a owerlokiem. Po przeczytaniu tego wpisu mamy nadzieje wszystko będzie dla Was jasne. I każdy będzie wiedzieć, czym różni się owerlok od ściegu owerlokowego w maszynie do szycia i czy podczas szycia odpowiedni będzie dla Was owerlok czy wystarczy ścieg owerlokowy.

Ścieg owerlokowy zarówno z maszyny do szycia jak i z owerloka jest bardzo ważny, ponieważ zabezpiecza krawędź szytego materiału przed pruciem.

Zaczynamy od ściegu owerlokowego w maszynie do szycia.

Wieloczynnościowa maszyna do szycia łączy w sobie kilka specjalistycznych maszyn: stebnówkę (ścieg prosty), owerlok (obrębianie krawędzi), dziurkarkę (obrębianie dziurek) i guzikarkę (przyszywanie guzików), a czasem nawet hafciarkę.

Maszyny wieloczynnościowe zostały stworzone na potrzeby klienta indywidualnego, bo przecież, kto miałby miejsce na 3-4 maszyny specjalistyczne i jak często byłyby one wykorzystywane??

Maszyny wieloczynnościowe są moim zdaniem świetne i w wielu wypadkach z powodzeniem zastąpią specjalistyczne maszyny do szycia, ale niestety nie zawsze. Zobaczcie, jaka jest różnica i jak wyglądają ściegi owerlokowe z bliska.

Poniżej na zdjęciach przedstawiam kilka ściegów owerlokowych powstałych za pomocą maszyny wieloczynnościowej do szycia. Jak zaraz zobaczycie ściegi te są różne w zależności od modelu maszyny. Ja prezentację ściegów rozpoczęłam od bardziej zaawansowanych maszyny, aby móc pokazać od razu kilka ściegów owerlokowych, podobne lub  takie same  ściegi występują również w mniej rozbudowanych (podstawowych) maszynach do szycia.

Ważny, jest sposób, w jaki ściegi te na maszynie wieloczynnościowej tworzymy, koniecznie poczytajcie o tym pod zdjęciami ściegów owerlokowych. Dla porównania wielkości przy ściegach, umieściłam na zdjęciach poniżej szpuleczki.

Ścieg owerlokowy w maszynie do szycia JANOME SKYLINE S5:

skyline-sciegi-owerlokowe-maszyna-do-szycia-owerlokiem-etiblog-wzmocnionyskyline-sciegi-owerlokowe-maszyna-do-szycia-owerlokiem-etiblog-9mm Ścieg owerlokowy w maszynie do szycia JANOME 5060 DC:

5060-sciegi-owerlokowe-maszyna-do-szycia-owerlokiem-etiblog-5mm5060-sciegi-owerlokowe-maszyna-do-szycia-owerlokiem-etiblog-wzmocniony5060-sciegi-owerlokowe-maszyna-do-szycia-owerlokiem-etiblog-7mm

Ścieg owerlokowy w maszynie do szycia JANOME 525S:

Ściegi na owerloku powstają tuż przy krawędzi. W wieloczynnościowej maszynie do szycia mogą powstawać na kilka sposobów:

1. Przy krawędzi za pomocą stopki owerlokowej (tą technikę stosujemy tylko przy ściegach, gdzie z jego prawej strony nie powstaje ścieg prosty). Na zdjęciu poniżej stopka do maszyny z chwytaczem rotacyjnym.

2. W pozostałych przypadkach szyjemy dalej od krawędzi, a następnie nadmiar materiału odcinamy.

Musimy szyć dalej od krawędzi, bo w przeciwnym wypadku ścieg z prawej strony nie miałby, na czym się stworzyć, a przez to ścieg nie wyglądałby tak estetycznie.

Na zdjęciu poniżej znajdziecie stopkę owerlokową przystosowaną do chwytacza rotacyjnego (z lewej strony) oraz stopkę do chwytacza wahadłowego (z prawej strony). Wyglądają inaczej, ale pełnią tą samą funkcję tzn. przytrzymują krawędź materiału oraz nie pozwalają nitką zbytnio ściągnąć krawędzi, dzięki czemu ścieg jest estetyczniejszy.

eti-blog-scieg-owerlokowy-szycie-stopka-owerlokowa-do-chwytacza-wahadlowego-rotacyjnego

Porównując owerloka oraz ścieg owerlokowy poza wizualną stroną ściegu mamy jeszcze inne różnice. I tutaj już tylko moim zdaniem na korzyść owerloka.

Owerlok ma funkcje, które sprawiają, że jest bardzo wyspecjalizowanym sprzętem i nie ukrywajmy, obrębianie (wykańcza) krawędzi czy łączenie przy jego pomocy jest o wiele bardziej komfortowe. Po pierwsze szybsze, owerlok pracuje o ok 200 uderzeń na minutę szybciej niż wieloczynnościowa maszyna do szycia. Dodatkowo owerlok nie cofa materiału jak może się to zdarzać przy tworzeniu ściegu owerlokowego na maszynie do szycia, co tak naprawdę daje jeszcze większą przewagę owerlokowi w szybkości szycia.

Dodatkowo dzięki regulacji tzn. mechanizmowi różnicowemu szycie nawet trudnych w transporcie tkanin czy dzianin nie stanowi problemu. Nic pod stopką się nie blokuje, marszczy, wdaje, rozciąga itp., jeśli tego nie chcemy. 🙂

Oczywiście nie oznacza to, że ścieg owerlokowy w maszynie nie jest wystarczający do obrębiania czy łączenia. Po prostu musimy wiedzieć, na czym nam najbardziej zależy i świadomie dokonać wyboru pomiędzy tymi rozwiązaniami.

Owerlok i jego ścieg owerlokowy.

Wyróżnię tutaj 4 moim zdaniem najważniejsze funkcje, które znajdziemy w owerloku.

1. Ilość nitek

owerlok-liczba-nitek

Ścieg owerlokowy w owerloku tworzymy przy pomocy minimum 3, a najczęściej 4 nici. Natomiast maszyna do szycia tworzy ścieg tego typu przy pomocy 2 nitek. Dodatkowo przy owerloku można dołożyć grube ozdobne nici np.: mulinę. W maszynie do szycia jest to prawie niemożliwe, a na pewno niewskazane (może powodować rozregulowanie maszyny).

eti-blog-scieg-owerlokowy-3-nitkowy-lewa eti-blog-scieg-owerlokowy-3-nitkowy-prawa

3 nitkowy ścieg owerlokowy (z lewą – szeroki, a następnie prawą nitka – wąski)

eti-blog-scieg-owerlokowy-4-nitkowy

4 nitkowy ścieg owerlokowy

Ścieg rolujący (gęsty i drobny). Maszyna podwija krawędź pod spód i jednocześnie obrębia (wykańcza) ją ściegiem rolującym. Coraz więcej owerloków posiada również ten ścieg. Stosujemy go głównie do wykańczania delikatnych tkanin. Po obszyciu krawędzi ściegiem rolującym nie musimy już podwijać krawędzi, ponieważ sam w sobie stanowi ładne wykończenie. Stosujemy go najczęściej przy cienkich, delikatnych tkaninach.

scieg-wykonany-na-owerloku-siateczka-merezka

Przykład ściegu rolującego wykonanego na tiulu.

2. Obcinanie krawędzi materiału
To jest funkcja, która zasadniczo odróżnia maszynę do szycia od owerloka.

Owerlok poza tworzeniem ściegu może również obcinać krawędź materiału, oczywiście tylko wtedy, gdy tego chcemy, (gdy nie chcemy odcinać nadmiaru materiału możemy wyłączyć nóż). W maszynach do szycia w zasadzie nie ma takiej możliwości. Napisałam w zasadzie, bo raz miałam okazję szyć na maszynie, w której po ustawieniu ściegu owerlokowego włączał się mechanizm odcinający nadmiar materiału. Wiem, że jest też stopka, która może jednocześnie szyć zyg-zakiem i obcinać nadmiar materiału. Ale przyznam szczerze, że żadne z tych rozwiązań nie było dla mnie satysfakcjonujące.

Owerloki często posiadają zdejmowany pojemnik na ścinki. To mały drobiazg, dzięki któremu łatwiej utrzymamy czystość i porządek.

3. Mechanizm różnicowy (dyferencjał)
To kolejna bardzo ważna funkcja, której nie znajdziemy w maszynie do szycia.

mechanizm-roznicowy-owerlokuTo genialna funkcja, która umożliwia nam wdawanie lub rozciąganie materiału podczas szycia. Wieloczynnościowa maszyna do szycia niestety nie posiada takiej funkcji. Do czego może przydać się nam mechanizm różnicowy:
– do uzyskania marszczenia
– do uzyskania nieściągniętej lub rozciągniętej linii szycia. Szyjąc nawet najtrudniejsze w szyciu dzianiny, które przy standardowym szyciu byłyby pościągana czy porozciągana

4. Dodatkowe możliwości (inne ściegi i zastosowania owerloka):

Krawędź wykończona 4 nitkami z dodatkowo wprowadzoną ozdobna nitką (można też wprowadzić np. drucik, aby krawędź była plastyczna).

z-dodatkowa-nitka-obrzucona-wykonany-na-owerloku

Szycie na owerloku czterema nitki plus jedna dodatkowa (łososiowa).

scieg-wykonany-na-owerloku-z-dodatkowa-wloczka

Krawędź wykończona grubą nitką (przędzą) z wprowadzonym dodatkowo sznurkiem (biały).

sznurek-gruba-nitka-scieg-wykonany-na-owerloku

Podsumowując moim zdaniem nigdy żaden ścieg owerlokowy z maszyny do szycia nie zastąpi ściegu owerlokowego z owerloka. Nie chodzi tu tylko o estetykę i profesjonalne wykończenie krawędzi, ale o łatwość, szybkość i wygodę szycia (na zdjęcia Wam tego nie oddam, musicie mi wierzyć na słowo). Ja osobiście jestem zwolenniczką wykańczania krawędzi na owerloku, ale do sprawy trzeba podejść z głową. W zależności od częstotliwości szycia; wymagań, co do estetyki szwów; finansów; miejsca przeznaczonego do szycia oraz przechowywania maszyny. Sami zdecydujcie czy oweerlok jest Wam potrzebny.
Mam nadzieje, że w podjęciu decyzji ten wpis Wam pomoże, a gdybyście mieli jakieś dodatkowe pytania to piszczcie do nas śmiało. Chętnie pomogę. 🙂

tagi: ,

Opinie, komentarze (44):

 1. Hanna pisze:

  Mam wrażenie,że szycie overlokiem jest trochę skomplikowane. Przynajmniej na początku.Czy MyLock 744D ma dokładną instrukcję? Podobno są też różne stopki.Dla mnie, początkujacej krawcowej, ten artykuł jest bardzo przydatny.Dziękuję i pozdrawiam

  • Eti Blogerzy pisze:

   Witam, nawlekanie nitki na początku wydaje się być skomplikowane, ale tak na prawdę jak pozna się maszynę to przestaje takie być.
   To prawda do maszyny typu owerlok również można dokupić dodatkowe stopki, potrzebne są np.: przy naszywaniu koralików, wykonywaniu ściegu krytego tak, więc do operacji innych jak standardowe obrębianie krawędzi.
   Instrukcja pokazuje jak nawlekać maszynę, jak ustawiać różne ściegi i jak robić ich korekty itd.
   pozdrawiam

 2. charm pisze:

  na początku uważałam, że w moim wypadku owerlok to byłby kaprys i niepotrzebny sprzęt, i tak się zastanawiałam, aż dostałam w prezencie od męża, i odkąd miałam okazję na nim poszyć to nie oddałabym za nic 🙂
  a artykuł świetny, wyjaśni na pewno wiele dylematów, które większość ma na początku i rozwieje sporo wątpliwości 🙂
  (ale jedna uwaga – wiem, czepiam się… na zdjęciu z podpisanymi nitkami, szkoda, że kolory nie są w takiej kolejności jak oznaczenia, ale pewnie każdy kto ma owerloka choć raz nawlekł 4 kolorami żeby zobaczyć ;-))

  • Eti Blogerzy pisze:

   Cudowny prezent. 🙂 Ja też mojego owerloka uwielbiam i na pewno nie oddam. 🙂
   Co do kolorów nitek nawleczonych z tymi nadrukowanymi na maszynie, fajny prosty, pomysł, na pewno przy kolejnej okazji tak je właśnie nawlekę.

 3. Patrycja pisze:

  Bardzo dziękuję za ten wpis! Bardzo rozjaśnił mi umysł, zastanawiałam się często co to takiego ten owrlok i co potrafi. Teraz już wiem, dziękuję 🙂

 4. Małgorzata pisze:

  Odkąd używam owerloka, jestem zdania, że nic go nie zastąpi. Choćby nie wiem jak dokładnie i „czysto” obszywać brzegi ściegiem owerlokowym, to i tak nie będzie to wyglądało tak fachowo, jak szyte owerlokiem. Być może jestem za bardzo pedantyczna w szyciu, ale bardzo lubię, gdy uszyte przeze mnie ubrania są wykończone profesjonalnie.

  • Eti Blogerzy pisze:

   Bardzo dobrze Panią rozumiem. 🙂 Uważam, że ścieg owerlokowy z maszyny do szycia nie jest zły i gdy nie mamy owerloka to jest dobra alternatywa, ale też nie wyobrażam już sobie szycia bez owerloka. 🙂 No i ściegi wyglądają profesjonalnie. 🙂

 5. Marta pisze:

  a możecie opisać cover janome 1200d ? kupiłam w eti 3 lata temu janome 415 jest ok ale dla mnie już niewystarczająca. przymierzam się do zekupu janome 1200d … zbieram opinie ..
  jeden wydatek jedna maszyna wiele możliwości

 6. brzewa2 pisze:

  Witam ja posiadam overlock Janome 744d i proszę bardzo o pomoc jak mam ustawić pokrętła aby tak ładnie wykończyć dół tiulu albo dzianiny. Pozdrawiam

 7. ula pisze:

  Ja mam pytanie ,bo mam tego overa ale nie mogę dojść jak można szyć z wyłączonym nożem?wiem jak go wyłączyć ale głiloma nićmi się wtedy szyje?bo jak próbowałam to mi się chwytacz w materiał wbił na szczęście nic się nie stało. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 8. Eti Blogerzy pisze:

  Szyć można dowolną ilością nici. Przy wyłączonym nożu należy zwrócić uwagę, aby prowadzić krawędź materiału równo ze stolikiem. Gdy mamy nóż włączony to nie ma znaczenia ile materiały wsuniemy, bo nóż dotnie ją do odpowiedniej szerokości.

 9. Domologia Stosowana pisze:

  Bardzo przydatne informacje. Nawet ostatnio się zastanawiałam, czy może jednak szarpnąć się na owerlok. Dopiero znalazłam tego bloga, więc wybaczcie pytanie – czy był już wpis o tym jaki jest optymalny owerlok na początek? Takie porównanie modeli pod kątem ceny i możliwości? Pozdrawiam. Ania

 10. elpoja pisze:

  Czy mogę prosić o podpowiedź – jakich nici użyć do ściegu overlockowego w zwykłej maszynie – standardowych czy może elastycznych? Czy te elastyczne będą nadawały się do dzianin?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Eti Blogerzy pisze:

   Ponieważ sam ścieg owerlokowy jest ściegiem elastycznym to można używać nici standardowych lub elastycznych do szycia zarówno tkanin jak i dzianin. Ja osobiście preferuje standardowe bo te elastyczne często mi się rozwarstwiają i zrywają :(.

 11. Hanna pisze:

  Rozmarzyłam się czytając o overloku, i właśnie dowiedziałam się, że będzie w Lidlu overloc Singera. Zastanawiam się nad Janome 744d róznicę widzę tylko w cenie. Dziewczyny ,proszę doradźcie, ktora lepsza na poczatek.

  • Eti Blogerzy pisze:

   Moim zdaniem owerlok kupuje się tylko raz, to nie maszyna, którą się z czasem zmienia, bo brakuje nam funkcji. Warto, więc zrobić przemyślany zakup, mając na uwadze, że będzie się na tej maszynie pracować ze 20-30 lat. Ważna jest jakość części z jakich jest on wykonany, ewentualny serwis itp. Za Janome mogę ręczyć, a szczerze nie wiem jak wygląda to u dystrybutora Singer.

 12. Sandra pisze:

  Witam, artykuł świetny jak dla mnie do nigdy nie szyła a zamierzam szyć głównie ubranka dla dziecka i znajomych oraz poszewki/posciele/firanki itd.. dysponuję kwotą 2000zł które dostałam w prezencie od partnera właśnie na zakup maszyny 🙂 ale po przeczytaniu tego artykułu wychodzi na to ,że muszę kupić dwie maszyny 😉 maszynę do szycia i osobno overlok. Jakie zatem modele polecacie ? łatwe w obsłudze, proste, trwałe, metalowe części a nie plastikowe i głównie do szycia ubrań , może jakiś delikatny jeans. Bardzo proszę o radę , ja nie mam zielonego pojęcia a nie chcę wydać pieniążków na byle co i się zniechęcić 🙁 tu jest zestaw za ok 1300 zł 1. OWERLOK 720 D4 + maszyna do szycia Amelia II 2005

 13. Kasia pisze:

  Cześć, bardzo się cieszę, że znalazłam w końcu takie porównanie. W temacie szycia jestem na razie zielona, ale w przypływie emocji kupiłam maszynę Silvercrest na promocji w Lidlu. Doczytałam gdzieś w internecie, że maszyna ma ścieg owerlock i słysząc z ust koleżanki mamy (która jest krawcową), że to cudowna sprawa, nie miałam już wątpliwości co do zakupu. Nie miałam wtedy pojęcia,że maszyna owerlok i ścieg owerlokowy to dwie różne sprawy, a koleżanka mamy oczywiście była zachwycona tym pierwszym 😀 Przeżyłam więc lekkie rozczarowanie. Rozumiem, że ścieg owerlokowy nie zastąpi mi tego z prawdziwego zdarzenia, ALE! Widziałam gdzieś w internecie taki wynalazek, który potocznie nazywa się stopką do ściegu owerlokowego z obcinaczem do materiału, czy wiadomo coś na ten temat? Czy ułatwi to trochę pracę i czy warto kupować? Chciałam też podpytać czy łączenia materiałów wykonane przy pomocy ściegu O różnią się od tych wykonanych na owerloku trwałością/mocą? Czy trzeba wzmacniać jakoś dodatkowo w pierwszym wypadku? Będę wdzięczna za wszelkie informacje 🙂
  Pozdrawiam!

  • Eti Blogerzy pisze:

   Witam, miałam okazję pracować z ww. stopką i powiem, że mnie ona pozytywnie zaskoczył, nie wiem jak przy dłuższym używaniu. Może ktoś ma taką i coś nam więcej napisze.
   Kolejne pytanie dotyczące ściegu, to moim zdaniem ścieg tworzony przy pomocy owerloka będzie mocniejszy. Co do maszynowego, to jeśli nie jest wystarczająco mocny/elastyczny to zastąpiłabym go innym ściegiem np. zygzakiem. pozdrawiam

 14. Joanna pisze:

  Witam serdecznie. Od jakiegoś czasu próbuje swoich sił w dziedzinie szycia. Muszę przyznać, że idzie mi coraz lepiej. Szyję na maszynie Janome Juno E1015. Nadszedł czas na kolejny wielki krok w mojej karierze krawcowej, czyli zakup maszyny owerlockowej. Jaka jest różnica między JANOME 990D a JANOME MyLock 744D?
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Witam,
   To będzie Pani miała super park maszyn! Różnice pomiędzy maszynami: po pierwsze ilość ściegów: 744 ma możliwość szycia 2,3 i 4 nitkami (7 ściegów); 990 tylko 3 i 4 nitki (3 ściegi). 744 posiada wolne ramię, a więc można szyć wygodnie po obwodzie np.: obrzucając nogawki, rękawki przy krawędziach. 744 ma pojemnik na ścinki, a więc podczas obcinania krawędzi przez maszynę trafiają one bezpośrednio do niego. 990 ma natomiast 4 stopki dokładane w gratisie. Jeszcze jedna rzecz, którą zauważyłam to długość trwania gwarancji w przypadku 990 to 5 lat, 744 ma 3 lata. pozdrawiam 🙂

 15. Wioleta pisze:

  Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie ustawienia szerokości ściegu w overlocku MyLock 744D. Potrzebuję zszyć ubranie, które się popruło na szwie, w związku z tym mam wyłączony nożyk. W instrukcji nie znalazłam informacji jak ustawić szerokość, overlock cały czas szyje na 5mm, a ja potrzebuję by było to na 3mm.
  Czy w ogóle przy wyłączonym nożyku jest możliwość takiej regulacji ? Pozdrawiam 🙂

  • Witam serdecznie, dokładnie tak, w owerlokach jest możliwość regulacji szerokości cięcia. Co do regulacji szerokości ściegu, to można ją uzyskać poprzez demontaż igły. Czyli chcąc uzyskać minimalną szerokość ściegu zostawiamy prawą igłę. W niektórych modelach po wyłączeniu noża, pokrętło regulacji szerokości cięcia reguluje szerokość ściegu, przesuwając te małe bolce na których ścieg jest tworzony. pozdrawiam 🙂

 16. Malwina pisze:

  Witam. Jestem totalnie początkująca w sprawach szycia. Kupiłam maszynę Juno by Junome E1015 . Niestety w instrukcji nie ma opisu rodzajów sciegow interesuje mnie jaki ma symbol scieg owerlokowy i jak powinnam ustawić maszynę. Z góry dziękuję za odpowiedź

 17. Ewa pisze:

  Witam.
  Czy wystarczy sam owerlok, aby szyć ubrania, czy należy kupić również maszynę wieloczynnościową?

  • Jeśli odzież będzie wykończona ściągaczami czy plisą to owerlok wystarczy. Jednak często odzież jest wykończona przez podwinięcie (obręb) i wtedy maszyna wieloczynnościowa czy specjalistyczna typu cover będzie niezbędna. Proszę zerknąć do tego wpisu (kardigan damski), gdyby inaczej wykończyć rękaw to kardigan ten mógłby być uszyty w całości na maszynie typu owerlok.

 18. Andzia pisze:

  Witam.
  Mam pytanie czy owerloki Janome nadają się do szycia swetrów ? Mój owerlok z lidla nistety się nie sprawdził.

 19. Agnieszka pisze:

  Od kilku miesięcy mam owerlocka Janome 744D, jestem zadowolona z szycia ale nie wszystko potrafię. Chciałabym ustawić ścieg rolujący tylko nie wiem jak…… a instrukcja nic mi nie mówi. Proszę o podpowiedź.

  • Ten owerlok mam mnogość funkcji, a więc to normalne, że nie wszytko od razu jest jasne. Już piszę, proszę zerknąć na stronę 38 instrukcji (obrazki pomogą się rozeznać o jakim ustawieniu mowa). Należy wybrać długość ściegu „R”; mechanizm różnicowy zazwyczaj na „1” (jednak należy dostosować to ustawienie do szytego materiału); ustawić pozycję języczka przy płytce na „R” (w trakcie zmiany należy odsunąć na chwilę nóż); tylko jednak igła, prawa; suwak chwytacza na „R”. Wszytko, powodzenia!!

 20. Andzia pisze:

  Skusiłam się na janome i jestem bardzo mile zaskoczona przeszył bardzo gruby sweter wełniany. Nie zamienię go na nic innego. Pozdrawiam

 21. Basienka pisze:

  Ja znalalam kiedys przypadkiem text po ang.o kupnie overlocka. To bylo chyba jedyne miejsce, gdzie nie zachecano do jego kupna.
  Pewnie, ze super miec overlock! Ze ladnie, dokladniej wykancza, ze szybciej sie pracuje. Mialam okazje pracowac na overlcku nie raz 🙂
  Ale nie kupie 🙂 Chyba to jedyny taki komentarzach.
  Szkoda mi na niego pieniedzy, nie wiem jak znow dlugo poszyje 😛 Ale tez gdzie ja to wszystko pomiescic mam?! Do tego rozkladanie I kladanie w moim przypadku to tez utrudnienie, bo nie mam miejsca gdzie moze stac non stop. Radze sobie bez.

  • No jasne, po to przecież producenci stworzone maszyny wieloczynnościowe, aby można zrobić wiele przy pomocy jednej maszyn. Dobrze jednak wiedzieć jaka jest różnica między ściegiem owerlokowym, a owerlokiem i niech każdy decyduje sam czy chce owerlok czy nie.
   Ja na przykład mam owerloka od 15 lat i uwielbiam go, mam nadzieje, że jeszcze kolejne 15 lat będzie dla mnie szył. 🙂

 22. Renata Smolarek pisze:

  Mam janome 744D. Na jaką wartość ustawić dyferencjał, żeby zszywając dwie warstwy materiału niczego nie marszczyś i nie rozciągnąć. Próbuję zeszyć bok bluzki i szlag mnie trafia bo mi dolną warstwę materiału marszczy. Pomocy , proszę.

  • To bardzo pomocna funkcja (mechanizm różnicowy), szyjąc na próbnych łatkach jeśli maszyna marszczy to przekręcamy pokrętło na wartość mniejszą. Proszę zerknąć do tego wpisu tutaj dokładnie przedstawiamy ustawienie oraz efekt jaki uzyskaliśmy: owerlok JANOME 990D. Dodatkowo zwiększamy docisk stopki, bo możliwe, że jest zbyt słaby i stąd problemy.
   Ja bardzo lubię ten konkretny model owerloka (JANOME 744d), proszę dać sobie chwilę na naukę pracy z nim, a będzie szył wszystko dokładnie tak jak tego potrzebujemy.
   powodzenia 🙂

 23. Agnieszka pisze:

  Mam ML 744D, ale niestety instrukcja dla kompletnego laika owerlokowego jest beznadziejna. Nie wiem jak zmienić ustawienia, aby uzyskać np. ścieg rolujący wąski. Chciałabym wykończyć bawełnianą chustę takim ściegiem, niestety każda próba kończy się niepowodzeniem. Czy mogłabym prosić o jakieś wskazówki?
  Bardzo brakuje takiego wpisu, który rozłożyłby overlock na części pierwsze i dokładnie opisał wykonanie ściegów owerlokowych.

  • W Janome 744d jest możliwość szycia 2-ntkami, wiec zakładamy element z zestawu maszyna na górny chwytacz (drucik z plastikiem tak, aby drucik znalazł się w otworze chwytacza), pozostawiamy przy maszynie jedną igłę. Ustawiamy płytkę ściegową w pozycji R, długość ściegu R i powinien powstać ładny ścieg rolujący. Ja preferuje szycie z nożem.
   Na stronie janome.pl jest wpis o możliwych do uzyskania ściegach owerlokowych (link), warto zajrzeć. Podkreślę, że nie ma tam informacji dokładnie krok po kroku jak je zmienić, ale po małym poznaniu owerloka zawarte tam informacje będą pomocne, wskazują ilość igieł oraz jaki chwytacz bierze udział w tworzeniu ściegu.
   Życzę powodzenia, w przypadku dalszych pytać proszę o informację jak jest ustawiona maszyna i co nie wychodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *