Regulacja naprężenia nici

1) Właściwe naprężenie nici ma zasadniczy wpływ na jakość uzyskiwanego podczas szycia ściegu. Idealny ścieg prosty (stębnowy) ma nici związane dokładnie po środku zszywanych warstw materiału (patrz rysunek a).

Oznaczenia na rysunku: 1) spodnia strona materiału, 2) wierzchnia strona materiału, 3) nić od szpulki, 4) nić od igły.

2) Zbyt duże naprężenie nitki górnej (patrz rysunek b)- na wierzchniej stronie materiału pokazuje się nić od szpulki. Należy zmniejszyć naprężenie nici górnej  przekręcając pokrętłem regulacji naprężenia na niższą wartość.

 

Oznaczenia na rysunku: 1) spodnia strona materiału, 2) wierzchnia strona materiału, 3) nić od szpulki, 4) nić od igły.

3) Zbyt małe naprężenie nitki górnej (patrz rysunek c)- na spodniej stronie materiału pokazuje się nić od igły. Należy zwiększyć naprężenie nici górnej  przekręcając pokrętłem regulacji naprężenia na wyższą wartość.

 

Oznaczenia na rysunku: 1) spodnia strona materiału, 2) wierzchnia strona materiału, 3) nić od szpulki, 4) nić od igły.

tagi:

Opinie, komentarze (4):

 1. Grażyna pisze:

  Witam.Mam maszyne Janome 5060dc i mam problem z wyregulowaniem naprezenia nici.Probowalam na wszelkie sposoby i nic.Zmienialam nawet igly .Do tej pory szyla niezawodnie ,a mam ja dopiero pol roku.Prosze pomozcie .

  • Najprawdopodobniej do naprężacza nitki górnej dostała się nitka, która uniemożliwia normalną regulację naprężenia. Proszę na podniesionej stopce, zajrzeć do środka naprężacza i wyjąć nitkę np.: za pomocą długiej igły czy szmatki. Dodatkowo upewnić się, że obie nitki są właściwie założone. Jeśli to nie pomoże to proszę o telefon do serwisu, jednak na 100% to drobiazg i uda się szybko sprawić, że maszyna będzie szyła poprawnie.

 2. Aga pisze:

  Mam podobny problem. Mam nową maszynę (1 miesiąc) janome 423 s mam wrażenie ze naprężać nici górnej w ogóle nie działa. Jak nawlekę nitke górną eg. instrukci i zwiększam naprężenie nici np. na 5 czy więcej to ta nikta dalej łatwo sie przeciaga jak pociagnne za nia przy igle a powinna miec oraz wiekszy opór to powinno byc czuc przy ciągnięciu za nitke a tak nie jest. Przy szyciu od spodu materiału widać nic górną i sam ścieg jest luźny. Czy to wina naprężacza może być wadliwy i nie dociskać dobrze nitki w blaszkach?? Proszę o odpowiedź.

  • Naprężacz działa po opuszczeniu stopki, czyli jak nawlekamy nitkę górną przy podniesionej stopce (właściwie) to naprężacz jest otwarty i nie wpływa na naprężenie nitki. Test możemy wykonać po opuszczeniu stopki.
   Jeśli nitka jest widoczna od spodu materiały to najprawdopodobniej naprężenie powinno być większe, proszę po upewnieniu się, że obie nitki są właściwie nawleczone, zwiększyć naprężenie nitki górnej do np. 7 lub więcej i wykonać test.
   Naprężacze to prosty element i w zasadzie jest bez awaryjny. Jednak jeśli jeszcze będą problemy to proszę o kontakt z serwisem JANOME tel 61 86 38 735

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *