Poznaj maszynę do szycia JUNO by JANOME E1050 – szczegółowy opis / recenzja

W dzisiejszym wpisie przedstawiamy Wam nową, komputerową maszynę do szycia Juno by Janome E1050. 🙂
Testowałyśmy ją kilkukrotnie, stworzyłyśmy na niej dwa projekty: piórnik i plecak, a teraz chcemy Wam przybliżyć ten model.

maszyna-do-szycia-juno-by-janome-e1050-pedal-rozrusznik-nozny

Zaczynamy od dostępnym programów ściegowych.
Mamy do wyboru 50 programów ściegowych (zdecydowanie jest, w czym wybierać) wśród nich znajdziemy ściegi proste (stebnowe), zyg-zak, ozdobne, ścieg elastyczny, kryty, owerlokowy, a także 3 rodzaje automatycznego obszywania dziurek.

Wszystkie programy ściegowe są widoczne na obudowie maszyny. Pod każdym ściegiem znajduje się literka, która, informuje, jaką stopkę przy danym ściegu należy zastosować (te same literki są wygrawerowana na konkretnych stopkach) i tak np. A to stopka uniwersalna, F to stopka do ściegów ozdobnych, R to stopka do automatycznego obszywania dziurki. Te stopki oczywiście są w standardowym wyposażeniu maszyny, ale o tym szczegółowo opowiem Wam później. 🙂

maszyna-do-szycia-juno-by-janome-e1050-ilosc-sciegow-m

Wszystkie ściegi, które mamy do dyspozycji w maszynie Juno by Janome E1050 wychodzą na materiale dokładnie tak samo jak są przedstawione na panelu maszyny. Są piękne 🙂 szczególnie, gdy wyszyjemy je nicią hafciarską. Zresztą zobaczcie sami 🙂

maszyna-do-szycia-juno-by-janome-e1050-sciegi-I

Jeszcze kilka przykładów 🙂

maszyna-do-szycia-juno-by-janome-e1050-sciegi-II

Sprawdziłam także jak Juno radzi sobie z dziurkami. Wychodzą bardzo ładnie, szczególnie dziurka odzieżowa (pierwsze z lewej strony). Idealna jak z dziurkarki przemysłowej.

Wracamy do funkcji maszyny. Po uruchomieniu maszyny na ekranie zobaczycie numer ściegu (po uruchomieniu jest to zawsze 00) jego optymalna długość i szerokość.
Wybór ściegów jak i zmiana ich parametrów jest bardzo jest bardzo intuicyjny. Wystarczy ustawić kursor pod wartością, który chcemy zmienić (strzałkami poziomymi przestawiamy kursor), a następnie strzałkami w górę lub dół wybieramy ścieg lub dostosowujemy jego parametry. Można zmieniać ściegi, co jeden lub pełne dziesiątki, co znacznie przyśpiesza zmianę programy ściegowego w maszynie.

ekran-w-maszynie-do-szycia-juno-by-janome-E1050

Jak wspomniałam na początku postu maszyna do szycia Juno by Janome E1050 jest maszyną komputerową, więc poza wyświetlaczem na kilka funkcji typowych dla maszyny komputerowej. Np. :
Automatyczne ryglowanie – po naciśnięciu tego przycisku maszyna zatrzyma się i wykona mocowanie, czyli zwiąże nitkę górna z dolną tworząc mały supełek, który zabezpiecza ścieg przed pruciem.
Pozycjonowanie igły – naciskając ten przycisk możemy opuścić lub ponieść igłę. Maszyna zapamiętuje te ustawienia i np. może zawsze kończyć szycie z igłą wbitą w materiał. to po pierwsze ułatwia wykonanie obrotu na igle, a po drugie przetrzymuje materiał (nie ucieknie nam z pod igły :)).
Suwak prędkości szycia – jak sama nazwa wskazuje służy do regulacji prędkości szycia :). Oczywiście prędkość szycia regulujemy przy pomocy rozrusznika nożnego (pedała), ale przy pomocy tego suwaka możemy zrobić to dokładniej, czyli w zależności, w jakiej pozycji ustawimy suwak (jedna strzałka – bardzo wolno, dwie strzałki – średnia prędkość, trzy strzałki – prędkość maksymalna) maszyna będzie szyła z ustawiona prędkością bez względu na to tak mocno naciskamy na rozrusznik nożny. Jest to bardzo fajna funkcja, która sprawdza się podczas szycie małych, drobnych elementów lub gdy musimy szyć w stałej prędkości, a wiadomo stopą utrzymanie cały czas tej samej prędkości jest czasami trudne.

funkcje-w-maszynie-do-szycia-juno-by-janome-E1050

Do dyspozycji maszyny jeszcze dwa przyciski:
START/STOP – umożliwia szycie bez rozrusznika nożnego (pedału). Moim zdaniem szczególnie przydatny podczas ozdabiania.
Szycie wstecz – standardowa funkcja szycia do tyłu, czyli gdy naciśniemy ten przycisk maszyna zacznie szyć do tyłu.

maszyna-do-szycia-juno-by-janome-e1050-szycie-bez-pedalu

Teraz przejdziemy do nawlekania maszyny. Jest ono bardzo proste, wystarczy nitkę przewlec prze 6 oznaczonych na maszynie punktów (w tym nawlekacz) i gotowe. 🙂

W maszynie Juno E1050 mamy chwytacz rotacyjny, dzięki któremu maszyna pracuje ciszej, a wymiana szpulki jest szybsza i łatwiejsza, Dodatkowo w czasie szycia możemy kontrolować ile nici zostało nam na szpulce dolnej.

Dodatkowo po nawleczeniu możemy przy użyciu nożyka odciąż nadmiar nitki. Wygodne i bardzo praktyczne.

maszyna-do-szycia-juno-by-janome-e1050-obcinanie-nitki

Szpulowanie dolnej szpulki jest podobnie łatwe. Nitkę przekładamy przez naprężacz, nawijamy ją na szpulkę, przesuwamy szpulowniki w prawo i szpulujemy. Podczas szpulowania na ekranie maszyny pojawi się ikonka szpuleczki.

maszyna-do-szycia-juno-by-janome-e1050-nawijanie-szpulki

W maszynie do szycia Juno by Janome E1050po zdjęciu stolika, w którym znajduje się mały schowek na akcesoria,  mamy do dyspozycji wolne ramię, które ułatwia szycie np. na okrągłe nogawek czy rękawków.

maszyna-do-szycia-juno-by-janome-e1050-wolne-ramie

Standardowe wyposażenie maszyny może nie jest imponujące, ale zawiera najważniejsze elementy jak:
– stopkę uniwersalną
– stopkę do wszywania zamków
– stopkę do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych
– stopkę do automatycznego obszywania dziurki
– miękki pokrowiec
– 4 szt. szpulki
– zestaw igieł
– pędzelek
– rozpruwacz
– dodatkowy trzpień na szpulkę
– wkrętak
– uchwyt zabezpieczający szpulkę (duży i mały)
– filc pod szpulkę
– kabel zasilający
– rozrusznik nożny

maszyna-do-szycia-juno-by-janome-e1050-akcesoria-do-maszyny

Miękki pokrowiec to bardzo przydatna rzecz, ponieważ, ochroni naszą maszynę przed kurzem i zabrudzeniami.

maszyna-do-szycia-juno-by-janome-e1050-pokrowiec

Maszyna do szycia Juno by Janome E1050 mimo bardzo intuicyjnej obsługi zawiera oczywiście instrukcję w języku polskim. Jest duża, posiada duże i czytelne obrazki, więc jest bardzo pomocna, gdy nie wiemy jak z jakiejś funkcji skorzystać.

maszyna-do-szycia-juno-by-janome-e1050-instrukcja-w-jezyku-polskim

Podsumowując maszyna do szycia Juno by Janome E0150 ma wszytko, co jest potrzebne w domowym szyciu, jest intuicyjna w obsłudze i ma wystarczającą ilość ściegów i funkcji. Ten konkretny model polecamy szczególnie osobą zaczynającym przygodę z szyciem lub osobą szyjącym w domu tylko na swoje potrzeby. Nie jest to jednak maszyna dla chałupników (osób szyjących codziennie). Gdybyście mieli jakieś pytanie odnośnie tego modelu maszyny to piszcie śmiało, chętnie pomogę. 🙂

tagi:

Opinie, komentarze (52):

 1. Marta pisze:

  Witam, a jaką maszynę polecacie na szycie domwo- minimalnio produkcyjne. Aby była cicha, miała co potrzeba

 2. Hanna pisze:

  Chętnie przeczytałabym też recenzję overlków. Pozdrawiam

 3. gonsos pisze:

  Dla mnie wypas. Niesamowite możliwości. Praktycznie nieograniczona kreatywność wskazana 🙂
  ————-

 4. agnieszka pisze:

  Czy można zobaczyć gdzieś na zdjęciu jak w praktyce wygląda ścieg zakończony automatycznym ryglowaniem? I czy we wszystkich modelach wygląda tak samo?

  • Eti Blogerzy pisze:

   Witam, we wszystkich modelach wygląda tak samo. Maszyna tworzy ścieg prawie w miejscy, to ok 5 wkuć igły. Na prawej stronie mocowanie to jest to w zasadzie niewidoczne, a na lewej widać, jakby supełek zrobiony ręcznie. Podeślę zdjęcie takiego mocowania Pani na maila.

 5. agnieszka pisze:

  Dziękuję za odpowiedź i czekam na zdjęcie.

 6. sepia123 pisze:

  Witam,
  A jaką maszynę poleciłaby Pani do szycia codziennego choć nie produkcyjnego? Materiały raczej powszechne. Przede wszystkim bawełna, polar, od wielkiego dzwona coś grubszego. Słyszałam dużo dobrego o Janome ale obawiam się problemów z ew serwisem. A! Bardziej niż szwy ozdobne interesuje mnie automatyczne obszywanie dziurek (choć nie jest to konieczne).
  Pozdrawiam!

 7. Iwona pisze:

  Witam, bardzo i zachęcająca recenzja. Zastanawiam się jednak nad 525S. Obecnie jestem posiadaczką maszyny komputerowej konkurencyjnej firmy, która w okresie gwarancji trzykrotnie odwiedziła serwis (wracała po regulacji tylko w gorszym stanie), stąd moje obawy dotyczące tego typu maszyn. Szyję głównie na potrzeby własne i rodziny, zależy mi na maszynie radzącej sobie bez problemu z materiałami typu firanki, bawełna, cienkie sukienkowe, krepa, materiały elastyczne typu jersey, „dresówka” czy też grubsze typu jeans. Na mojej obecnej maszynie niemożliwe jest praktycznie szycie cienkich materiałów a regulacja naprężenia nici to tylko fikcja jak również wykończenie brzegów szwem owerlokowym. Chciałam zapytać jak recenzowana maszyna radzi sobie z elastycznymi materiałami oraz czy w przypadku maszyn komputerowych nie ma regulacji docisku stopki? Chciałam również zapytać jaką maszynę by mi Pani poleciła, zależy mi na maszynie łatwej do ustawienia, niezbyt kapryśnej jeśli chodzi np. o dobór rodzaju (grubości) nici. Dziękuję i pozdrawiam 🙂

  • Eti Blogerzy pisze:

   Najpierw odpowiem na Pani pytanie dotyczące recenzowanego modelu maszyny.
   E1050 radzi sobie z szyciem dzianin jak inne maszyny wieloczynnościowe, mamy tutaj do czynienia z chwytaczem rotacyjnym i przy zastosowaniu odpowiedniej igły, stopki śmiało można szyć. Co do docisku stopki stopki to zapewne pyta Pani o regulowany docisk stopki i występuje on w maszynach komputerowych. Jednak E1050 ma tylko standardowy docisk stopki.

   Biorąc pod uwagę Pani oczekiwania (łatwa do ustawienia, minimum regulacji oraz szycie od firanek po gruby jeans) to polecam Pani najbardziej rozbudowaną z maszyn mechanicznych Janome 525S. To maszyna, która będzie służyć Pani przez 20 lat i cały czas będzie Pani z niej zadowolona. Moim zdaniem jeśli nie mamy w planach wykorzystywać wielu ściegów ozdobnych i chcemy wydać ok 1 tyś złotych na niezawodny sprzęt to bardzo dobry wybór. Oczywiście idąc w maszyny mechaniczne rezygnujemy z takich bajerów jak obcinanie nici, mnogość ściegów, ale z tego co Pani napisała to właśnie maszyna mechaniczna będzie dla Pani odpowiednia.

 8. sylwia pisze:

  JUNO E1015,,zaczynam dopiero swoja przygodę z szyciem uczymy sie własnie na wyżej wymienionei -bb dobrze mi sie na niej szyje. Teraz pytanie czy starczy mi ona na domowe szycie z bawełny ,dresówki..cienka wełna i teraz najwazniejsze tiul!! czy uda mi sie te materiały ze spokojem szyc?:))wspanaiły blog -moge sie na nim uczyc dalej-dziekuje

  • Eti Blogerzy pisze:

   Już odpisuje, maszyna będzie szyła te wszystkie materiały, jednak ponieważ nie ma regulowanego docisku stopki to może się zdarzyć, że będzie potrzeba jej pomóc transportować materiał. Generalnie pomocna będzie stopka do ściegu prostego, zarówno do szycia cienkich i grubych tkanin czy dzianin (stopka ta lepiej przytrzymuje materiał).

 9. sylwia pisze:

  Moze dodam ,że chodzi o te prosta JUNO E1015 z 15 programami ściegów..

 10. Ela pisze:

  Czy możecie mi podpowiedzieć, jaka maszyna sprawdzi się w domowym, ale produkcyjnym szyciu? Materiały: bawełna, minky, dzianina, czasami jeans. Nie przewiduję szycia cienkich materiałów.
  Aktualnie szyję na Zofii Łucznika, ale powoli ma chyba dość „wysiłku” 🙂 Będę wdzięczna za wszelkie sugestie, bo nie wiem od czego zacząć poszukiwania.

  • Eti Blogerzy pisze:

   Jasne, do szycia chałupniczego potrzebuje Pani maszynę wzmocnioną, proponuje takie modele
   z maszyn mechanicznych: JUBILEE 60507, 423S, 525S, EASY JEANS HD1800;
   z maszyn komputerowych: 5060DC, SKYLINE S3, S5, S7 oraz MC6600P, MC8200QC
   (maszyny te są mocne i przygotowane do wielogodzinnej pracy). Pełna oferta maszyn http://www.eti.com.pl
   Jak już zawęzi Pani ilość maszyn to chętnie pomogę przy wyborze tej konkretnej e.szafranek@eti.com.pl

 11. Natalia pisze:

  Miałam zamiar ją kupić bo ma świetne funkcje i te ściegi piękne….. ale dostałam informację, że ma plastikowy Chwytacz…hmm chyba jednak szukam innej. 😀

  • Eti Blogerzy pisze:

   Rozumiem, ale w takim razie pozostają Pani maszyny z chwytaczem wahadłowym czyli z kategorii mechanicznych. Bo z tego co się orientuje to wszystkie maszyny komputerowe mają chwytacz rotacyjny czyli plastikowy. Ja osobiście często szyje na maszynach komputerowych i chwytacze sprawują się w nich super, nie mam żadnego problemu z tym, że jest on plastikowy. Dodatkowo to część, którą można bez problemu dokupić i samodzielnie wymienić w maszynie, choć taka konieczność zdarza się rzadko.

 12. Monika pisze:

  Witam,
  Jaką maszynę poleca Pani do szycia małych elementów i filcu? Chodzi o domowe szycie lalek i ubranek dla nich 🙂 Chciałam przerzucić się z szycia ręcznego na maszynowe.
  Będę wdzięczna za podpowiedź!
  Pozdrawiam

  • Każda maszyna Janome sobie z nimi poradzi. Jednak łatwiej będzie Pani szyć na maszynie komputerowej, gdyż można na nich regulować prędkość szycia, co będzie ważne przy szyciu małych elementów. W maszynach komputerowych fajną funkcją jest również obcinanie automatyczne nici, też wpłynie na ułatwienie i przyśpieszenie szycia (np.: JANOME QXL605). Dodatkowo ważne będą stoki przydadzą się Pani: krawędziowa, do ściegu prostego, do podwijania. pozdrawiam

 13. Justyna pisze:

  Witam,

  Jaką maszynę polecacie do domu, dla początkujących. Główny cel to szycie do domu i dla córki: dresówka bluzy, spodnie, czapki, dzianinka, bawełna. Chciałabym żeby miała ścieg owerlokowy to wykańczania brzegów tkanin. Co jest dobre, niedrogie?

  • Proszę przyjrzeć się serii Juno na stronie – to dobre maszyny, które polecam dla osób, które chcą kupić maszynę w bardzo przystępnej cenie. Mają ograniczone ściegi typu owerlokowego, ale do obrzucania krawędzi coś zawsze można wybrać.
   Jeśli maszyna miałaby służyć w naszym domu 20 i więcej lat, to lepiej moim zdaniem dołożyć trochę i wybrać maszynę bardzo wytrzymałą np.: Janome 920 i wyższe modele.
   Z tego co Pani nam nakreśliła to będzie szyła Pani sporo dzianin, dresówek itp idealne do szycia ich ściegi ma Janome 415 (ścieg F, G ze specjalnych) lub JANOME JUBILEE 60507czy wyższe modele. pozdrawiam

 14. Magdalena pisze:

  Witam,
  Poszukuję maszyny do szycia, jestem początkującym samoukiem. Do tej pory korzystam z bardzo starej maszyny i chciałabym coś lepszego 😉 Mam w zamiarze szyć dla dzieci, siebie, męża. Głównie dzianina, dresówka, bawełna, może jak się rozkręcę zabiorę się za delikatniejsze materiały. Zainteresował mnie model Juno 1050, fajnie, że ma ścieg owerlokowy, no i piękne ściegi ozdobne 🙂 Szukam właściwie potwierdzenia czy to dobry wybór 😀 Pozdrawiam serdecznie.

  • Uważam, że to dobry wybór. Już piszę dlaczego. Maszyna ma wiele fajnych funkcji: jak pozycjonowanie igły, automatyczny nawlekacz igły, regulacja prędkości szycia, duża ilość fajnych ściegów i programów obszywania dziurki. Dodatkowo z tego co Pani napisała, maszyna będzie wykorzystywana na użytek domowników, a więc jej moc jest właściwie dobrana. Będzie Pani zadowolona, to ogromny przeskok z maszyny starszego typu na komputerową. pozdrawiam 🙂
   Usunęłam informację o docisku stopki, którą pomyłkowo wstawiłam.

 15. Magdalena pisze:

  Dziękuję za szybką odpowiedź, chciałabym jeszcze zapytać czy wato od razu dokupić jakieś akcesoria czy do początkowego szycia wystarczy to co jest w zestawie?

 16. Magdalena pisze:

  Dziękuję bardzo za poradę, maszyna zamówiona, teraz czekam z OGROMNĄ niecierpliwością aż do mnie dotrze 😀 😀 😀

 17. Karolina pisze:

  Witam! Dopiero rozpoczynam swoją naukę i chciałam zapytać czy lepszym wyborem jest kupienie overlocka czy maszyny wielofunkcyjnej? Będę szyć głównie ubrania, poszewki, pościele. Nie wiem w co zainwestować, a muszę podkreślić, że szukam maszyny na lata, gdyż prędko nie będę mogła sobie pozwolić na taki wydatek 🙂 Wiele osób twierdzi, że po pół roku będę marzyła o overlocku więc nie wiem czy od razu go nie kupić. Jakie jest Pani zdanie? Pozdrawiam!

  • Witam, zdecydowanie potrzebuje Pani kupić maszynę wieloczynnościową. Ochota na owerloka też pewnie się pojawi, ale musi Pani wiedzieć, że bez maszyny wieloczynnościowej będzie Pani trudniej szyć ww projekty niż bez owerloka. Napisała Pani, że potrzebuje sprzętu na lata, więc od razu polecą sprawdzoną markę, jeśli będzie Pani miała wątpliwość który model wybrać proszę śmiało pisać. Strona dystrybutora: http://eti.com.pl/Katalog/Maszyny-do-szycia-janome/

 18. Karolina pisze:

  Serdecznie dziękuję za odpowiedź! I oczywiście bardzo proszę o pomoc w wybraniu odpowiedniego modelu. Jeśli chodzi o budżet, to im tańszą kupię tym lepiej, ale wolę oczywiście poczekać i kupić droższą, wystarczającą na moje potrzeby…

 19. Karolina pisze:

  Ach, zapomniałabym, chciałam jeszcze zapytać o ‚wyprawkę’ dla osoby, która dopiero rozpoczyna przygodę z szyciem 🙂 co muszę zakupić, poza maszyną oczywiście, by rozpocząć szycie? 🙂

 20. Karolina pisze:

  A co Pani sądzi o JUNO E1050? Bo również na tą natrafiłam buszując po internecie. Wiąże się to oczywiście z dużą różnicą w cenie i może na moje domowe potrzeby nie jest mi potrzebna taka maszyna? Jaka jest między nimi różnica dla mnie, jako nowicjuszki? Lepiej poczekać, spokojnie odłożyć czy w zupełności wystarczy jedna z maszyn które Pani poleciła?

  • Juno E1050 to maszyna komputerowa, a wiec sama maszyna przy wyborze ściegu ustawi jego optymalną długość i szerokość, w maszynach komputerowych trzeba zrobić to samodzielnie. Dodatkowo maszyna podpowie Pani jaką stopę użyć do danego ściegu. Ma możliwość regulacji prędkości szycia i to na pewno na początku ułatwi Pani bardzo szycie. Dodatkowo takie funkcje jak pozycjonowanie igły, mnóstwo ściegów dekoracyjnych. Więc jest sporo plusów tego modelu nad maszynami mechanicznymi poleconymi wcześniej. Na każdej z polecanych maszyn zrealizuje Pani swoje projekty, jednak uważam, że na maszynach komputerowych będzie to dla Pani wygodniejsze.

 21. Emilia pisze:

  Witam, poszukuję maszyny do szycia maskotek, ale również ubranek dla małych dzieci, pościeli, zabawek, a więc dużo małych elementów, naturalne tkaniny, dzianiny, bawełna, flanela, dodatkowo plusz, filc. Dodam, że nie jestem bardzo zaawansowana w szyciu

  • Witam, najlepiej będzie jeśli zadzwoni Pani do ETI i tam podczas rozmowy zostanie dobrana dla Pani optymalna maszyna. Ja z racji tak szerokiego „wachlarza” rzeczy, które chce Pani szyć oraz bez informacji czy myśli Pani o zarobkowym szyciu czy raczej dla swoich potrzeb nie jestem jednoznacznie wskazać maszyny. Sądzę, że tak będzie szybciej (telefon 61 84 20 330), a dobranie odpowiedniego modelu do potrzeb jest szalenie ważne.

 22. Elisabeth Kotyrba pisze:

  Dzien dobry,

  przy odpowiedzi dla Magdaleny z 19.04.2016 pisza Panstwo, ze Juno 1050 ma regulowany docisk stopki – z tego co wiem, to jednak nie ma.?????
  Pozdrawiam
  Elisabeth

 23. Witam, model E1050 ma automatyczny docisk stopki, czyli brak możliwości ingerencji w jego ustawienie z zewnątrz. Nie wiem jak to się stało, ale pomyliłam się i zamieszałam. Bardzo przepraszam, szczególnie p. Magdalenę.

 24. Maria pisze:

  Witam
  Bardzo ciekawy blog. Szperam w necie i szukam odpowiedniej maszyny do szycia. Jestem na wcześniejszej emeryturze i bardzo bym chciała dorobić. Fascynują mnie patchworki. Pomysłów mam wiele brakuje mi tylko odpowiedniej maszyny. Przez 30 lat służył mi mój Łucznik ale już padł i nie nadaje się do niczego. W necie jest tyle ofert, że nie jestem w stanie wybrać tej odpowiedniej. Jak dla mnie zbyt duży wybór. Bardzo proszę pomóżcie mi. Zastanawiam się nad maszyną komputerową ale boję się, że zacznie mi się psuć. Bardzo proszę zaproponujcie mi coś bo muszę dorobić. Mogę wydać ok 2 tysięcy ale jeśli będzie coś tańszego i naprawdę dobrego będę szczęśliwa. Zaznacza, że oprócz szycia domowego chcę tworzyć patchworkowe cudeńka. Pozdrawiam Maria

  • Witam serdecznie,
   Wybór maszyn do szycia jest ogromny i bardzo dobrze, że pyta Pani jaką wybrać, gdyż dobrze dobrana maszyna do szycia to połowa sukcesu. Szyła Pani na maszynie Łucznik, 30 lat temu był to polski produkt wysokiej jakości, dziś zaproponuje Pani maszynę, która równie świetnie będzie Pani służyła bezawaryjnie długie lata to Janome Easy Jeans HD 1800. Wybór padł na nią ponieważ potrzebuje Pani mocnej maszyny, a za maszynę równie silną lecz komputerową musiałaby Pani zapłacić minimum 600 pln więcej. Jak doliczymy akcesoria, które będą potrzebne przy patchworku to przestajemy mieścić się w założonym budżecie.
   Janome HD1800 to maszyna intuicyjna w obsłudze, ma bardzo dobry transporter (ważne przy patchworku) i siłę szycia. Oczywiście wszystkie potrzebne ściegi, a dodatkowo to niezawodny sprzęt na lata.
   Maszyna komputerowa o tej samej sile pracy co powyższy model maszyny to JANOME 5060DC.
   Do szycia patchworku, a dokładnie pikowania przyda się Pani również stopka z górnym transportem JANOME 200311003. Dodatkowo też akcesoria do krojenia: mata, nóż krążkowy oraz linijka (dostępne tutaj).
   Z ich pomocną będzie Pani tworzyć cudne patchworkowe podkładki, bieżniki itp z przyjemnością pracy na każdym etapie tworzenia, a to bardzo ważne!
   Jeśli chciałaby Pani pracować z narzutami na łóżko to wtedy proponuje większą maszynę do szycia Janome Skyline S3. Jednak jeśli dopiero Pani zaczyna pracę z patchworkiem to lepiej rozpocząć od mniejszych gabarytowe projektów i wtedy polecona przeze mnie maszyna JANOME HD 1800 będzie idealna.
   pozdrawiam serdecznie Ewa
   ps jeśli będzie Pani miała więcej pytań proszę pisać śmiało, chętnie pomogę

 25. Maniusia pisze:

  Dzień dobry,
  bardzo fajny blog, sporo przydatnych informacji dla początkujących. Czy wspomniana maszyna Janome E1050 da radę przeszyć grubsze materiały, mimo że nie ma regulowanego docisku stopki? Mam na myśli filc, skórę, jeans.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Witam,
   Dobór odpowiedniej maszyny jest bardzo ważny. Janome E1050 oczywiście poradzi sobie z przeszyciem tym materiałów, ale jeśli mamy w planie szyć dużo jeansu, filcu czy skóry to lepiej wybrać maszynę mechaniczną (np. Elna 320EX) lub komputerową wzmocnioną (np.Elna 520EX). To modele, które zostały stworzone do ciężkiej pracy.
   pozdrawiam
   ps. jeśli mogę bardziej podpowiedzieć jaki model wybrać to proszę napisać z jaką częstotliwością maszyna będzie używana, co głównie będzie szyte za jej pomocą i na czym nam najbardziej zależy (np.: dużo ściegów, komfort pracy itp).

 26. Maniusia pisze:

  Chciałabym głównie szyć ubrania ale myślę też o szyciu dekoracyjnym: ozdoby z filcu i skóry. Jesli chodzi o częstotliwość pracy to ciężko mi powiedzieć ale na pewno szyłabym tylko dla siebie. Zależy mi na różnorodności ściegów, wolnym ramieniu, możliwości naszywania aplikacji oraz możliwości szycia bez użycia pedału.

  • W takim razie JunoE1050 będzie dla Pani odpowiednią maszyną, szczególnie, że w tej chwili jest wyprzedaż rocznika i można ją kupić w bardzo atrakcyjnej cenie ok 1200 pln!

 27. Aneta pisze:

  Witam
  Moja stara maszyna Singier padła ma niecałe 4 lata uważam ze to najgorszy zakup jaki zrobiłam Szyję dużo małych rzeczy przede wszystkim ozdóbki świąteczne , poszewki na poduszki, maskotki z bawełny czy byłaby odpowiednią do tego typu rzeczy i mam pytanie czy tą maszyna można szyć woal ? gdybym chciała uszyć jakieś firanki ?

  • Witam,
   Do szycia małych rzeczy fajnie jest wybrać maszynę komputerową, aby móc regulować prędkość szycia. E1050 jak najbardziej poradzi sobie z szyciem wspomnianych rzeczy, jednak należy pamiętać, że jest to maszyna do użytku domowego. Jeśli mówimy raczej o produkcji to warto byłoby zainwestować w maszynę wzmocnioną np.JANOME 5060DC lub jednak mocną maszynę mechaniczną JANOME JUBILEE 60507.
   Z woalem każda ze wspominianych maszyn sobie poradzi, warto jednak wtedy wyposażyć maszynę w stopkę do ściegu prostego, ona znacznie lepiej przytrzyma materiał i nie będzie on wciągany pod płytkę ściegową.

 28. Krystyna Sola pisze:

  Dziękuję, bardzo pomocny blog. Na razie czytam i oswajam się. Byłam bliska wyboru JUNO E1050, ale jeśli nie posiada regulowanego docisku stopki to wybieram dalej.Chciałabym zacząć „patchorkować” i chyba to jest ważne.Bardzo dziękuję i pozdrawiam, Krzysia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *