Poznaj maszynę do szycia JANOME SAKURA 95 – szczegółowy opis / recenzja

etiblog-o-szyciu-recenzja-maszyny-janome-sakura-95
UWAGA: sprzedaż modelu Janome Sakura 95 została zakończona. Polecamy waszej uwadze bardzo podobny równie dobry model maszyny do szycia Juno by Janome J15. Poza innym wyglądem zewnętrznym obie maszyny są prawie identyczne, a więc i tak gorąco zachęcamy Was do zapoznania się z naszą recenzją, dzięki której poznacie lepiej obie maszyny.


Jakiś czas temu w ofercie dystrybutora maszyn marki Janome pojawił się nowy model podstawowej maszyny do szycia -> Janome Sakura 95. 🙂 Miałam okazję już kilkukrotnie ją przetestować, więc w dzisiejszym wpisie podzielę się z Wam moją wiedzą na temat tej maszyny do szycia.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tej recenzji / szczegółowego opisu będzie wam łatwiej w podjęciu decyzji o zakupie podstawowej maszyny do szycia. Często bowiem dostaję od Wam maile z pytaniem: jaką maszynę do szycia wybrać dla osoby początkujące (chcącej rozpocząć przygodę z szyciem) lub szyjącej od czasu do czasu na potrzeby domowe. W tej recenzji postaram się dodatkowo podkreślić to co moim zdaniem jest ważne w wyborze odpowiedniej maszyny do szycia, ponieważ z otrzymywanych do Was wiadomości wynika, że skupiacie się bardzo na ściegach i funkcjach zapominając o niezawodności, wytrzymałości maszyny czy niestety marce, która często określa właśnie niezawodności czy wytrzymałość wybranego przez nas sprzętu. W końcu każdy z nas chce, aby wybrana maszyna służyła nam na długie lata.

Wstęp wyszedł trochę długi więc przechodzę już do sena wpisu. 🙂

Maszyna o której będę dziś pisać to JANOME SAKURA 95. Model ten powstał z okazji 95-lecia produkcji maszyn marki JANOME, a dzięki temu możecie liczyć na dodatkowy pakiet bonusowy: poduszeczka na szpilki, małe nożyczki do nitek oraz 10 szpulek na dolną nitkę.

Maszyna została wyposażona w podstawowe ściegi i funkcję, a dodatkowo jest bardzo intuicyjna w obsłudze o czy, mam nadzieje zaraz sami się przekonacie. 🙂

Zaczynamy od nawleczenie maszyny do szycia. To zadanie jest proste, dzięki oznaczeniom umieszczonym na obudowie maszyny. Nawet osoba początkująca sobie z tym zadaniem poradzi. Dodatkowo zawsze możecie zajrzeć do instrukcji obsługi tej maszyny do szycia.

Eti blog o szyciu- czy sakura 95 jest dobra dla początkującychTutaj wspomniane oznaczenia na obudowie Sakury 95 (zdjęcie powyżej).

Eti blog o szyciu - jak nawlec igłę, czy warto wybrać maszynę z nawlekaczem igły

Po nawleczeniu maszyny przechodzimy do nawlecznie igły i tutaj bardzo pomocny jest wbudowany nawlekacz, Sprawia on, że przewleczenie nitki przez małe oczko igły jest bardzo łatwe, nawet dla osoby o słabszym wzroku czy już nie tak sprawnych palcach! Bardzo fajna i przydatna funkcja, na którą warto zwrócić uwagę bo z pewnością będziecie z niego korzystać. 🙂

Eti blog o szyciu- ściegi dekoracyjne w modelu maszyny sakura 95

Po nawleczeniu przechodzimy do wyboru ściegów. W Janome Sakura 95 do dyspozycji mamy 15 programów ściegowych, które są umieszczone na obudowie maszyny. Wśród dostępnych ściegów są ściegi proste (stebnowe), zygzak, ścieg kryty, zygzak przerywany (przydatny podczas wszywani gumki), ścieg owerlokowy, ściegi dekoracyjne czy ścieg umożliwiające szycie dzianin.

Ściegi wybieramy poprzez ustawienie pokrętła na wybranym programie ściegowym (lewe pokrętło), natomiast długość ściegu regulujemy prawym pokrętłem, które odpowiada również za wybór ściegów dekoracyjnych (program „+.S.S.-„).

Aby wybrać ściegi dekoracyjne lub ścieg owerlokowy (zaznaczone na zdjęciu powyżej zieloną ramką) wystarczy pokrętło długości przestawić na program „+.S.S.-„. Ściegi dekoracyjne oraz program „+.S.S.-” zostały na obudowie nadrukowane tym samym kolorem farby, co sprawia, że łatwo jest się zorientować jak wybrać te ściegi nawet jeśli wracamy do szycia okazjonalnie.

Eti blog o szyciu - sakura 95 maszyna do szycia marki JANOME ściegi i ich szerokość (zyg-zak)

Wybierając program ściegowy zyg zak mamy dodatkowo możliwość zmiany jego szerokości.

Prawda, że obsługa tej maszyny jest prosta!? 🙂

Eti blog o szyciu - obrzywanie dziurek metoda półautomatyczna

Wśród dostępnych programów ściegowych jest także program ściegowy do półautomatycznego obszywania dziurki (wykonuje ją w czterech operacjach).

etiblog-o-szyciu-recenzja-maszyny-janome-sakura-chwytacz-wahadlowyetiblog-o-szyciu-recenzja-maszyny-janome-sakura-chwytacz-wahadlowy-i

O nawlekaniu nici górnej było więc teraz czas na zakładanie nitki dolnej na chwytacz. 🙂
Maszyn do szycia Janome Sakura 95 posiada chwytacz wahadłowy, czyli starszy typ chwytacza. Obecnie jest wielu zwolenników chwytacza rotacyjnego, ale za chwytaczem wahadłowym przemawia ekstra wytrzymałość oraz łatwość  regulacji naprężenia nitki dolnej. Tego typu chwytacze znajdują się w maszynach przemysłowych, co potwierdza ich wytrzymałość.

Na naszym blogu znajdziecie informację jak konserwować chwytacz wahadłowy- link. Ta informacje przyda się posiadaczom tej maszyny lub innych modeli z chwytaczem wahadłowy.

Podstawowe i najważniejsze funkcje, które znajdziecie w maszynie Janome Sakura 95 opisane, więc czas przejść do opisów funkcje dodatkowych, które nie wpływają tyle na jakość szycia jak na wygodę i komfort użytkowania samej maszyny. 🙂

Eti blog o szyciu- sakura 95 marki janome, obcinacz nitek, czy potrzebny, czy warto?

W okolicach igły na obudowie maszyny znajduje się  obcinacz nitek, który bardzo fajnie sprawdza się przy obcinaniu nitki po przeszyciu danego fragmentu. Jedno pociągnięcie prze nożyk i nitka obcięta. Jak się raz spróbuje to szycie bez niego staje się trudniejsze. 🙂

Jest on dobrze zabezpieczony, nie skaleczymy się o niego przypadkiem, a jest on jednocześnie niezawodny w obcinaniu nitki. Drobiazg, ale bardzo użyteczny. 🙂

Eti blog o szyciu- sakura 95 marki janome, uchyt szybkomocujący (system matic) co to, czy jest potrzebny, czy warto?

Inne udogodnieniem, które znajdziecie w Sakurze 95 jest uchwyt szybko mocujący, zwany sytem’em matic. Umożliwia on szybką wymianę stopki na inną, wystarczy nacisnąć bolec z tyłu uchwytu, a stopka zostanie „zwolniona”. Montaż stopki jest równie prosty, wystarczy opuścić dźwignię stopki, aby uchwyt zatrzasnął się na stopce. Zapomnijcie o wymianie stopki z pomocą śrubokręta! Szybko i wygodnie. 🙂

etiblog-o-szyciu-recenzja-maszyny-janome-sakura-szycie-gla-podwojna

Funkcja, z której z pewnością skorzystacie jest możliwość szycia podwójna igłą. 🙂 Kiedy będziecie korzysta z tej funkcji? Np. podczas wykańczania przez podwinięcie dzianinowych rękawów (stosujemy ścieg prosty, który staje się elastyczny więc przy dzianinach idealnie :)). Pamiętajcie tylko, aby wówczas stosować podwójna igłę do dzianin (link do podwójnej igły do szycia dzianin).

etiblog-o-szyciu-recenzja-maszyny-janome-sakura-szycie-igla-podwojna-ii

Szycie igłą podwójną to nie tylko szycie ściegiem prostym, ponieważ igłą podwójną możemy również szyć ściegami dekoracyjnymi. Musicie tylko uważać, ponieważ igła delikatnie wówczas ociera o płytkę ściegową, co może powodować uszkodzenie igły. Musicie szyć powoli i ostrożnie, ale warto bo efekty są zaskakujące. 🙂

Eti blog o szyciu- sakura 95 marki janome, wolne ramie) co to, czy jest potrzebny, czy warto?

Maszyna Janome Sakura 95 ma także wolne ramie, które jest idealne podczas przeszywania rękawów, nogawek itp. Wystarczyło zdjąć stolik maszyny i możemy swobodnie szyć na okrągło.

Eti blog o szyciu- sakura 95 marki janome, wyłączany transport, czy jest potrzebny, czy warto?

Kolejna funkcja maszyny, z której możecie skorzystać to możliwość wyłączenie transportu dolnego. Podczas standardowego szycia pewnie tego nie zrobicie, ale jeżeli będziecie chcieli wykonać pikowanie to z pewnością z tego skorzystacie. Aby wyłączyć transport dolny wystarczy przesunąć bolec, a transport (ząbki) zostaną opuszczone lub podniesione.

etiblog-o-szyciu-recenzja-maszyny-janome-sakura-akcesoria-dodatkowe

Kupując maszynę do szycia Janome Sakura 95 poza samą maszyną otrzymacie również standardowe wyposażenie, które ułatwia korzystanie z np. dostępnych ściegów. Standardowe wyposażenie maszyny zawiera:
– stopką do wszywania zamka
– stopką do półautomatycznego obszywania dziurki
– stopką do ściegu krytego z regulowanym prowadnikiem
– zestawem igieł
– 4 szpulkami
– rozpruwaczem

Dodatkowo w gratisowym pakiecie znajdziecie:
– miarką krawiecką
– 10 dodatkowymi szpulkami
– poduszką na szpilki
– nożyczki

Zanim przejdę do podsumowania chcę zwrócić Waszą uwagę na jeszcze jedne aspekt, a mianowicie jeżeli analizowaliście ofertę podstawowych maszyn do szycia marki Janome (z pewnością nie jedno z Was to zrobiło) to z pewnością zauważyliście, że Janome Sakura 95 jest podobna wizualnie do maszyny Juno by Janome E1015. Te dwa bardzo podobne do siebie modele różnią się kilkoma szczegółami, które przemawiają na korzyść Sakury, a dokładniej:
– Sakura ma metalowe trzpienie na nitki, Juno plastikowe,
– Sakura posiada metalowy uchwyt stopki (system matic), Juno plastikowy
– Sakura ma wybudowany nawlekacz i obcinacz nitki, a Juno ich nie posiada.
Dodatkowo przy zakupie maszyny Janome Sakura 95 otrzymacie 5 letnią gwarancję, w przypadku maszyny Juno E1015 gwarancja wynosi 3 lata.
Także mimo, że przewagą Juno E1015 jest ciut niższa cena, to jednak moim zdaniem warto dopłacić za te dodatkowe funkcję i przede wszystkim dłuższą gwarancję.

Kończąc tą recenzję / szczegółowy opis przechodzę do podsumowania. 🙂
Maszyna do szycia Sakura 95 to podstawowa, mechaniczna maszyna do szycia, która będzie dobrym wyborem dla osoby chcącej rozpocząć swoja przygodę z szyciem lub dla osoby szyjącej od czasu do czasu, na potrzeby domowe: podwinięcie spodni, wymiana zamka, uszycie firanek, poszewek na poduszki, obrusów, podwinięcie ściegiem krytym, zaszycie dziury w bluzce dzianinowej itp.
Uważam, że decydując się na JANOME SAKURA 95 przede wszystkim zyskujecie niezawodną i solidną maszynę do szycia na lata.

W razie jakichkolwiek pytań odnośnie tego lub innego modelu maszyny do szycia marki Janome możecie śmiało do mnie pisać:
e.szafranek@eti.com.pl 🙂

Pozdrawiam Ewa 🙂

ps. Janome SAKURA 95 dostępna jest u dystrybutora maszyn JANOME firmy ETI www.eti.com.pl, tam też znajdziecie opcjonalnie akcesoria krawieckie pasujące do tego modeli maszyny jak np. :

 

Stolik powiększający pole pracy (JANOME 725813002), aby wygodniej się szyło.

 

 

product-96

 

 

Do tego modelu w ofercie mamy również torbę, która idealnie sprawdza się w przechowywaniu oraz przewożeniu maszyny (torba do przechowania maszyny i akcesoriów)

 

tagi:

6
Dodaj komentarz

3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
maria

bardzo fajna maszyna.

Izabela Hadaś

Nie wiem gdzie się wcisnąć z komentarzem więc piszę tu. Po pierwsze bardzo bardzo świetny blog tyle miałam pytań a odpowiedzi więcej mam no super ?????
Ale mam jedno pytanie dlaczego tylko są opisy maszyn typu janome i akcesoria do nich a ja nie mam tego typu maszyny tylko łucznik i czy w takim razie te akcesoria będą dobre do mojej maszyny? Ale blog jest świetny serio te dokładne opisy i wogóle będę często zagladać???

Pati

Mega blog , chce sobie właśnie kupić maszyne i zastanawiam się właśnie nad dwoma modelami Janome Sekura o której mówisz i Elna 220 ,ale chyba mnie przekonałaś ,do tego kupie sobie ramie powiększające miejsce pracy i będzie jak ta lala , troche się boje ze ta maszyna nie sprosta moim oczekiwaniom ponieważ od 15 lat znam tylko maszyny przemysłowe Juki Singer itp ale z racji miejsca nie mogę sobie na tak duży gabaryt pozwoli ,a kupować wieloczynnościowe za 1500 lub więcej wydaje mi się zbędne .Mam nadzieje ze będę zadowolona