Poznaj maszynę do szycia JANOME 625E – szczegółowy opis / recenzja

etiblog-625e-maszyny-do-szycia

UWAGA! Sprzedaż Janome 625E została zakończona, polecamy Waszej uwadze bardzo zbliżony model maszyny do szycia Janome 725E lub Janome DXL603. Janome 725E to mechaniczna maszyna, która dorównuje 625E mocą i siłą pracy maszyny. Jeśli jednak potrzebujecie regulacji prędkości szycia i pozycjonowania igły to zajrzyjcie do funkcji, które oferuje Janome DXL603.

Mimo iż Janome 625E jest już niedostępna zachęcamy Was do przeczytania poniższej recenzji maszyny, z której dowiecie się co to jest pozycjonowanie igły, nawlekacz, jak wygląda chwytacz rotacyjny, co to jest wolne ramie i wiele więcej. Dzięki czemu będziecie mogli dokonać lepszego, świadomego wyboru maszyny do szycia dostosowanej do konkretnych potrzeb.


Dziś przyjrzymy się bliżej maszynie wieloczynnościowej JANOME 625E. Jak pewnie część z Was zauważy ten model maszyny jest wizualnie bardzo podobny do dobrze Wam znanej i bardzo lubianej Janome 525S. Z rozmów z Wami wiemy, że cenicie Janome 525S za moc, wytrzymałość, niezawodność i piękną jakość ściegu. Dlatego jestem pewna, że tak samo polubicie Janome 625E, ponieważ to za co uwielbiacie Janome 525S znajdziecie w Janome 625E, a nawet jeszcze więcej. 🙂 Janome 625E wygląda na standardową mechaniczną maszynę do szycia, ale nią nie jest. Posiada trzy funkcje, które znajdują się w komputerowych maszynach do szycia. 🙂 Jakie to funkcje znajdziecie w dalszej części wpisu. 🙂

Pierwszą z niestandardowych funkcji, które znajdziecie w Janome 625E jest suwak regulacji prędkości szycia. Co to właściwie oznacza i co nam daje? Prędkość w maszynach do szycia można regulować przez silę nacisku na rozrusznik nożny (pedał) i to w każdym rodzaju maszyny do szycia (mechanicznej czy komputerowej).

etiblog-625e-rozrusznik-nozny

W maszynach komputerowych i modelu Janome 625E jest jeszcze dodatkowa możliwość wpływania ma tempo pracy maszyny poprzez suwak (potencjometr), który odpowiada za jej maksymalną prędkość szycia (drugie zdjęcie powyżej). Czyli jeśli suwak jest ustawiony na niską prędkość to przyciskając rozrusznik nożny maksymalnie, maszyna rozpędzi się do prędkości wskazującej przez suwak, czyli we wspomnianym przykładzie, będzie szyła wolno. Gdy ustawimy suwak na średnią prędkość (dwie strzałeczki) to bez względu jak mocno będziemy naciskać na rozrusznik nożny, maszyna będzie szyła maksymalnie ze średnią prędkością.

Tak funkcja jest bardzo przydatna na początku, gdy zaczynamy uczyć się szyć, ale również gdy już szyjemy i chcemy wykonać coś bardzo dokładnie np.: stebnujemy kołnierzyk, mankiety czy robimy inne zadanie wymagające ekstra precyzji.

Kolejną niestandardową funkcją jest możliwość pozycjonowania igły, czyli ustalenia z jaką pozycją igły maszyna się zatrzyma. Podczas szycia jest optymalnie jeśli maszyna zatrzymuje się z igłą wbitą w materiał, dzięki czemu nic się z pod stopki nie wyślizgnie. Dodatkowo to też wygodna funkcja pozwalająca pozycjonować igłę w górze, gdy kończymy szycie i chcemy już obciąć nitkę. Funkcja ta zagwarantuje nam, odpowiednią pozycję szarpaka, a dzięki temu nitka nie będzie uciekać nam z oczka igły przy rozpoczynaniu szycia.

etiblog-625e-autoatyczne-naprezenie-nitki

Ostatnią nietypową funkcją jest możliwość ustawienia automatycznego naprężenia nici górnej. W praktyce oznacza to, że nie musimy zmieniać naprężenia nitki górnej, aby ścieg był prawidłowy na większości materiałów. Oczywiście gdy jest taka potrzeba mamy możliwość pełnej regulacji naprężenia nici górnej.

Trzy wyjątkowe funkcje opisane, więc przejdę do opisu pozostałych funkcji dostępnych w Janome 625E. 🙂

etiblog-625e-nawlekanie-maszyny

Nawlekanie maszyny podobnie jak w innych modelach maszyn do szycia Janome jest intuicyjne. Wystarczy przyjrzeć się namalowanym na maszynie wskazówkom co do prowadzenia nici lub też zajrzeć do instrukcji obsługi maszyny.

etiblog-625e-nawlekacz-igly-w-maszynie-do-szycia-a nawlekanie-igły-jak-to-zrobić

Podczas nawlekania igły pomoże nam nawlekacz, który za nas przeciągnie nitkę przez oczko igły. Dosłownie tryz ruchy i gotowe. Bez wytężania wzroku. 🙂

etiblog-625e-maszyna-do-szycia-szpuleczka

Maszyna do szycia Janome 625E posiada chwytacz rotacyjny, w którym wymiana szpulki dolnej jest łatwa i szybka. Na płytce osłaniającej szpulkę znajduje się rysunek przedstawiające prawidłową drogę nitki w bębenku.
Dodatkowo przy tym rodzaju chwytacza możecie na bieżąco kontrolować ilość nici w bębenku.

etiblog-recenzja-maszyny

W maszynie poza pokrętłem wyboru ściegu znajdują się pokrętła do regulacji długości i szerokości każdego z dostępnych ściegów.

Etiblog-szycie-sciegami-dekoraycyjnymi

Teraz, gdy maszyna jest nawleczona i wiemy jak wybierać ściegi możemy przystąpić do testowania ściegów. Wśród 25 dostępnych ściegów znajdziemy ściegi proste (stebnowe), zygzak, ścieg kryty, owerlokowy i ścieg ozdobne.

etiblog-625e-szycie-igla-podwojna

Jeśli do szycia wykorzystamy specjalną igłę podwójną to  uzyskamy jeszcze więcej ciekawych efektów ściegowych.

etiblog-625e-automatyczne-obszycie-dziurkietiblog-dziuerki-w-odziezy

etiblog-625e-obszywanie-dziurki

Maszyna posiada także automatyczne obszywanie dziurek, czyli umożliwia wykonanie dziurki za jednym razem bez przestawiania programów ściegowych w maszynie. Dodatkowo mając guzik i odpowiednią stopkę „sama” ustala potrzebną długość dziurki, bardzo wygodna funkcja. 🙂

etiblog-625e-regulowany-docisk-stopki

Ważną funkcję którą znajdziemy w maszynie Janome 625E jest regulowany docisk stopki. Docisk stopki możemy regulować w zakresie od 0 do 3.

etiblog-625e-szycie-cienkich-tkaninetiblog-625e-szycie-eko-skoryetiblog-625e-szycie-jeansu-mocna-maszyna

Dzięki tej funkcji możemy łatwiej przeszywać materiały różnej grubości, od bardzo cienkich do grubych. Na zdjęciach powyżej testowałam maszynę na cienkich tkaninach, eko-skórze oraz jeansie.

etiblog-o-szyciu-obcinacz-nitek

W trakcie szycia z pewnością docenicie wygodę posiadania zewnętrznego obcinacza nitki umieszczonego na obudowie maszyny. Jeden ruch i nitka obcięta. 🙂

etiblog-625e-wolne-ramie-w-maszynie-do-szycia

Maszyna Janome 625E posiada także funkcję wolnego ramienia, wystarczy zdjąć stolik i do razu podwijanie spodni czy wszycie ściągaczy jest dużo wygodniejsze.

etiblog-625e-akcesoria-dodatkowe

Jak widzicie na obrazu powyżej standardowe wyposażenie maszyny może nie jest bardzo bogate, ale zawiera podstawowe stopki i akcesoria takie jak: stopkę uniwersalną, stopkę do wszywania zamków, stopkę do ściegu krytego z regulowanym prowadnikiem, stopkę do automatycznego obszywania dziurek, stopkę do ściegu owerlokowego, stopkę do obszywania długich dziurek, zestaw igieł, szpulki (4 szt.), uchwyt zabezpieczający szpulkę (duży i mały), liniał, rozpruwacz czy śrubokręt.

etiblog-625e-plastikowa-oslona-walizna-na-maszyne-do-szycia

W standardowym wyposażeniu maszyny jest także bardzo praktyczna sztywna walizka, która chroni maszynę przed zabrudzeniami.

etiblog-gwarancja

Do maszyny dołączona jest oczywiście instrukcja obsługi w języku polskim i karta gwarancyjna.  Jak większość modeli maszyn do szycia JANOME również ten model posiada 5 letnią gwarancję. 🙂

Podsumowując Janome 625E to mocna, wytrzymała i pięknie szyjąca maszyna do szycia. Łączy ona w sobie klasyczną mechaniczną maszynę do szycia z nowoczesnymi rozwiązaniami jak suwak regulacji prędkości szycia, pozycjonowanie igły czy automatyczne naprężenie nici. Dostępne funkcje w maszynie wpływają na jej wygodę i łatwość obsługi. Polecam ją zarówno osobom początkującym jak i bardziej zaawansowanym, który szyją często lub planują szyć często, a chcą mięć mocna i niezawodną maszynę do szycia. 🙂

W razie jakichkolwiek pytań odnośnie tego lub innego modelu maszyny do szycia marki Janome możecie śmiało do mnie pisać. 🙂

Pozdrawiam 🙂

tagi:

2
Dodaj komentarz

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Helena

Witam serdecznie,
zakupuję właśnie moją wymarzoną pierwszą porządną maszynę. Zastanawiam się pomiędzy 625E PROMO a EASY JEANS HD1800. Którą mi polecasz? Koszt jest taki sam.