Poznaj maszynę do szycia JANOME 5060 DC – szczegółowy opis / recenzja

Poznaj maszynę do szycia JANOME 5060 DC - szcegółowy opis / recenzja

Na początku lutego firma Eti radość szycia wprowadziła do swojej oferty nową maszynę do szycia JANOME 5060 Decor Computer. Przyznam szczerze, że od razu przypadła mi do gustu więc bardzo chętnie zabrałam się za jej wypróbowanie (nawet nie wiecie jak się cieszę, że mam taką możliwość 🙂 )
Maszyna jest rewelacyjna, szyje pięknie, cicho, żaden materiał nie stanowi dla niej problemu (sprawdziłam od cienkiej dzianiny po filc i jeans) i jest bardzo prosta (intuicyjna) w obsłudze. 🙂 Jakbyście chcieli przekonać się o tym osobiście to pamiętajcie, że w siedzibie firmy eti można testować wszystkie modele maszyn marki Janome. Jednak wiem, że nie wszyscy mają taką możliwość więc pomyślałam, że przygotuję dla Was małą recenzję / szczegółowy opis tego modelu, abyście mogli ją trochę lepiej poznać. 🙂

Zacznę od tego, że Janome 5060DC jest maszyną o wzmocnionej konstrukcji więc jest przeznaczona dla chałupników, dla których szycie to nie tylko hobby. Została wyposażona w 60 programów ściegowych, wśród nich są ściegi użytkowe, owerlokowe, ozdobne, satynowe i dziurki.

janome-5060dc-II

Wszystkie programy ściegowe podzieliłam na grupy i oznaczyłam kolorami, abyśmy mogli je lepiej poznać (zdjęcie poniżej).

sciegi-5060-janome-maszyna-do-szycia-II

Ściegi użytkowe (1) to przede wszystkim ściegi proste służące do łączenia warstw, ale również ściegi kryte-idealne przy wykańczaniu eleganckiej odzieży (ścieg będzie niewidoczny), czy inne służące do szycia dzianin. W 5060 DC mamy również trzy rodzaje ściegów owerlokowych (2), ściegi te zabezpieczają krawędzie przed siepaniem się oraz zwiększają estetykę wykończenia krawędzi materiałów (lepsze niż ścieg zygzak, choć w 100% nie zastąpią maszyny owerlok). Spójrzcie również na rodzaje obszywania dziurek (3), aż 6 do wyboru  (odpowiednie do poduszek, ale również bluzek czy żakietów). W tej kategorii znajdziemy również rygiel i program ściegowy do cerowania. Reszta ściegów należy już do kategorii ściegów ozdobnych (4) z pośród, których możemy wyróżnić ściegi satynowe (5).

wyswietlacz-janome-5060dc

Zostając w temacie ściegów muszę pokazać Wam wyświetlacz maszyny oraz sposób wyboru ściegów. Po włączeniu maszyny widzimy jaki ścieg jest wybrany (1), jaka jest domyślna jego szerokość (2) oraz długość (3); dodatkowo maszyna pokazuje jaką stopkę  powinniśmy zamontować przy maszynie (4).  Wybór ściegu lub jego parametrów jest banalnie prosty wystarczy za pomocą strzałek {lewo(5)/prawo(6)} umieścić kursor nad parametrem do zmiany, a następnie  strzałką w górę (7) czy dół (8) zmienić jego wartość.

przyciski-funkcyjne-janome-5060dc

Przejdźmy teraz dalej, aby poznać przyciski funkcyjne w maszynie Janome 5060DC. Zaczynając od lewej mamy przycisk „start/stop” (1) przez jego wciśnięcie sprawiamy, że maszyna zaczyna szyć lub zatrzymuje się. Warunkiem działania przycisku jest odłączony pedał/rozrusznik nożny, funkcja szczególnie pomocna przy ozdabianiu i szyciu długich elementów.
Kolejnym przyciskiem jest szycie wstecz (2), służy nam do zabezpieczania ściegu przy jego rozpoczynaniu i kończeniu. Dalej mamy rygiel (3) szczególnie przydatny przy szyciu ściegami ozdobnymi, po jego wciśnięciu maszyna kończy sekwencję ściegu oraz estetycznie w miejscu robi mocowanie (wiąże nitkę górną z dolną robiąc mały supełek na lewej stronie).
Teraz przechodzimy do moim zdaniem najciekawszych funkcji: pozycjonowanie igły (4) oraz automatyczne obcinanie nici (5). Pozycjonowanie odpowiada za podnoszenie i opuszczanie igły oraz sprawia, że maszyna zatrzymuje się z igłą opuszczoną w tkaninę (dzięki czemu nic nam się podczas szycia nie przesunie/ obroty na igle będą idealne). Numer 5 to jak już wspomniałam automatyczne obcinanie nici, ale nie tylko. Po naciśnięciu przycisku maszyna obcina nitkę i pozycjonuje się z igłą do góry. Oznacza to, że możemy wyjąć szytą rzecz, a maszyna jest gotowa, aby rozpocząć pracę dalej (dzięki takiemu pozycjonowaniu i pozostawieniu optymalnej długości nici przy rozpoczynaniu nitka nigdy nie ucieknie nam z igły, co może  mieć miejsce przy maszynach mechanicznych). Połączenie funkcji rygla z automatycznym obcinaniem nici jest rewelacyjne, nitki są związane i obcięte, szybko, prosto i bardzo estetycznie. Uwielbiam te dwie funkcje. 🙂
Prawie bym zapomniała o ostatniej funkcji, którą jest regulacja prędkości szycia (6),  to bardzo ciekawa i przydatna funkcja. Gdy potrzebujemy wykonać coś dokładniej lub po prostu nie mamy jeszcze takie wprawy w szyciu to zwalniamy maszynę przesuwając wskaźnik w lewo, sprawia to że maszyna mimo iż naciskamy z taką sama siłą na pedał szyje wolniej. Oczywiście funkcja ta działa również przy szyciu z przyciskiem start/stop, maszyna nie rozpędza się wtedy do maksymalnej prędkości, a do ustawionej przez nas.

nawlekanie-janome-5060dc-I

Krótko wspomnę również o nawlekanie maszyny. Trasa nitki górnej jest zaznaczona na obudowie maszyny strzałkami oraz numerkami co ułatwia nawlekanie więc nawet osoby początkujące spokojnie sobie z tym poradzą.

Ciekawą i bardzo wygodną rzeczą jest nawlekacz igły. Wystarczy ustawić igłę w najwyższej pozycji (używając np. przycisku do pozycjonowania igły), opuścić nawlekać i przeciągnąć nitkę (nie ma potrzeby trafiać już przez oczko igły). Następnie nawlekacz podnosimy do góry, a on przeciąga nam nitkę przez oczko, łatwizna. 🙂 Bardzo przydatna funkcja, dzięki której nie tracimy czasu i nerwów. 🙂

nawlekacz-janome-5060dc-I

Kolejną ważną funkcją, która znajduje się w tym modelu maszyny jest docisk stopki, oczywiście jest i to w dodatku 6 stopniowy. Daje nam możliwość dostosowania siły nacisku stopki przy szyciu różnych tkanin, dzianin, co sprawia, że będzie nam się szyło komfortowo zarówno jedwabie, gruby jeans, folię czyli każdy materiał i to bez żadnego problemu (uszkadzanie przez ząbki transportera delikatnej struktury tkaniny, brak przesuwania tkaniny, rozciąganie szwu itp).

Maszyna poradzi sobie więc z bardzo delikatnymi tkaninami, dzianinami oraz wieloma warstwami jeansu czy filcu.

warstwy-po-stopka-szycie-dzianin-jeansu-filcu-janome-5060dc-I

W Janome 5060DC mamy również wolne ramię, które ułatwia wszycie rękawów, podwijanie nogawek w spodniach, czyli szycie po obwodzie.

wolne-ramie-janome-5060dc

Moim zdaniem poza szyciem, ważnym tematem przy posiadaniu maszyny jest możliwość przechowywania dostępnych do niej akcesoriów oraz przechowywanie samej maszyny.

schowek-janome-5060dcI w tym modelu jesteśmy dopieszczeni, bo mamy zgrabny schowek na akcesoria i twardą walizką i rączką do jej przenoszenia, przechowywania.

walizka-szycia-janome-5060dc

Przyglądając się maszynie Janome 5060DC warto też zwrócić uwagę na standardowe wyposażenie maszyny, które zawiera stolik powiększający pole pracy o wymiarach 40 cm x 28 cm, a także:

stolik-powiekszajacy-pole-pracy-podczas-szycia-janome-5060dc-III
– Stopki: uniwersalną, do wszywania zamków, dwie stopki do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych, stopkę do ściegu krytego, owerlokowego, krawędziową i do automatycznego obszywania dziurek.

janome-5060dc-akcesoria
– sztywną walizkę
– szpulki 4 sztuki
– śrubokręt oraz pędzelek
– zestawi igieł
– dodatkowy trzpień na nitkę
– dwa uchwyty zabezpieczające szpulki (duże i małe)
– rozpruwacz
– kabel oraz rozrusznik nożny (pedał)

Wspomnę jeszcze o otwieranej pokrywie maszyny, która umożliwia łatwy i szybki dostęp do szarpaka, pomocny w przypadku splątania się nitki, czy czyszczeniu i konserwacji igielnicy.

otwierana-pokrywa-janome-5060dc

Podsumowując maszyna do szycia Janome 5060DC to mocna, wytrzymała maszyna, która jest wyposażona najważniejsze programy ściegowe i wiele dekoracyjnych. Ma wiele przydatnych funkcji, które ułatwiające szycie. Dodatkowo maszyna ta poradzi sobie świetnie z szyciem każdych tkanin, nawet tych uchodzących za trudne. 🙂
Szczerze polecam ją osobom, które szyją dużo, nawet chałupniczo. Jestem pewna, że zachwyci Was jakością ściegów i prostotą obsługi.  🙂

Szczerze polecam 🙂

tagi:

Opinie, komentarze (52):

 1. Małgorzata pisze:

  Bardzo fajna ta maszyna. A czy była by szansa na podobną recenzje janome skyline s5? Bardzo intensywnie o niej myślę :)Pozdrawiam.

  • Eti Blogerzy pisze:

   Miałam już okazję na niej szyć, moim zdaniem jest świetna, a co do recenzji to proszę o cierpliwość, na pewno pojawi się ona na naszym blogu. 🙂

 2. Bas pisze:

  Świetny opis.(Dziękuję!) Bardzo zachęcający:)
  Ciekawa jestem jeszcze jaki jest odstęp od igły do prawej „nogi”, bo wygląda na nie za duży. W mojej starej maszynie to 16cm i czasem mi to przeszkadza, np. przy obszywaniu dużej poszwy na kołdrę.

  • Eti Blogerzy pisze:

   Witam, maszyna ma standardową wielkość, sprawdziłam dokładnie i od igły mierząc na prawo jest 17 cm. Jeśli potrzebne jest więcej miejsca to proponuje np. SkyLine S5 (21 cm).
   Jeśli chodzi o nawlekacz to nasze współpracują z każdą igłą. 🙂

 3. Bas pisze:

  I jeszcze – czy nawlekacz igieł jest kompatybilny z różnymi igłami, wielkościami, bo znów w mojej m.(Singer4210) to jakiś żart wyszedł producentowi – nawlekacz współpracuje tylko z 90Singera (za chiny ludowe nigdzie tego nie można kupić) a z innymi nie współgra, nawet grubsze igły i cieńsze singerowskie nie pasują(!)

 4. Joanna pisze:

  Mam tą cudowną maszynę , szyję, testuję i poznaję ją coraz bliżej…mam piękny kawałek skóry chciałabym uszyć torebkę ,pomóż mi proszę w wyborze ściegu i funkcji przy szyciu skóry? pozdrawiam Joanna

  • Eti Blogerzy pisze:

   Po pierwsze szyjąc skóry musimy zamontować przy maszynie igły do szycia skór. Jeśli chodzi o ściegi to proponuje łączyć skórę ściegiem prostym o maksymalnej długości. Można też wykorzystać nici do szycia jeansu (wtedy koniecznie gruba igła). pozdrawiam 🙂

 5. Agnieszka pisze:

  Jestem niezadowolona z obslugi klijenta w serwisie gwarancyjnym eti. Kurier ktory mial odebrac maszyne nie dojechal od 3 dni. Brak odpowiedzi ze strony serwisu na maile. Obietnice przez telefon, że sprawa zostanie sprawdzona i oddzwonimy do Pani nie jest realizowana. Brak proaktywnisci ze strony serwisu, aby rozwiazac ta sprawe. Jestem rozczarowana.

  • Eti Blogerzy pisze:

   Pani Agnieszka, bardzo mi przykro z zaistniałej sytuacji. Trafiła Pani na okres, gdzie osoba opiekująca się serwisem jest na szkoleniu, a my wprowadzamy nowy system, co oczywiście nie powinno mieć wpływu na obsługę serwisową. Osobiście zajmę się tematem i obiecuję, że spróbujemy wynagrodzić Pani tą niedogodność.

 6. Janina pisze:

  Chciałam zapytać czy dużo gorsza jest od tej maszyny 5060 DC , maszyna Janome DXL603.Zamierzam kupić maszynę nie tylko dla siebie , ale również coś komuś uszyć czy naprawić , dlatego chciałabym aby szyła i cienki i gruby materiał , oraz jakieś pathworki , torby materiałowe czy cienkie firanki.:)

  • Eti Blogerzy pisze:

   Maszyna 5060DC została specjalnie wzmocniona, aby sprostać oczekiwaniom osób szyjących bardzo dużo. Z tego co zrozumiałam, to planuje Pani szyć więcej, wtedy zdecydowanie polecam model 5060DC lub również bardzo mocne maszyny mechaniczne: 525S czy inne modele mechaniczne z regulowanym dociskiem stopki.

 7. Janina pisze:

  Dzięki za podpowiedż . Wolałabym , aby była funkcja start-stop , oraz regulacja prędkości szycia a ta 525S nie posiada.Może jeszcze coś mi Pani poleci , z góry dziękuję:)

  • Eti Blogerzy pisze:

   5060DC idealnie wpisuje się w Pani potrzeby. Może jest szansa, aby Pani nas odwiedziła w Poznaniu i spróbowała poszyć na różnych modelach maszyn komputerowych?

 8. Janina pisze:

  Chyyyyyba ją kupię , a są jakieś gratisy ? 😉

 9. Janina pisze:

  Jeszcze jedno . Funkcja start stop działa gdy odłączymy całkowicie pedał , czy wystarczy nie naciskać?

  • Eti Blogerzy pisze:

   Aby działał przycisk start/stop pedał musi być odłączony.
   W obecnej chwili nie ma promocji na tą maszynę, ale jak Pani zadzwoni to może, któryś z miłych handlowców coś zaproponuje, aby zachęcić Panią do zakupu. Numer telefonu do ETI-radość szycia 61 84 20 330, trzymam kciuki!

 10. Janina pisze:

  Maszyna już w domu. Teraz ją testuję.Jeszcze mam parę pytań.Czy igły muszą być specjalne czy mogą być uniwersalne . Jakie nici kupić i gdzie , żeby było wszystko profesjonalnie..Na razie szyje bez problemu . Oczywiście muszę się przyzwyczaić do wszystkich czynności . Dzięki:)

  • Eti Blogerzy pisze:

   Igły do maszyn wieloczynnościowych są uniwersalne czyli z kolbą płaską. Przy szyciu skór, dzianin należy zmienić na igły stworzone właśnie do tych surowców. Nici można kupić w każdej pasmanterii.

 11. Janina pisze:

  Zdążyłam już uszyć narzutę i serwetkihttps://www.facebook.com/photo.php?fbid=946827392101001&set=p.946827392101001&type=3https://www.facebook.com/photo.php?fbid=946827392101001&set=p.946827392101001&type=3

 12. Janina pisze:

  Chciałam jeszcze dodać , że miała być instrukcja obsługi w języku polskim , ale niestety dostałam tylko w angielskim .Może gdzieś się da załatwić ,żeby przysłali w polskim , bo przy tych trudniejszych rzeczach jest potrzebna instrukcja 🙂

 13. Janina pisze:

  Tak jest na płytce instrukcja , myślałam ,że bedzie w formie papierowej , dziekuję 🙂

 14. Wioleta pisze:

  Na ekranie widać mojej maszyny janome 6050dc widzę „wyblakłe” dwie igiełki.. w jakiej sytuacji są one podświetlane? W instrukcji nic nie pisze odnośnie szycia podwójną igłą, a wydaje mi się, że ten symbol jest z tym związany. Pozdrawiam

  • Eti Blogerzy pisze:

   Witam, w modelu 6050 nie ma funkcji szycia igłą podwójną, a więc nigdy nie będzie ona podświetlona. Brak funkcji oznacza tylko, że maszyna nie podpowiada z jakimi ustawieniami można szyć, trzeba to samodzielnie ustalić. pozdrawiam

 15. Wioleta pisze:

  Które modele posiadają funkcję szycia podwójną igłą?

  • Eti Blogerzy pisze:

   Funkcję tą posiadają: JANOME TXL607, DC7100, SKYLINE S3, SKYLINE S5, SKYLINE S7, MC6600P, MC8200QC, MC8900QCP SE oraz maszyno hafciarki: MC9900, MC14000, MC15000.

 16. Irena pisze:

  Witam właśnie testuje maszynę janome 5060 dc szyje świetnie tkaniny ale gdy przechodzę do szycia dzianin coś jest nie tak…. nie łączy ściegu albo przerywa. Dodam że wszystko szyje ta sama igłą. Czy to tylko kwestia zmiany igły na tą do dzianin jeśli tak proszę o podpowiedź jaka kupić. Proszę o szybką odpowiedź.

 17. Irena pisze:

  Igła zmieniona a maszyna nadal przepuszcza ścieg przy szyciu dzianin. Proszę o podpowiedź bo mam jeszcze parę dni by zwrócić maszynę. Szyje głównie dzianiny. Pozdrawiam

  • Moim zdaniem to kwestia igły. Jaka dokładnie dzianinę Pani szyje, bardziej lycra czy dresówka? Jaką ma Pani igłę, którą konkretnie?
   Co do opisu na stronie to jest tam napisane: „- możliwość szycia podwójną igłą (szycie dekoracyjne)” a to prawda, na tym modelu można szyć przy użyciu igły podwójnej! Pewnie ma Pani na myśli funkcję szycia igłą podwójną, aby maszyna sama wskazywała szerokość ściegu z jaką maksymalnie można szyć ściegiem dekoracyjny, prawda??

 18. Irena pisze:

  Dodam jeszcze ze na stronie w opisie maszyny janome 5060 dc jest punkt ze szyje podwójna igłą a to nieprawda i wprowadzanie klientów w błąd

 19. justyna pisze:

  Witam.
  Jak w końcu jest z tym szyciem podwójną igłą w 5060DC? Byłam już prawie zdecydowana na tę maszynę, ale po przeczytaniu komentarzy zaczynam się wahać. Możliwość szycia podwójną igłą jest dla mnie ważna. Mam jeszcze jedną wątpliwość: w opisie ww maszyna jest przedstawiona jako „mocna”, a ze specyfikacji wynika, że ma jedynie 35 W mocy użytkowej…więc jak to jest z tą mocą?
  Brałam pod uwagę jeszcze model 525S, ale w Państwa ofercie nie znalazłam pasującego do niej stolika powiększającego pole pracy. A może źle szukałam?

  • Witam,
   Szyć igłą podwójną na JANOME 5060DC można (w poprzednich komentarzach chodzi tylko o to, że model ten nie ma funkcji/przycisku, który powoduje zwężenie ściegu uwzględniając szerokość rozstawu igły). Wystarczy jednak, że po zamontowaniu igły podwójnej sprawdzi Pani czy igła w wybranym ustawieniu ściegu wchodzi w otwór w płytce ściegowej (w peryferyjnych jej ustawieniach) i ewentualnie zwęzi Pani ścieg samodzielnie. Taką samą sytuacje mamy z modelami maszyn mechanicznymi.

   Jeśli chodzi o „siłę” maszyny to poza mocą silnika na siłę maszyny wpływa ilość obrotów, przekładnie i rzeczy o których nie mam pojęcia. Jednak szyjąc na niej czuje, że nawet na zgrubieniach maszyna swobodnie przesuwa materiał. 5060DC to silna maszyna i to przy szyciu czuć, jest równie mocna jak modelem 525S.

   525S niestety nie ma stolika powiększającego pole pracy.

   Obie maszyny są mocne i posłużą Pani długie lata. 5060DC da większy komfort pracy za sprawą takich funkcji jak automatyczne obcinanie nici, pozycjonowanie igły, płynną regulację prędkości szycia itd

 20. justyna pisze:

  Dziękuję za wyjaśnienie 🙂
  Kupiłam 5060DC i już sama doszłam o co chodzi z tą podwójną igłą. Siedzę teraz i testuję możliwości stopek. Jeśli mogłabym skorzystać z Pani doświadczenia, to mam jeszcze pytanie dotyczące merylocka. Mam jeden nierozwiązany problem z Merylokiem 689. Otóż, gdy szyję ściegiem drabinkowym to po zakończeniu szycia te wyciągnięte wolne nitki są splecione. Problem pojawia się gdy chcę zacząć potem szyć „na okrągło” – przez splecione nitki nie mogę podłożyć materiału w miejsce od którego powinnam zacząć ścieg. Co robię źle?

  • Nie wiem jak jest przy merylocku, ale w Janomkach jest tak, że najpierw obcinamy po zakończeniu szycia górne nitki, ciągniemy dalej (wtedy robi się supeł/zabezpieczenie ściegu) i dopiero wtedy odcinamy nitkę dolną. To powoduje, że ścieg nie pruje się oraz nie ma nici splątanym pod stopką i można materiał wsunąć bez problemów pod stopkę.

 21. Kinga pisze:

  Witam, mam ten sam problem co Pani Justyna. Maszyna przepuszcza ściegi. Może się nie znam, ale moja stara maszyna szyła wszystko. Czy ta jest taka czuła? Jedyne co szyje dobrze to bawełna. Na elastycznych jest tragedia. Proszę o pomoc 🙁

  • Witam, z mojego doświadczenia wynika, że dużo zależy od odpowiedniego doboru igły do szytego materiału. Ja nie raz szyłam na tym modelu projekty na naszego bloga i nie miałam takich doświadczeń jak Panie, ale zawsze mam szereg igieł i dostosowuje je szytego do materiału. Czy na materiałach elastycznych/dzianinach zmienia Pani igłę, czy szyje Pani na uniwersalnej??

 22. Kinga pisze:

  Mając na myśli bawełnę chodziło mi o tkaninę bawełnianą. 🙂

 23. Kinga pisze:

  Tak, zmieniałam igłę na specjalną do materiałów elastycznych i niestety to samo 🙁

  • Sprawdzała Pani na różnych materiałach elastycznych, czy tylko na jednym? Jeśli na kilku nie szyje, to istnieje szansa, że chwytacz pracuje zbyt daleko od igły i stąd przepuszczanie. Mechanicy to bez problemu wyregulują (wtedy proszę o telefon do serwisu 61/86 38 735). Pytam o różne materiały, bo mi raz się zdarzyła taka lycra, której właściwości sprawiały, że szyło się ją dobrze tylko na maszyna dedykowanej do tego materiału: owerloku i coverze, ale to sporadyczne sytuacje.

 24. Kinga pisze:

  Sprawdzałam na różnych dresówkach i polarze, przy czym zmieniałam igły na różne. Niestety nic nie pomaga. Zadzwonię jeszcze do serwisu. dziękuję i pozdrawiam.

 25. Monika pisze:

  Witam, od dzisiaj jestem szcześliwą posiadaczką janome 506dc, maszyna bajka, ściegi super, dziurki jak miłam robić na innych maszynach to mnie szlag trafiał, z janome to przyjemność. Oczywiście odrazu kupiłam stopkę z górnym transporterem i zastanawiam się czy tą stopką mogę szyć tylko ścieg prosty czy zygzakiem również?

  • Witam, JANOME 5060 dc to jedna z moich ulubionych maszyn, więc rozumiem zadowolenie z jej posiadania! 🙂 Jeśli chodzi o stopkę z górnym transportem to na większości z nich można szyć również ściegami ozdobnymi, proszę sprawdzić jaki jest otwór w stopce. Jeśli jest małe kółko, to mamy do czynienie ze stopką do ściegu prostego, jeśli jednak otwór w stopce jest większy (prostokątny czy w kształcie ziarenka „fasoli”) to można szyć również ściegami dekoracyjnymi.

 26. Marzena pisze:

  Przymierzam się do zakupu nowej maszyny do szycia.Szyję dużo i na różnych materiałach od woalu po jeans .Spodobała mi się maszyna JANOME5060DC ale cenowo dla mnie trochę za droga , czy mogła by mi pani polecić inny model maszyny komputerowej trochę tańszej ale równie mocnej i łatwej w obsłudze żeby nie miała problemu z szyciem zarówno cienkich materiałów jak i grubych .

  • Witam, każda maszyna Janome komputerowa będzie maszyną intuicyjną w obsłudze, więc o to byłabym spokojna. Piszę Pani, że szyje dużo i dlatego z maszyn komputerowych ten model tj. 5060DC byłby optymalny lub wyższe. Jeśli nie on to, raczej poszłabym w maszyny mechaniczne np.: 525S lub HD1800. Maszyny komputerowe o porównywalnej sile/mocy jak maszyny mechaniczne kosztują więcej. Moim zdaniem ważny jest dobór maszyny właśnie pod względem jej siły oraz częstotliwości jej użytkowania. Jeśli dobrze odczytałam Pani komentarz to najlepsze dla Pani będą maszyny polecane chałupnikom. Dzięki czemu będą one Pani służyć dobrze przez długie lata.

 27. Aneta pisze:

  No ale sie wystraszyłam komentarzem, ze opis /Janome 5060DC kłamie i ze niestety nie ma możliwości szycia tzw. Podwojna igla… Na dodatek nic nie ma na ten temat w instrukcji i PL /EN ! I LCD , który nie podświetla tej funkcji jako aktywnej …. Zalamka … To był jeden z powodów dla których wymieniłam moja stara poczciwa TOYOTE 🙁 Pomyslałam raz kozie smierć! Obejrzałam film dla modeli Brother i założyłam twin needle 🙂 w ten sam sposób …. otóż nic bardziej mylnego ….. Szyje pięknie podwojna igła ! Maszyna cudooooowna … Gorąco polecam ten model 🙂

 28. Kasia pisze:

  Witam, posiadam JANOME 5060dc. Ostatnio przy szyciu dresówki szew puścił. Moje pytanie, które ściegi są elastyczne i które nadają się do takich kłopotliwych tkanin? Dodatkowo przy szyciu mam wrażenie jakby igła uderzała o metal, czym to może być spowodowane i jak to naprawić?

  • Ściegi elastyczne, którymi można szyć dresówkę to np.: 5,6,9,11,15. Do szycia dresówki warto używać igieł do dzianiny.
   Co do metalicznego dźwięku to proszę upewnić się, że igła którą Pani szyje jest prosta. Dodatkowo czy jest zamontowana na swoim miejscu tzn czy jest wsunięta maksymalnie do góry (płaską kolbą od siebie). Jeśli jest odrobinę niżej to może ona uderzać w inny element maszyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *