Pokrowiec na telefon i tablet / ipad’a z walentynkową aplikacją (szycie krok po kroku)

etiblog-walentynki-pokrowiec-na-telefon-i-tablet-1-z

Miesiąc luty nie ukrywam kojarzy mi się z walentynkami i mimo, że to maksymalnie komercyjne święto to i tak je lubię. 🙂 Pomyślałam, że może takich osób jak ja jest więcej i będziecie chcieli obdarować czymś swoich ukochanych czy też najbliższych (bo przecież ich też można) 🙂 Przygotowałam więc dla Was szybki i maksymalnie prosty do uszycie pokrowiec / etui na tablet i telefon. 🙂 Projekt jest naprawdę prosty i do jego uszycie nie potrzebujecie więcej niż 30 minut. 🙂

Zacznę od uszycia pokrowca na tablet / ipad’a. Pokrowiec na telefon uszyjecie dokładnie w ten sam sposób tylko w mniejszym rozmiarze (wielkość dopasowana do wielkości telefonu).

Wymiary mojego gotowego pokrowca to 23 cm x 26,5 cm (szerokość, wysokość). Oczywiście jeśli Wasz tablet/ipad ma inne wymiary niż 18,6 x 24 x 9 cm (szerokość, wysokość, głębokość) to wprowadźcie zmiany dopasowując pokrowiec do wymiarów swoich urządzeń.

Do uszycia pokrowca potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JUNO E1015.

* Materiały potrzebne do uszycia pokrowca:
a) gruby filc (ja szyje z filcu o grubości 4 mm)
b) tkaniny do wycięcia ozdobnych serduszek (wystarczą resztki w dwóch kolorach: biały i czerwony)
c) flizelina do podklejenia tkaniny (mały kawałek, aby podkleić wszystkie serduszka)
d) nici do haftu i szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – eti 097
b) rozpruwacz – eti 098
c) nożyczki – 660-8.1/2″ SR MUNDIAL
d) linijka do patchworku – eti 975
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
f) szpilki -eti 118
g) pisak krawiecki samoznikajacy -eti 120
h) stopki:
-stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME 822804129 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200129002 (chwytacz wahadłowy).
i) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Zaczynam od wycięcia głównego elementy pokrowca. Tablet, na który szyję pokrowiec ma wymiary 24 x 18,6 x 9 cm (wysokość, szerokość, grubość). Po dodaniu zapasów na szew i luzów kroje prostokąt o wymiarze 53 cm x 23 cm.

Pokrowiec na tablet, jak skroić?

Po wycięciu głównego elementy przechodzę do podklejenia flizeliną lewej strony tkanin, z których będę wycinać ozdobne serduszka (podklejam przed wycięciem serduszek, aby krawędzie mniej się strzępiły po ich wycięciu). Chcę również, aby serduszka były identyczne więc najpierw z papieru przygotowuje ich kształt. Serduszka będą w dwóch rozmiarach: większe (około 4 cm wysokości) i mniejsze (około 3,5 cm wysokości). Następnie obrysowuje zaplanowaną ilość serduszek na podklejonej tkaninie. Z białej tkanina wycinam serduszka większe, z czerwonej mniejsze.  Wykorzystam trzy komplety serduszek, ale wycinam po jednym serduszku więcej, aby wybrać te które udało mi się wyciąć najładniej.

Po przygotowaniu serduszek przechodzę do ozdobienia przodu pokrowca delikatnymi stebnowanymi falami. Aby łatwiej zaplanować ułożenie i wielkość fal proponuje najpierw rozmieścić ułożenie serduszek (ja zdecydowałam się umieścić je razem w dolnym prawym roku). Następnie przy pomocy pisaka krawieckiego nanoszę linie, po których będę wykonywać stebnowanie.

SZYCIE:

Gdy mamy wszystko powycinanie i zaplanowane rozmieszczenie przechodzimy do ostatniej fazy, czyli do szycia. 🙂 Zaczynamy do wykonani ozdobnych fal. Wybieramy ścieg potrójny stebnowy (będzie lepiej widoczny) i szyjemy po narysowanych liniach. Dla ułatwienia sobie pracy zamontowałam przy maszynie stopkę naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych (jest przeźroczysta, nic nie zasłania więc lepiej widać narysowane fale).

Przód po wykonaniu przeszyć prezentuje się następująco. Dodatkowo tylko, że  już na tym etapie podcięłam górną krawędź przodu pokrowca (dzięki temu podcięciu będziemy mogli łatwiej wyciągać tablet /ipada) – patrz zdjęcie poniżej.

Teraz naszyje serduszka. Będę wykonywać to czerwoną nitką, ściegiem prostym szyjąc po czerwonym serduszku, ok.2 mm od jego krawędzi. Ponieważ element jest dość mały to naszywanie serduszek wykonam dość gęstym ściegiem (ustawiłam więc długość ściegu na”2″).

pomysły na ozdabianie, aplikacje

Pozostaje już tylko zszycie boków pokrowca. Wkładam go więc na pół (lewą stroną do lewej) i szyję stopką uniwersalną 1 cm od krawędzi (na zdjęciu poniżej szyje nitką czerwoną, abyście dobrze widzieli, że zszycie tak grubego filcu jest możliwe. Proponuje jednak zszyć bok nitką w kolorze filcu).

Czy maszyna przeszyje filc

Pokrowiec skończony 🙂
Do kompletu uszyłam również pokrowiec na telefon i jak wspomniałam wcześniej szyjemy go dokładnie tak samo jak pokrowiec na tablet /ipad’a (tylko dopasowujemy rozmiary pokrowca do wymiarów telefonu).

Gotowy pokrowiec na tablet czy telefond DIY

tagi: , ,

Opinie, komentarze (11):

 1. monika pisze:

  Rzeczywiście bardzo prosto! Mam takie pytanie: jaka igła była użyta do projektu i jaki nacisk stopki (posiadam maszynę Janome 603). Zawsze mam wątpliwości czy brać filc pod maszynę, a już 2x 4mm nigdy by mi do głowy nie przyszło.

  • Eti Blogerzy pisze:

   Przy tym projekcie zalecam igły o grubości 90. Co do docisku stopki to proszę ustawić na 4 i w razie konieczności jeszcze ustawienie doregulować.

   Przy szyciu tak grubego materiału nie wolna dodatkowo ciągnąć czy pchać materiału, należy pozwolić maszynie go transportować samodzielnie. To ważne, gdyż w przeciwnym wypadku można złamać igłę. Proszę szyć powoli i w przypadku napotkania jakiegokolwiek problemu zdjąć nogę z pedału i spróbować przeszyć trudny moment kręcąc do siebie kołem zamachowym maszyny.

 2. monika pisze:

  Bardzo dziękuję za odpowiedź, na pewno wkrótce spróbuję!

 3. nurek pisze:

  Witam, na zdjeciu jest chyba stopka pasujaca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym, stopka do aplikacji do tej maszyny, a ma ona chwytacz wahadlowy nie jest przezroczysta. Czy ta do rotacyjnego w takim razie tez pasuje do prezentowanego modelu maszyny?

  • Eti Blogerzy pisze:

   Słuszna uwaga, prezentowana stopka jest wyprodukowana z myślą o chwytaczu rotacyjnym, jednak jak widać na załączonym zdjęciu pasuje do naszej Juno by Janome E1015.

 4. monika pisze:

  Czy jest jakieś rozwiązanie problemu że 2 warstwy filcu 4mm nie mieszczą się pod stopką (model Janome dxl 603)? nie pomaga obniżenie nacisku stopki do 1. ..

  • Eti Blogerzy pisze:

   Proszę nie obniżać docisku stopki. Proszę podnieść stopkę wyżej, model ten ma możliwość podniesienia stopki poza poziom standardowy. Trzeba podnieść dźwignie stopki wyżej niż zazwyczaj. Stopka jak jest podniesiona poza standardową wysokość nie utrzyma się sama, trzeba ją trzymać dźwignią. W tym czasie wkładamy materiał, opuszczamy stopkę i można rozpocząć szycie. Proszę robić to wolno, bo przy takich grubościach może (nie musi) to być dość trudne dla maszyny.

 5. V. pisze:

  Mam taką samą maszynę, jak ją ustawić podczas zszywania boków?

 6. Janina pisze:

  Gdzie najtaniej kupować filc? Proszę mi polecić jakiś sklep internetowy )

  • Eti Blogerzy pisze:

   Może któraś z dziewczyn sprawdzała gdzie mają najkorzystniejsze ceny. My swój kupiłyśmy w firmie szewex w Poznaniu (mają sklep internetowy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *