Kosz na zabawki dla dziecka (zobacz jak uszyć kosz na zabawki)

opis-szycia-kosza-na-zabawki-blog-o-szyciujak-uszyc-kosz-na-zabawki-eti-blog jak-uszyc-kosz-na-zabawki-dla-dziecka-blog-o-szyciu

W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam jak uszyć bardzo praktyczny kosz na zabawki dla dziecka. Kosz jest dosyć spory (wysokość 40 cm, średnica 32 cm) więc z pewnością pomieści wiele pluszaków, samochodzików, lalek czy innych dziecięcych skarbów. Dodatkowo jeżeli kolor kosza dobierzecie do kolorów w pokoju dziecka będzie on stanowił nie tylko element praktyczny, ale także dekoracyjny. 🙂
Uszyty przez nas kosz z założenia ma służyć do przechowywania zabawek, ale dokładnie w ten sam sposób możecie uszyć kosz na pranie czy dekoracyjny do salony. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni materiał. 🙂

Do uszycia kosz potrzebujemy oczywiście maszynę do szycia, ja nasz kosz uszyje na komputerowej maszynie do szycia  JANOME QXL 605.

Materiały i przybory wykorzystane do uszycia kosza na zabawki:

przerywnik

eti-blog-o-szyciu-co-jest-potrzebne-do-szycia

Przygotowanie i krojenie:

eti-blog-o-szyciu-wykroj-na-kosz-na-zabawki

Jak zazwyczaj zaczniemy od wykrojenia potrzebnych elementów. Ja przy rysowaniu dna wspomogłam się tacą, ale może to być miska czy cokolwiek innego co wpadnie Wam w ręce o średnicy ok 30-35 cm.

Po narysowaniu koła, mierzymy lub obliczmy jaki ma ona obwód. I ten wymiar będzie wymiarem podstawy naszego prostokąta (x).

U mnie średnica koła to 32 cm, a więc O=3,14*32 cm= 100, czyli x = 100

Następnie ustalamy wysokośc naszego przyszłego kosza, u mnie wyniesie ona 40 cm. Więc przygotowuje kwadrat 100 cm x 40 cm. To nasza podstawa bez zapasów.

eti-blog-o-szyciu-wykroj-na-kosz-na-zabawki-plus-zapasy-na-szewProstokąt po dodaniu zapasów ma 102 cm x 41 cm. Przy górnej krawędzi nie ma zapasu na szew ponieważ wykończymy go lamówką. To wymiary jakie będziemy kroić z tkanin bawełnianej.

eti-blog-o-szyciu-elementy-kosza

Tak prezentują się moje elementy po skrojeniu.

Usztywnienie zależało mi na tym, aby kosz był sztywny i łatwie trzymał swój kształ. Miałam już doświadczenie w pracy ze sztywnikiem krawieckim (ogólnie dostępny produktem np.: na allegro) i fajnie się sprawdzał na mniejszych powierzchniach. Kosz jest większy, a ponieważ dodatkowo chciałam uzyskać efekt ciut grubszych ścianek. Postanowiłam przetestować sztywnik krawiecki w połączeniu z ociepliną odzieżową.

eti-blog-o-szyciu-usztywnieni-klej Przykleiłam, więc sztywnik do ociepliny (sztywnik na jednej stronie ma klej, więc naprawdę sprawnie można to przygotować).

eti-blog-o-szyciu-usztywnieni-zapasy

Z tak poklejonych elementów kroimy dno oraz bok, koniecznie bez zapasów na szew. Kwadrat ma więc wymiar u mnie 100 cm x 40 cm.

eti-blog-o-szyciu-raczki-krojenie

gdy główne elementy kosza mamy już skrojone czas na mniejsze elementy: rączek, lamówki i wypustki. Na rączkę kroimy dwa prostokąty o wymiarze 30 cm i szerokości 9 cm.

Wypustkę przygotowujemy sami, a więc potrzebujemy skroić pasek o szerokości 3 – 3,5 cm i długości 103 cm lub kilka krótszych odcinków, aby w sumie dały nam długość ciut większego niż nasz obwód dna. Paski te koniecznie kroimy pod kątem 45 stopni!

Pod kątem 45 stopki kroimy również pliskę na lamówkę o szerokości 5,5 cm i długości obwodu naszego kosza ( u mnie to ok 107 cm). Mogą to być dwa paski lub więcej, opis jak je właściwie połączyć znajdziecie we wpisie poniżej.

Szycie:

Szycie zaczniemy od przygotowania usztywnienia. Łączymy prostokąt wzdłuż krawędzi 40cm.  Jak widać na zdjęciu powyżej można zrobić to za jednym razem, podczas szycia proponuję zdjąć stolik od wolnego ramienia, dzięki temu będzie na się wygodniej szyło.

eti-blog-o-szyciu-laczenie-na-styk-szycieJak pamiętacie usztywnienie nie ma zapasu na szew, a więc łączymy je na styk. W tym celu ustawiamy ścieg zygzak (szerokość 5, długość 1.5), krawędzie dosuwamy razem i szyjemy.

eti-blog-o-szyciu-usztywnienie-po-poloczeniu

Po połączeniu usztywnienie przechodzimy do połączenia wewnętrznej warstwy.

eti-blog-o-szyciu-zszywamy-bok-kosza-jak-uszyc-kosz

Zszywamy bok łącząc go zgodnie z zaplanowanym zapasem tj na 1 cm. W modelu maszyn, na którym szyje płytka ściegowa ma wiele wygrawerowanych linii pomocnych. Jest tam np.  linia 1 cm, wystarczy więc, że przy jej krawędzi prowadzę materiał i mam równiutką linię szycia, dokładnie na 1 cm. Linie te odmierzają odległości od centralnej pozycji igły.

eti-blog-o-szyciu-jak-przyszyc-dno

Doszywając dno, dolną krawędź kosza dzielimy na 4 równe odcinki (to będą nasze punkty kontrolne) oraz nacinamy ją co ok 4 cm, delikatnie na krawędzi na 4 mm. Dno również dzielimy na 4 równe odcinki.

Nacięcie krawędzi umożliwi swobodne upięcie dna do boku.

eti-blog-o-szyciu-jak-przyszywanie-dna

Upinamy elementy razem przypinając najpierw punkty kontrolne. Po czy upinamy całą krawędź. Przyszywamy zgodnie z zapasem na szew czyli 1 cm od krawędzi.

Podobnie łączymy warstwę wierzchnią, jednak tutaj przy wszywaniu dna dodamy wypustkę.

eti-blog-o-szyciu-jak-wlasciwie-polaczyc-pliske-skosna

Ja skroiłam dwa paski na wypustkę, a więc musiałam je połączyć. Właściwy sposób łączenia widzicie na zdjęciu powyżej (paski złożone są prawą stroną do prawej). Na drugim zdjęciu poniżej widzicie efekt łączenia pliski w ten sposób.

eti-blog-o-szyciu-jak-zrobic-samemu-wypustke

Sznurek wprowadzam w skrojoną pliskę i zaszywamy ją szyjąc stopką do wypustek.

Tak wygląda wypustka z bliska i moment łączenia pliski po skosie. Ważne było jej właściwe połączenie, aby zgrubienie (szew) nie wypadł w jednym miejscu. Dzięki temu połączeniu, efekt wizualny jest o wiele estetyczniejszy i łatwiej będzie nam taką wypustkę wszyć.

eti-blog-o-szyciu-wypustka-jak-ja-upiac

Tak przygotowaną wypustkę upinamy do dna kosza. I przyszywamy stopką do wypustek.

eti-blog-o-szyciu-laczenie-wypustki-jak-zrobic-to-estetycznie

Łączenie wypustki też należy wykonać po skosie, a sznurek odcinamy tak, aby jego końce spotkały się na styk.

eti-blog-o-szyciu-upiecie-dna-kosza-worka

Teraz upinamy połączony bok do dna. Technikę już znamy bo przyszywaliśmy dno wewnętrzne.

eti-blog-o-szyciu-idealne-wszycie-wypustki

Szyjemy cały czas stopką do przyszywania wypustek. Proponuje przestawić pozycję igły ciut bardziej w stronę wypustki (u mnie w lewo). Czyli z pozycji 3,5 (szerokość ściegu) ustawiamy pozycję 3. Da nam to gwarancję, że żadna wcześniejsza linia szycia nie będzie widoczna.

eti-blog-o-szyciu-co-to-jest-wypustka

Tak prezentuje się wypustka po wszyciu.

eti-blog-o-szyciu-zszywamy-przy-gornej-krawedzi

Teraz łączymy razem wszystkie elementy kosza. Proponuje ręcznie zszyć usztywnienie dna kosza poprzez połączenie szwów warstwy wewnętrznej i zewnętrznej razem. Można też wykonać to ma maszynie do szycia ściegiem prostym.

Następnie musimy przytrzymać warstwy kosza szyjąc na 5 mm od górnej krawędzi (zdjęcia powyżej, czerwona linia). Jeśli jakaś warstwa wystaje bardziej to przed przejściem do przyszycia lamówki musicie ją wyrównać.

Przechodzimy do przyszycia rączek oraz wykończenia krawędzi górnej lamówką.

Najpierw łączymy rączki (linia szycia zdjęcie powyżej) i po wywróceniu ich na prawą stronę upinamy do krawędzi kosza.

eti-blog-o-szyciu-profesjonalny-lamownik

Teraz przy pomocy profesjonalnego lamownika wykończymy krawędź kosza. Zdecydowałam się na użycie profesjonalnego lamownika, ponieważ tylko on jest wstanie naszyć lamówkę na grubsze warstwy materiału. Dodatkowo komfort pracy z nim jest bardzo wysoki i w ciągu kilku chwil można przyszyć bardzo precyzyjnie lamówkę. Opis jak pracować z tym lamownikiem znajdziecie na naszym blogu, załączam linka– zajrzyjcie tam, aby dowiedzieć się więcej o pracy z nim. Założę się, że zakochacie się w nim tak jak ja. 🙂

Powyżej zdjęcie z lamownikiem z wprowadzoną lamówką.

eti-blog-o-szyciu-jak-przyszyc-lamowke

Krawędź kosza z przyszytymi raczkami wsuwamy głęboko w lamownik i tak przyszywamy. Lamownik w zasadzie zajmuje się wszystkim, my tylko pilnujemy, aby krawędź lamowana była wsunięta maksymalnie w lamownik to gwarantuje ładne przyszycie lamówki do krawędzi materiału.

eti-blog-o-szyciu-krawedz-lamowana

eti-blog-o-szyciu-kosz-na-zabawki-raczki-lamowka

Tak prezentuje się lamówka po wszyciu. Przy wykorzystaniu tego lamownika ma ona po wszyciu 1,5 cm szerokości.

Teraz stopką uniwersalną przytrzymujemy rączki skierowane do góry. Proponuje przyszyć je ok 2-3 mm od górnej krawędzi koszyka.

eti-blog-o-szyciu-kosz-na-zabawki-jak-uszyc-czy-usztywnic

Kosz skończony wypełnimy go teraz zabawkami i ustawiamy w pokoju dziecięcym. 🙂

tagi: , ,

Opinie, komentarze (24):

 1. ana pisze:

  Pięknie.estetycznie. Jaki wychodzi koszt takiego kosza?

  • Wszystko zależy od ceny wybranego materiału. Kosz ociepliny/pianki to ok 5-18pln, tkanina 10-60pln. Podsumowując można uszyć taki kosz za 15-20 pln lub przy bardziej wyszukanej tkaninie znacznie drożej.

 2. sylgru pisze:

  Witam
  Troszkę nie na temat, ale potrzebuję pomocy, a zupełnie nie wiem gdzie się zwrócić.
  Mam DXL603 kupiony prawdopodobnie tutaj w sklepie 5 lat temu. Niewiele na nim szyłam i właśnie zebrałam się i chciałam coś ruszyć.
  Niestety podczas próby szycia zygzaka mam problem i próby zmiany naprężenia nie pomagają. Na górze wychodzi za dużo nici z bobina a na spodzie wychodzi idealny zygzak z nici z bobina. Co może być nie tak? Z góry dziękuję.
  By the way kosz świetny.

  • Witam, no jasne, że pomożemy. Najlepiej jakbym dostała na maila zdjęcie ściegu z obu stron materiału oraz zdjęcie nawleczonej nici dolnej, bo przypuszczam, że tutaj tkwi problem, ale będę więcej wiedzieć jak zobaczę zdjęcia e.szafranek@eti.com.pl. Generalnie to drobiazg przypuszczam, że chodzi o naprężenie nici dolnej, które jest zbyt małe (należy właściwie włożyć nitkę do naprężacza lub zwiększyć naprężenie nitki dolnej). Resztę omówimy mailowo. 🙂

 3. Ilona pisze:

  Kosz świetny! Widziałam już takie w sklepach internetowych (100-120zł ?). Dopiero zaczynam swoją przygodę z szyciem, ale nie omieszkam do tego projektu powrócić ? pytanie czy istnieje jakaś hurtownia, w której zamawiacie materiały? Na allegro są różne ceny. Jaka jest optymalna cena materiału minky, bawełna we wzory, bawełna jednego koloru? Tego nigdzie jeszcze nie znalazłam :-/

  • Zamawiamy tkaniny w kilku miejscach i zazwyczaj nie są to hurtownie, a po prostu sklepu internetowe czy stacjonarne w naszej okolicy. Cena materiału to jakość, grubość, certyfikat lub jego brak, uprawa ekologiczna i inne, a więc nie będę tutaj podawać optymalnej ceny, bo to zależy na co zwracamy uwagę przy kupnie materiału.
   Powiem jednak, że materiał przy projekcie jest kluczowy i nie zawsze warto być tutaj oszczędnym, gdy coś wyjdzie ciut niedoskonale to obroni się fajnym materiałem, ciekawą kolorystyką itd, a jeśli będzie idealnie uszyty, ale z brzydkiego materiału to nie przyciągnie uwagi.

 4. MamacoSzyje pisze:

  Widziałam takie kosze! Nawet sama chciałam spróbować. Tylko nie wiedziałam za bardzo jak się za to zabrać, co i gdzie szukać 🙂 Dziękuję za artykuł, przy okazji może macie jakieś sklepy, hurtownie bądź inne źródła np, sprawdzone allegro, gdzie kupujecie tkaniny? Ja zamawiam z Otwocka z hurtowni materialytkaniny.pl, może ktoś poleciłby coś jeszcze bliżej Łodzi? Pozdrawiam, jak tylko kosz mi wyjdzie, to na pewno się pochwalę a wpis udostępniam ! 🙂

  • Na kosz polecam sklepu z tkaninami patchworkowymi, ceny są coraz bardziej przystępne, a bawełny zadrukowane w super fajne wzory i kolory!
   Czekamy zatem na zdjęcie kosza, powodzenia!

 5. Mjusta pisze:

  Piękny kosz. Uszyłam dziś go według opisu, ale miałam problem ze zszyciem podwójnego dna z wypustka. Do tego, następnym razem rączki włoże między materiał zszywajac 3 boczne warstwy od gory- na zdjęciu z czerwoną przerywania linia

  • Dzięki za informację. Nie bardzo rozumiem, o co chodzi w temacie podwójne dno? W instrukcji przyszywamy wypustkę pomiędzy pojedyncze warstwy materiału boku oraz dna, przyszycie to poszło bezproblemowo. Dopiero potem umieściłam tam warstwę usztywnienia.
   Oczywiście jestem zdania, że warto ustawić etapy szycia pod siebie, możliwości maszyny i naszą wygodę. 🙂 Super, że kosz się udał i będą kolejne. 🙂

 6. Magda pisze:

  Świetny wpis! Wczoraj uszyłam kosz. Instrukcja czytelna krok po koroku:) szkoda, ze nie możemy dodawac załączników 😉 pozdrawiam, Magda.

 7. Agata pisze:

  Dzięki za tak dokładny opis, Twój kosz na zabawki mnie zainspirował a wskazówki pomogły w szyciu 🙂 http://iglaaa.blogspot.com/2017/04/tydzien-szycia.html

 8. Ula pisze:

  Witam,
  Super opis i wszystko swietnie wytlumaczone. Dzieki Wam mam juz na koncie kilka uszytych takich koszy dla synow. 🙂 mam tylko pytanie poniewaz zawsze używałam do usztywniania koszy pianki pod panele, fajnie usztywnione sa ale ciezko sie z nimi pracuje. Chcialabym teraz uzyc ociepliny ale nie bardzo wiem jaka grubość sie do tego nada.. Moze moglybyscie cos pomoc i podpowiedziec…;)

  • Witam,
   dużo zależy od grubości materiału z jakiego jest szyty kosz. Polecam ociepline min 200g. Dodatkowo można wprowadzić dwa szwy po bokach, aby wzmocnić i bardziej usztywnić kosz. 🙂

 9. Daria pisze:

  Witam 😉 Swietny kosz 😀 sama chce sprobowac ale mam pytanie czy zamiast sztywnika moge uzyc klejonki ?? Nada sie ??

 10. Daria pisze:

  Rozumiem 😉 a z samej wlokniny niie bedzie za miekki ? 😉

 11. Daria pisze:

  Dziękuję slicznie za odpowiedzi 😉 znalazlam na miejscu sztywnik 😉 pozdrawiam 😉

 12. Domi pisze:

  a jak wyglada pranie takiego kosza?

  • Wszystkie elementy mogą być prane w pralce, proponuje tylko program do delikatnych tkanin i mniejszą prędkość odwirowania, aby zbytnio się nie odkształcił. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *