Kostka edukacyjna dla dziecka (DIY)

eti-blog-kostka-dla-dziecka-1-z

Mięciutka kostka edukacyjna jest idealną zabawką dla każdego małego dziecka. Postanowiłam więc Wam pokazać jak szybko i stosunkowo łatwo można ją uszyć.

Kostka jest niewielka więc do jej uszycia wystarczą nawet resztki materiałów.

Gotowa kostka to sześcian o boku długości 12 cm.

Do uszycia kostki zabawki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME 393 PROMO.

* Materiały potrzebne do uszycia kostki:
a) tkaniny- wystarczą resztki pozostałe z innych projektów
b) flizelina- konieczna do podklejenia każdego elementu kostki
c) pliska skośna 45cm oraz sznurek 40 cm do wykonania kwadratu z wypustką
d) ocieplina odzieżowa
e) folia do wypchania, aby element był szeleszczący
f) nici do szycia
g) kartki papieru i akcesoria do rysowania wzorów poszczególnych boków kostki oraz tektura do przygotowania szablonu (16 cm x 16 cm)

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – TITANIUM Ti812
d) linijka do patchworku – eti 975
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
f) szpilki -eti 118
g) pisak samoznikajacy -eti 120
h) igła standard podwójna rozstaw 4 mm- eti o11a
i) stopki:

stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME 200137003 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym),  JANOME 200129002 (chwytacz wahadłowy)
stopka do wszywania wypustki JANOME 200314006 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm)

j) żelazko i deska do prasowania


PRZYGOTOWANIE:

Wszystkie tkaniny wykonane z włókien naturalnych, które będziemy wykorzystywać do szycia tego projektu należy zdekatyzować, czyli poddać je działaniu temperatury oraz pary wodnej. Następnie podklejamy je flizeliną, aby zabezpieczyć elementy, które będziemy wycinać przed strzępieniem się ich krawędzi.

KROJENIE I SZYCIE:

Zaczynamy od wykrojenia sześciu kwadratów z różnych kolorów tkanin (wymiar 16 cm x 16 cm). Ja dla ułatwienia wykroiłam prostokąt z tektury, który posłużył mi jako szablon.

Teraz pokażę jak powstają elementy ozdobne na poszczególnych elementach kostki.

Pierwszy bok kostki wykonany z białej tkaniny będzie on ozdobiony kolorowymi motywami geometrycznymi. W tym celu na łatkach z tkaniny tła na lewej ich stronie rysujemy zaplanowane wzory geometryczne. Następnie wycinamy je krojąc z zapasem na szew ok 1,5 cm. Na zdjęciu poniżej na kwadracie narysowałam zaplanowane wzory, aby mieć pewność, że zmieszczą się one w obszarze 12 cm x 12 cm (wymiar boku kostki gotowej).

Teraz do prawej strony kwadratu dokładamy i upinamy poszczególne elementy. Następnie przyszywamy je.

Po przyszyciu zaplanowanych elementów, wycinamy ich wewnętrzną część, krojąc ok 5 mm od linii szycia. Dodatkowo nacinamy elementy w narożnikach- patrz przykład poniżej.

Na zdjęciu poniżej elementy częściowo powycinane.

Bok kostki po wycięciu środków wzorów geometrycznych i zaprasowaniu krawędzi pod spód elementu.

Teraz pod te otwory przypinam kolorowe łatki tkanin.

Następnie przyszywam je szyjąc ściegiem stebnowym i igłą podwójną.

Bok skończony.

Na ten samej zasadzie powstał inny bok kostki z kształtem ryby.

Kolejny element naszej kostki będzie wykonany z bardzo mięciutkiego materiału (minky) i dodatkowo ozdobię go aplikacją. Dodatkowo będzie on ozdobiony wypustką.  W tym celu z wcześniej wyciętego kwadratu (16 x 16 cm) wycinamy kwadrat o wymiarze 12 x 12 cm. Dodatkowo przygotowujemy pliskę skośną o wymiarze ok 45 cm  i szerokości ok 3 cm oraz sznurek, który wypcha wypustkę, jego długość to 40 cm.  Potrzebujemy jeszcze 4 paski o szerokości 4 cm w kolorze tła: dwa o długości 16 cm oraz dwa o długości 12 cm.

Sznurek umieszczamy w środku pliski i doszywamy go do boków kwadrata szyjąc 1 cm od krawędzi- patrz zdjęcie poniżej. Wypustkę przyszywamy stopką do wypustek w przypadku maszyny w chwytaczem rotacyjnym lub stopką do wszywania zamka przy maszynie z chwytaczem wahadłowym. W narożnikach wykonuję nacięcia pliski, aby sprawić, że wypustka będzie się ładnie układać.

Element z doszytą wypustką.

Teraz do tak przygotowanego elementu doszywamy oba boki (4 x 12 cm).

Następnie doszywamy górę i dół.

Element na tym etapie powinien wyglądać tak, jak pokazałam na zdjęciu poniżej. Dodatkowo już rozmieściłam i naszyłam na nim część elementów mordki (elementy aplikacji kroimy według swojego projektu bez dodawania zapasu na szew).

Aby naszyć aplikację przy maszynie wybieramy ścieg zyg zak i montujemy stopkę do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych (ścieg powinien być bardzo gęsty i niezbyt szeroki).

Kwadrat gotowy, prezentuje się jak na zdjęciu poniżej.

Kolejna „ścianka” naszej kostki będzie trójwymiarowy. Będzie to odstający, szeleszczący kwiatek. W tym celu rysuje na kartce kształt kwiatka, wycinam poszczególny płatek i kroję go z tkaniny, pamiętając o dodaniu zapasu na szew. Ja dołożyłam zapas 1 cm.

Poszczególne płatki odszywam zostawiając na dole niedoszyty obszar, który posłuży do wywinięcia elementu na prawą stronę, następnie włożenie do niego szeleszczącą folię. Na zdjęciu poniżej etapy powstawania płatka (odszycie, wycieniowanie szwu, wywrócenie, wypchanie folią szeleszczącą).

Wypchane płatki układam na kwadracie i wycinam środek kwiatka (zielony element), który proponuje przyszyć gęstym ściegiem zyg-zak tak samo jak oczy poprzedniego kwadratu. Środek ten przytrzyma nam płatki na miejscu.

A tu już gotowy kwadrat.

Łączenie kostki razem jest dość proste, lecz wymaga dużej dokładności. Składamy kwadraty bokami do siebie i zszywamy je na odcinku 12 cm.

Pomiędzy elementy możemy upiąć ozdobne tasiemki, dzieci je lubią więc na pewno warto.

Na zdjęciu poniżej elementy po części połączone z zaznaczoną linią szycia.

Cztery boki połączone, a więc dopinamy górę i dół kostki. Pamiętajcie o zostawieniu otworu na wywrócenie jej na prawą stronę.

A tu już kostka na prawej stronie, która została wypychana ociepliną odzieżową.

Pamiętajcie o dokładnym zaszyciu otwory tak, aby dziecko nie dostało się do środka kostki.

Pochwalcie się swoimi kostkami uszytymi na podstawie tego wpisu, zdjęcia wysyłajcie na  adres mailowy: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: , ,

Opinie, komentarze (16):

 1. Joanna pisze:

  Przępiękna. Po prostu brakuje mi słów… 🙂
  Ocieplina odzieżowa to jest również wypełnienie do poduszek ? Co to jest za folia szeleszcząca ? W którym momencie wykorzystujesz flizelinę do podklejenia każdego boku i w jakim celu?

  • Eti Blogerzy pisze:

   Dziękujemy 🙂
   Poduszki są wypełnione wkładem do poduszek, ja wypełniłam kostkę ociepliną bo akurat nie miałam wkładu, ale jeżeli masz wkład to możesz go śmiało wykorzystać.
   Folia szeleszcząca to zwykła folia jak np. z reklamówek. Ja miałam trochę sztywniejszą i “głośniejsza” i jej użyłam.
   Końcowe podklejenie flizeliną jest tylko po to, aby lepiej usztywnić boki kostki, dzięki czemu lepiej “trzyma” swój kształt. 🙂
   Pozdrawiamy

 2. Aleksandra pisze:

  Chcialabym dopytac. Czy klej z flizeliny nie bedzie szkodliwy dla malucha? W koncu one wszystko biora do buzi…

  • Eti Blogerzy pisze:

   To ciekawe pytanie. Klej nie przechodzi na prawą stronę, ale przy dużej ilości śliny kontakt może być. Najlepiej zwrócić się do producenta, bo flizelina flizelinie nie równa. Z pewnością można wybrać taką z atestem. Popytam przy kolejnym zakupie flizeliny i dam znać.

 3. Aleksandra pisze:

  sama popytałam producentów i mówią mi, że ich flizelina jest na atestach, czyli może być stosowana TEORETYCZNIE w zabawkach dla dzieci, ale on mi nie zagwarantuje, że to nie wpłynie na zdrowie dziecka. Trzeba robić osobne testy w specjalnych ośrodkach, ale koszty tego są nieosiągalne dla zwykłego kupującego…tak więc…nie dowiemy się do końca. 🙂

 4. jola pisze:

  kwadraciki ścianki wycinamy na 16cm plus po 1,5cm czy tylko na 16cm?

  • Eti Blogerzy pisze:

   Wycinamy kwadraty o boku 16 cm. Gotowy sześcian będzie miała wymiar boku ok 12 cm, czyli mamy spory zapas na szew, ale dzięki temu nawet jeśli coś nam się wda przy ozdabianiu jej boków to i tak możemy uzyskać ładną kształtną bryłę.

 5. jola pisze:

  bardzo ślicznie dziękuję za odpowiedz <3

 6. Aga pisze:

  Witam. Jestem zupełnym laikiem jeśli chodzi o szycie, dlatego proszę o ciut wiecej informacji. Na przykladzie pierwszej scianki:
  1. Na wyciętym kwadracie 16×16 przyszywam kawałki z narysowanymi elementami. Z czego te kawałki? Z tego samego materiału ci tło? I na.którą stronę je zaprasowuje? Tak żeby linia cięcia figury była gładka?

  • Eti Blogerzy pisze:

   Witam, już podpowiadam. Na wykrojony kwadracik naszywamy kawałki (mogą one być z tego samego materiału), dzięki czemu po odszyciu uzyskujemy otwory z ładnie wykończoną krawędzią. Elementy te składamy stroną prawą do prawej, a po przeszyciu elementy mniejsze doszyte wprowadzamy pod spód kwadratu/boku kostki. Mam nadzieje, że to ułatwi uszycie kostki. 🙂

 7. Aga pisze:

  Dziękuję za wskazówki. Pozdrawiam.

 8. Karolina pisze:

  Dziękuję za tutka! Kostka wyszła i jest cudna 😀 Będzie wspaniałym prezentem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *