Jak prawidłowo szyć ściegiem zygzak i ściegiem owerlokowy, tak aby nie ściągał on szytego materiału.

eti-blog-co-zrobic-gdy-zygzak-marszczy-material

Często pytacie nas jak prawidłowo ustawić maszynę, aby ścieg zygzak czy ścieg owerlokowy był idealnie równy, a materiał nie był ściągnięty czy pomarszczony. Wiele zależy od tego na jakim materiale szyjemy, jakie mamy ustawienia maszyny i jaką stopkę stosujemy. Rozwiązań tego problemu jest kilka i w tym wpisie postaram się Wam wytłumaczyć co należy zrobić.

Zacznę od podstaw, czyli od opisania do czego i kiedy stosujemy ścieg zygzak i ścieg owerlokowy.
Po pierwsze oba ściegi służą do obrębiania krawędzi materiału (zabezpieczenia go przed strzępieniem). Ścieg zygzak to rozwiązanie dla osób, które nie posiadają owerloka, czy których maszyna nie ma ściegu owerlokowego. Jeśli macie ścieg owerlokowy to da on Wam lepsze zabezpieczenie krawędzi.
Po drugie oba ściegi można wykorzystać do łączenia dzianin czy innych materiałów, szczególnie, gdy zależy nam, aby ścieg pozostał elastyczny.
Po trzecie zygzak’iem możemy z powodzeniem ozdabiać gotowe wyroby, można przyszyć guziki, obrzucać dziurki czy naszywać aplikację. Dodatkowo przyda się podczas cerowania lub wszywania gumki.

Jak wygląda prawidłowo wykonany ścieg zygzak?
Pewnie część z Was będzie zaskoczona, ale ścieg zygzak jest poprawny jak z wierzchniej strony widać tylko nitkę górną, a do strony spodniej widać nitkę spodnią (od szpulki) i delikatnie nitkę górną! (Wiem to zaskakujące :)) Przy ściegu prostym nie byłoby to dopuszczalne, ale przy zygzaku jest poprawne. Identyczną sytuację jak z zygzakiem mamy ze ściegiem owerlokowym.

eti-blog-o-szyciu-scieg-zyg zak

Na zdjęciach poniżej przedstawiam ściegi zygzak z różnymi naprężeniami nici górnej. Zwróćcie uwagę jak zmienia się wygląd tego ściegu.
1. Prawidłowo ustawione naprężenia – ścieg z obu stron wygląda poprawnie
2. Zbyt mocne naprężenie na nitce górnej- naprężenie to powoduje przeciągnięcie nitki od spodu na prawą stronę materiału, aby to zmienić należy zmniejszyć naprężenie nitki górnej lub w ostateczności zwiększyć naprężenie nitki dolnej.
3. Zbyt słabe naprężenie na nitce górnej- powoduje, że nitka spodnia nie układa się ładnie. Należy zwiększyć naprężenie nitki górnej lub w ostateczności poluzować naprężenie nitki dolnej.

eti-blog-szycie-sciegiem-zyg-zak-na-prawej-stronie-g eti-blog-szycie-sciegiem-zyg-zak-na-prawej-stronie-s

Dodatkowo podczas szycia jeśli jest tylko taka możliwość to najpierw zszywamy materiały, a potem obrzucamy krawędzie. Wtedy od razu obrzucamy dwie warstwy, dzięki temu uzyskanie idealnego ściegu jest trochę łatwiejsze, a dodatkowo oszczędzamy czas. Niestety takie rozwiązanie nie zawsze jest optymalne.

Jak prawidłowo szyć ściegiem zygzak i ściegiem owerlokowym?
Jak pewnie wiecie szycie ściegiem zygzak czy ściegiem owerlokowym na grubszych, sztywnych tkaninach jest dużo łatwiejsze niż szycie na cienkich, miękkich tkaninach czy dzianinach, ale są na to metody, nawet dwie. 🙂

Metoda pierwsza.
Stosujemy ją troszeczkę inaczej w zależności od stopki, którą mamy. Sprawdza się głównie podczas szycie grubszych, sztywniejszych materiałów.

1. Szyjemy ściegiem zygzak z wykorzystaniem stopki uniwersalnej.
Wykorzystując tą metodę powinniśmy szyć prowadząc materiał tak, aby igła z prawej strony materiału wbijała się tuż przy jej krawędzi. Tworząc ścieg dosłownie na krawędzi materiału (spójrz zdjęcia poniżej).

eti-blog-szycie-sciegiem-zyg-zak-lewa-prawa-stopka-uniwersalna

2. Szyjemy ściegiem owerlokowym z wykorzystaniem stopki owerlokowej.
Stopki do ściegu owerlokowego mogą wyglądać różnie (zdjęcie poniżej).

Stopka pasująca do chwytacza rotacyjnego JANOME 822801001 lub wahadłowego JANOME 200132008 oraz wersja dla maszyny z szerokością ściegu do 9 mm JANOME 859810007.

W odróżnieniu od stopki uniwersalnej stopka owerlokowa posiada bardzo istotny prowadnik i bolce lub blaszkę, na których układa się nitka. Do prowadnika (czarny plastikowy lub metalowy) podczas szycia przykładamy krawędź materiału. Wówczas igła wbija się dokładnie tak, jak powinna, czyli w materiał i poza krawędź materiału (spójrz zdjęcie poniżej). Ważne jest, aby podczas szycia tą stopką ustawić optymalną szerokość ściegu owerlokowego/zyg zak’a (w instrukcji obsługi waszej maszyny lub na opakowaniu od stopki są najczęściej podane prawidłowe parametry). Igła powinna wbijać się tuż za bolcami stopki z ich zewnętrznej strony. Bolce przetrzymują lepiej materiał podczas szycia, dodatkowo ścieg tworzy się na tych bolcach, a więc nie ma prawie możliwości, aby nitka ściągała nam materiał.

eti-blog-szycie-sciegiem-zyg-zak-stopka-do-sciegu-owerlokowego

Igła wbija się z prawej i lewej strony poza bolce stopki.

Druga metoda.
Stosujemy ją z stopką owerlokową, możemy korzystać zarówno z zygzaka jak i z ściegu owerlokowego. Sprawdza się głównie podczas szycia cienkich, miękkich tkanin czy dzianin. Przy tej metodzie ścieg tworzymy dalej od krawędzi. Po przeszyciu, nadmiar odcinamy. Podczas szycia, materiał jest lepiej przytrzymany, igła łatwiej może wbić się w materiał. Ścieg jest tworzony na drucikach, a więc nie ściąga materiału, nawet przy szyciu cienkich tkanin czy dzianin. Przykłady na zdjęciach poniżej.

– dzianina łączona ściegiem owerlokowym na stopce owerlokowej:

eti-blog-o-szyciu-jak-szyc-dzianinyeti-blog-o-szyciu-jak-szyc-dzianiny-obciecie-krawedzi-I

– cienka tkanina szyta na stopce zwykłej, a poniżej na zdjęciu to samo łączenie z zastosowaniem stopki owerlokowej. W obu przypadkach szyłam przez dwie warstwy bardzo cienkiego materiału.

eti-blog-o-szyciu-obrębianie-delikatnych-materiałów-II eti-blog-o-szyciu-obrębianie-delikatnych-materialow-wlasciwie

Co jeżeli pomimo zastosowania powyższych wskazówek krawędź nadal jest ściągana? Należy wyregulować naprężenie nici górnej, a nawet w ostateczności dolnej. Jeżeli macie wątpliwości jak regulować naprężenie nici górnej to zajrzyjcie do instrukcji obsługi Waszej maszyny. Najczęściej taka regulacją znajduje się w tym miejscu (spójrz zdjęcia poniżej – przykład  Janome 525S).

eti-blog-o-szyciu-naprezenie-nitki-gornej-w-maszynie-sdo-szycia

Jeżeli regulacja naprężenie górnej nici nie przynosi pożądanego efektu, to możemy dodatkowo wyregulować naprężenie nici dolnej w bębenku, ale jest to ostateczność.

Zanim zmienimy naprężenie nici w bębenku proponuję sfotografować lub oznaczyć w jakiej pozycji znajduje śrubka do regulacji przed naszą ingerencją, po to abyśmy mogli wrócić do poprzedniego ustawienia.
Zmianę naprężenia w bębenku regulujemy poprzez dokręcenie lub poluzowanie śrubki, poprzez nieznaczne przekręcenie jej! Wykorzystujemy do tego mniejszy śrubokręt/ wkrętak.

Poniżej na zdjęciu śrubka do regulacji naprężenia w maszynie z chwytaczem rotacyjnym. Jeśli dokręcamy śrubkę (kierunek wskazówek zegara) to zwiększamy naprężenie i na odwrót.

eti-blog-o-szyciu-regulacja-naprezenia-nitki-dolnej-w-chwytaczu-rotacyjnym

Tutaj maszyna z chwytaczem wahadłowym. Regulacji dokonujemy na bębenku.

eti-blog-o-szyciu-regulacja-naprezenia-nitki-od-szpulki

Na koniec wspomnę o hydrofoli, którą możecie podłożyć pod krawędź, jeśli żadne metody nie przynoszą rezultatu. Hydrofolia wzmocni/usztywni krawędź, a w w praniu się rozpuści i nie pozostanie po niej śladu.

Podsumowując 🙂
Jeżeli chcemy uzyskać za każdym razem i na każdym materiale idealny ścieg zygzak lub ścieg owerlokowy to musimy stosować różne techniki szycia, różne stopki i regulować naprężenie nici.
Z mojego doświadczenia mogę Wam podpowiedzieć, że najlepiej jest zawsze stosować stopkę owerlokową, niezależnie czy szyjemy ściegiem zygzak czy ściegiem owerlokowym. Dzięki niej uzyskanie idealnego ściegu jest dużo łatwiejsze. Wiem, że nie każda maszyna posiada tą stopkę w standardowym wyposażeniu, ale wierzcie mi to jest stopka, w którą warto zainwestować, nie kosztuje dużo, a daje świetne efekty.
Gdybyście mieli jakieś pytanie odnośnie tego wpisu to piszcie śmiało. 🙂

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami na naszym blogu oraz super promocjami sklepu ETI-radość szycia. Podaj swój adres e-mail w polu poniżej.

tagi: ,

Opinie, komentarze (37):

 1. Sylwia pisze:

  Dzięki za poradnik 🙂 jesteście najlepsi! 🙂

 2. Ania pisze:

  Niesamowite!! A ja tak się męczyłam z czapkami z elastycznej dzianiny. Ściegi owerlokowe i stopkę mam- wystarczyło tylko użyć. Bardzo dziękuję za świetny poradnik. Świetnie opisane i wytłumaczone. Wspaniałe.

 3. Eti Blogerzy pisze:

  To bardzo się cieszę, że szycie dzianin będzie teraz dużo łatwiejsze. pozdrawiam 🙂

 4. Aga pisze:

  Witam ! Zachwyciłam się ściegiem owerlokowym, kupiłam odpowiednią stopkę i…. nic…. nie szyje. Mam maszynę Julia 2009 Łucznik. Na domowe potrzeby wystarcza ale chciałam umieć coś więcej tym bardziej że w maszynie są takie ściegi. Przy próbie szycia powstaje luźny ścieg prosty i często łamie się igła. Proszę coś podpowiedzieć.

 5. Eti Blogerzy pisze:

  Witam, niestety nie mogę zbyt dużo podpowiedzieć, gdyż nie szyje na maszynach marki Łucznik. Proszę zajrzeć do instrukcji, bo może w ustawieniach maszyny trzeba coś zmienić. Może też Pani spróbować się zwrócić do dystrybutora marki Łucznik, pewnie coś zasugerują. Powodzenia

 6. Wioleta pisze:

  Czy mogę prosić o prezentację na jakimś zdjęciu jak powinien prawidłowo wyglądać zygzak z tyłu dzianiny, szytej podwójną igłą?

 7. Wioleta pisze:

  W sumie znalazłam na Państwa stronie http://etiblog.com.pl/wp-content/uploads/2014/03/szycie-bluzki-kimono-krawedz-dolna-eti-blog-91.jpg … mi taki niestety nie wychodzi mimo regulacji naprężenia górnej nici 🙁

 8. Wioleta pisze:

  Witam. Szyjąc podwójną igłą nawet gdy górna nić ma naprężenie „1” uzyskuję zygzak taki jak jest na tym zdjęciu z numerem 3 http://etiblog.com.pl/wp-content/uploads/2015/11/eti-blog-szycie-sciegiem-zyg-zak-na-prawej-stronie-s.jpg
  Jeśli ustawiam większe naprężenie to zygzak jest prawie prosty. Czy muszę wyregulować naprężenie dolnej nici?
  Będę wdzięczna za poradę, bardzo zależy mi na szyciu dzianin podwójną igłą.
  Pozdrawiam serdecznie.

 9. Wioleta pisze:

  Dodam, że moja maszyna to Janome 6050dc.

  • Eti Blogerzy pisze:

   Naprężenie 1 i efekt ze zdjęcia, oznacza, że naprężenie nici górnej jest zbyt małe. Czyli należy zwiększyć je do 3-5 lub nawet do większego. Dziwi mnie, że przy większym naprężeniu nitki górnej efekt ulega pogorszeniu, bo to sprzeczne z działaniem naprężacza. Proszę sprawdzić czy w naprężaczu nie ma kawałka nitki. Proszę też raz jeszcze założyć nitkę górną, zwracając uwagę, aby stopka była przy tym podniesiona i aby mocno w głąb naprężacza wprowadzić nitkę. Czekam na informacje czy się udało. Jeśli nie to napiszę jak zmniejszyć naprężeni nitki dolnej, ale tą regulację zostawmy na sam koniec.

 10. Wioleta pisze:

  Witam. Czeski błąd mi się wkradł 🙂 Janome 5060dc powinno być.
  Zrobiłam wszystko zgodnie z zaleceniem, ale to nie pomogło. Skorzystałam jednak z instrukcji w tym artykule i troszkę zmniejszyłam naprężenie nitki dolnej. W instrukcji maszyny nie znalazłam nic o regulacji dolnej nitki (albo jakoś przeoczyłam), także informacja podana tutaj bardzo mi się przydała. Dziękuję.
  Zygzak wygląda już lepiej, z czego się bardzo cieszę. Wymaga on jeszcze małej regulacji, ale już przynajmniej wiem gdzie mam ją wykonać. Jeszcze raz dziękuję i Pozdrawiam.

 11. ana pisze:

  Dzień dobry, mam problem odnośnie obrzucania ściegiem (zarówno owerlokowym jak i zygzakowym) krawędzie elastycznych tkanin. Mianowicie marszczą się mimo że nie naciągam tkaniny. Nawet przy grubszej dresówce, jeśli jest elastyczna to się faluje. Posiadam maszynę Janome dxl603 i stopkę do ściegu owerlokowego. W czym tkwi błąd?

  Pozdrawiam, Ana

 12. Joanna pisze:

  Witam, ja od niedawna korzystam ze stopki owerlokowej, rzeczywiscie super sprawa do wykanczania brzegow. Ostatnio jednak mam problem, bo maszyna zaczyna mielic mi w miejscu i nawija tylko nitke na ta wypustke po srodku stopki i oczywiscie nie szyje dalej, konczy sie na zdjeciu stopki i odcinaniu jej od materialu. W czym moze byc problem? Dodam, ze ustawienia sciegu owerlokowego mam takie jak w instrukcji, wczesniej szylam po takim samym materiale, tymi samymi nicmi i bylo ok, a nagle przestala wspolpracowac

  • Proszę spróbować rozpocząć szycie nie od samej krawędzi materiału, chodzi o to, aby materiał wystawał ciut za stopkę, wtedy jest większa szansa, że materiał będzie dobrze podawany. Można też zwiększyć docisk stopki (jeśli jest taka możliwość). Dodatkowo jeśli to nie pomoże to proszę pociągnąć za luźne nitki w tył, chodzi o to aby maszyna wystartowała. 🙂 Dla pewności proszę upewnić się czy długość ściegu jest prawidłowo ustawiona. Mam nadzieje, że wszytko wróci do normy. 🙂

 13. nusia pisze:

  Super poradnik

 14. Julia pisze:

  Witam,
  Używając ściegu zygzak naszywając gumę płaską maszyna Janome Horizon gubi opuszcza prawe ściegi, przy szyciu innych materiałów bez gumy jest ok, jaki może być problem?

  • Generalnie doszywanie gumki jest dla maszyny trudne, jednak jest parę rzeczy jakimi możemy to zadanie jej ułatwić, aby uzyskać pożądany efekt. Przy przyszywaniu gumki w oplocie (zakładam, że o takiej właśnie gumce tutaj mowa) warto korzystać z igieł do dzianin (z kulką), aby igła rozsuwała poszczególne gumki a nie przecinała je (jeśli nitka idzie przez gumkę to się blokuje i nitka się nie związuje).
   Kolejna rzecz to ścieg, warto korzystać ze ściegu do wszywania gumy czyli zygzak przerywany. Dodam tylko, że czasem przy gumce pomaga delikatne zwężenie ściegu.
   Mam nadzieje, że to pomoże. powodzenia 🙂

 15. Kasia pisze:

  Witam, posiadam zwykla maszyne do szycia lucznik ola 830 w ktorej sa sciegi zygzakowe i owerlokowanie, probuje na rozne sposoby szyc z dzianiny dresowki,chcialabym ladnie wykonczyc od wewnatrz ubrania i aby szew byl mocny i sie nie rwal przy noszeniu.Stad moje pytanie czy zygzakiem czy overlokowaniem mozna zszywac materialy czy sluza one tylko do obszywania materialu ? Jesli tylko do obszywania to jakim sciegiem zszywac materialy ze soba? Bede wdzieczna za odpowiedz:-)

 16. Ewelina Ch pisze:

  Witam, mam maszynę Janome Juno e1015, posiaam stopkę overlookową, ale niestety za każdym razem łamie mi się igła jak zaczynam na niej szyć. Jakie są odpowiednie parametry do używania tego otóż prześwietnego ściegu ?
  pozdarwiam

  • Witam,
   Stopka będzie właściwie pracować ze ściegami o szerokości 5 mm. Na pewno uda się to przy ściegu zyg zak o maksymalnej szerokości (C) oraz na ściegu (G). powodzenia
   ps po zamontowaniu stopki i wybraniu ściegu, proszę kręcąc do siebie kołem zamachowym maszyny sprawdzić czy igła wchodzi w przestrzenie pomiędzy stopka, a blaszką prowadnika.

 17. Ewa pisze:

  Zdecydowanie potwierdzam, że tę stopkę warto mieć – ułatwia szycie (i życie:) – świetnie się sprawuje na różnych tkaninach, dzianinach i innych materiałach. Ściegi proste, płaskie, równiutkie:)

  • 🙂 dzięki, za komentarz.
   Też tak uważamy, to jedna z tych stopek, które warto określić mianem „must have” czyli „muszę mieć”. Jak wspomniała Ewa, nie tylko szycie ułatwia.:)

 18. Małgosia pisze:

  Cześć! Chciałabym uszyć spodniczke z cienkiego materiału, niestety maszyna albo przepuszcza (zarówno ścieg prosty jak i zygzak) albo marszczy cały ścieg. Próbowałam zmieniać naprężenie, igły, wszystko wyczyscilam ale nie ma żadnego efektu. Proszę o podpowiedź co jeszcze mogę zrobić bo juz rozkłada mnie to na łopatki ????

  • cześć, aby mogła pomóc to potrzebuje znać konkretny ścieg, zastosowaną stopkę oraz igłę oraz jaki konkretnie materiał szyjesz (tkanina, dzianina). Potrzebuje wiedzieć też jaki model maszyny masz.

 19. Iza pisze:

  Witam! Mam maszynęjanome juno E1019 i szyję z użyciem stopki do ściegu owerlokowego i niestety ścieg nie wychodzi mi taki jak jest pokazany na zdjęciu gdzie dzianina łączona jest na stopce owerlokowej przy użyciu ściegu owerlokowego, proszę o pomoc, mogę wysłać zdjęcie ściegu.

  • Ściegów owerlokowych jest kilka, wszystkie dostępne są tylko w wyższych modelach maszyn. Z modelu maszyny Juno E1019 do łączenia dzianin wybrałabym ścieg: C lub J (zwykłe lub dla programu SS).

 20. Kama pisze:

  Mam problem z lidia łucznik. Nie wiem jak ustawic program przy założeniu stopki ower lok łamie mi sie igła proszę. O rade jak rodzaj sciegiu
  Jaką długość
  Jakie naprezenie. Nici jestem początkująca

  • Stopka owerlokowa jest odpowiednio dobrana do maszyny, tzn czy to stopka do maszyny z chwytaczem wahadłowym? Jeśli tak to proszę pamiętać, że wybrany ścieg musi mieć ustawioną szerokość ściegu na maksymalną szerokość, aby igła tworzyła ścieg poza metalowym bolcem na środku stopki. Ścieg proszę wybrać zwykły zygzak o maksymalnej szerokości i powinno być dobrze.

 21. Iza pisze:

  Proszę o pomoc jakie powinnam ustawić parametry sciegu zygzakowego w maszynie janome juno e1019 aby obrzucic brzeg falbanki.

  • Brzeg falbanki obrębiłabym stopką do podwijania: Janome 202044008, to najbardziej popularny sposób estetycznego wykończenia krawędzi cieńszych materiałów. Jeśli jednak chcemy obrębić brzeg zygzakiem to zrobiłabym to z pomocą stopki owerlokowej Janome 200132008, przy tej stopce szerokość ściegu maksymalna-to bardzo ważne, długość ściegu ok 2. powodzenia 🙂

 22. agata pisze:

  prosze o pomoc,mam maszyne SINGER 2282podszywam bawelniana dzianine i stopka owerlokowa i zwykla rozciagaja mi bardzo material jaka przyczyna?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *