Igły

Dla jakości ściegu najważniejszy jest czubek igły. Musi on być odpowiednio dobrany do rodzaju materiału.


DOBÓR I PRZECHOWYWANIE IGIEŁ
1. Grubość igły powinna być zawsze najmniejsza z możliwych. Jest to szczególnie ważne podczas szycia delikatnych dzianin bardziej narażonych na uszkodzenia. Oczywiście grubość igły determinuje wielkość jej oczka, które musi być wystarczające do swobodnego przesuwania się nitki.
2. Czubek igły należy regularnie kontrolować, ponieważ jego uszkodzenie może spowodować zniszczenie tkaniny.
3. Igły powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach, zapobiegającym ich uszkodzeniu.

RODZAJE

R – igły uniwersalne (standard) stosuje się do normalnych tkanin. Mają one okrągły czubek typu R. Są wykonywane zarówno z kolbą półpłaską, jak i okrągłą do starszych maszyn i niektórych owerloków. Również igły podwójne i potrójne do ściegów ozdobnych posiadają czubek typu R. Igły uniwersalne są oznaczane symbolami: 130/705H, 130/705H-ZWI (podwójne), 130/705H-ZWIHO (podwójne ze skrzydełkiem), 130/705H-DRI (potrójne), 287WH/1738 (z okrągłą kolbą).


• SPI – igły z okrągłym, wysmukłym, ostro zakończonym czubkiem stosuje się do szycia gęstych tkanin – jedwabiu, mikrofazy itp. Można szyć nimi również widoczne elementy odzieży z innych tkanin, wymagające bardzo ładnego, równego ściegu np. mankiety, kołnierzyki. Ostre zakończenie igły gwarantuje bardzo równy ścieg. Igieł tego typu nie wolno jednak stosować do dzianin ze względu na możliwość uszkodzenia dzianiny. Są one oznaczane symbolem 130/705H-M. Bardzo podobny czubek posiadają igły do denimu, materiału, z którego szyje się dżinsy. Dzięki specyficznemu wykończeniu i dużej wytrzymałości igły te nadają się znakomicie także do szycia skaju, folii, ceraty oraz innych materiałów powlekanych tworzywami sztucznymi. Są one oznaczone symbolem 130/705H-J.


• SES – igły z okrągłym czubkiem i zakończeniem kulkowym (typ SES – mała kulka) występują w dwóch zasadniczych wersjach. 130/705H-Q nadaje się wyśmienicie do pikowania i wykonywania patchworków. 130/705H-E jest przeznaczona do haftowania, poza kulkowym zakończeniem posiada również większe od standardowego oczko, przez które łatwiej przechodzi grubsza, czasami fantazyjna nitka hafciarska. Bardzo specjalną wersją igieł do haftowania grubymi, metalizowanymi nićmi jest igła o symbolu 130 MET – jej oczko zostało powiększone ekstremalnie w stosunku do igieł standardowych i jest jeszcze większe niż w typowej igle do haftu 130/705H-E.


• LL – igły z ostrzem tnącym stosuje się do szycia skóry. Dzięki rozcięciu jakie powstaje w skórze, igła i nitka mają swobodę poruszania w powstałej szczelinie, co radykalnie ułatwia szycie i powoduje brak przepuszczania ściegu. Symbol 130/705H LL. UWAGA! Igłami z tnącym ostrzem nie wolno szyć dzianin i tkanin! Igły do skóry stosowane w maszynach domowych produkuje się z ostrzem typu LL. Kształt ostrza determinuje wygląd ściegu. Typ ostrza LL zapewnia prosty, równy ścieg. Istnieje wiele innych typów ostrzy igieł do skóry, dzięki którym uzyskuje się ściegi specjalne lub bardziej ozdobne. Mają one jednak wyłącznie przemysłowe zastosowania.


SUK – igły z okrągłym czubkiem i zakończeniem kulkowym (typ SUK – średnia kulka) występują również w dwóch wersjach. Pierwsza z nich o symbolu 130/705H-SUK stosowana jest do jerseyu, dzianin o średnim i dużym oczku. Druga 130/705H-S ma o wiele szersze zastosowanie. Nadaje się doskonale do stretchu, lycry, delikatnych i elastycznych dzianin. Pracuje bliżej chwytacza maszyny, co skutecznie zapobiega przepuszczaniu ściegów. Można nią szyć również jersey. Produkowane są również igły podwójne do ozdobnych ściegów z zakończeniem kulkowym oznaczone 130/705H-S ZWI.

• Tu możesz kupić igły. •

tagi: ,

Opinie, komentarze (8):

 1. Marlena pisze:

  Witam.Mój stary Łucznik padł,zdecydowałam się na zakup maszyny Singer,stąd moje pytanie:czy igły z Łucznika typu 705H pasują do maszyny Singer?

 2. Marlena pisze:

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 3. Iza pisze:

  Witam, od niedawna posiadam hafciarkę JANOME 350E. Jakiego typu igły i nici polecacie Państwo przy hafcie na polarze liter o wysokości 4 mm ?
  Pozdrawiam

 4. Iza pisze:

  Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź 🙂
  Właśnie złożyliśmy u Państwa zamówienie na te igły. Natomiast flizeliny używam w postaci podwójnej warstwy. Czytałam na jednym z blogów, ze w przypadku małych czcionek warto używać igieł o grubości 60-65 oraz nici 60 stąd moje zapytanie. Nie mam jeszcze doświadczenia w tej dziedzinie. Pozdrawiam serdecznie.

  • Eti Blogerzy pisze:

   Pani Izo dużo zależy od efektu jaki chcemy uzyskać oraz projektu haftu (ilości wbić obok siebie). Jeśli mamy drobne wzory do wyhaftowania i dużo wbić obok siebie to potrzebne są cieńsze nici oraz igła. Przypuszczam, jednak że przy tak małej czcionce i literach, wbić igły obok siebie nie ma dużo. Ja przy czcionkach 5 mm używałam nici i igieł jak wyżej i efekt był bardzo ładny, literki były wyraźne.

 5. Iza pisze:

  Pięknie dziękuje za cenne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *