Igły do ściegów ozdobnych (podwójna, potrójna, ze skrzydełkiem)

Na forach internetowych znalazłam wiele pytań dotyczących pracy z igłami podwójnymi, potrójnymi oraz ze skrzydełkiem,  postanowiłam więc specjalnie dla Was opracować ten wpis.

Wspomnę tylko, że szycie tymi igłami wprowadza pewne ograniczenie w wyborze ściegów oraz jego szerokość. Ograniczenie to jest uzależnione od rozstawu igieł (szczegóły na dole wpisu).

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, na dobór odpowiedniej stopki do szycia. Stopka musi posiadać wystarczająco szeroki otwór na igły, w przeciwnym wypadku igła zostanie złamana.

Igła podwójna
Wykorzystywana jest do tworzenia wielokrotnych ściegów ozdobnych, podwijania krawędzi materiału oraz do tworzenia szczypanek.

Po pierwsze musimy wiedzieć, że igły podwójne mają swój podział ze względu na rodzaj materiału, który zamierzamy nimi szyć tj. mamy igły uniwersalne oraz do stretch’u.

Poniżej podział igieł dostępnych w naszym sklepie.

Igły uniwersalne występują w rozstawie:
– 2 mm (80 grubość igły)
– 4 mm (80 grubość igły)
– 6 mm (100 grubość igły)

Igły do stretch’u występują w rozstawie:
– 2,5 mm (75 grubość igły)
– 4 mm (75 grubość igły)

Ściegi ozdobne igłą podwójną:
Do szycia ściegami ozdobnymi najczęściej wykorzystujemy igłę z rozstawem 2 mm, ponieważ umożliwia ona stosowanie większości ściegów ozdobnych.

Rozstaw 4 i 6 mm daje nam możliwość szycia na większości domowych maszyn do szycia tylko ściegiem stebnowym, wykorzystujemy je więc głównie do podwijania krawędzi materiałów lub ozdabiania ściegiem stebnowym podwójnym.

W celu uzyskania jak najlepszego efektu przy wykorzystaniu ściegów ozdobnych proponuje zastosować kilka wskazówek:
– szyjemy nitką do haftu (tylko nitka górną, dolna na szpulce pozostaje standardowa, jest to szczególnie ważne przy ozdabianiu igłą potrójną)
– zmniejszamy naciąg nitki górnej
– możemy jeśli materiał przy szyciu ściąga się, usztywnić go, proponuje użyć hydrofolię (folia rozpuszczalna w wodzie) lub flizelinę do haftu (wydzieralną)

Igła podwójna o rozstawie 6 mm jest również z powodzeniem wykorzystywana do szycia i stebnowania jeans’u. Poniżej na zdjęciu kieszeń przyszyta tą właśnie igłą.

Podwijanie krawędzi materiałów:
Przy szyciu igłą podwójną ścieg, który powstaje jest elastyczny, w związku z powyższym technikę tą wykorzystuje się w szczególności przy podwijaniu dzianin/tkanin elastycznych. Nacisk stopki przy szyciu dzianin powinniśmy zredukować, dzięki czemu dzianina nie będzie się podczas szycia rozciągać. Jeśli to nie wystarczy, proponuje podłożyć pod dzianinę folię rozpuszczalną w wodzie (hydrofolię) lub papier do haftu.

Tworzenie szczypanek:
Przy szyciu specjalistycznymi stopkami np.: kordu i cienkich wypustek, aby uzyskać efekt wypukłości konieczne jest wykorzystanie również igły podwójnej. Tu dla odmiany należy zwiększyć naciąg nitki górnej, musi on być większy od standardowego. Poniżej efekt pracy tą igłą. Jeśli technika ta was zaciekawiła, szczegóły znajdziecie tutaj.

Igła potrójna
Jest wykorzystywana głównie do ozdabiania, ale można nią również uzyskać elastyczne podwinięcie krawędzi materiału. Obie techniki opisane szerzej przy igle podwójnej, patrz powyżej.

Igła ze skrzydełkiem
Skrzydełko igły podczas wkuwania się w tkaninę rozsuwa włókna tkaniny, dzięki czemu powstaje nam dekoracyjny otwór w tkaninie. Igłą tą najbardziej widoczny i estetyczny efekt uzyskuje się w cienkich naturalnych tkaninach typu bawełna, len. Efekt otworu będzie bardziej widoczny jeśli wybierzemy ścieg, w którym igła wbija się dwa razy w to samo miejsce oraz jeśli zwiększymy naciąg nitki górnej. Warto tu również użyć nici do haftu (góra i dół). Często ładniejszy efekt możemy uzyskać jeśli pod spód podłożymy hydrofolię lub papier do haftu.

Igły ze skrzydełkiem:
– pojedyncza (100 grubość igły)
– podwójna 2,5 mm (100 igła ze skrzydełkiem, 80 bez skrzydełka)

Montaż igły i nawlekanie maszyny
Igły podwójne, potrójne oraz ze skrzydełkiem mają taki sam trzpień jak igła zwykła, czyli montujemy je tak samo jak igłę standardową.

Nawlekanie nitek na maszynę.
Jeśli mamy dodatkowy trzpień na nitkę to montujemy go przy maszynie, jeśli nie to można skorzystać z nitki nawiniętej na małą szpulkę i umieścić ją na trzpieniu standardowym. W przypadku dużych szpulek można je również postawić z tyłu maszyny, ważne aby nitka mogła być płynnie podawana podczas szycia.

Nitki nawlekamy jednocześnie, przeciągając je przez wszystkie punktu na maszynie do momentu tuż nad igłą, gdzie nitki się rozdzielają, jedna idzie do prowadnika na prawo druga na lewo (w przypadku trzech nitek dwie idą do większego prowadnika) i dalej każda nitka do oczka innej igły (zdjęci poniżej). Ważne: przy igłach wielokrotnych nie można używać automatu do nawlekania nici! Nie możliwe jest również wykonanie standardowego obrotu na igle (tzn. z wbitymi w tkaninę igłami).

Część maszyn komputerowych posiada funkcję podpowiadającą czy danym ściegiem oraz z jaką maksymalną szerokością ściegu możemy szyć z igłą podwójną. W modelach starszych sami musimy to sprawdzić, gdyż podczas próby szycia igła może zostać złamana. Proponuje rozpoczynać sprawdzanie ściegów oraz ustawień szerokości ściegu od najwęższych ustawień. W tym celu po wybraniu ściegu oraz jego ustawień kręcimy kołem zamachowym do siebie, aż powstanie pełny wzór ściegu, w przypadku napotkania jakiegokolwiek oporu nie ma możliwości wykonania tego ściegu z tymi ustawieniami przy igle podwójnej czy potrójnej o tym rozstawie.

Poniżej na zdjęciu maszyna z funkcją igły podwójnej. Jak widać na wyświetlaczu po uruchomieniu funkcji szycia igłą podwójną maszyny sama ustawiła szerokość ściegu uwzględniając szycie z igłą podwójną i nie pozwoli nam zmienić parametrów ponad dozwolone.

Pełna oferta igieł znajduje się w naszym sklepie www.eti.com.pl

W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami „ETI – radość szycia” tel. 61 8420 330.

tagi:

Opinie, komentarze (17):

 1. Elfka pisze:

  Bardzo fajny artykuł i świetne przykłady użycia igieł. Mam takie pytanie. W sklepie znalazłam tylko tą jedną igłę potrójną: http://eti.com.pl/Katalog/Igly-do-maszyn-do-szycia-owerlokow-i-hafciarek/Igly-Schmetz/Igly-SCHMETZ-potrojna-do-sciegu-ozdobnego-130705H-DRI-rozstaw-25mm-3×80.html?pa=2 i w jej opisie jest takie zdanie: „można stosować tylko do maszyn z poprzecznie ustawionym chwytaczem, szyjących zygzakowo”. Nie rozumiem co to znaczy. Mam maszynę Janome MC5200, czy mogę użyć tej igły?

  • Eti Blogerzy pisze:

   Cieszę się, że artykuł się podoba:).

   Igły podwójne/potrójne dostępne w naszym sklepie pasują do wszystkich wieloczynnościowych maszyn do szycia, więc śmiało można je użyć do modelu Janome MC5200.

 2. Pingback: Przystawka do szycia okręgów | eti-blog

 3. Pingback: Stopka do naszywania cekinów lub tasiemek | eti-blog

 4. Pingback: Koszyczek o okrągłym spodzie z kieszonkami | eti-blog

 5. Ewa Włodarczyk pisze:

  Igły podwójne lub potrójne nie nadają się do wszystkich maszyn wieloczynnościowych, tylko jak w opisie, do maszyn z poprzecznie ustawionym chwytaczem. Maszyny sprzedawane u was mają taki chwytacz, co nie oznacza że wszystkie maszyny wieloczynnościowe również. Na pytanie Pani nie odpowiedziała i jeszcze wprowadza kogoś w błąd.

 6. Sylwia pisze:

  Witam czy powinno używać sie do igły podwójnej specjalnej stopki?

 7. Paulina pisze:

  Dzień dobry,
  bardzo przydatny wpis! Mam w związku z nim pytanie. Planuję zakup maszyny do szycia (Janome 920) i chciałabym dokupić do niej parę akcesoriów, w tym igły podwójne, ale nie jestem pewna, jak się do tego zabrać. Czy jeśli w specyfikacji jest napisane, że ten model ma maksymalną szerokość ściegu 5 mm, tzn. że mogę wybrać igłę podwójną o rozstawie 2 i 4 mm, czy mogę też wybrać igłę 6 mm? Jeśli np. istnieje możliwość szycia igłą 6 mm, to czy będę potrzebowała jakiejś specjalnej stopki (o szerszym otworze), czy wystarczy uniwersalna? Czy do tego modelu będzie także pasowała igła potrójna? Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc, jak zapewne Państwo wywnioskowali z treści wpisu, jestem początkującą krawcową, dlatego każda rada jest dla mnie cenna. Pozdrawiam serdecznie!

  • Witam 🙂
   Tak jak Pani słusznie zauważyła Janome 920 ma szerokość ściegu 5 mm więc maksymalny rozstaw igły jaki może Pani zastosować to 4 mm (i w tym przypadku może Pani szyć tylko ściegiem prostym, jeżeli założy Pani igły o rozstawie 2 mm to poza ściegiem prostym może Pani jeszcze zastosować wąski zygzak :))
   Co do igły potrójnej to będzie ona pasowała do maszyny Janome 920.

   Pozdrawiam 🙂

 8. Ewelina pisze:

  Witam,
  ja z kolei chciałabym zapytać jak ustawić maszynę do igły podwójnej, długość ściegu mam ustawić na stretch czy zwykły (1-5)?, na jaką pozycję ustawić naprężenie nici? niestety w instrukcji maszyny nie znalazłam ustawień dla igły podwójnej…
  Moja maszyna to Janome 920, pochwalę się że niedawno kupiona hihihi i podobnie jak Pani Paulina jestem początkująca 🙂

  • Igłą podwójną szyjemy najczęściej ściegiem prostym, to da nam efekt ściegu elastycznego (od spodu będzie ścieg przypominający zygzak). Jego długość zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Ustawienie naprężenia można zostawić na początku uśrednione i w razie potrzeby robić korektę. powodzenia 🙂

 9. Dominika pisze:

  Witam,
  chciałam dopytać jak ustawić maszynę do igły podwójnej w modelu Janome 525S i jaką igłę najlepiej wybrać? Jestem początkująca, chcę uszyć legginsy z dzianiny. Dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam

  • Witam.
   Igłę podwójną przy szyciu leginsów użyjemy do podwinięcia nogawek, przyszycia gumy czy zrobienia tunelu. Wymienione czynności najczęściej szyje się ściegiem prostym, a więc rozstaw igieł wybieramy taki jak nam będzie bardziej odpowiadał wizualnie (2,5 mm lub 4 mm). Maszyna musi być ustawiona tak, aby igła znalazła się w centralnej pozycji! Dodatkowo szyjąc dzianiny musimy użyć igły z kulką, obecnie w sklepie dostępne są 3 igły: eti 014, eti 026, 990000014B JANOME. Dodatkowo do łączenia leginsów potrzebuje Pani również igłę do szycia dzianin, ma ona bardziej okrągły czubek, a więc nie uszkodzi delikatnej struktury włókien- dostępne igły.

 10. tekla241 pisze:

  Witam! Posiadam maszyne janome 5060dc i chciałam dopytać czy podwójną igłą mogę szyć tylko ściegi proste czy mogę również zygzakiem i ściegami ozdobnymi a jeżeli tak to ,które to mogą być?

  • Witam,
   Generalnie na maszynie komputerowej będzie można szyć każdym ściegiem, ale należy wziąć pod uwagę rozstaw igieł. Oznacza to, że należy zmniejszyć szerokość ściegu, aby igły swobodnie wchodziły w otwór w płytce ściegowej. Proszę wybrać ścieg, zmniejszyć jego szerokość i kręcąc kołem zamachowym sprawdzić czy igły wchodzą w otwór w płytce, proszę stworzyć ręcznie całą sekwencję ściegu. Przy zygzaku to dwa uderzenia igły, ale przy bardziej skomplikowanych ściegach nawet 6 uderzeń czy więcej. powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *