Czyszczenie i konserwacja igielnicy oraz naprężacza w maszynie do szycia.

blog-jak-dbac-o-maszyne-czyszenie-konserwacja

Dbanie o maszynę do szycia jest bardzo ważne o czym już kilkakrotnie wspominałyśmy na naszym blogu. Przygotowałyśmy już jeden wpis na ten temat, wówczas poruszyłyśmy temat czyszczenia i konserwacji bębenka i ząbków transportera w maszynie do szycia (tutaj link do wpisu), teraz postanowiłyśmy przygotować wpis o czyszczeniu dwóch również bardzo istotnych elementach maszyny, czyli o igielnicy oraz naprężacza.
Pamiętajcie, aby regularnie czyścić i konserwować swoje maszyny do szycia, ponieważ ma to ogromny wpływ na ich bezawaryjną i długotrwałą pracę. 🙂

Zabieramy się za czyszczenie. :).

Aby właściwie zająć się wyczyszczeniem maszyny potrzebujemy:

wkretaki-srubokrety-do-maszyny-so-szyciaśrubokręty/ wkrętaki – eti 100 (przy modelach, w których obudowa nie jest na zawiasy)

olej-wazelinowy-uniwersalny-do-smarowania-oliwienia-maszyny
– olej wazelinowy- SPIRIT 2 – 125 ml lub SPIRIT 2 w spray’u (ten model ma długą rurkę, a więc łatwo jest „dojść” nawet w trudno dostępne miejsca)

pedzelek-do-czyszczenia-sprezone-powietrze
pędzelek – eti 111 i/lub sprężone powietrze SPIRIT 65
– szmatka najlepiej kawałek dzianiny

Wyżej wymienione rzeczy mogą znajdować się w zestawie maszyny do szycia, sprawdźcie co macie.

Zaczynamy od otwarcie bocznej pokrywy maszyny.

Obecnie jest dostępnych wiele różnych modeli maszyn do szycia, w których boczna pokrywa jest zamykana w różnych sposób, jedne są przykręcane na śrubkę z tyły (jak np. model Janome XL601) inne na śrubek z boku z zaślepką (np. Janome 525S), a jeszcze inne model mają boczna pokrywę montowana na zawiasach – Janome MC8900QCP (to najłatwiejsze rozwiązanie bo nie trzeba odkręcać śrubek:))
Ja czyszczenie i konserwację przedstawię na podstawie modelu JANOME XL 601. Jednak chcę Wam pokazać inne modele maszyn, gdzie jak wspominałam zdejmowanie pokrywy odbywa się troszkę inaczej

W przypadku maszyn, które z boku lub z tyłu obudowa mają założoną zaślepkę musimy najpierw delikatnie (najlepiej cieniutkim, płaskim śrubokrętem) ściąganą zaślepkę i odkręcić śrubę mocującą (zdjęcie poniżej).

odkrecamy-maszyny-jak-to-zrobic-wykonac-jak-dbac-o-maszyne-etiblog

Tutaj maszyna już po zdjęciu obudowy.

bez-obudowy-maszyny-jak-to-zrobic-wykonac-jak-dbac-o-maszyne-etiblog

Jeżeli maszyna ma boczną obudowę mocowana na zawiasach to tylko otwieramy pokrywę. 🙂

obudowa-na-zawiasach-maszyny-jak-to-zrobic-wykonac-jak-dbac-o-maszyne-etiblog

Po zdjęciu / otwarciu obudowy usuwamy wszelki brud, włókna itp. Najlepsze do tego jest sprężone powietrze. Następnie nanosimy niewielką ilość oleju wazelinowanego w miejscach zaznaczonych na zdjęciu poniżej (wszędzie tam, gdzie elementy maszyny poruszają się- zakręćcie kołem zamachowym/obrotowym i wszystko będzie „czytelne”).

smarowanie-maszyny-jak-to-zrobic-wykonac-jak-dbac-o-maszyne-etiblog-II

Dodatkowo należy wyczyścić naprężacz nitki górnej. Podnosimy stopkę, aby talerzyki naprężacza otworzyły się. Następnie bierzemy szmatkę i złożoną na pół wsuwamy w naprężacz. Kilkakrotnie przesuwamy nią w górę i w dół, aby usunąć ewentualne kawałki nitek, kurzu itp. To czyszczenie można wykonać niezależnie od tego czy obudowa jest zamontowana czy zdjęta.

czyszczenie-naprezacza-i-konserwacja-maszyny-jak-to-zrobic-wykonac-jak-dbac-o-maszyne-etiblog

W zasadzie mamy koniec, zamykamy maszynę i gotowe. Czyszczenie zajmie Wam 10 minut, a dzięki takim zabiegom maszyna będzie nam długo i świetnie służyć. 🙂

Dodatkowo przypominam nasze poprzednie wpisy dotyczące czyszczenia bębenka oraz transportera:

chwytacz rotacyjny: http://etiblog.com.pl/czyszczenie-konserwacja-bebenka-i-zabkow-transportera/

chwytacz wahadłowy: http://etiblog.com.pl/czyszczenie-i-konserwacja-bebenka-oraz-transportera-dolnego/

Taki zabieg należy wykonać raz w roku przy rzadkim użytkowaniu maszyny, częściej gdy maszyna jest bardziej eksploatowana. Dodatkowo warto raz na 5 lat oddać maszynę do autoryzowanego serwisu w celu jej regulacji i przesmarowania w  bardziej niedostępnych miejscach specjalistycznymi smarami (smary te utleniają się, więc raz na ok 5 lat należy powtarzać czynność).

Wszystkie te zabiegi sprawią, że maszyna będzie w świetnej formie przez wiele lat.

tagi:

Opinie, komentarze (4):

  1. Bigda pisze:

    Witam
    W maju kupilam w u was maszynę komputerową XL601. Jestem kompletnym laikiemi .Mialam juz maszynę Singera ale umialam tylko przeszyc spodnie czy poszewke.Wasze haslo radość szycia sprawdzilo się u mnie. Szyję teraz codziennie, różne rzeczy jak legowiska, zasłony czy ubranka dla lalek. Widzę nie tylko ogrom mozliwosci maszyny ale rowniez moich.Jest świetna ale najlepsze że znajdę u was pomoc .Na moje każde głupie zapytania dostawalam odpowiedź, znajduję tu rozwiązania wszystkich moich problemów z uzytkowaniem maszyny. Nie moglam wybrać lepszej firmy

  2. Marzena pisze:

    Witam serdecznie, mam maszynę Janome DXL 603. Nie umiem sobie poradzić ze zdjęciem górnej obudowy. Po odkręceniu śrubki obudowa nie zdejmuje się. Czy powinnam to zrobić na siłę? A jeśli tak to czy zdejmuje się go do góry czy uchyla do boku. Nie chciałabym pociągnąć nie w tą stronę i czegoś uszkodzić. Proszę o radę.

    • Witam, po odkręceniu śrubki obudowa trzyma się na małych zatrzaskach. Trzeba z wyczuciem manipulując obudową lewo/prawo i wysunąć ją poziomo do boku (czyli siedząc przed maszyną, obudowę zdejmujemy w lewo).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *