Czyszczenie i konserwacja maszyny do szycia z chwytaczem wahadłowym

Dziś ciąg dalszy porad jak czyścić i konserwować maszyny do szycia.

W poprzednich wpisach przedstawiałam jak czyścić i konserwować bębenek i transporter dolny (ząbki) w maszynach z chwytaczem rotacyjnym (http://etiblog.com.pl/czyszczenie-konserwacja-bebenka-i-zabkow-transportera/), dzisiaj opiszę jak wykonywać to w maszynach z chwytaczem wahadłowym. Całość przedstawię na przykładzie maszyny Janome 423s.

1. BARDZO WAŻNE! Najpierw wyłącz maszynę oraz odłączyć ją od prądu!

2. Igłę ustawiamy na najwyższej pozycji, dodatkowo można zdjąć stopkę oraz igłę, dzięki czemu łatwiej będzie nam zdemontować płytkę ściegową.

3. Odkręcamy śruby trzymające płytkę ściegową, po czym demontujemy ją.

4. Za pomocą pędzelka, sprężonego powietrza, odkurzacza lub suchej szmatki oczyszczamy z nitek i pyłu ząbki transportera. Po wyczyszczeniu całego obszaru pod płytką, montujemy ją z powrotem i przykręcamy śrubkami.

5. Wyjmujemy bębenek ze szpulką. Otwieramy uchwyty przy bębenku, wyjmujemy pierścień bębenka oraz chwytacz.

6. Za pomocą pędzelka, sprężonego powietrza, odkurzacza lub suchej szmatki oczyszczamy z nitek i pyłu bębenek, pierścień bębenka oraz chwytacz i pozostałe elementy maszyny.

7. Do środka chwytacza wprowadzamy odrobinę oleju wazelinowego (zbyt duża ilość oleju może zabrudzić nici użyte do szycia). Na zdjęciu poniżej, zaznaczyłam miejsce, gdzie należy wprowadzić olej wazelinowy.

8. Pozostaje nam zmontowanie całości. Chwytacz wkładamy do środka, następnie przytrzymujemy go pierścieniem tak, aby dolny zatrzask pierścienia wszedł w otwór (patrz zdjęcia poniżej). Na koniec przytrzymujemy pierścień uchwytami.

W przypadku wątpliwości patrz zdjęcia na początku wpisu, każdy element został tam opisany.

9. Pozostaje nam włożenie bębenka ze szpulką oraz jeśli demontowaliśmy, to zamontowanie igły oraz stopki dociskowej.

Częstotliwość czyszczenia zależy od kilku czynników: rodzaju tkaniny jaką szyjemy (jeśli pyląca to częściej) oraz od ilości pracy z maszyną. Prewencyjnie taki zabieg konserwacyjny należy wykonywać co najmniej raz na pół roku.

Tu znajdziesz wcześniej opublikowany wpis na temat czyszczenia maszyny z chwytaczem rotacyjnym: http://etiblog.com.pl/czyszczenie-konserwacja-bebenka-i-zabkow-transportera/

 

tagi: ,

Opinie, komentarze (2):

  1. Karolina pisze:

    Ciekawi mnie jak często trzeba konserwować i czyścić maszynę?

    • To zależy od intensywności użytkowania. Przy małej czyli 1-4 w miesiącu, proponuje czyścić i konserwować 1-2 w roku. Jeśli szyjemy częściej np 2 razy w tygodniu to 1-2 razy na pół roku. Jeśli codziennie to 1-2 w miesiącu. Mowa tutaj o maszynie wieloczynnościowej, bo np.: owerloki czy hafciarki należy konserwować znacznie częściej. Dodatkowo jeśli mama dobrą maszynę i chcemy, aby służyła nam 20 lat to potrzebuje ona wizyty w serwisie raz na 5 lat pracy (czyszczenie jej w środku, smarowania wałów jest konieczne dla jej prawidłowej pracy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *